Çfarë nënkuptojnë emrat dhe logot e markave më të famshme në botë?

A e dini se cilat janë shkronjat në emrin Asus? Apo çfarë e frymëzoi krijuesin e logos së Android? Ne nuk i dinim këto gjëra as vetë derisa vendosëm të shkruanim këtë artikull.

Bright Side ju sugjeron të hidhni një vështrim në historinë e markave me famë botërore dhe të zbuloni se çfarë ndikoi në krijimin e logove dhe emrave të rëndësishëm

Pepsi:

Sipas Davis Bradham, krijuesi i Pepsi, pija e tij e bërë me sheqer, ujë, karamel, vaj limoni dhe arrë myshk stimuloi procesin e tretjes. Kjo është arsyeja pse ai doli me emrin Pepsi bazuar në dispepsinë botërore i cili është një term i kapshëm për të gjitha çrregullimet e tretjes.

Sipas krijuesve të saj, ajo i referohet fushës magnetike të tokës, teoremës së Pitagorës dhe teorisë së raportit të artë. Por referenca për flamurin kombëtar të SHBA është shumë më i qartë në ngjyrat e logos.
auto_15157529-34198310-001d-0-1530014829-0-1530015921-0-1530016364-1530016366-1500-1-153001636...jpg

Chupa Chups:

Enric Bernat dikur vuri re që prindërit shpesh u thoshin fëmijëve të tyre Chupa Chups kur kishin duart të mbuluara me ëmbëlsira. Ky ishte momenti kur ai erdhi me idenë për të shitur karamele në shkopinj dhe kjo ide e thjeshtë por gjeniale e bëri atë të pasur.

Emri i karamele vjen nga folja spanjolle, chupar, ose thith. Por logoja është shumë më interesante: Salvador Dali e krijoi vetë sepse Bernat ia kërkoi. Artisti sugjeroi të vizatonte një lule kamomil dhe ngjyrat të frymëzoheshin nga flamuri spanjoll.

auto_15157530-34176410-prew-0-1530014770-1530014774-1500-1-1530014774-728-ae244bdf64-157355569...jpg


Asus:

Pak njerëz e dinë këtë, por emri i kësaj kompanie tajvaneze ka një histori shumë interesante. Siç rezulton, themeluesit donin ta emëronin atë pas kalit me krahë të njohur si Pegasus . Por më vonë, ata vendosën të heqin qafe 3 shkronjat e para për ta bërë kompaninë e tyre të parë në librin e nurmave të telefonit.

auto_Screenshot_21573646828.jpg


Android:

Sipas një legjende, themeluesi i kompanisë, Andy Rubin, e quajti android për shkak se ishte shumë i pasionuar me robotët. Kështu që kur filloi të punojë në sistemin e tij operacional, ai zgjodhi këtë emër për të.

Logoja e Android u krijua nga Irina Blok. Ajo tha se ajo vizatoi një robot, por thjesht nuk mund të dilte në imazhin e duhur. Është qesharake që fotot e frymëzuara nga simbolet në dyert e banjës e ndihmuan që ajo të krijonte një ide për atë që dëshironte. Kjo është origjina e robotit jeshil me antena në kokën e tij.
auto_15157531-34175710-prew-0-1530014718-1530014721-1500-1-1530014721-728-b001792bb9-157355569...jpg

Starbucks:

Emri për zinxhirin e famshëm të kafesë u krijua nga pronarët e saj pothuajse rastësisht. Ata u mblodhën një mbrëmje dhe filluan të krijojnë fjalë që filluan me “st” ata menduan se këto 2 shkronja do të ishin një kombinim i shkëlqyeshme dhe tingëlluan vërtet mirë. Pastaj, dikush gjeti një hartë të vjetër minerare dhe gjeti qytetin e Starbo.

Miqtë pastaj kujtuan një nga personazhet e Moby Dick, Starbuck. Kështu u bë emri i kompanisë ikonike të kafesë.

Por pse ka një sirenë të detit në logo? Kjo është një referencë për librin. Starbuck nga romani ishte një asistent në anije. Krijuesit vendosën të punojnë së bashku me temën e detit, duke zgjedhur një sirenë me dy bishta nga mitologjia e lashtë greke që u kthye edhe në logon e tyre

auto_Screenshot_11573646828.jpg


Telegraf
 

Aver

VIP
Paska punu edhe logo Salvador Dali!

Sa rrojme mesojme.
 
Top