Çfarë tregon për personalitetin tuaj mënyra se si ecni?

Arfenilla

Themelues i Forumit
Themelues
Një studim i veçantë i kryer në vitin 2017, nga Caleb Backe, një ekspert i shëndetit dhe mirëqenies, ndau dhe krahasoi shpejtësinë dhe stilet e ecjes me tiparet e personalitetit “The Big 5”. Tiparet e përfshira ishin hapja, pajtueshmëria, neurotizmi, ekstraversioni dhe ndërgjegjja.
Ka pasur edhe kategori të tjera të studiuara që përfshijnë lloje të personalitetit si mbështetësin, shoferin dhe korrektorin për të përmendur disa. Këto kategori dallojnë se si stili juaj i ecjes zbulon personalitetin tuaj.
1. Ekzekutivi
What the Way You Walk Reveals About Your Personality

Nëse jeni një ekzekutiv, normalisht ecni shumë shpejt me hapa të shpejtë dhe të përqendruar. Ju ecni me besim me kokën lart dhe keni tendencën të zhyteni në mendimet tuaja. Drejtuesit shpesh nuk u interesojnë ata që janë rreth tyre dhe mund të përplasen lehtësisht me të tjerët.
Ju jeni të orientuar drejt qëllimit dhe jeni zgjidhës të shkëlqyeshëm të problemeve, megjithatë, ju gjithashtu mund të dilni si miqësorë dhe intensivë.
2. Korrektori
What the Way You Walk Reveals About Your Personality

Nëse jeni një korrektues, ju zakonisht ecni duke ndërmarrë hapa të vegjël ndërsa kapeni. Ju gjithashtu shmangni lidhjen me sy me ata që ju rrethojnë. Kjo për shkak se korrektorët normalisht janë mjaft introvertë dhe të trembur. Ata kanë tendencë të jenë në roje përpara se të krijojnë lidhje të forta ose origjinale
3. Politikani
What the Way You Walk Reveals About Your Personality

Nëse jeni politikan, shpesh ecni me gjallëri me kokën të mbajtur lart, gjoks përpara dhe shpatullat mbrapa. Ju dëshironi mirënjohje dhe vlerësim. Ju gjithashtu shijoni sfida dhe mësoni rreth përvojave të reja, por mund të mërziteni lehtë.
Ju jeni një folës i sigurt dhe kënaqeni të angazhoheni me njerëzit.
4. Brenga
What the Way You Walk Reveals About Your Personality

Nëse jeni një shqetësues, prireni të ecni shumë ngadalë dhe me kujdes. Ju zakonisht bëni hapa të shkurtër por mund të tërhiqni këmbët. Brengosësit në përgjithësi i mbajnë sytë në tokë dhe duken të pazgjidhura. Brengat kanë tendencë të jenë introverte dhe të zhytur në mendime, por ato gjithashtu mund të duken të prekshme dhe nga frika.
5. I disponuar
What the Way You Walk Reveals About Your Personality

Këta persona janë lloji i lehtë i këmbësorëve. Ata zakonisht ecin me një ritëm të ngadaltë dhe të mesëm me trupin e tyre të lirshëm dhe qëndrimi i tyre relaksohet. Gjestet e tyre kanë tendencë të jenë të vogla dhe ndonjëherë ato mund të kapen nga një dialog i brendshëm.
Nëse jeni një person i tillë, priren të përqendroheni te të tjerët më shumë sesa detyrat tuaja dhe mund të dukeni të humbura gjatë ecjes. Ju jeni shumë i qetë dhe intuitiv por gjithashtu mund të duket se jeni i butë dhe me ndikim të lehtë.
6. Dëshironi të bini në sy
What the Way You Walk Reveals About Your Personality

Nëse jeni një i tillë, prireni të ecni me shumë besim dhe me qëllim. Ju tundni krahët dhe vithet në një mënyrë të ekzagjeruar dhe kënaqeni të tërheqni vëmendjen nga të gjithë.
Nëse e gjeni veten në këtë grup, koka juaj zakonisht mbahet lart, supet tuaja janë kthyer dhe ju jeni më të përqendruar në veten tuaj. Këta persona mund të dalin si të zhytur në vetvete dhe jo të besueshëm me tipare të personalitetit komandues dhe karizmatik.
7. Mbështetësi
What the Way You Walk Reveals About Your Personality

Nëse jeni një mbështetës, ju keni tendencë të ecni në hapa të sigurt, me hapa të sigurt. Përkrahësit janë gjithashtu lojtarë të ekipit bashkëpunues dhe dëgjues të mirë që flasin me mend dhe vlerësojnë unitetin dhe marrëdhëniet. Ata janë të dobishëm, besnikë dhe të besueshëm.
Një telefonatë e thjeshtë nga të dashurit e tyre mund ta ndriçojë lehtësisht ditën e tyre. Ngjashëm me politikanët, ata pëlqejnë gjeste, duke bërë kontakte me sy dhe bashkëveprojnë me njerëzit gjatë ecjes.
8. Kryqëzuesi i krahut
What the Way You Walk Reveals About Your Personality

Nëse jeni një kalimtar krahu, zakonisht tregon që preferoni të jeni vetëm ose madje të jetoni vetëm. Të ecësh ndërsa kalon krahët gjithashtu nënkupton rrezikshmëri.
Ekspertët e komunikimit theksojnë që kalimi i krahëve tuaj gjatë ecjes është i rrezikshëm, veçanërisht gjatë natës, pasi mund të dërgojë një sinjal se jeni i dobët dhe mund të jetë pre e sulmuesve. Në këto raste, ecja e shpejtë, e drejtë, e sigurt dhe me krahët e pakryer është një ide më e mirë.b .ndryshe
 

Katil

Antarë i Respektuar
Mua ma ka gjet.
 

TinkyPinky

🎈Stay wild moon child ❤️
Zakonisht 1.
Noiher 6 dhe noiher 8 ? smund te lindja perfekte
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Adm
Une di qe eci bukur. :p
ne fakt e gjej veten tek numri 3 dhe 5.
 

Hera

Banned
Tek 7 gjendem mendoj
 

NGU

Wild child full of grace
V.I.P
Une jam e para dhe fiks e paskan gjet.
 

Katil

Antarë i Respektuar
Une di qe eci bukur. :p
ne fakt e gjej veten tek numri 3 dhe 5.
Ti politikane a? Amon surrati jot,u bone ti me na vjedh ne popullit te thjeshtë.?
 

Katil

Antarë i Respektuar

Legally_Sweet

Ain’t no sunshine when she’s gone
V.I.P
Duhet me pyet te tjeret se nuk e vej re veten se si eci.
 

jana80

Super Moderator
Themelues
Une nuk gjendem ne asnje nga ato menyra ecje..bohh do hem marsiane :)
 

Soulmind

~She wanted the whole world or nothing~
Staf në FV.AL
Adm
ej po une qe eci sikur me merr era ca tipi jam. ?
 

Soulmind

~She wanted the whole world or nothing~
Staf në FV.AL
Adm

Legally_Sweet

Ain’t no sunshine when she’s gone
V.I.P
200.gif
 

Attachments

  • 200.gif
    200.gif
    238.2 KB · Shikime: 0
  • 200.gif
    200.gif
    238.2 KB · Shikime: 0
Top