• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Cila eshte gjella/et karakteristike shqiptare, e paperseritshme ne asnje vend tjeter?

Cyber_Spartacus

Homo Homini Lupus
Pe: Cila eshte gjella/et karakteristike shqiptare, e paperseritshme ne asnje vend tje

Veze te skuqura by Cyber_Spartacus te pakten keshtu niset gjithmone
 

ReNdEx

Interist Forever
Pe: Titulli: Pe: Titulli: Cila eshte gjella/et karakteristike shqiptare, e paperserit

Ida duhet ta dije me mire si pergatitet, mqs eshte dhe vlonjate (une personalisht asnjehere se kam provuar, me shume me te degjuar e kam :))
Ida ku je, na thuaj si behet mishi i pules me rosnica :D
Ja ku e ke Love se si behet Rosnica.................................

Perberesit:


200g miell, 1 veze , mish pule, kripe, tre thelpinj hudhra.


Pergatitja:

Ziejme pulen.
Perziejme miellin me vezen dhe i therrmojme derisa te behet si therrime buke (kokrriza te vogla). I skuqim therrimet derisa te marrin ngjyre.

Tek tenxherja ku kemi ziere pulen hedhim therrimet e skuqura, grime hudhrat dhe i hedhim se bashku .
Ne fund i hedhim pak limon per shije.
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Titulli: Cila eshte gjella/et karakteristike shqiptare, e paperseritshme ne asnje ven

speca turshi, speca me mishe, speca me laker.
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Pe: Cila eshte gjella/et karakteristike shqiptare, e paperseritshme ne asnje vend tje

Cf eshte kjo??
KAاAMAK m.

Mëmëligë me miell misri; përvëlak.
 

Morena

...Δʝɛя...
Pe: Cila eshte gjella/et karakteristike shqiptare, e paperseritshme ne asnje vend tje

KAاAMAK m.

Mëmëligë me miell misri; përvëlak.
Tani me bere lemsh fare :(
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Pe: Cila eshte gjella/et karakteristike shqiptare, e paperseritshme ne asnje vend tje

Tani me bere lemsh fare :(
Mjell misri i zjere me uje me krip...( edhe pse sbesoj qe eshte tipike shqiptare, se e kam takuar dhe ne vende te tjera..)
 

Morena

...Δʝɛя...
Pe: Cila eshte gjella/et karakteristike shqiptare, e paperseritshme ne asnje vend tje

Ehheee kjo quhet ''polenta'' ne itali.
 

AjSi

...
Pe: Cila eshte gjella/et karakteristike shqiptare, e paperseritshme ne asnje vend tje

o zinna sa e urrej ate imam bajalldine ska gje me t shpifur...

mu mplq taratolli xD
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Pe: Cila eshte gjella/et karakteristike shqiptare, e paperseritshme ne asnje vend tje

Eh moj Ajs, ka njerez qe e pelqejne:p

Taratori eshte grek me sa di une, tzatziki...
 

scorpione29

Anëtar i Respektuar
Pe: Cila eshte gjella/et karakteristike shqiptare, e paperseritshme ne asnje vend tje

eshte e veshtire te gjesh nje gjelle tradicionale shqiptare qe se kane te tjeret...cdo gje qe gatuhet ne shqiperi e gjen ne turqi ose greqi...

...po une po e provoj...harapash vetem ne bejme.....
 

Snow Hristina

Anëtar i Nderuar
Pe: Titulli: Cila eshte gjella/et karakteristike shqiptare, e paperseritshme ne asnje

cdo qytet ka ate te sajen besoj disa nga keto qe thoni ju lart se kam idene cfare jane :une: mua me pelqen gjella e beharit qe thone ne korce awww vdes per ate e kam shum qef . :eek:k
 

Katia

Hmm kureshtar-e?
Pe: Cila eshte gjella/et karakteristike shqiptare, e paperseritshme ne asnje vend tje

Tave kosi, fergese dhe pispili (me lakra dhe miell misri):) Tani per tani keto me kujtohen...
 

Iron_Leon

شيطان בעל זבוב
Pe: Cila eshte gjella/et karakteristike shqiptare, e paperseritshme ne asnje vend tje

Specat turshi që i bën vetëm zona e Korçës , këto quhen speca gogozhdare , një lloj speci i kuq me shumë tul në formë rrumbullake . Nuk besoj se bëhet në vend tjetër
 

Akull

Anëtar i Nderuar
Pe: Cila eshte gjella/et karakteristike shqiptare, e paperseritshme ne asnje vend tje

Po petaniku ?Ozot c'te hash ...te lepish gishtat...sa koh kam pa ngrene ..
Deshton e gruja me barr ..:p
 

GLOOM

Catch me if you can...
Pe: Cila eshte gjella/et karakteristike shqiptare, e paperseritshme ne asnje vend tje

Tave e krapit,karakteristike per Shkodren...Se besoj se e gatuan kush krapin me mire se shkodranet...
 

Hartini

Antarë i Respektuar
Titulli: Cila eshte gjella/et karakteristike shqiptare, e paperseritshme ne asnje ven

Maza e zime , drate , flia jane specialitete te krahines sime .
Ato kan shijen e tyre karakteristike vetem atje , ne ato ane , ne ate ajr , ne ato male , shkembenj , pllaja dhe lugina ,
askund tjeter .
 

Karamele Zana

Anëtar i Nderuar
Pe: Cila eshte gjella/et karakteristike shqiptare, e paperseritshme ne asnje vend tje

Eshte dhe ajo qe ne librat e kuzhines shqipetare e quajne "Burani verore" por ne fakt gjyshja ime gjithmon me thoshte quhet "gjelle fshati" (lol). Eshte ajo me qepe, domate, speca dhe oriz (pa harruar majdanozin, rigonin dhe kopren). Nje nga specialitetet e mija, dhe me shume ngaqe ma ka mesuar gjyshja.
 

flowmaster

Anëtar i Nderuar
Pe: Titulli: Cila eshte gjella/et karakteristike shqiptare, e paperseritshme ne asnje

Rosnica ca eshte? apo rose per shkurt,
Rosnica me sa di une eshte dafina..
 

Morena

...Δʝɛя...
Pe: Titulli: Cila eshte gjella/et karakteristike shqiptare, e paperseritshme ne asnje

Rosnica me sa di une eshte dafina..
Rosnicat mesa di une psh:
mish pule me rosnica, eshte pak a shume keshtu: nje perzierje mielli me niseshte, i cili skuqet deri sa behet ngjyre kafe
Ka edhe se si behet tek faqja e dyte...por flm
 

flowmaster

Anëtar i Nderuar
Pe: Titulli: Cila eshte gjella/et karakteristike shqiptare, e paperseritshme ne asnje

Ka edhe se si behet tek faqja e dyte...por flm
ke t drejte ja futa kot.. :)
flm per korrigjimin
 

Nicktjeter

Per aspera ad astra.
Titulli: Cila eshte gjella/et karakteristike shqiptare, e paperseritshme ne asnje ven

Tani kam nje hall te madh a me thoni nje gatim shqiptar sepse ma ka kerkuar shoqeria e huaj???
Problemi eshte se ketu skemi furre, keshtu gjera te thjeshte qe mund vec te zihen.
Dhe jo vec te zihen por edhe te hahen me qejfe nga te huajte... :(

Pervec rocnices qe sma mbush syrin...
 

GLOOM

Catch me if you can...
Pe: Cila eshte gjella/et karakteristike shqiptare, e paperseritshme ne asnje vend tje

Une do e them ne dialekt,se en gjuhe letrare se di ate gjellen si quhet : pacamur me zhigla LOL
 

BoOoMBaStiCk

Il Silenzio
Titulli: Cila eshte gjella/et karakteristike shqiptare, e paperseritshme ne asnje ven

Tava dheut,tava kosit,fli,grosha(fasule per qytetaret),ferges,kadaif,lakrori,paçe.... Dhe pilafi me 1 kile gjalp,unik shqiptare,i paperseritshem.
 

Jetmira

..........
Titulli: Cila eshte gjella/et karakteristike shqiptare, e paperseritshme ne asnje ven

Sa genjeni ju mer,loool
Fasulet jan gatimet me tpreferume ncdo tavolin
 

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
Mendoj qe dhe lakrori me arra te shtypura vetem tek ne ndeshet.
 
Arapashi i cili perdoret ne zonat malore..
 

jana80

Super Moderator
Staf në FV.AL
kine me vez :) mos qeshni se keshtu ja di emrin por ska lidhje me kinezet :)
 
Top