Cila është mosha e duhur për të pasur një fëmijë?

Marla

Quo Vadis!

Në tre dekadat e fundit ka pasur një rritje të konsiderueshme të prindërve në moshë mesatare. Përparimet në shtatzëni kanë arritur në pikën ku njerëzit mund të vonojnë fillimin e prindërimit, duke ngrirë vezët ose spermatozoidët e tyre.

Shtyrja e vendimit për të pasur fëmijë nuk ka qenë kurrë e lehtë ose e pranueshme nga shoqëria. Por a është kjo një gjë e mirë? Ekzistojnë tre gjëra për t’u marrë në konsideratë. A do të jetë i shëndetshëm fëmija juaj? A do mbetesh shtatzënë? Sa do të kushtonte?

Prindërit kanë një detyrim moral që t’u japin fëmijëve të tyre fillimin më të mirë në jetë. Fëmijët e lindur nga nëna mbi 35 vjeç dhe baballarët mbi 45 vjeç kanë një rrezik më të madh të sëmundjeve gjenetike dhe neurologjike, të tilla si skizofrenia dhe autizmi, duke ndikuar qartë në cilësinë e jetës së fëmijës. Për më tepër, prindërit në moshë të rritur kanë më shumë gjasa të kenë nevojë për riprodhim të asistuar, të tilla si fekondimi in vitro (IVF), i shoqëruar me lindje të parakohshme ose nën peshë. Foshnjat e lindura përmes IVF rrezikojnë gjithashtu më shumë nga sëmundjet kardiovaskulare dhe metabolike më vonë në jetë.

Nëse prindërit e ardhshëm ngrijnë vezët ose spermatozoidët e tyre kur janë të vegjël, ata mund të zvogëlojnë disa rreziqe që lidhen me moshën, por jo ato që lidhen me riprodhimin e asistuar. Metoda e fekondimit in vitro të vezëve të ngrira konsiston në një injeksion intracitoplazmatik (Injeksioni Sperm Intra-Citoplazmatik, ICSI), ku spermatozoidet injektohen direkt në vezë. ICSI gjithashtu mund të rrisë rrezikun e defekteve të lindjes tek foshnja. Përdorimi i ICSI është shumë i zakonshëm tek meshkujt e moshuar me lëvizshmëri të ulët të spermatozoideve.

Nëse doni të prisni para se të keni një fëmijë, nuk jeni vetëm.

Shumë çifte mbeten shtatzënë pas një viti përpjekjesh. Një në shtatë çifte ka probleme me konceptimin – mosha është gjithashtu një faktor përcaktues në këtë. Një në gjashtë gra midis moshës 35 dhe 39 nuk do të arrijnë të mbesin shtatzënë pas një viti përpjekjesh. Nëse partneri do jetë mbi dyzet, faktori rritet në më shumë se një në katër.

IVF shihet nga shumë si një mënyrë konceptimi pa rreziqe, por suksesi i saj përcaktohet nga mosha. Për një grua mbi 40 vjeç që përdor vezët e saj, suksesi i IVF është më pak se 10%. Rreziku i vonesës së prindërimit u simulua duke përdorur modele kompjuterike. Nëse një grua në të tridhjetat e saj vonon amësinë, shanset e saj për të mbetur shtatzënë në moshën tridhjetë e pesë zvogëlohen me 9%, por IVF do ta kompensojë me vetëm 4%.

Nëse doni të ngrini vezët, rezervoni një vend. Ndërsa gratë plaken, ato prodhojnë më pak vezë, kështu që të moshuarit mund të kenë nevojë për më shumë stimulim për të marrë tetë deri në dhjetë vezë të nevojshme për një shans për lindje të suksesshme, diçka jashtëzakonisht e shtrenjtë.

Sa do t’ju kushtojë?

Megjithëse IVF është e shtrenjtë, ka kosto të tjera të konsiderueshme që lidhen me lindjen e fëmijëve. “Çekuilibri i pagës së lindjes” përmendet shpesh në debatin ekonomik mbi efektet e amësisë në karrierën e grave. Është humbja e fitimeve të cilave u nënshtrohen gratë kur hyjnë në një periudhë kohe në të cilën praktikisht punojnë falas. Dëshmitë konfirmojnë se gratë mund të fitojnë më shumë duke vonuar mëmësinë nga njëzet në tridhjetë vitet e para.

Sidoqoftë, kjo ulje e pagave nuk duket të ketë lidhje me gjininë. Një përqindje atërore e lejes prindërore u prezantua nga qeveria Norvegjeze në 1993 dhe hulumtimi ka treguar një efekt të ngjashëm negativ edhe në të ardhurat e baballarëve shtëpiak. Çështja është, nëse gjeni kohë për të krijuar një familje, do të ketë një rënie të fitimeve.

Kur të keni fëmijë?

Të dhënat shkencore janë të qarta. Mosha “e duhur” për të pasur një fëmijë sipas orës biologjike është nën tridhjetë e pesë për gratë dhe para dyzet për burrat. Më shumë se 75% e të rinjve nënvlerësojnë ndikimin e moshës në pjellorinë mashkullore dhe femërore – ndërsa vetëm 27% e mjekëve e diskutojnë atë me pacientët e tyre nga tetëmbëdhjetë deri në tridhjetë e pesë që dëshirojnë të shtyjnë shtatzëninë për arsye të lehtësisë shoqërore. Duhet të ketë një vetëdije më të madhe për rreziqet e vonimit të planifikimit familjar dhe mjekët e përgjithshëm duhet të kenë një rol më proaktiv në këtë drejtim.

Si përfundim, nëse doni të keni fëmijë, mosha e duhur mund të jetë shumë më herët sesa mendoni.

Burimi / Business Insider

 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Gjithmone kam pature deshire te kem femije sa me i ri qe jam, ne menyre qe te jem sa me shok me femijet e mi ne te ardhmen. Nuk i ke nervat si 20 vjecar apo 25 per t'u marr me femijet e tu (si nena si babai), sikur 35-40. Vitet ikin, dhe njeriu behet peshoje me kalimin e kohes, cdo gje e mat, madje cdo oferte e peshon dhe sa me shume t'ikin vitet behet edhe me i pasigurte, e lere me puna e femijeve.

Beje hesap pastaj edhe kohen qe mund te te shkoje neper mjek, nese del dicka problem tek njeri partner, ceshtje steriliteti apo problem per tngele shtatzene etj.
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Atehere kur e ndjen ne shpirt te kesh nje femije,atehere duhet te behemi prind. :))
 

Xhelozi

Staf në FV.AL
Ne moshen qe e ndjen veten gati !
Por m'bejn pershtypje do femra ku thon se sduan te lindin femije se u prishen linjat ? e knej burri do rrije si kaqol ?
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Ne moshen qe e ndjen veten gati !
Por m'bejn pershtypje do femra ku thon se sduan te lindin femije se u prishen linjat ? e knej burri do rrije si kaqol ?

Prit deri sa te perfundojne magjistraturen, pastaj ju del probleme me shendet dhe ..Ku mbeti topi :lol:
 

AnaVie

Undisputed woman
Staf në FV.AL
Atehere kur e ndjen ne shpirt te kesh nje femije,atehere duhet te behemi prind. :))
Fix . Lumturi jan krejt .?
Ata qe nuk bejn sdin ça humbin.
ama jam plotesisht dakort qe te marrin kohen e duhur .
Un kam pas then do adoptoj nese sdo mundesha .:)
 

Hope

◕‿◕
Prit deri sa te perfundojne magjistraturen, pastaj ju del probleme me shendet dhe ..Ku mbeti topi :lol:
Epo halle halle kjo dynja...

Femijet qe lindin ne nje familje jo stabile emocionalisht dhe ekonomikisht, jane femije qe nuk zhvillohen ne harmoni.
Patjeter qe eshte mire te kesh prinder te rinje, ama duhet te kene e me ca te te risin, te kene nke stabilitet e keshtu me radhe.
Kur cifti eshte gati per femije besoj qe eshte momenti duhur.
Presioni shoqerise dhe familjes nuk duhet te influencoj... sdo e risin ata femijen, femija eshte responsabiliteti prinderve!
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Epo halle halle kjo dynja...

Femijet qe lindin ne nje familje jo stabile emocionalisht dhe ekonomikisht, jane femije qe nuk zhvillohen ne harmoni.
Patjeter qe eshte mire te kesh prinder te rinje, ama duhet te kene e me ca te te risin, te kene nke stabilitet e keshtu me radhe.
Kur cifti eshte gati per femije besoj qe eshte momenti duhur.
Presioni shoqerise dhe familjes nuk duhet te influencoj... sdo e risin ata femijen, femija eshte responsabiliteti prinderve!

Nuk eshte presioni i familjes, sepse ti vendos me partnerin tend.

femijet qe lindin ne nje familje jo stabile emocionalisht dhe ekonomikisht, jane femije qe nuk zhvillohen ne harmoni.

Une rrjedh nga nje familje e varfer, me nje varferi te skajshme sa e mbaj mend dhe ku jam sot, familje full harmoni, pa probleme emocionale qe thua. Pastaj une kur u martova, isha i papune :D Pas martese, mu hapen dyert e suksesit qe as ne enderr nuk e kisha pare at sukses.

Po i prite rendet dhe kushtet cdohere, do ngelesh syhapur. Padyshim qe duhet tmendosh por te vendoset karriera para krijimit te familjes, eshte gjeja me absurde qe une personalisht e konsideroj dhe nuk pajtohem asnjehere ne jete.

Femijet jane dhurata me e mire qe Zoti ua jap nje cifti bashkeshortor.
 

Hope

◕‿◕
Nuk eshte presioni i familjes, sepse ti vendos me partnerin tend.Une rrjedh nga nje familje e varfer, me nje varferi te skajshme sa e mbaj mend dhe ku jam sot, familje full harmoni, pa probleme emocionale qe thua. Pastaj une kur u martova, isha i papune :D Pas martese, mu hapen dyert e suksesit qe as ne enderr nuk e kisha pare at sukses.

Po i prite rendet dhe kushtet cdohere, do ngelesh syhapur. Padyshim qe duhet tmendosh por te vendoset karriera para krijimit te familjes, eshte gjeja me absurde qe une personalisht e konsideroj dhe nuk pajtohem asnjehere ne jete.

Femijet jane dhurata me e mire qe Zoti ua jap nje cifti bashkeshortor.
Ekziston presioni shoqerise dhe familjes qe cke me te, jo sa do rini bashke, jo po ju iku mosha, jo po po ...

Kariera, kush zgjedh te bej kariere nuk ben femij... sepse nqs do te jesh on the top smund te jesh prezente aq sa duhet ne shtepi.
Kur them kushte ekonomike, nuk flas per lluks e gjera te panevojshme, por thjesht per bazen minimale.
Qe ja del me pak? Patjeter qe mundesh. Pjesa me e madhe e shqiptareve e dine ca eshte varferia dhe e kane jetuar, e smund ta harosh... por nqs mund te besh gjerat me pak te komplikuara per te gjithe, eshte me mire.

Edhe mbetem me timen, nqs se ndjejne te.2 te behen prinder, te tjerat skane me kuptim...
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
nqs se ndjejne te.2 te behen prinder,

Andaj hekri rrafet sa eshte i nxehte thote populli. Zgjidhet partneri qe te pershtatet, qe deshiron femije para se gjithave, dhe e kunderta.
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Sa me i pjekur te jesh aq me shum do jesh mik dhe do i kushtosh rendesi femiut dhe familjes.
Nje i ri shpejt ngopet si me nuse si me femije..
njeriu i pjekur din ta managjoj mir familjen ..sepse e din cfare sjell jeta.
Femijet cdo kush i don..madje zanafilla e jetes. Martesore eshte kur vin ne jete femijet..
Por jo cdo cift i ri ka arrit suksese me femijet dhe familjen.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои

Baboon

FALEMINDERIT!
Kur mendon se je gati.
Por kjo s'esht asnjëherë garanci se do jesh nje prind i mire.
 

Ivy

Fakte ska,veç interpretime.
Te pakten te kesh kaluar adoleshencen dhe ciklin e studimeve se ca spo degjojme tani.
 

Ragnar

Anëtar i ri
Staf në FV.AL
Mosha per te pasur nje femij eshte kur i ke 7 vjet, se tani beheni shok ose shoqe.
 
Top