Cilët janë autorët e masakrës në Paris?

cent

...Lontano
Tre francezo-algjerianë myslimanë janë autorët e dyshuar të masakrës së ndodhur dje në Paris, ku mbetën të vrarë 12 persona.
timthumb.php

Policia është vënë në kërkim të vëllezërve Cherif dhe Said Kouachi, ndërsa Hamyd Mourad, i cili ishte shoferi i makinës është dorëzuar.

Në vitin 2008, Cherif u dënua me 3 vite burg për terror, por bëri vetëm 18 muaj burg.

Kjo çështja ka ngritur pikëpyetje se përse ky person me lidhje të ngushë me islamin radikal dhe bashkëpunëtorë terroristë u la i lirë.

Policia identifikoi një prej vëllezërve pasi kishte lënë dokument identifikimi në Citroen-in e braktisur, me të cilën u larguan nga skena e krimit.

Shoferi, Moura, i cili është student, u dorëzua në polici nga të afërmit e tij pasi emri i tij nisi të qarkullojë në mediat sociale si i dyshuar.

Said Kouachi, 34 vjeç dhe vëllai i tij, Cherfi Kouachi, 33, u arrestuan fillimisht në vitin 2005, si të dyshuar të grupit “Buttes Chaumont”, që dërgonte terroristë në Irak.

Cherif u dënua në vitin 2008, ndërsa Said u lirua nga policia pas marrjes në pyetje. Por që të dy ishin të njohur si të radikalizuar që pas luftës së vitit 2003 në Irak, kur forcat anglo-amerikane rrëzuan Saddam Hussein-in nga pushteti.

Të dy vëllezërit ishin të xhindosur nga vrasja e myslimanëve nga ushtarët perëndimore dhe avionët luftarakë.

Avokati i tyre, i përshkroi djemtë si përdorues të hashashit, të cilët për të siguruar para shpërndanin pica. Sipas tij, këta djem nuk dinin ç’të bënin me jetën e tyre dhe pasi njohën një person, ky i fundit i bëri ata të ndiheshin të rëndësishëm.

Vëllezërit Kouchis kanë të njëjtën histori si Mohammed Merah, 23-vjeçari që është përgjegjës për vrasjen e shtatë personave, përfshirë katër hebrenj dhe tre ushtarë myslimanë, ngjarje e cila ndodhi në Tuluzë në vitin 2012.


/Shekulli
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Titulli: Cilët janë autorët e masakrës në Paris?

e ja ..njerez qe humbasin qellimin pse jetojne , vene e marrin ne qafe dynjane
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Cilët janë autorët e masakrës në Paris?

Huazuar nga nje mik i imi:Ne 11 shtator 2001,shpellaret, ''terroristet islamike'' mposhten NORAD, CIA, FBI, NSA e agjensite e tjera te spiunazhit e te mbrojtjes arjore amerikane, e sulmuan me avione civile dy kullat binjake dhe pentagonin. Ata ishin aq te afte saqe me dy avione rrezuan tre kulla, mesa duket kapen oferten e muajit, paguaj dy e mer nje falas. Sulmuan ndertesen me te sofistikuar e me te mbrojtur ne bote, dhe bashke me te, shkaterruan edhe te gjitha filmimet e kamerave te sigurise te qindra objekteve qe ndodheshin perreth Pentagonit.Ata 19 ''analfabetet'' bene ate qe nuk ka mundur dot ta beje Rusia e Kina, me gjithe ushtrite e teknologjine e tyre te avancuar. ''Terrorristet'' ishin aq te afte ne ate qe bene, saqe autoritetet amerikane nuk gjeten asnje gjurme te avioneve ne mbetjet e kullave binjake, e asnje pjese te vetme avioni ne rrenojat e Pentagonit e ne vendin e renies se fluturimit 93. U tha se avionet u shkrine plotesisht ne te kater rastet, kjo per shkak te nxehtesise se madhe te shkaktuar nga shperthimet.


Por mesa duket, ''terrorristet'' kishin edhe nje aftesi tjeter qe bota nuk e ka arritur akoma...ata ishin te pajisur me karta identiteti, letra e te cilave ishte disa here me rezistente sesa celiku i avioneve dhe ai i kullave binjake, dhe nuk digjej ne ate nxehtesi teper te larte...dhe policia amerikane e gjeti nje prej kartave te identitetit te atyre ''terrorristeve'' nen rrenojat e kullave binjake.

Diten e djeshme, stacionet televizive te mbare botes transmetuan LIVE ate qe ndodhi ne Paris.....normalisht, ato u kujdesen qe te mos shfaqnin njerezit qe filmonin ngjarjen, nje prej te cileve i veshur me antiplumb, as te tregonin 3 policet qe kishin qene ne vendngjarje disa sekonda para vrasjeve....ajo c'ka ato transmetuan, ishin pamje spektakolare te dy te rinjve te armatosur, te cilet me nje profesionalizem te papare e nje gjakftohtesi te frikshme, kryenin punen e tyre te pashqetesuar nga asgje. Ne fund ata largohen duke perdorur sinjale ushtarake, tipike e komandove e marinsave te operacioneve speciale.

Por serish, ''terrorristet'' e mirestervitur e vrases gjakftohte, edhe pse kryejne cdo levizje me precizion te admirueshem, ne fund harrojne karten e identitetit ne makinen e grabitur, mjet i cili sipas fotove te servirura nga mediat, eshte i ngjashem me mjetin e largimit te tyre nga vend-ngjarja , por jo i njejti.

Pra, sic mund ta shihni, ''terrorristet'' ne ditet e sotme jane te afte qe te mposhtin te gjitha agjensite e spiunazhit e ato te sigurimit, por ne fund te punes, harrojne kartat e tyre te identitetit ne vendin e krimit.

Per sa kohe qe ju do ti besoni mediave te zionisteve, ju do te jeni thjesht kaviet e tyre.

Keto ''venie provash'' ne vendin e krimit, keni vite qe i shihni te inskenuara ne filma te ndryshem policeske.

Gjithcka ndodh per nje arsye te caktuar, e qellimi kryesor i atyre qe qendrojne pas ketyre masakrave, eshte fajesimi i muslimaneve.


We'll Blame It on the Muslims, Naturally

 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Cilët janë autorët e masakrës në Paris?

Ja disa prej mesazheve të shokëve te akuzuarit i trete:


Griselda Blanco: "Kjo është e tmerrshme djema, ai ishte në klasë të gjithë paraditen dhe të kështu vijnë e ta akuzojnë një të pafajshëm... zgjidhni rrugën nga zemra. "

Lazy Gurl:
"Nesër unë do të bëj një demonstratë të madhe jashtë shkollës"

Uphorie: "Mourad ishte në shkollë, në kohën kur mediat flisnin, të flasin mediat edhe për mua"

IKONChaegasus: "Djali i varfër ishte gjithë ditën në shkolli, dhe në mbrëmje është akuzuar për vrasje"

Overthinking ✒✏SarahCmt_: "Ajo që ndodhi sot në Charlie HEBDO është turp, por unë mendoj për se edhe për Mourad, është një turp që ky i pafajshëm akuzohet pa prova."

crewbabydroma vicomte: "Ju lutem, ky ishte gjatë gjithë paradites në klasë me mua "

FiertéAlgérienne @ Meliinda69: "Por ja ata gjetën të pafajshëm që do të pranojë të gjithë. E bukur është Franca "

Waty BledardSofZiane: "Këtë duhet ta paguajnë këto bijtë e kurvave nga mediat. Kjo mund të ndodhë për ndonjërin prej nesh "

crew_neednobody vicomte: "Unë gjatë gjithë ditës isha me shokun tim dhe në mbrëmje ai ishte i akuzuar për vrasje!"


 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Titulli: Cilët janë autorët e masakrës në Paris?

Policia rrethon Dy vëllezërit e dyshuar se autorë të masakrës në redaksinë e revistës satirike "Charlie Hebdo" i thanë policisë franceze se duan të vdesin si martirë. Sipas CNN, kjo është ajo çfarë vëllezërit thanë me anë të një bisede telefonike me forcat e rendit, të cilat mësohet se e kanë rrethuar fortësisht zonën ku ndodhen dy personat më të kërkuar.


1420805901rrethuar.jpg


Të kërkuarit kanë marrë një person peng, dhe kjo eshte konfirmuar edhe nga burime zyrtare, ndërkohë që u mohuan lajmet për dy viktima të reja të kësaj drame që po zhvillohet prej drekës së dy ditëve më parë në zemër të Europës.

Më herët, mes policisë dhe autorëve të dyshuar ka patur shkëmbime të vazhdueshme zjarri, për fat pa viktima në njerëz.

E gjithë Franca i ka sytë në zhvillimet e fundit të ngjarjes, ndërsa presidenti Francois Hollande u shpreh se ky është një moment shumë i vështirë për vendin.

Megjithatë, Hollande, shprehu vlerësimin për të gjithë qytetarët e vendit dhe drejtuesit e institucioneve, të cilët po tregojnë përgjegjshmëri maksimale në situatën e krijuar.

Nga sulmi i të mërkurës pati 12 viktima, ndërsa nga një sulm tjetër të enjten në mëngjes, i cilësuar po ashtu si sulm terrorist, mbeti e vrarë një oficere policie dhe u plagos një tjetër.
/ Top Channelthon të dyshuarit. Dy vëllezërit: Duam të vdesim si martirë
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Titulli: Cilët janë autorët e masakrës në Paris?

vdekshi e i renci kembes plehra
 
Titulli: Cilët janë autorët e masakrës në Paris?

Lajm i ores se fundit nga Le Figaro

Vriten gjate nderhyrjes se policise ne Damartin vellezerit Kouachi dhe ne te njejten kohe vritet ne Paris edhe personi i trete qe dje vrau nje police femer dhe mori peng 5 persona sot.Gjate nderhyrjes ne Vincene-Paris i dyshuari Ahmed Coulibaly ka vrare 4 pengje te tjere.
 

princesha

Warrior Princess
Titulli: Cilët janë autorët e masakrës në Paris?

u zgjithe problemi..u vran fajtoret....O Allah, me vjen shume keq se shume te pafajshem vdesin nga lojra te felliqura te psiko-idiotave, qe nuk e shfrenojn epshin per dynjallek....Allahu mos e len padrejtesin te shkel dy here ne te njejtin vend, dhasht Allahu gjenden ata qe vertet e luajten kete loje, dhe morren ne qafe njereze... sa per mendimin tim, shume antare folin nga ajo cfare u vjen ne mendje ne moment, pa menduar shume gjate....behet fjale per jete...kushdo qe behet shkak per shuarje te nje drite jete, te pafajshme, mjeri ai....ate gjykoj nuk me takon mua...vec Allahu sjell drejtesi
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Titulli: Cilët janë autorët e masakrës në Paris?

Francë, vriten 3 atentatorët. Humbin jetën edhe 4 pengje, plagosje në rradhët e policëve

Dy operacione blic organizuar thuajse në të njëjtën kohë kanë arritur të bëjnë të mundur vrasjen e tre personave që po mbanin prej orësh në ankth mbarë Francën. Tre super të kërkuarit nuk jetojnë më. Për fatin e tyre të keq, katër nga pengjet që mbaheshin market kanë humbur jetën.

U mbyll kështu me një aksion të shpejtë të forcave speciale franceze 'ndeshja' me atentatorët që ishin në kërkim prej së mërkurës, ditë në të cilën shkaktuan masakrën e "Charlie Hebdo", që rezultoi me vdekjen e 10 gazetarëve dhe dy policëve. Një ditë më vonë, një tjetër vrasje tronditi policinë franceze, ajo e ekzekutimit të një oficereje të policisë.

Nderkohe qe sot, në orën 17:01, pas disa momentesh qëndrimi pezull, u dëgjuan të shtënat dhe shpërthimet e para në ndërtesën në Dammartin, ku u fshehën dy vëllezërit Said dhe Cherif Kouachi, të cilët mbanin peng edhe titullarin 27-vjeçar të shtypshkronjës në të cilën ata po qëndronin.

Dy terroristët u vranë në sulm, ndërsa pengu shpëtoi dhe u largua nga ndërtesa me shpejtësi me anë të një helikopteri që ndodhej në tarracë.

Vetëm pak minuta më vonë u dëgjuan 5 shpërthime të forta në Paris, ku policia organizoi një operacion duke vrarë Amedy Coulibaly, pengmarrësin tjetër në marketin ku mbaheshin peng të paktën edhe 6 persona, mes tyre edhe një foshnje. Nga operacionet mesohet se kane mbetur te plagosur edhe 5 police, dy prej tyre aktualisht jane ne gjendje kritike per jeten.

CNN raporton se Hayat Boumeddiene, partnerja e 32-vjecarit Amedy Coulibaly, tashme te vrare, ka arritur te arratiset. Dyshohet se ajo ka marre edhe pengje me vete.

/ Top Channel

I vrane e kater pengje :(
 
Redaktimi i fundit:

Lauri

Anunnak
Titulli: Cilët janë autorët e masakrës në Paris?

Stafi i forumit, jeni njesoj si keta terroristet ne france, biles me keq. Do hiqni dore te fshini mendimin e te tjerve pavarsisht nga pelqimi juaj personal, apo jo.
 

Marla

Quo Vadis!
Titulli: Cilët janë autorët e masakrës në Paris?

Kjo vrasja e ketyre te treve eshte njesoj sikur me ju mbyll gojen them une ose me zhduk gjurmet.
 

ricky_ch

******
Pe: Titulli: Cilët janë autorët e masakrës në Paris?

Kjo vrasja e ketyre te treve eshte njesoj sikur me ju mbyll gojen them une ose me zhduk gjurmet.اfarë je ka thua moj?

Kanë vrarë të pafajshmit. Gjithëçka e inskenuar.
Por, kryesorja dikush e pagoi, pati apo s'pati faj.

Apo s'të kam kuptuarë?
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Cilët janë autorët e masakrës në Paris?

Francë, vriten 3 atentatorët. Humbin jetën edhe 4 pengje, plagosje në rradhët e policëve

Po vertetohet ajo qe kam thene nje dite me pare gati dy, ne temen tjeter:

Loverboy:

p.s. Te jesh i sigurt se asnje prej ketyre vrasesve nuk do te arrestohet, sepse ata jane pjese e sherbimeve sekrete. Nese do te behet ndonje arrestim apo vrasje, do ta haje ndonje arab i shkrete qe eshte vene ne shenjester qe me pare.

Ne shume pak raste ka ndodhur qe kur nje fondamentalist musliman kryente nje krim ne perendim mos te ngelte edhe ai vete i vrare, sot shohim qe keta terroriste jane akoma te lire, dhe hamendsimi im eshte qe nuk do te kapen asnjehere.
Nese do te na dalin fajtoret ne skene si muslimane atehere do te shikoni se ata do te jene te vrare, ndoshta edhe para dy ditesh, ose ndoshta do te gjejne ndonje Arab nga ato ane do ti kepusin nje plumb ballit dhe do te thone ja terroristi.
Fajtoret e vertete ka shume mundesi te marrin edhe ndonje dekorate nga sherbimi sekret Francez.

E keqja u be, sepse njerez vdiqen, por a na siguron kush se kjo e keqe nuk do te vashdoje akoma me shume me viktima te tjera tashme te shkaktuara nga dora hakmarrse e perendimit?

E keqja u be, sepse dikujt sot ju vra nje prind, nje vella, nje djale, por a na siguron kush se kjo e keqe nuk do te vashdoje me vrasjen e prinderve te tjere, vellezerve te dikujt tjeter, dhe femijeve te tjere?
A na siguron kush se per shkak te kesaj te keqje nuk do te derdhet gjak i njerezve te pafajshem ne emer te demokracise?
 

ricky_ch

******
Pe: Titulli: Cilët janë autorët e masakrës në Paris?

Po vertetohet ajo qe kam thene nje dite me pare gati dy, ne temen tjeter:

Loverboy:


Normal që e dijmë o Lover, se jemi mësuarë
me skenarët e tyre. Strategjia nuk ndryshon.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Cilët janë autorët e masakrës në Paris?

O ricky, ngjarje te tilla jane bere kaq bajate e kaq te parashikuara, saqe vetem nje mendjelehte do te besonte verberisht ate qe thuhet ne media. Keshtu eshte kur disa mendojne se gjaku i perendimoreve eshte me i vlefshem se gjaku i palestinezeve, arabeve e njerezve te kombesive te tjera, te cilat ata i quajne me paturpesine me te madhe, ''njerez te botes se trete".Nder te tjera thoshte ajo qe e kishte postuar kete foto:

I wish we get furious and outraged about tragedies and injustices with equal intensity. Like when Israel criminal war in Gaza this past summer which massacred over 500 children, 2500 people overall, destroyed hundreds of homes, schools, hospitals, trees, left thousands homeless right now suffering from a very bad snow storm, freezing to death while sleeping in tents. I wish people get as outraged at the very misconscrewed and biased media, I wish people get outraged when professors get fired from their jobs for practicing their freedom of speech. I wish we weren't biased with our sympathy too.
 
Top