Cili eshte ndryshimin mes fes islame dhe asaj te krishter?

Soulmind

~She wanted the whole world or nothing~
Staf në FV.AL
Adm
Si fillim shkruhet: fese- jo fes, dhe krishtere- jo krishter.

Te dyja jane prej feve hyjnore, vazhdimesi e fese se Adamit, Noah, e fletushkave te Ibrahimit (Abrahamit), Tevrati i Moses(Musait).

Ndryshimi eshte qe Islami eshte kupola e te gjitha feve Hyjnore, e fundit dhe vula e cdo gjeje! Dhe kjo eshte e pandryshueshme! Kaq nga ana ime! ?
 

Aleks30

Banned
Si fillim shkruhet: fese- jo fes, dhe krishtere- jo krishter.

Te dyja jane prej feve hyjnore, vazhdimesi e fese se Adamit, Noah, e fletushkave te Ibrahimit (Abrahamit), Tevrati i Moses(Musait).

Ndryshimi eshte qe Islami eshte kupola e te gjitha feve Hyjnore, e fundit dhe vula e cdo gjeje! Dhe kjo eshte e pandryshueshme! Kaq nga ana ime! ?
E para!
Kam studjuar gjuhe letersi e kur shkruaj nga teli, nuk eshte se i ve shume rendesi.
E dyta! E-ja me kacurrela, sme ka pelqyer kurre. Ka vite qe po behet nje studim qe ne shume fjale duhet hequr.
Tani te kthehemi ne teme!
Kupola the?
Cfare eshte incesti dhe pedofilia?
Veper e zotit apo e djallit?
 

Soulmind

~She wanted the whole world or nothing~
Staf në FV.AL
Adm
E para!
Kam studjuar gjuhe letersi e kur shkruaj nga teli, nuk eshte se i ve shume rendesi.
E dyta! E-ja me kacurrela, sme ka pelqyer kurre. Ka vite qe po behet nje studim qe ne shume fjale duhet hequr.
Tani te kthehemi ne teme!
Kupola the?
Cfare eshte incesti dhe pedofilia?
Veper e zotit apo e djallit?
Epo te rrofte gjuhe letersia! ???
Ne pergjithsi studiuesit e gjuhes jane te fiksuar ne gramatike e drejtshkrim pavarsisht rrethanave ?

Se dyti, une nuk jam mesuese feje. Merr e hap librat e fese dhe zbuloje. ?
 

Aleks30

Banned
Epo te rrofte gjuhe letersia! ???
Ne pergjithsi studiuesit e gjuhes jane te fiksuar ne gramatike e drejtshkrim pavarsisht rrethanave ?

Se dyti, une nuk jam mesuese feje. Merr e hap librat e fese dhe zbuloje. ?
Per letersine, hajde te flasim me ore por nuk besoj se ka kaq bagazh. E dyta!
Nuk je studjuese? Por me je shprehur se je prakttikante e fes islame! Dhe kur nuk ja ke haberin, si e quan kupola? Pastaj pyetja ishte shume e thjeshte!
Dhe po ta bej perseri. Veper e kujt eshte incesti dhe pedofilia?
 

Aleks30

Banned
Feja ne vetvete eshte dashuri. Ti hapesi i temes je dakort besoj me kete qe thashe. Tani kam nje pyetje te drejtperdrejte pa ironi fare, perse nuk pyet cfare i bashkon keto 2 fe dhe pse fut frymen percarese nepermjet dallimit?
Nuk i bashkon asgje. Dhe ska fare percarje ketu.
Une shpreh mendimin tim. Pash ne forum qe kjo teme lejohej. Dhe e fundit, per mua kurani ka "vjedhur " nga bibla. Vetem se ka shtuar dhunen, skllaverine e femres dhe ca permenda me lart qe eshte nje pytje shume e thjeshte per tu pergjigjur
Nese ke ndonje mendim tendin, e mirepres me dashamiresi
 
Nuk i bashkon asgje. Dhe ska fare percarje ketu.
Une shpreh mendimin tim. Pash ne forum qe kjo teme lejohej. Dhe e fundit, per mua kurani ka "vjedhur " nga bibla. Vetem se ka shtuar dhunen, skllaverine e femres dhe ca permenda me lart qe eshte nje pytje shume e thjeshte per tu pergjigjur
Nese ke ndonje mendim tendin, e mirepres me dashamiresi
Po ja po ta them une qe kam lexu pak me shume se ty.
1. I bashkon dashuria e Zotit
2. I bashkon mesimet e fese si te behemi njerez te mire dhe larg veseve dhe mekateve/gjynaheve.
3. I bashkon jeta e pertejme.

Ka e te tjera po kaq mjaftojne per ty.
 

Aleks30

Banned
Po ja po ta them une qe kam lexu pak me shume se ty.
1. I bashkon dashuria e Zotit
2. I bashkon mesimet e fese si te behemi njerez te mire dhe larg veseve dhe mekateve/gjynaheve.
3. I bashkon jeta e pertejme.

Ka e te tjera po kaq mjaftojne per ty.
Ehaaaaaaaa 'pse bie kembana fshatit "
Dashuri, dhembsuri kane dhe ateistet se njerez jane "
Lere fare ku nuk di te japesh nje pergjigje
 

Vajza

V.I.P
Per letersine, hajde te flasim me ore por nuk besoj se ka kaq bagazh. E dyta!
Nuk je studjuese? Por me je shprehur se je prakttikante e fes islame! Dhe kur nuk ja ke haberin, si e quan kupola? Pastaj pyetja ishte shume e thjeshte!
Dhe po ta bej perseri. Veper e kujt eshte incesti dhe pedofilia?
Ti kur i hap këto tema, dhe sidomos kur e përmend pedofilin hedh kunja për Profetin Muhammed s.a.w.s. E them këtë sepse të kam lexuar dhe më përpara me postimet kundër njeriun tonë më të dashur.
Nëse ti I hap më qëllim këto lloj temash, vetëm se që të ofendosh një besim dhe një njeri i shenjtë, do të jem e detyruar të fshi temën. Tani ose diskuto me argumenta, pa ofendime, ose temën do të fshi. Kaq nga unë
 

Vajza

V.I.P
Nuk i bashkon asgje. Dhe ska fare percarje ketu.
Une shpreh mendimin tim. Pash ne forum qe kjo teme lejohej. Dhe e fundit, per mua kurani ka "vjedhur " nga bibla. Vetem se ka shtuar dhunen, skllaverine e femres dhe ca permenda me lart qe eshte nje pytje shume e thjeshte per tu pergjigjur
Nese ke ndonje mendim tendin, e mirepres me dashamiresi
Dhunën, skllavëri?? Më jep një kaptin që flet Kurani për këtë?
 

Aleks30

Banned
Ti kur i hap këto tema, dhe sidomos kur e përmend pedofilin hedh kunja për Profetin Muhammed s.a.w.s. E them këtë sepse të kam lexuar dhe më përpara me postimet kundër njeriun tonë më të dashur.
Nëse ti I hap më qëllim këto lloj temash, vetëm se që të ofendosh një besim dhe një njeri i shenjtë, do të jem e detyruar të fshi temën. Tani ose diskuto me argumenta, pa ofendime, ose temën do të fshi. Kaq nga unë
Mire e the. Nuk hedh kunjaj por them nje te vertet. Petofili dhe incest. I ke me fakte ne kuran
 
Ehaaaaaaaa 'pse bie kembana fshatit "
Dashuri, dhembsuri kane dhe ateistet se njerez jane "
Lere fare ku nuk di te japesh nje pergjigje
Shif ta shpjegoj pak me ndryshe ket punen e besimit.

Ja psh une per ty mendoj qe je icikkkk fare budall me keto qe shkruan por cdo lloj feje mua me meson te besoj qe sjam askush te te gjykoje ty pasi gjykimi i takon vetem Atij Lart dhe une si e vdekshme mekatare ne rast se ste ndihmoj dot duhet te them fale o Zot se aq di e aq thote :D

U know what I mean men? lool
 
Shif ta shpjegoj pak me ndryshe ket punen e besimit.

Ja psh une per ty mendoj qe je icikkkk fare budall me keto qe shkruan por cdo lloj feje mua me meson te besoj qe sjam askush te te gjykoje ty pasi gjykimi i takon vetem Atij Lart dhe une si e vdekshme mekatare ne rast se ste ndihmoj dot duhet te them fale o Zot se aq di e aq thote :D

U know what I mean men? lool
Bullieeeeeeeeeeeeeeee ?
 

Aleks30

Banned
Shif ta shpjegoj pak me ndryshe ket punen e besimit.

Ja psh une per ty mendoj qe je icikkkk fare budall me keto qe shkruan por cdo lloj feje mua me meson te besoj qe sjam askush te te gjykoje ty pasi gjykimi i takon vetem Atij Lart dhe une si e vdekshme mekatare ne rast se ste ndihmoj dot duhet te them fale o Zot se aq di e aq thote :D

U know what I mean men? lool
Po ta perseris. Po flas me fakte. I hedh dot poshte kto qe sapo thashe?
 

Vajza

V.I.P
Zotrote kur sdi të japësh argument, mos hap tema të tilla.
Un në besimin timë, ti në besimin tënd.
At që adhuroj unë, nuk e adhuron dot ti. Dhe at që adhuron ti nuk e adhuroj dot unë.

Nëse nuk e ke lexuar Kuranin do të thoja të lexosh, ku 2 kaptina I kushtohen femrës. E Para kaptina Nisa - ( Grua) e dyta kaptina Merjem - (Maria).

Nëse Kurani ka vjedhur nga Bibla, atëherë do ndryshoheshte 11 herë siç u ndryshua Bibla.
Nëse ndjekësit të Libres në kohën pas vdekjes e Isait (isusit) e ndryshuan libren bibël ose inxhill, atëherë të siguroj që Bibla e vërtet Sështë ajo që mëson ti :).

Feja hyjnore ke 4
Zeburi I shpallur Davudit ose Davidit
Tewrati I shpallur Musait ose Mojsiut
Inxhilli (Bibla) shpallur Isait ose Isusit
Kurani Muhamedit s.a.w.s.

Të 4 libra me të njëjtët mësime na kanë ardh me të njëjtët fjal të shenjta.
Atëherë nëse Zeburi ka qenë libër i parë të shenjtë, këto tjerët janë kopje të atij. Se përmendë që Kurani është i bibles.

Sa per pjesën e mbyleses, sedi pse të vjen kaq habi, kur Marija, ajo që ti I ben lutje ka qenë e mbuluar.


Një pyetje: Isus është bir i Zotit ose Zot?
 
Top