Cili eshte ndryshimin mes fes islame dhe asaj te krishter?

OldSoul

Plak Hesapi
Me thuaj nje germe ku po tallem!
Fotot dhe toni qe ke pas ne kete bisede. Kuptohen si tallese.

Per me teper dhe feja e krishtere nuk eshte pa te meta.

Jezusi vete eshte nje kopje e zotit Horus ne mitologjine egjiptjane i cili po si Jezusi lindi nga nje nene e virgjer, kishte 12 dishepuj, eci mbi uje, beri mrekullira, u vra ngjit me dy hajdute, u ringjall dhe shkoi ne parajse
 

Soulmind

~She wanted the whole world or nothing~
Staf në FV.AL
Adm
Mundesisht nderrojeni titullin!
Bejeni: Meme "inteligjente" sipas preferencave te Aleksit!

?
 

Aleks30

Banned
Fotot dhe toni qe ke pas ne kete bisede. Kuptohen si tallese.

Per me teper dhe feja e krishtere nuk eshte pa te meta.

Jezusi vete eshte nje kopje e zotit Horus ne mitologjine egjiptjane i cili po si Jezusi lindi nga nje nene e virgjer, kishte 12 dishepuj, eci mbi uje, beri mrekullira, u vra ngjit me dy hajdute, u ringjall dhe shkoi ne parajse
E para! Isain e keni profet. E dyta, une po citoj. Spo them asgje nga vetja se po te flas nga vetja....
Ehaaaaa
 

OldSoul

Plak Hesapi
Fotot dhe toni qe ke pas ne kete bisede. Kuptohen si tallese.

Per me teper dhe feja e krishtere nuk eshte pa te meta.

Jezusi vete eshte nje kopje e zotit Horus ne mitologjine egjiptjane i cili po si Jezusi lindi nga nje nene e virgjer, kishte 12 dishepuj, eci mbi uje, beri mrekullira, u vra ngjit me dy hajdute, u ringjall dhe shkoi ne parajse
Feja islame i trashegoi keto te meta qe ne momentin qe Muhamedi pranoi qe Jezusi ish profet.
 

OldSoul

Plak Hesapi
E para! Isain e keni profet. E dyta, une po citoj. Spo them asgje nga vetja se po te flas nga vetja....
Ehaaaaa
Une skam profet fare po qe per ate pune, por po them qe krishterimi ka problemet e veta. Nje nga te cilat eshte qe nuk ka asnje te dhene jashte bibles qe provon ekzistencen e Jezusit
 

Aleks30

Banned
Feja islame i trashegoi keto te meta qe ne momentin qe Muhamedi pranoi qe Jezusi ish profet.
Se kishte nevoje per mbeshtetje
Nga kryqezatat nje gje me pelqen, kur Jeruzalemi u mor , nuk prekem asgje por per fat te keq nuk vine me njerez si ai
 

OldSoul

Plak Hesapi
Se kishte nevoje per mbeshtetje
Nga kryqezatat nje gje me pelqen, kur Jeruzalemi u mor , nuk prekem asgje por per fat te keq nuk vine me njerez si ai
Kryqezatat kane po aq lidhje me fene sa kam une lidhje me Kim Kardashianin. Ajo qe nje levizje politike dhe si justifikim u perdor feja.

Kjo nuk qe as hera e pare as hera e fundit qe feja dhe zoti jane perdorur per qellime politike.

"Nje njeri i mire do bej gjera te mira. Nje njeri i keq do bej gjera te keqija. Vetem feja e ben nje njeri te mire te bej gjera te keqija" - Cit dikush qe se mbaj mend.
 

Aleks30

Banned
@A
Kryqezatat kane po aq lidhje me fene sa kam une lidhje me Kim Kardashianin. Ajo qe nje levizje politike dhe si justifikim u perdor feja.

Kjo nuk qe as hera e pare as hera e fundit qe feja dhe zoti jane perdorur per qellime politike.

"Nje njeri i mire do bej gjera te mira. Nje njeri i keq do bej gjera te keqija. Vetem feja e ben nje njeri te mire te bej gjera te keqija" - Cit dikush qe se mbaj mend.
Ca te kthej permbys aman. Fole nje here mo
Nuk te heq asnje germe ketu
 

Aleks30

Banned
Kryqezatat kane po aq lidhje me fene sa kam une lidhje me Kim Kardashianin. Ajo qe nje levizje politike dhe si justifikim u perdor feja.

Kjo nuk qe as hera e pare as hera e fundit qe feja dhe zoti jane perdorur per qellime politike.

"Nje njeri i mire do bej gjera te mira. Nje njeri i keq do bej gjera te keqija. Vetem feja e ben nje njeri te mire te bej gjera te keqija" - Cit dikush qe se mbaj mend.
Por dua te shtoj dicka, ndoshta 'feja " e ben te lig, pra sektet qe u krijuan per interesa personale por jo zoti
 

OldSoul

Plak Hesapi
Por dua te shtoj dicka, ndoshta 'feja " e ben te lig, pra sektet qe u krijuan per interesa personale por jo zoti
Feja nuk e ben te lige personin e mire, por justifikon veprime te liga qe pastaj personi i percepton si te mira sepse "urdhri" erdhi nga nje autoritet me i larte. I shenjte madje.

Kjo shihet dhe jashte fese. Shembull kampet e perqendrimit ne luften e dyte boterore. Personeli gjerman ne kampe nuk ishte i lige, por veprimet e tyre ishin te justifikuara sepse urdhat po vinin nga autoriteti.

"Cdo njeri ka potencial te behet nazist ne kushtet e duhura" - Jordan Peterson
 

MasteR

I'm offline
Njesimi...
 

Aleks30

Banned
@Aleks30 do te hash bllok po the qoft 1 fjale qe sduhet kundrejt myslimaneve . ?
Dhe ta them me sinqeritetin me te plote. Une i mas mire fjalet kur shkruaj e cfare them e bazoj ne fakte. Se u vjen hidhur apo embel, ky nuk eshte problemi im o cupa.
Tema nuk eshte vetem per muslimanet por dhe per te krishteret. Kush ka bagazh, eshte i mireseardhur ne temen time. Kush jo, te shes speca
 

Soulmind

~She wanted the whole world or nothing~
Staf në FV.AL
Adm
Dhe ta them me sinqeritetin me te plote. Une i mas mire fjalet kur shkruaj e cfare them e bazoj ne fakte. Se u vjen hidhur apo embel, ky nuk eshte problemi im o cupa.
Tema nuk eshte vetem per muslimanet por dhe per te krishteret. Kush ka bagazh, eshte i mireseardhur ne temen time. Kush jo, te shes speca
pse ti mendon se ne do ulim veten duke kerku per prifterinj qe fusin mufka?! ???
 
Top