Cili eshte ndryshimin mes fes islame dhe asaj te krishter?

Aleks30

Banned
Hahahahahahahaha ????
Une sinqerisht, pa ofenduar aspak askend, dmth nuk e di si nje pjese e njerzimit mund te jete kaq injorant!
E kam thene diku tjeter dhe po e them prap
Musliman+krishterim =problem
Musliman+cifut =problem
Musliman+eretik=problem
Musliman+musliman=problem
Civilizimi dmth
?????
 

Lauri

Anunnak
Pastaj Davidi u tha njerëzve të tij: "Secili prej jush ngjitet nga shpata". Dhe secili prej tyre lidhi shpatën e tij. Davidi lidhi edhe shpatën. Rreth katërqind burra u ngjitën mbas Davidit, ndërsa dyqind mbetën me bagazhin.

Dhjata e re 1 Samueli 25:13


Pra, secili njeri kishte një shpatë të gatshme për t'u mbajtur me kuti dhe të përdoret kur kërkohet.

Në Psalmin 144: 1, Davidi shkroi: I bekuar qoftë Zoti, kështjella ime, që i mëson duart për luftë dhe gishtërinjtë e mi për luftë

Përveç instrumenteve të luftës, në Bibël u përdorën armë me qëllim të vetëmbrojtjes; askund në Shkrimet nuk është e ndaluar.

Nëse do argumente ende rreth luftës, këto i ke në dhjaten e re.
@Vajza më mirë t'a lini rehat Aleksin, e mos i jepni përgjigje me copy-paste pa pasur vertetë sado pak njohuri. Përndryshe bëni një gabim mbi gabimet e tij.
Samueli e psalmi nuk ka lidhje me Dhjaten e re, janë në testamentin e vjetër.
Pastaj po flet për betejat e profetit David 1000 vjet para Krishtit me gjigandët Filistei. Nuk flitet për 4000 vjet histori me pak postime kshu, dhe me rob që as ja kanë idenë se çflasin ?

Më mirë përqafoni Aleks, kshu do rrije urtë edhe ai.
 

Vajza

V.I.P
Une sinqerisht, pa ofenduar aspak askend, dmth nuk e di si nje pjese e njerzimit mund te jete kaq injorant!
E kam thene diku tjeter dhe po e them prap
Musliman+krishterim =problem
Musliman+cifut =problem
Musliman+eretik=problem
Musliman+musliman=problem
Civilizimi dmth
?????
Neve skemi Problem, e shikon dike nga ne myslimanët të merret me besimin e tjetrit, e ti thuhet injorant?!
Problemi qëndron tek ju që merreni me ne ?
Siç te thash o shok, ti në besimin tënd un në besimin timë.

Pa dashur 100 herë na ke ofenduar, por kshu ndoshta je mësuar.
 

Vajza

V.I.P
@Vajza më mirë t'a lini rehat Aleksin, e mos i jepni përgjigje me copy-paste pa pasur vertetë sado pak njohuri. Përndryshe bëni një gabim mbi gabimet e tij.
Samueli e psalmi nuk ka lidhje me Dhjaten e re, janë në testamentin e vjetër.
Pastaj po flet për betejat e profetit David 1000 vjet para Krishtit me gjigandët Filistei. Nuk flitet për 4000 vjet histori me pak postime kshu, dhe me rob që as ja kanë idenë se çflasin ?

Më mirë përqafoni Aleks, kshu do rrije urtë edhe ai.
Nuk është puna e copy pastes, prandaj I thoja dhe atij që mos më bi foto neti me mbishkrime, se e ne e kemi at mundësinë.
Sa për këto më lart për cionistet është e vërtet :).

Njs shëndet.
 

Aleks30

Banned
Neve skemi Problem, e shikon dike nga ne myslimanët të merret me besimin e tjetrit, e ti thuhet injorant?!
Problemi qëndron tek ju që merreni me ne ?
Siç te thash o shok, ti në besimin tënd un në besimin timë.

Pa dashur 100 herë na ke ofenduar, por kshu ndoshta je mësuar.
Nuk keni probleme? Ne Afghanistan, siri, irak, afrik, po i vras une?!
 

Vajza

V.I.P
Nuk keni probleme? Ne Afghanistan, siri, irak, afrik, po i vras une?!
O shok Amerika e shfaroj lindjen, ç'thua aman. Dhe e dim përse, andej është floriri I zezë. E mos më cito mo. Se përzin njeqin gjëra, edhe pak politikën do e fusim në fe sa më duket lool
 

Aleks30

Banned
Neve skemi Problem, e shikon dike nga ne myslimanët të merret me besimin e tjetrit, e ti thuhet injorant?!
Problemi qëndron tek ju që merreni me ne ?
Siç te thash o shok, ti në besimin tënd un në besimin timë.

Pa dashur 100 herë na ke ofenduar, por kshu ndoshta je mësuar.
Dhe ju nuk keni prbleme? I shkoni tjetrit ne shpi. Ju thote qe te zbuloni fytyren pasi nuk mund ta di ne je Kimetja apo Asllani dhe ja cfare beni ju!
Tani lind pyetja, ligjin ne shpin time nuk e ben dot por ne te krishteret jemi tolerant dhe mbi te gjitha te civilizuar, kur nuk ju pelqen, pse nuk shkoni nga keni ardhur?!FB_IMG_1631857947905.jpg
 

Vajza

V.I.P
Dhe ju nuk keni prbleme? I shkoni tjetrit ne shpi. Ju thote qe te zbuloni fytyren pasi nuk mund ta di ne je Kimetja apo Asllani dhe ja cfare beni ju!
Tani lind pyetja, ligjin ne shpin time nuk e ben dot por ne te krishteret jemi tolerant dhe mbi te gjitha te civilizuar, kur nuk ju pelqen, pse nuk shkoni nga keni ardhur?!Shiko fotografinë 1929330
Patjetër që do jeni tolerant se erdhët të parët na hoqët nga vendlindja, sepse na vidhnit naftën hiq pa lek.
Po ik o Aleks lool
 

Aleks30

Banned
O shok Amerika e shfaroj lindjen, ç'thua aman. Dhe e dim përse, andej është floriri I zezë. E mos më cito mo. Se përzin njeqin gjëra, edhe pak politikën do e fusim në fe sa më duket lool
Po pooooo se vriteni me njeri tjetrin e ka fajin amerika.
Ok. Hajt se po ta quaj ok kte. Por mos shko larg fare. Ne Tirane. Xhamija te rruga kavajes nuk njihet nga komuneti musliman. Qe eshte akuzuar kush e di sa here per rekruktim ushtaresh ne Siri.
Po e di sa te tjera ka si kjo?
Pra qe komuniteti musliman nuk i njeh
Shprehet se veprojne individualisht!
Nuk e di dmth
 

Aleks30

Banned
Ndersa kisha o cupa, eshte 1. Isu Krishti
Hajt klm tani e beni cte doni
Vrituni, perqafohuni, as ma ndjen fare
 

Soulmind

~She wanted the whole world or nothing~
Staf në FV.AL
Adm
I bashkangjitem kerkeses se Levoy-it.
 

ReNdEx

Interist Forever
V.I.P
Ndryshojen tekstet dhe emrat e udheheqsve te par ..Por synimi ka qen dhe mbetet i njejet ndarja e pupujve dhe te afrohin pran vetes sa me shun besimtar te jet e mundur....

P.s..Asgje personale respektoj besimin e cdo kujt
 

Lauri

Anunnak
Ndryshojen tekstet dhe emrat e udheheqsve te par ..Por synimi ka qen dhe mbetet i njejet ndarja e pupujve dhe te afrohin pran vetes sa me shun besimtar te jet e mundur....

P.s..Asgje personale respektoj besimin e cdo kujt
Pse gjuan në shënjë ti rendex..😏
 

Punk1

Antarë i Respektuar
Bazuar ne dhiaten e vjeter , cdo gje eshte identike.. pervec emrave dhe emertimeve topografike. Feja islame lindi 500 vjet pas krishterimit dhe detyrimisht te ben te besosh qe ishte nje modifikim human. Une personalisht , jo per ceshtje riligjoze apo besimi por duke perdorur arsyetimin , mendoj qe feja islame eshte nje pershtatshmeri njerezore qe ka bere nje lidhje psikologjike ndermjet besimit te krishter dhe atij islam. Islamizmi ka futur ne mendjet njerozore nje doktrine me te kuptueshme dhe me te pranueshme ne lidhje me ndjesite humane ... duke larguar konceptin hyjnor nga te qenit human naiv.
 

Lauri

Anunnak
Ka edhe një libër që flet per histori të ndryshme individuale e familiare të konvertuar në Kristian. Në Europë dhe nga Maroku, Egjypt, Siri e përtej...
Shumë kush nuk e bën as publike nga frika. Pasi me Kuran duhen të asgjësohen këta tradhtar të fesë.
Në Marok e kanë heq atë denim para ca vitesh. Nuk ka më vrasje.

Të krishterë të ardhur nga islami.
41lSWE8A+jL._AC_SL1500_.jpg
 

Soulmind

~She wanted the whole world or nothing~
Staf në FV.AL
Adm
Konvertime ka kudo, nga cdo fe. Gjthss, i jam pergjigj njehere besoj. Fete jane te vazhdueshme. Ashtu kane qene si Feja hebraike, krishterimi islami. Kane ardhur plotesuese te njera tjetres (me radhe dmth) por thelbi eshte i njejti. Besimi ne NJE ZOT! Islami eshte kupola. Feja e fundit, (islami) perfshin cdo gje qe ka ardhur me para, pastron nga cdo blasfemi apo shtesa qe bene njerezit tek krishterimi apo hebraizmi dhe kaq. Pra, nuk ka femije Zoti, nuk ka popull te zgjedhur. Ka 1 Zot, dhe profetet e ardhur me radhe! I fundit eshte Muhamedi a.s.

Dmth kete besoj une!
 
Redaktimi i fundit:
Islami therret ne Njeshmerin e Zotit. Ne ekzistimin e Nje Zoti te vetem, e qe nuk meriton adhurimin askush tjeter perveq Tij.
Kurse, Krishterimi therret te kunderten, therret ne besimin se kinse
Jezusi eshte djal i Zotit dhe vete Zoti! A ne fakt Jezusi ishte vetem Profet si profetet e tjere te cilet Zoti i dergoj per te na mesuar fene.
 
Une kam bindjen time mbi te dyja keto fe por e kam thene edhe me pare ketu ne fv dhe po e riperseris-
Nuk kam ndermend te them ceshtjen kryesore qe i bashkon dy fete monoteiste me te medha ne bote por kaq mund ta them-
Thelbesisht nuk eshte se kane ndonje ndryshim te madh, perkundrazi....kaq!


PS-Mos mu lusni kot sepse bindjen time nuk e them sikur kaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaq ta beni dhembin🤣😝
 

Soulmind

~She wanted the whole world or nothing~
Staf në FV.AL
Adm
Une kam bindjen time mbi te dyja keto fe por e kam thene edhe me pare ketu ne fv dhe po e riperseris-
Nuk kam ndermend te them ceshtjen kryesore qe i bashkon dy fete monoteiste me te medha ne bote por kaq mund ta them-
Thelbesisht nuk eshte se kane ndonje ndryshim te madh, perkundrazi....kaq!


PS-Mos mu lusni kot sepse bindjen time nuk e them sikur kaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaq ta beni dhembin🤣😝
as @Aleks30 nuk e do me pergjigjem po he 🤣
 
Top