Cili eshte qyteti me i vjeter shqiptar?

alfonci

Veri investigatio
Titulli: Cili eshte qyteti me i vjeter shqiptar?

Edhe une do te thosha qe eshte Berati
 

Cyber_Spartacus

Homo Homini Lupus
Titulli: Cili eshte qyteti me i vjeter shqiptar?

Durresi (Dyrrahium)
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Cili eshte qyteti me i vjeter shqiptar?

Durresi mendoj (628 p.e.s.)
 

JoJo

.....
Titulli: Cili eshte qyteti me i vjeter shqiptar?

Une di beratin !
ps: seshte cudi qe dikush ketu te dali te na i rrezoje dhe ato pak njohuri qe kemi. Tashme u be e modes ketu ne fv te na "vertetojne" qe cdo gje qe paskemi studiuar paska qene jo e sakte ;)
 

Cyber_Spartacus

Homo Homini Lupus
Titulli: Cili eshte qyteti me i vjeter shqiptar?

Une di beratin !
ps: seshte cudi qe dikush ketu te dali te na i rrezoje dhe ato pak njohuri qe kemi. Tashme u be e modes ketu ne fv te na "vertetojne" qe cdo gje qe paskemi studiuar paska qene jo e sakte ;)

Pse kush tha qe cdo gje qe lexon ketu ti duhet te merret per e sakte.....po qe se i merr per te verteta te gjitha te lutem shiko ''filtrin e informacioneve'' se ndoshta te eshte prishur ;)
 

jackass

Anëtar i ri
Titulli: Cili eshte qyteti me i vjeter shqiptar?

me sa di une eshte berati...

edhe vushtrria eshte njeri nder qytetet me te vjetra te kosoves...por nuk dihet saktesisht se kur eshte ndertuar...ekziston nje kala ne vushtrri por nuk dihet saktesisht koha ne te cilen eshte ndertuat...e me sa shihet as nuk do ta dijne kurr se e kane lene plotesisht anash :(
 

JoJo

.....
Titulli: Cili eshte qyteti me i vjeter shqiptar?

Pse kush tha qe cdo gje qe lexon ketu ti duhet te merret per e sakte.....po qe se i merr per te verteta te gjitha te lutem shiko ''filtrin e informacioneve'' se ndoshta te eshte prishur ;)

Absolutisht, personalisht kam fillu te heq dore fare nga "dituria" e ketushme...kishte filluar te me mbingarkohej me inerte filtri, nuk arrija ta pastoja asnjehere ne kohe, aq shume e keqperdorja ;)..
 

Hartini

Antarë i Respektuar
Titulli: Cili eshte qyteti me i vjeter shqiptar?

Shkodra eshte me i vjetri , pastaj vjen Berati ..........
 

gjirokastriti

Anëtar i ri
Titulli: Cili eshte qyteti me i vjeter shqiptar?

ca thua more hartim tani kemi temen e diktimit

gjirokastra eshte me e vjetra nga te tera se eshte qe ne kohen e baba qemos
 

Hartini

Antarë i Respektuar
Titulli: Cili eshte qyteti me i vjeter shqiptar?

hahahahhaahahahahahaha
ah ,me fal ,thash mos eshte hartim plako , se dija qe ishte cili eshte qyteti i origjines suaj.
 

marchigiano

Anëtar i ri
Titulli: Cili eshte qyteti me i vjeter shqiptar?

qyteti me i vjeter eshte Berati 2000 e ca vjecar, keto qytetet e tjera qe thoni ju jane ne arkeologji me te vjetrat
 

Hartini

Antarë i Respektuar
Titulli: Cili eshte qyteti me i vjeter shqiptar?

Berati eshte 2420 vjet qytet . Duhet te jete me i vjetri.
 

orakulli

Anëtar i Respektuar
Titulli: Cili eshte qyteti me i vjeter shqiptar?

Durresi,Berati,Shkodra,Vlora,Amantia,Apollonia,Bylis,Mati,Elbasani,Lezha,tepelena,Gjirokastra,Janina,Arta,Preveza Maliqi,Pogradeci,jane me te jane me te vjetra se sa thote arkeologjia e Historigrafia.Ato jane aq te vjetra sa nuk mund te mendohen.
 

orakulli

Anëtar i Respektuar
Titulli: Cili eshte qyteti me i vjeter shqiptar?

..e vazhdohet me Nishin,Prishtinen dhe..
 

Cyber_Spartacus

Homo Homini Lupus
Titulli: Cili eshte qyteti me i vjeter shqiptar?

Mundohuni ti mbaheni temes
 

mirela

DODONA hajmali
Titulli: Cili eshte qyteti me i vjeter shqiptar?

Qyteti i Antigonese i cili ndodhet ne afersi te Lekrit te sotem
Kete qytet e ndertoi Pirro i Epirit si dhurate per gruan e vete dhe e pagezoi me emrin e saj Antigona. Qyteti eshte ndertuar diku nag vitet 312 272 para krishtit Qyteti u shkaterrua nga romaket
 

korado

President
Titulli: Cili eshte qyteti me i vjeter shqiptar?

Me ndoj se eshte Berati,pastaj Gjirokastra,Elbasani,Durresi,Shkodra etj
 

vitk

Anëtar i Respektuar
Titulli: Cili eshte qyteti me i vjeter shqiptar?

kombinati eshte
 

Hostel

Anëtar i Nderuar
Titulli: Cili eshte qyteti me i vjeter shqiptar?

Une di qe eshte Apollonia
 

METi

-=EdoLorEli=-
Titulli: Cili eshte qyteti me i vjeter shqiptar?

është Durrësi i sotëm apo Dyrrahu 2700 vjecar!
 

TIGRI

Anëtar i ri
Titulli: Cili eshte qyteti me i vjeter shqiptar?

thojne qe eshte durrsi
 

mirela

DODONA hajmali
Titulli: Cili eshte qyteti me i vjeter shqiptar?

sweetzzinna me duket se e ka harruar kete temen fare se te gjitha qytetet i kemi thene ngeli pa thene vetem emri i fshatit tim tani :)
 
Top