Cili eshte qyteti me i vjeter shqiptar?

mirela

DODONA hajmali
Titulli: Cili eshte qyteti me i vjeter shqiptar?

PO Voskopoja ?
Askush se paska thene Voskopojen Voskopoja eshte ndertuar aty rreth shek 16 dhe ka lulezuar deri ne shekullin e 18
 

bledikorcari

Anëtar i Nderuar
Titulli: Cili eshte qyteti me i vjeter shqiptar?

PO Voskopoja ?
Askush se paska thene Voskopojen Voskopoja eshte ndertuar aty rreth shek 16 dhe ka lulezuar deri ne shekullin e 18

Mirela,Voskopoja eshte shuime e re per ate qe po flasim ose ne krahasim me qytetet e vjetra qe njohim:)
 

mirela

DODONA hajmali
Titulli: Cili eshte qyteti me i vjeter shqiptar?

e di o bled po cti bej asaj cupes une qe s'thote po ose jo :shsh:
 

princesha

Warrior Princess
V.I.P
Titulli: Cili eshte qyteti me i vjeter shqiptar?

Sweety hajde moj pergjigjen, se bash me intereson... se une jam mes dy... Beratit qe eshte themelu para eres sone,sakt nuk e di... dhe Durrsit, me 628 p.e.s.....
 

Зngjεll

___________
Titulli: Cili eshte qyteti me i vjeter shqiptar?

Durrsi eshte qytet mbi 3000 vjecar
Berati eshte qytet 2400 vjecar


Atehere pergjigja eshte DURRESI mos u lodhni me :)
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Themelues
Titulli: Cili eshte qyteti me i vjeter shqiptar?

Durresi mbahet per qyteti me i vjeter!
 

Burrel1924

Anëtar i Respektuar
Titulli: Cili eshte qyteti me i vjeter shqiptar?

Mati sepse emri Mat ose Emathia eshte emri qe ka egzistuar perpara Ilirise dhe Maqedonise,( shum historian e quajne emri i vjeter i maqedonise)
Emathia ose E Madhja ose madheshtorja shtrihej nga brigjet e selanikut deri ne kepat e rodonit ne brigjet e shengjinit ne Lezhe ku si qender ka pasur Matin e sotem me shtat qytete ku me te shquarit ishin si Stelushi, Varoshi, Xibrri, Klosi, .

po te verni re kerkimet arkeologjike kan gjetur deri ne 17 perkrenare ilire ne gjith shqiperine, shtate nga keto jan gjetur ne brigjet e Lumit-Mat.
 

alfonci

Veri investigatio
Titulli: Cili eshte qyteti me i vjeter shqiptar?

Mati sepse emri Mat ose Emathia eshte emri qe ka egzistuar perpara Ilirise dhe Maqedonise,( shum historian e quajne emri i vjeter i maqedonise)
Emathia ose E Madhja ose madheshtorja shtrihej nga brigjet e selanikut deri ne kepat e rodonit ne brigjet e shengjinit ne Lezhe ku si qender ka pasur Matin e sotem me shtat qytete ku me te shquarit ishin si Stelushi, Varoshi, Xibrri, Klosi, .

po te verni re kerkimet arkeologjike kan gjetur deri ne 17 perkrenare ilire ne gjith shqiperine, shtate nga keto jan gjetur ne brigjet e Lumit-Mat.

Pse nuk thoni qe paska qene Perandoria Matjane dhe jo Ilire :D

Arsetimi juaj nuk e ben me doemos qe te kete qene qytet, por zone e populluar nga iliret, qe shume thjeshte mund te kete qene edhe fshat.
 

Burrel1924

Anëtar i Respektuar
Titulli: Cili eshte qyteti me i vjeter shqiptar?

Pse nuk thoni qe paska qene Perandoria Matjane dhe jo Ilire :D

Arsetimi juaj nuk e ben me doemos qe te kete qene qytet, por zone e populluar nga iliret, qe shume thjeshte mund te kete qene edhe fshat.
----------------------------------------------------------------
alfonci ne rrall te pare iliria ska qene kurre perandori, ti me duket se ngaterron mbreterite me perandorite.

qenge zero me historine me duket po ta them direkt me qe qenge kaq naiv,
mjafto te lexosh se Marin Barleti nga shkodra jote ka shkruajtur per Matin ku nder te tjera thoshte (Mati kishte shtat qytete dhe fortesa ku vecanerisht Stelushi dhe Varoshi kishin nga 300 shtepi kur shkodra kishte 200 dhe prizreni 150, janina 100, gjirokastra 50.
ne qytetin e stelushit kalonte veren e shoqa e skenderbeut dhe rruga e arbrit kishte lidhje me maqedonine e lashte etj etj.
 

mjelma

mjelma
Titulli: Cili eshte qyteti me i vjeter shqiptar?

mua me pelqen te them durresi eshte qyteti me i vjeter por edi qe eshte berati qyteti me ivjter
 

Burrel1924

Anëtar i Respektuar
Titulli: Cili eshte qyteti me i vjeter shqiptar?

mua me pelqen te them durresi eshte qyteti me i vjeter por edi qe eshte berati qyteti me ivjter

------------------------------------------------------------------
durresi nuk ka ndonje ndertese kolosale qe i perket kohes para-ilire,

dhe ato qe jane jan me teper te kohes romake dhe kolonive greke,

e njejta gje eshte dhe me Beratin, vetem se berati ka nje arkitekture otomane me te zgjeruar gje qe nuk e larteson shum.
 

VIP

V.I.P
Qytetet më të vjetra Shqiptare,jane : Buthroti (Butrinti), Apolonia, Dyrrahu (Durrësi) dhe Orikumi....
 
Top