Cili mentalitet na duhet neve si shqiptar

Ragnar

Anëtar i ri
Staf në FV.AL
Nje teme qe vertet duhet te trajtohet mire, cfare mentaliteti na duhet neve, duhet te jemi ka perendimi (qe nje pjese e madhe eshte degjeneru), duhet te kemi nga lindja ( qe nje pjes e madhe jane primitiv), apo duhet ta gjejm nje mesatare, apo duhet te gjej at mentalitetin qe kishin te vjetrit tone.
Dikur per ne Shqiptareve , egzistona besa (fjala e dhene), sot nuk qendron kjo gje.
Dikur mikepritja ishte teper ne nivel, pra sot nuk e shohim ket.
Kishim nje respekt per prinderit, sot shume pak shihet.
E kishim nje turp per disa gjera, sot thuajse turpi eshte zhduk.

Cfare mendoni ju ?
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Une mendoj se njeriu nuk duhet te jete i varur nga asnje lloj mentaliteti , sepse per aq kohe sa kemi nje jete smund dhe sduhet ta jetojme per ate si na gjykojne
Jeta eshte sa e shkurter dhe e gjate dhe pervec vetes qe me duhet ti bej llogarite me ndergjegjen time ,askujt skam detyrim.
nese jeta ime eshte e mbushur me mekate , eshte imja dhe jo subjekt diskutimi apo gjykimi nga asnje qenie e gjalle.
une kshu e shoh kete punen e mentaliteteve
 
Redaktimi i fundit:

Ragnar

Anëtar i ri
Staf në FV.AL
Problemi eshte me i thelle se sa duket si shoqeri, sepse ne jemi vetem duke emitu te tjeret dhe kerkojm gjera duke u bazu ne nje mentalitet tjeter, ku ai mentalitet nuk eshte kriju per nje dite por per shum vite.
 

Bebw

❌Once✖ Vetëm e Boços
Staf në FV.AL
Mentalitetin e bejm vet nuk kemi nevoj te ndikohemi 🤗
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Mentaliteti i shendetshem,nis nga nje shoqeri qe perqafon arsimimin,lirine e gruas dhe shendetin e nje familje te shendetshem.
 
Mentaliteti i shendetshem,nis nga nje shoqeri qe perqafon arsimimin,lirine e gruas dhe shendetin e nje familje te shendetshem.
Pse vetem liria e femres?
Po e mashkullit?😝
Liria e individit doje te thoshe.
 

Delirium

No description ...
Hahahahahaha ne fakt do isha fiksim i all milfseve qe jane per aventura hahahaha
Mogli milf behesh ne nje vend europian jo ne nje fshat si alb ku te gjithe bejne kot 😄😄
 

ForumiVirtualJR

Anëtar i ri
Nje teme qe vertet duhet te trajtohet mire, cfare mentaliteti na duhet neve, duhet te jemi ka perendimi (qe nje pjese e madhe eshte degjeneru), duhet te kemi nga lindja ( qe nje pjes e madhe jane primitiv), apo duhet ta gjejm nje mesatare, apo duhet te gjej at mentalitetin qe kishin te vjetrit tone.
Dikur per ne Shqiptareve , egzistona besa (fjala e dhene), sot nuk qendron kjo gje.
Dikur mikepritja ishte teper ne nivel, pra sot nuk e shohim ket.
Kishim nje respekt per prinderit, sot shume pak shihet.
E kishim nje turp per disa gjera, sot thuajse turpi eshte zhduk.

Cfare mendoni ju ?

Shqiptaret skane asnje arsyje t'jene ne kerkim te mentalitetit te duhur, sepse ai nuk ekziston.
Shqiptaret duhet te investojne ne arsim, ekonomi dhe ne shtet ligjor, kur them shtet ligjor jo si kto pacavuret qe kemi qe ekzistojne vetem ne leter, por shtet ligjor qe t'veje pikat mbi i, vetem ashu do zhvillojme disi shoqerine tone. Nuk eshte e thene te mbetemi shume konservator si ne kohen e qepes sepse me teknologjine e sotme edhe po te duash eshte e pamundur, dashje pa dashje do ecesh dhe do pershtatesh me ndryshimet e kohes, por disa gjera pozitive ne traditen dhe kulturen tone qe eshte mbrojt nder shekuj eshte mire ti ruajme sepse ne kte lloj menyre kujtojme kush jemi nga vijme dhe cila eshte historia jone.

E thene e gjithe kjo, jam shume pesimist qe do ndertojme ndonjehere nje shoqeri dhe nje mentalitet per tu marre shembull. Perjashto harmonine fetare qe e kemi rujt, ne gjithcka tjeter kemi deshtu si shoqeri.
 
Top