Cilin ligj e keni pare te thyer se fundmi?

Baboon

FALEMINDERIT!
Sapo lexova kete dhe ta lexojne edhe ata qe " thyejne ligjet"

Ja pra policia qe duam.B..... q... Nga I madhi deri tek I vogli jan


Neki Bajraktari ????? doli dje nga shtëpia, puthi dy femijët e tij si zakonisht dhe pasi hodhi në krah kutinë me paketa filloi ditën për të siguruar bukën e përditshme. Nekiu nuk do të vjedhë, nuk do të vrasë, nuk do të shesë drogë, nuk do të mashtrojë. Nekiu do të jetojë me nder dhe me djersën e tij por dje ai u përball me shtetin. Shteti, i veshur me petkat e policisë bashkiake i kërkoi paketat, i kërkoi bukën e fëmijëve, i kërkoi djersën e ballit. Nekiu refuzoi dhe u ndëshkua rëndë. U rrah barbarisht sikur të ishte kriminel, sikur të kishte vrarë, sikur të kishte vjedhur, sikur të kishte shpërndarë drogë. Por në vendin tonë nëse bën sa më sipër bëhesh deputet e ministër, bëhesh shok me kryetar bashkish e kryeministra. Kur kërkon të mbijetosh, të ushqesh fëmijët me nder, përballesh me shtetin. Palo shtetin tonë.
Shiko fotografinë 1749412
Or nuk i dilet me polict jo, se nganjëherë yzmeqari bohet mo pronar se pronari.

Po unë s'di përveç 97 (edhe atëherë asnji që kish gjo në dorë) kur janë tërheq zvarrë njerz të vesh me pushtet...

Di nga njerëz të vuajtur në diktaturë që më tregojnë se si "u falën" xhelatët që kishin bo lloj lloj maskaralliqesh...
Sigurimsa etj.

S'ka se si mos "falet" edhe ky apo këto që kanë bo kte...
E në mos u falshin.
janë prapë si kujdestari ke filmi "lulëkuqet mbi mure"....
Gjithnjë do ketë të tillë. Në çdo kohë e sistem!


Unë më vjen me plas kto 30 vjet gjithë kto hasmëri.. gjithë kjo vuajtje si nuk u bo shembull nji (të paktën do ishte nji) nga kto ? e mdhej.. jo nga ? tjere po nga populli....

Pse me kaq populli tredh apo budalla paksena qenë?!!!!
 

ZHIGO

...
Or nuk i dilet me polict jo, se nganjëherë yzmeqari bohet mo pronar se pronari.

Po unë s'di përveç 97 (edhe atëherë asnji që kish gjo në dorë) kur janë tërheq zvarrë njerz të vesh me pushtet...

Di nga njerëz të vuajtur në diktaturë që më tregojnë se si "u falën" xhelatët që kishin bo lloj lloj maskaralliqesh...
Sigurimsa etj.

S'ka se si mos "falet" edhe ky apo këto që kanë bo kte...
E në mos u falshin.
janë prapë si kujdestari ke filmi "lulëkuqet mbi mure"....
Gjithnjë do ketë të tillë. Në çdo kohë e sistem!


Unë më vjen me plas kto 30 vjet gjithë kto hasmëri.. gjithë kjo vuajtje si nuk u bo shembull nji (të paktën do ishte nji) nga kto ? e mdhej.. jo nga ? tjere po nga populli....

Pse me kaq populli tredh apo budalla paksena qenë?!!!!

Ne fakt un nuk di te them te tredhur apo budallenj sepse me kalimin e viteve kemi perfituar dhe ne informacion, aq sa mos ta quajme me veten injorant sepse po shikojm se si po jetohet dhe cfare po ndodh jashte atyre kufinjve ku deri dje e mendonin qe nuk mund te shkelej. Por me e keqja fillon ketu, sepse kete njohuri qe perfitojm e perdorim per tja mbathur me te katra dhe jo per te kerkuar permirsimin e jetes aty ku gjuha te rrjedh nga shpirti, vendi yt. Sot me te par e te fundit mbajn frymen per tu larguar nga aty dhe per tu kthyer te nesermen per pushimet e radhes, e kur vime, gjeja pare qe themi kur vjen dita per tu larguar eshte "Aty nuk jetohet" dhe vertet qe nuk jetohet por mbijetohet. Duhet te jesh njeri me fat, ose njeri krimenel ose partiak. Nuk flas per individe ketu sepse atyre i heq kapelen, por flas per pjesen dermuese qe shumica qe jeton aty e di mjaft mire. Jemi ne kushte qe smund te fajesojme me dot politiken, sepse politika me vite arriti te na linte injoranta, pak dije. Ne kete rast jemi vet ne fajtoret. Ne heshtje pranojme dhe kemi te aferm tonet qe kokelart apo kokulur pranojne ate "therimen" e rradhes. Nuk e shof pozitive situaten per nje kohe te larget derisa te mbytet ai mentaliteti i militantizmit edhe pse ketu duhet thene qe media eshte nje dor e perbashket me qeverite aktuale dhe ndihmojne per te hedhur mbeturina mbi mendjet tona dhe per te krijuar pasiguri dhe kaos. Perderisa nuk i jepet priori qytetarit cfare mund te kerkojme me teper. Te presim kerpurdhen e radhes dhe krahehapur te presim Enverin e rradhes me shoket e tij.
 

Baboon

FALEMINDERIT!
Ne fakt un nuk di te them te tredhur apo budallenj sepse me kalimin e viteve kemi perfituar dhe ne informacion, aq sa mos ta quajme me veten injorant sepse po shikojm se si po jetohet dhe cfare po ndodh jashte atyre kufinjve ku deri dje e mendonin qe nuk mund te shkelej. Por me e keqja fillon ketu, sepse kete njohuri qe perfitojm e perdorim per tja mbathur me te katra dhe jo per te kerkuar permirsimin e jetes aty ku gjuha te rrjedh nga shpirti, vendi yt. Sot me te par e te fundit mbajn frymen per tu larguar nga aty dhe per tu kthyer te nesermen per pushimet e radhes, e kur vime, gjeja pare qe themi kur vjen dita per tu larguar eshte "Aty nuk jetohet" dhe vertet qe nuk jetohet por mbijetohet. Duhet te jesh njeri me fat, ose njeri krimenel ose partiak. Nuk flas per individe ketu sepse atyre i heq kapelen, por flas per pjesen dermuese qe shumica qe jeton aty e di mjaft mire. Jemi ne kushte qe smund te fajesojme me dot politiken, sepse politika me vite arriti te na linte injoranta, pak dije. Ne kete rast jemi vet ne fajtoret. Ne heshtje pranojme dhe kemi te aferm tonet qe kokelart apo kokulur pranojne ate "therimen" e rradhes. Nuk e shof pozitive situaten per nje kohe te larget derisa te mbytet ai mentaliteti i militantizmit edhe pse ketu duhet thene qe media eshte nje dor e perbashket me qeverite aktuale dhe ndihmojne per te hedhur mbeturina mbi mendjet tona dhe per te krijuar pasiguri dhe kaos. Perderisa nuk i jepet priori qytetarit cfare mund te kerkojme me teper. Te presim kerpurdhen e radhes dhe krahehapur te presim Enverin e rradhes me shoket e tij.
Shumë dakort me ty edhe po them që komenti im ishte paksa emocional, sepse e di që dhuna nuk është asnjëherë zgjidhja e duhur.

Por! E theksoj çdo gjë e ka një zanafillë, sistemi që u ngjiz në 90 është sot e kësaj dite në shkëlqimin e tij mbase më të mirë...

Kësisoj nuk heq pikë përgjegjësie nga vetja ama është shumë i koklavitur shumë i qelbur shumë qelbësira e të ndershëm që padashje ose po mbajnë erë si ai...

E me gjithë pasionin që kam për të folur por më tepër bërë diçka kur shof diçka që shkon keq... Ndihem i pa fuqishëm!

E kësisoj që te mos të leh,
do pij një gotë të qelb edhe unë trutë e mi për tu ndjerë sadopak pjesë e realitetit....
 
Top