Dalin pamjet, meteori me shpejtësi 42 mijë km/orë godet tokën

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Një meteor që lëvizte me rreth 42,000 km / orë goditi tokën në New England në fundjavë. Sipas një postimi në Facebook nga NASA Meteor Watch, dëshmitarët okularë në Verilindje të SHBA dhe Kanada raportuan se kishin parë topin e shndritshëm të zjarrit rreth orës 5.38 pasdite.

Analiza e raporteve tregon se meteori ra në pjesën veriore të Vermontit , duke u shfaqur fillimisht në një lartësi prej 52 milje mbi Mount Mansfield State Forest. Meteori udhëtoi 33 milje nga Mount Mansfield State Forest përpara se të digjej mbi Beach Hill në Orleans County në jug të Newport.


Burimi: DailyMail

 
Top