Dallimi midis vezës së bardhë dhe asaj të kuqe

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Adm
Dallimi midis vezës së bardhë dhe asaj të kuqe

auto_Screenshot_221481813378.png?zoom=1.png

Sipas shkencëtarëve të universitetit të Cornellit vezët e kuqe dhe të bardha janë njësoj të pasura me vlera ushqyese dhe acide yndyrore omega 3.

Ngjyra e lëvozhgës është e përcaktuar nga kodi gjenetik i pulës. Pulat e bardha duket se bëjnë vezë të bardha dhe ato me pupla kafe bëjnë vezë të kuqe. Ndonëse vezët e kuqe kushtojnë më shtrenjtë kjo nuk do të thotë që ato janë më të shëndetshme.

Një gjë e tillë ndodh pasi pulat me ngjyrë hanë më shumë dhe kjo përkthehet në kosto më të madhe për tregtarët që i rrisin.

thealbanian
 

Attachments

  • auto_Screenshot_221481813378.png?zoom=1.png
    auto_Screenshot_221481813378.png?zoom=1.png
    69.2 KB · Shikime: 0

Legally_Sweet

Ain’t no sunshine when she’s gone
V.I.P
Titulli: Dallimi midis vezës së bardhë dhe asaj të kuqe

Edhe kta shkencetaret mo, edhe me ngjyrat e vezve merren.
 
Top