• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Dashuria 60-vjeçare, historia e balerinës dhe futbollistit

Ata ishin dikur shumë të famshëm në Shqipëri. Mediha Lubonja soliste e Ansamblit të Këngëve dhe të Valleve dhe Stavri Lubonja, futbollisti i Dinamos dhe Kombëtares, i shumëkërkuari nga vajzat.

Kanë gjashtëdhjetë vite bashkë, dhe duken elegantë dhe në formë. Ende njerëzit i njohin dhe përshëndesin me mirnjohje edhe pse janë larguar në SHBA që në fillim-vitet ‘90.

“Ka qenë një kongres a një mbledhje në Berat dhe federata shqiptare e futbollit e dërgoi ekipin e dyte, në këtë ekip isha edhe unë. Atje e kam parë. Me disa lidhëse si ato të Festivalit të Berlinit, ou thashë?”, shprehet Stavri Lubonja, ish-futbollist i Kombëtares.

“Kur na pyesin Amerikanët sa vjet keni martuar dhe u them 60 vjet, ata thonë: Me një burrë?!!”, thotë Mediha Lubonja, ish soliste e Ansamblit të Këngëve dhe Valleve.

Mediha kujton si një nga momentet më kulminante të karrierës së saj, pjesëmarrjen ne Festivalin e Dizhonit. Ansambli fitoi aty “Gjerdanin e Artë” mes 45 shtetesh dhe kjo do të ngelet një nga sukseset më të mëdha profesionale të saj.

“Në Francë ka qenë një gjë e veçantë për Shqipërinë, për Ansamblin, për popullin tonë që u vlerësuam dhe me gjerdanin e artë. Ky ishte kulmi i Ansamblit dhe mbresat e mëdha që më ka lënë ky festival”m shprehet Medihaja.

Dhe emocionet e kthimit te herë pas hershëm në Shqipëri janë ende të mëdha.

“Se si më duket, ndiej një emocion të madh, Vite të tëra që kërceva këtu, 40 vjet!”, shprehet Mediha Lubonja.

“Më shtohet gëzimi kur vij në Shqipëri (Përlotet) Kam mbajtur dikur edhe flamurin Kombëtar këtu. Në ekipin kombëtar, kështu që e ndiej vetën shumë, shumë të lumtur dhe aq më tepër kur takoj shokët më të vjetër këtu”, shprehet Stavri Lubonja, ish-futbollist i Kombëtares.

“Sa herë marr rrugën për në Shqipëri dhe hipi në avion ndiej një emocion të jashtëzakonshëm. ثshtë vendi tënd, është jeta tënde, ku ne punuam dhe trashëguam një emër të mirë”, thotë Mediha Lubonja ish soliste e Ansamblit të Këngëve dhe Valleve.

Mediha ka kërcyer vallet më të famshme të folklorit shqiptar. Me një disiplinë të hekurt ajo mban Urdhrin e Flamurit të Kuq. Sot ata të dy janë çifti që jeton dashurinë përtej oqeanit me kujtimet e gjalla të Shqipërisë. Në një familje të madhe prej katër gjeneratash.

“Jeta jonë tani është shumë e këndshme, shumë e mirë. Gjithmonë prindi kur është pranë fëmijëve është shumë i lumtur, sepse tani jeta jonë është për fëmijët dhe ne jemi bërë edhe stërgjyshër”, thotë Mediha Lubonja.

/ Top Channel
 
Top