Debate fetare (VIDEO)

ricky_ch

******
Pe: Titulli: Debate fetare (VIDEO)

Or mik, mos kujtoni se i publikoj me qefe keto gjera. I dija me kohe dhe nuk po i mesoj tani per tu kundervene juve. Por nga qe me ofendoni deri aty ku me prekni edhe ne familje pa te drejte, pasi nuk po shpiki gje, por vetem po publikoj c’ka ju (ata qe keto gjera i dine dhe nuk flasin)doni ta fshihni duke prekur e ofenduar te tjeret. Ne personalitetin, ne familjen dhe religjonin e te tjerve. Po ju ve ne dukje vetem cfare ju mundoheni te beni te panjohura per publikun. “Minarja nuk futet ne thes”- i thone nje fjale te urte. Dallaveret, sharje me familje, dhe fjale te flliqta me nene e motra, i bejne ata kur i vret e verteta – te vereta, qe edhe shume prej myslimanve nuk i din!
Me c’kam hasur ne disa komente diku, shume prej myslimanve (Ks)deklaronin se kane braktisur islamin duke gjetur gjera mostruoze ne Kuran dhe historine e Muhametit. Si psh, vargjet satanike te Muhametit etj....! Por do arrij edhe atje, nqs nuk ndyshoj mendje, jo per ju, por per hire te te njohurve mysliman, real e virtual qe kam.

Ti do te dishe + info per vrasjet ne Meke?

-Ne vitin 624. Bastisje ne Meke, duke plaçkitur dhe duke marre rober.
"Vrisni mosbesimtaret kudo qe t'i gjeni dhe burgosini "

-Ne vitin 630. Marrja e Mekes, 30 mekane te vdekur.

-Ne Meke me prerje koke; (..!) Abdallah ibn Abou Sahr, poetit satirik Abdallah ibn Khatal , Howairith ibn Noqaid

-Me vrasje; ndersa po iknin, dhe jo ne duel; Ikrima. Cafwan ibn Ommayya. Hind e shoqja e Abou Sofyan. Sara (nje skllave e liruar). Qariba e Fartana,2 kengetar-e, qe tadheshin me Muhametin me kenge.

-Perzenja e 360 idhujve ne Meke,

Ne vitin 631, Ndalimi i hyrjes ne Meke i jo-myslimanve. Per mekanet qe ishin aty detyrim ne islam( e thote vete fjala islam=nenshtrim), ne te kunderten shpata!

ps. piktura siper e shek VII, i perket nje beteje ne Hedjaz(besoj qe ben fjale per betejen n. 9)

Ti din shumëçka, vetëm se dh dhe ll i ngatërron.

Po nejse, shumë e armiq të Islamit, në fund janë bërë
më muslimanë të flaktë se vet ata të lindurit!

Sa për shpatën e kryqëzatat, dihet se është specialitet i kryqalive.
Ndërsa, kjo që ti thua është në kundërshtim me doktrinën e Islamit.
Islami ka shumë të kjarta rregullat e luftës, mirëpo dele të zeza
ka kudo
.
Mirëpo, unë një nuk kuptoj: pse nuk gjen asgjë se si muslimanët
kanë qenë të ndjekur, të vrarë e të masakruar?
Nga kjo, vërëhet shumë kjartë se shikoni vetëm njërën anë të mendales.
Askush nuk sheh vuajtjet e tyre. Kjo vazhdon edhe në ditë të sotme,
muslimanët shikohen vetëm si terrorista, por asgjë për vuajtjet e tyre!
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Debate fetare (VIDEO)

Ricky, vazhdo posto ndonje teme vlla e leri qent le t'lehin, se kan dal prej kolloseku krejt, deri sa t'vjen dikush nga stafi ta pastroje temen nga plehrat e tyre:


Pyetje Pergjigje me Zakir Naik, ne publik:


 

Soulmind

~She wanted the whole world or nothing~
Themelues
Titulli: Debate fetare (VIDEO)

Tema quhet "debate fetare". Videot i postojne ata qe nuk kane argumenta me njohurite personale, dhe postojne debate te te tjerve. Shkatrruese per mendjen dhe zhvillimin e intelektit perosnal. Truri i njeriut zhvillohet nepermjet leximit te librave. Dhe jo nga audio i videove(perjashto te verberit), e mbledhjeve "kongresesh" nga businessman.
Keta tip videosh, tipike ne USA, ka nga te gjitha religjonet dhe gjinden me qindra e mijra ne internet. Po sa ja vlen per formim, sa frutdhense jane !?! Gjithcka e kalkoluar. Organizatoret e ketyre mbledhjeve, mund te tregojne pak te ardhurat vjetore...! Ju jan keni idene...;)

Gjerat qe une postoj ketu nuk jane mllefe, personale. Por fakte te fshehura, te manipoluara dhe te publikuara ne libra qe gjinden ne bibloteka, Bibel -desha te them-, aty ku banojne librat quhet Bibel. Ne Bibel eshte e verteta..! Dhe mos thoni kurr qe kam lexuar Biblen, por kam lexuar libra ne Bibel-eoteke..;)

ps. postimet mia i kam ate ruajtura ne pc. Mund ti fshini nqs ju nuk doni te lexoni por doni te shihni filma. Une do ti ripostoj per hire te se derjtes se informacionit dhe lirise se fjales si tema te veçanta po ne kete nenforum. Jane te derjata apo shpife gjykon secili me mendjen e tij. Besoj qe jeni te rritur dhe te vaksinuar.

S'e kuptoj pse paske dhene kaq pergjigje te gjate per nje sugjerim te shkurter te bere nga une, gjthss, une temen e pashe:"Debate fetare(Vidio)", prandaj dhe thashe ate gje. E dyta, kush tu drejtua vetem ty qe po shpjegohesh pse ben te tilla postime?? E kisha ne pergjithsi, mqs me sh kishte komente se vidio pa i shkuar nje me nje. Sa per arsyetimin tend mbi vidiot, nuk e paskam ditur qe dija vinka vetem nga te lexuari, e dija se vindte nga te gjitha menyrat, si te pamurit, degjuarit lexuarit etj. DHe sa frytedhenese jane debatet audio apo vidio s'besoj te jesh ekspert te japesh nje pergjigje pergjithsuese ;).plus ato qe flasin nepermjet librave i kan marre ato njohuri, sidomos kur te japin dhe referatin apo jo?? Kush eshte skeptik dhe ka deshire per te studiuar me teper le ti futet dhe librave...
Sa per debatet? tipike ne usa??? No way... ne cdo vend te botes behen debate te tilla dhe jo vetem ne lidhje me fene, ke ne angli, australi, swedi, azi etj... une personalisht kam qene prezente si spektatore ne disa te tilla, dhe jo ne USA,...
Sa per shpjegimet e postimeve te tua nese jane personaleapo jo, le te jene, po dhe le te mos jene, s'me intereson. Une kur dua mund te lexoj, nqs mendoj se ja vlen e mar ne konsiderate e pranoj, nqs me duken jo te bindshme thjesht e anashkaloj, ashtu sikurse bejme me cdo gje tjeter qe lexojme apo degjojme gjate dites...

take it easy :D
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Debate fetare (VIDEO)

Elvic Naci: Madheshtia e Zotit

 

Lauri

Anunnak
Titulli: Pe: Titulli: Debate fetare (VIDEO)

Ti din shumëçka, vetëm se dh dhe ll i ngatërron.

Po nejse, shumë e armiq të Islamit, në fund janë bërë
më muslimanë të flaktë se vet ata të lindurit!

Sa për shpatën e kryqëzatat, dihet se është specialitet i kryqalive.
Ndërsa, kjo që ti thua është në kundërshtim me doktrinën e Islamit.
Islami ka shumë të kjarta rregullat e luftës, mirëpo dele të zeza
ka kudo
.
Mirëpo, unë një nuk kuptoj: pse nuk gjen asgjë se si muslimanët
kanë qenë të ndjekur, të vrarë e të masakruar?

Nga kjo, vërëhet shumë kjartë se shikoni vetëm njërën anë të mendales.
Askush nuk sheh vuajtjet e tyre. Kjo vazhdon edhe në ditë të sotme,
muslimanët shikohen vetëm si terrorista, por asgjë për vuajtjet e tyre!

Po pra, nuk e di c'deshen arabet ne Spanje, ne vendet persiane, dhe deri ne Azi? Ishin ne mbrojtje apo ne sulme lol me cfare tjeter do ti pushtonte nqs nuk do perdorte shpaten dhe me pas Kuranin per islam=nenshtrim??

Nga kusar ne Profet. Ali pasha ju pergjij Like (ambasadori anglez ne Janine), kur ai i fliste per Muhametin: "Edhe une jam Profet ne Janine"


Viti 615. Nga fundi i keti viti, Profeti tenton edhe nje hereper te bere te njohur dokrtinen e fese se re njerzeve te tij te aferm. I ciliju pregaditi nje banket rreth 40 persona kryesore te familjes d’Hashem. Aty nga fundi mori fjalen dhembajti nje fjalim: “ Une nuk njoh nje person tjeter ne te gjithe shtrirjen e gadishullit arab, qe tu propozoje te afermeve te tij ndonje gje me ecelente sesa une, ketu prezent, per ju te gjithe. Une ju ofroj lumturine, si te kesaje bote,ashtu edhe te asje qe do vije. I Plotefuqishmi, e i vetmi Allah, me komandon thirrjen tuaj prane tij. Kush nga ju pra, mund te me ndihmoje ne kete detyre? Kush nga ju pra, do jete kolegu im,vellai im, Weziri im?”

Kete banket, e njohin pa perjashtim te gjithe historianet e kohes se Muhametit.
Asnjeri nuk mori mundim te hape gojen. Perkundrazi, mbeten te habitur nga surpreza.

Pa pritmas del i biri i Abu Thaleb, Ali, kushuriri i tij 17vjeçar qe thej heshtjen qe kishte pllakosur banketin. Mori fjalen me nje energji mjaft te forte per moshen qe kishte: “ O Profet i Allahut, po, une do jem Weziri yt, ne favorin tend, e kunder te gjithe atyre qe do kundershtojne emisionin tend hyjnor; une vete, mjaft i rine moshe, do thyej dhembet, do tu nxjerr syte, do tu thyej kembe e krahe tegjithe opozitorve o armiq”.

Muhameti, i habitur ne kurajo e kushririt, e pranoj oferten me shume knaqesi. Me pelqimin edhe te atit, Ali jo vetem qe u be Wezir, por hapi rrugen edhe per Kalifah, pasardhsi i Muhametit.

Te tjeret, duke degjuar keta fjale u larguan nga banketi me gjysma fjalesh neper goje:” ky eshte i çmendur”.

Por, religjoni i ri, u perhap me shpejtesi ne boten e njohur te athershem, e cila provoj vertete çmendurine e tij.

Pak dite pas keti banketi mori vesh lajmin e hidhur te vdekjes se Halima(gruaja qe e kishte rritur)

(Muḥammad the prophet)

ps. Keta gjera nuk i mesoni dot nga Kurani, por nga historia e tij. Dhe e atyre qe i erdhen pas Muhametit. Nuk jeni koshent se sa koka jane prere ne emer te Allahut, SIPAS LIGJIT TE SHKRUAR NE KURAN Eshte paradoks te thuash qe islami eshte paqe. Nuk ka nenshtrim me lule ne dore..;)
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Debate fetare (VIDEO)

S'e kuptoj pse paske dhene kaq pergjigje te gjate per nje sugjerim te shkurter te bere nga une, gjthss, une temen e pashe:"Debate fetare(Vidio)", prandaj dhe thashe ate gje. E dyta, kush tu drejtua vetem ty qe po shpjegohesh pse ben te tilla postime?? E kisha ne pergjithsi, mqs me sh kishte komente se vidio pa i shkuar nje me nje. Sa per arsyetimin tend mbi vidiot, nuk e paskam ditur qe dija vinka vetem nga te lexuari, e dija se vindte nga te gjitha menyrat, si te pamurit, degjuarit lexuarit etj. DHe sa frytedhenese jane debatet audio apo vidio s'besoj te jesh ekspert te japesh nje pergjigje pergjithsuese ;).plus ato qe flasin nepermjet librave i kan marre ato njohuri, sidomos kur te japin dhe referatin apo jo?? Kush eshte skeptik dhe ka deshire per te studiuar me teper le ti futet dhe librave...
Sa per debatet? tipike ne usa??? No way... ne cdo vend te botes behen debate te tilla dhe jo vetem ne lidhje me fene, ke ne angli, australi, swedi, azi etj... une personalisht kam qene prezente si spektatore ne disa te tilla, dhe jo ne USA,...
Sa per shpjegimet e postimeve te tua nese jane personaleapo jo, le te jene, po dhe le te mos jene, s'me intereson. Une kur dua mund te lexoj, nqs mendoj se ja vlen e mar ne konsiderate e pranoj, nqs me duken jo te bindshme thjesht e anashkaloj, ashtu sikurse bejme me cdo gje tjeter qe lexojme apo degjojme gjate dites...

take it easy :D

Soulmind, edhe ti shkruajte sa une per te thene qe nuk te pelqen mendimi im. Shfrytzova rastin ne ate citim te flas edhe per syte e te tjerve me siper.
Kendevshtrimi im mbi sistemin e atyre raduneve jane amerikane, dhe nqs perdoren edhe jashte (gje qe nuk e perjashtova) jane filjale te cilet marrin asistence bisnesi atje. Me nje ane se c'flasnin jane te verteta apo jo, por ky sistem eshte mjaft frutdhenes $$$$$$$$.

Urrej mashtrimet dhe genjeshtrat, pavarsisht nga c'derjtim vijne.
 
Redaktimi i fundit:

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Debate fetare (VIDEO)

Vazhdojme me videon e rradhes. Qente lehin, karvani ecen :cool: :plazh: :

Debat: Mbulesa në Institucione Shkollore - Dr Shefqet Krasniqi

[video=youtube;p4-rcUQlOcI]http://www.youtube.com/watch?v=p4-rcUQlOcI[/video]
 

ricky_ch

******
Pe: Titulli: Pe: Titulli: Debate fetare (VIDEO)

Po pra, nuk e di c'deshen arabet ne Spanje, ne vendet persiane, dhe deri ne Azi? Ishin ne mbrojtje apo ne sulme lol me cfare tjeter do ti pushtonte nqs nuk do perdorte shpaten dhe me pas Kuranin per islam=nenshtrim??

Nga kusar ne Profet. Ali pasha ju pergjij Like (ambasadori anglez ne Janine), kur ai i fliste per Muhametin: "Edhe une jam Profet ne Janine"


Viti 615. Nga fundi i keti viti, Profeti tenton edhe nje hereper te bere te njohur dokrtinen e fese se re njerzeve te tij te aferm. I ciliju pregaditi nje banket rreth 40 persona kryesore te familjes d’Hashem. Aty nga fundi mori fjalen dhembajti nje fjalim: “ Une nuk njoh nje person tjeter ne te gjithe shtrirjen e gadishullit arab, qe tu propozoje te afermeve te tij ndonje gje me ecelente sesa une, ketu prezent, per ju te gjithe. Une ju ofroj lumturine, si te kesaje bote,ashtu edhe te asje qe do vije. I Plotefuqishmi, e i vetmi Allah, me komandon thirrjen tuaj prane tij. Kush nga ju pra, mund te me ndihmoje ne kete detyre? Kush nga ju pra, do jete kolegu im,vellai im, Weziri im?”

Kete banket, e njohin pa perjashtim te gjithe historianet e kohes se Muhametit.
Asnjeri nuk mori mundim te hape gojen. Perkundrazi, mbeten te habitur nga surpreza.

Pa pritmas del i biri i Abu Thaleb, Ali, kushuriri i tij 17vjeçar qe thej heshtjen qe kishte pllakosur banketin. Mori fjalen me nje energji mjaft te forte per moshen qe kishte: “ O Profet i Allahut, po, une do jem Weziri yt, ne favorin tend, e kunder te gjithe atyre qe do kundershtojne emisionin tend hyjnor; une vete, mjaft i rine moshe, do thyej dhembet, do tu nxjerr syte, do tu thyej kembe e krahe tegjithe opozitorve o armiq”.

Muhameti, i habitur ne kurajo e kushririt, e pranoj oferten me shume knaqesi. Me pelqimin edhe te atit, Ali jo vetem qe u be Wezir, por hapi rrugen edhe per Kalifah, pasardhsi i Muhametit.

Te tjeret, duke degjuar keta fjale u larguan nga banketi me gjysma fjalesh neper goje:” ky eshte i çmendur”.

Por, religjoni i ri, u perhap me shpejtesi ne boten e njohur te athershem, e cila provoj vertete çmendurine e tij.

Pak dite pas keti banketi mori vesh lajmin e hidhur te vdekjes se Halima(gruaja qe e kishte rritur)

(Muḥammad the prophet)

ps. Keta gjera nuk i mesoni dot nga Kurani, por nga historia e tij. Dhe e atyre qe i erdhen pas Muhametit. Nuk jeni koshent se sa koka jane prere ne emer te Allahut, SIPAS LIGJIT TE SHKRUAR NE KURAN Eshte paradoks te thuash qe islami eshte paqe. Nuk ka nenshtrim me lule ne dore..;)

Shko pyeti spanjollët, të tregojnë ata si kaluan derisa arabët ishin atje!

Më mirë të bje të shikosh si u përhap krishterizmi.
Me siguri jo me paqe.
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Debate fetare (VIDEO)

@ricky. Erdhen arabet nga shkretetira dhe nxoren spanjollet nga ferrat e malit lol
Krishterimi, perdori shpaten si myslimanet, sepse pistoletet dhe dinamiti nuk ishin dale akoma ne treg. Por ka nje diference, qe nuk e perdoren duke lexuar Vangjelin si myslimanet Kuranin, me ligjet xhihadit. Lufte e shenjet ne emer te Allahut. Merrni vesh ju ne cilen epoke jemi???
Gjithsesi, Vatikani kishte kurajon te thoje dy fjale per cdo gje negative qe ishte bere per, dhe ne emer te kishes. "I kerkojme fajle botes mbare"(pak a shume ky ishte mesazhi).
 

ricky_ch

******
Pe: Titulli: Debate fetare (VIDEO)

@ricky. Erdhen arabet nga shkretetira dhe nxoren spanjollet nga ferrat e malit lol
Krishterimi, perdori shpaten si myslimanet, sepse pistoletet dhe dinamiti nuk ishin dale akoma ne treg. Por ka nje diference, qe nuk e perdoren duke lexuar Vangjelin si myslimanet Kuranin, me ligjet xhihadit. Lufte e shenjet ne emer te Allahut. Merrni vesh ju ne cilen epoke jemi???
Gjithsesi, Vatikani kishte kurajon te thoje dy fjale per cdo gje negative qe ishte bere per, dhe ne emer te kishes. "I kerkojme fajle botes mbare"(pak a shume ky ishte mesazhi).

E po muslimanët nuk evoluojnë si krishterët,
sepse fjala e Allahut nuk ndryshon çdo ditë
si Krishterizmi. Ju çdo ditë mësoni se keni diçka
jo të mirë në fenë tuaj, andaj edhe pëmirësoheni,
por vëtëm me fjalë, në fakt vazhdoni end ta futni
botën në errësirën që gjendet sot.
Vetëm ndërroni metodat, e mandej pritni që t'iu falet
me një fjale të gojës.

Islami nuk evoluon. Ajo është fjale e Zotit, dhe derisa të ekziston
Bota ka për të mbetur ashtu si është, pa ndryshuar edhe të vetmën
fjalë në të, si dhe pamarrë parasysh në çfarëdo epoke të gjendemi.
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Debate fetare (VIDEO)

@rivky, mos me bej moral fetar se nuk me hyn ne vesh fare.
Per ty personalisht kam nje pyetje: Mund te me thuash Kohen e shkruarjes se Kuranit?
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Debate fetare (VIDEO)

Per Spanjen Islame:


Cfare thone te krishteret per pushtimin e Spanjes, dobite etj ! Dokumentar nga BBC, pra jo nga muslimanet :cool:
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Debate fetare (VIDEO)

Ricky, me gjithe respektin qe kam per ty, leshoja rrugen kaurrit, se ky nuk din asgje, vetem copy-paste i sjell. Po t'kishte ditur, i ishte pergjigjur pyetjes qe 1 jave qe ia kam bere MAT, ndaj mos e mundo veten me te
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Debate fetare (VIDEO)

Jo per gja, por desha te perputh ca data shkrimesh te disa kalifesh, me ato cfare shkruanin kronistet e kohes. Si Kurani i kalifit Uthman qe perdoni sot..:) Fatkeqsisht per te, nuk arriti ti djege ne zjarr te gjitha kopjet origjinale. Nje kopje e ke ne Jemen (zbuluar rasteshisht 1972). Vullkani islam!! Eshte nen kujdesin e qeverise jemenite, nuk mund te dale ne drite tani per tani....;)
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Debate fetare (VIDEO)

E kuptoj qe postimet e mia jane tmerrsisht te verteta, dhe vibruese ne ndjenjat e secilit besimar. Por nje person i paralajmeruar, eshte gjysem i shpetuar. Mos u besoni klerikeve fodull, e injorant, propotent, e shpesh te pa edukate si rrugaqe rrugash. Ecni me kembe dhe me koka tuaja. Besimtar!!

Zoti, dhe Allahu nqs eshte Zot i shpirtave te njerzeve, nuk fton te vrasesh njerz, aq me teper te pa fajshem-se nuk besojne.

Kurani (8;12) Kurani (8;39) Kurani (8;65) Kurani (2:244) Kurani (2:191-193)
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Debate fetare (VIDEO)

E kuptoj qe postimet e mia jane tmerrsisht te verteta, dhe vibruese ne ndjenjat e secilit besimar. Por nje person i paralajmeruar, eshte gjysem i shpetuar. Mos u besoni klerikeve fodull, e injorant, propotent, e shpesh te pa edukate si rrugaqe rrugash. Ecni me kembe dhe me koka tuaja. Besimtar!!

Zoti, dhe Allahu nqs eshte Zot i shpirtave te njerzeve, nuk fton te vrasesh njerz, aq me teper te pa fajshem-se nuk besojne.

Kurani (8;12) Kurani (8;39) Kurani (8;65) Kurani (2:244) Kurani (2:191-193)

ku din dhia ca asht taxhia !:cool:

Miru me sport. Perrallat tregojav cunave para fjetjes, ke ngaterruar deren :plazh:
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Debate fetare (VIDEO)

Kurani 4:76 Those who believe fight in the cause of Allah , and those who disbelieve fight in the cause of Taghut. So fight against the allies of Satan. Indeed, the plot of Satan has ever been weak.

Kush eshte djalli ketu??? Ne emer te Allahut islami eshte paqe---ne ferr !!! Video + 18

 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Debate fetare (VIDEO)

Lol te thash une, ku din dhia c'eshte taxhia. Lexoje dhe studijoje Kur'anin nqfs deshiron ta kuptosh, e mos e lexo si perralle, se nuk jane si perrallat qe je mesuar ti lexosh dhe t'bejsh gjume me to :cool:

Tkam thene, nuk je studijues i feve, ndaj cdo postim tendin e marr si postim te under 18 :liber: -

Kur ta largosh mllefin qe ke dhe urrejtjen dhe te lexosh Kur'anin pa mllef dhe urrejtje, e kupton mire dhe flasim :plazh:

Une nuk debatoj me kingja, e as me morra t'dhive :D
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Debate fetare (VIDEO)

Kurani ka historine e tij. Dhe nuk eshte fjala e Allahut(dmth, shkruar vetem gjate jetese se Muhametit), por e kalifave qe e shkruan Ate ne shekuj pas vdekjes se Tij te pakten deri ne shek 9. Kurani historik eshte mjaft interesant dhe plot surpriza..!
Dialli i tha Zotit: " Une jam me i mire se Ai(Adami). Ti me kerijove mua me flake e Ate e ke bere me argjil"(KOURANI VII:11-12)
Zoti tha: “Iblis, qe ishte nje nga jinn.." (...!)
Pse adhurohet dhe kurorzohet IBLIS(dialli)?
Ka mundesi qe vjen nga kultura para islame sipas 360 idhujt qe benin lutjet satanike ne Qaba ne Meka, tek Guri i Zi me sakrifica edhe humane me femije. Te cilet, Muhameti me pare lutej bashke me ta, dhe me vone i largoj qe aty duke ju marre kultin e tyre per lutjet myslimane.
Dhe sipas Kuranit Iblis nuk ishte nje ish-engjell, por nje jinn.

IBLISdialliarab_zpse977f921.png

Sipas iran Radio Islam(irib World service), All’imam Sadiq (A) pyetjes se dialli ishte nje engjell o nje tjeter kreature hyjnore, ai u pergjigj: “Jo, nuk ishte as engjell, dhe as tjeter kreature qiellore, por ishte jinn-zhen. Por ishte ne pranine e engjejve kur u be Adami, dhe engjujt mendonin qe ishte nje nga ata. Por Zoti e dinte qe nuk ishte ashtu". vazhdon, pasi iblis eshte kreature qe riprodhohet, ndersa engjujt jo, dhe nuk jane materje dhe nuk jane mekatar.
Gjithsesi, dialli, ishte nje ish-engjull apo nje jinn, per te cilin (-et) luteshin 360 idhujt arab, ka pak rendesi besoj. Por fakti eshte qe iblis(dialli), siç thote Kurani ne (VII:11-12) ai eshte i bere prej flakes.
Eshte mjaft kurjoze, dhe qe do kishte nevoje per thellim perleshjet e “flakes”(…!), me jinn neper gravura te vjetra kur kultura islame fakte te tilla shoqeronte me vizatime.

Duel mes nje personi i perbere pothuajse me flkake, me disa te tjere me brire ne koke. Par dialli me jinn???

JINNinislam_zps8d6be850.png
 

Attachments

 • IBLISdialliarab_zpse977f921.png
  IBLISdialliarab_zpse977f921.png
  6.9 KB · Shikime: 0
 • JINNinislam_zps8d6be850.png
  JINNinislam_zps8d6be850.png
  6.9 KB · Shikime: 0

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Debate fetare (VIDEO)

Sipas iran Radio Islam

Me mjafton kjo, qe te bindem se ti nuk ia ke haberin Islamit :cool:

T'kam thene, informohu me mire rreth Islamit, shiqo burimet nga i merr, sepse ti kerkon si i uritur cdo lajm anti-islam, sikur qen i terbuar, e kjo ta ka hup udhen ne oborr, saqe as gjumin si gjum smunesh me e bo lool :plazh:
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Debate fetare (VIDEO)

Nuk do nje hulumtim te gjate dhe shpjegim, qe te merren vesh ca gjera ku ti kam syri menjehere. Duket qarte nga shpata se kush eshte Ai qe i del flaka nga koka ne mes te vizatimit..;)

Shpata e njohur Dhū l-faqār, si shpata famoze me dy maje, e preferuara e Muhametit - luani i Allahut! Te cilen ja fali kushririt Ali dhe njekohesisht dhender. Kete shpate ja mori Muhameti-Profet, ibn Munabbih nje ebre (..!) i vrare me 17 mars 624 ne betejen Badr.

shpata_zps7953ef58.png


Muhameti ne marrshim per ne Khaybar, edhe ketu paraqitet me flake ne koke: " ..Une jam me i mire se Ai(Adami). Ti me kerijove mua me flake e Ate e ke bere me argjil" (KOURANI VII:11-12)

muhametimarrshim_zps71127dbf.png
 

Attachments

 • shpata_zps7953ef58.png
  shpata_zps7953ef58.png
  6.9 KB · Shikime: 0
 • muhametimarrshim_zps71127dbf.png
  muhametimarrshim_zps71127dbf.png
  6.9 KB · Shikime: 0

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Debate fetare (VIDEO)

Nuk mesohet Islami nga faqet anti-Islame o i gjore. Por ja, te eshte pikur si budalles n'Kos, vazhdo :plazh:
 

GLOOM

Catch me if you can...
Titulli: Debate fetare (VIDEO)


Jo, jo nuk ua marrim pleshtat hiq katolikëve, asnjëherë.

Neve na thotë Feja mos mu shoqeru me jehud dhe krishter, sepse ata nuk besojnë Allahun dhe ata mund te na mashtrojnë, mund te na tradhetojnë, dhe padyshim ata janë armiqët tanë, ku haptazi shihet cdo ditë urrejtja e tyre ndaj nesh muslimanëve.

Ne kategorinë e mosshoqërimit nuk hyjne vetem ato dy palet e permendura, por edhe cdo lloj dyftyrëshi munafiku, pamarr parasysh si te identifikoje veten.- E bukur ishte video siper. Edhe video juaj Cent, ishte e bukur, por:

Cte bejm tani, që nuk na intereson per tjeret cka besojnë, pasi gjuha dhe punet e tyre negative na afrojn sa me shumë distancën ndaj tyre.....Uroj qe ne shkolle gjithe profesoret ti kesh musliman,ne pune pronarin apo bossin apo cte duash ta kesh musliman,se ndryshe te denon feja,do te te vjedhin do te te mashtrojne etj etj...Je femer mesa di une,sfida me e madhe e femres eshte momenti I lindjes,uroj mos te jete mjek katolik ai/ajo qe do te te ndihmoje ate dite pasi sduhet ti zesh bese fare jane shume te poshter:)...
E per ta mbyllur se dija se tradhetia,poshtersia e keqja kishte nje fe te caktuar nga do vinte,jo per gje por edhe miqte qe ke ne forum ben mire ti heqesh se ke dhe katolik mes tyre e feja ste lejon shoqerimin me ta :)
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
Titulli: Debate fetare (VIDEO)


Faleminderit per koment... Gloom.

Nuk bej fare dallime mes muslimanëve dhe jomuslimanëve APO mes te bardhëve dhe te zi-ve.

Jemi te urdheruar me mirësi ti takojmë te gjithë, porse kur dikush hedh gurin anash, duhet tia tregosh gjerat rreth vetes tij për rreth, ps. si rast postimi im me lartë. :)


Të pershendes Gloom: Me vjen mir, gezohem qe paske ardhur përseri ne Forum.Uroj qe ne shkolle gjithe profesoret ti kesh musliman,ne pune pronarin apo bossin apo cte duash ta kesh musliman,se ndryshe te denon feja,do te te vjedhin do te te mashtrojne etj etj...Je femer mesa di une,sfida me e madhe e femres eshte momenti I lindjes,uroj mos te jete mjek katolik ai/ajo qe do te te ndihmoje ate dite pasi sduhet ti zesh bese fare jane shume te poshter:)...
E per ta mbyllur se dija se tradhetia,poshtersia e keqja kishte nje fe te caktuar nga do vinte,jo per gje por edhe miqte qe ke ne forum ben mire ti heqesh se ke dhe katolik mes tyre e feja ste lejon shoqerimin me ta :)
 
Top