Debati në internet/ A është antifeministe që burrat të hapin dyert për gratë?

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Debati në internet/ A është antifeministe që burrat të hapin dyert për gratë?
-640-0-5f8d8f5a5910e.jpg
A është “We Found Love” aktualisht kënga më e madhe në botë dhe Hugh Grant drejton një fushatë kundër piraterisë së telefonit?


Jo? Pra nuk është viti 2011? E çuditshme, pasi aktualisht në rrjetet sociale ka nisur një debat që e bën atë të ndjehet si i tillë. E gjitha lidhet me faktin nëse burrat duhet që t’u hapin dyert grave.

Gjithçka filloi nga një llogari në “Twitter”, @unbiasedkatie. “Të dashur burra, ndaloni së mbajturi derën e hapur për gratë kur hyni në një dyqan. Kjo nënkupton që ju besoni se gratë janë të paafta për të bërë gjëra për veten e tyre dhe se ju i shikoni ato si të paafta. Kjo mund të krahasohet me shtrëngimin e rripit të sigurimit të një vogëlushi, ose vendosjen e një zinxhiri te një qen”, shkruhet në postimin në “Twitter”.

Llogaria dyshohet se është e rremë, pasi kjo është një taktikë e zakonshme që njerëzit e përdorin për t’u paraqitur si të rinj liberalë në rrjetet sociale.

Sidoqoftë, njerëzit pasi lexuan këtë postim nisën që të debatonin rreth feminizmit. Në përgjithësi, hapja e dyerve nga burrat për femrat, u cilësua më shumë si “një sjellje e mirë”. Por kishte edhe nga ata që pyesnin se pse gjithçka “duhej të ishte gjinore”.


Edhe pse postimi i këtij statusi ishte me qëllime keqbërëse, duket se përdoruesit e rrjeteve sociale ishin në një mendje dhe u morën vesh për diçka.
g.shqip
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Nuk ia hapi deren se eshte femer, por pse une jam gjentelmen :p
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
C'na kane hapur barkun dhe me kte feminizmin! Jo po pse ne grate jemi gra, pse te mos ishim burra!

E di si luftohet patrialkizmi?

Ne shpi- merru vesh me burrin e vleresoni-ndihmoni njeri tjetrin
Ne pune- Mos prano rroge me te ulet apo orare me te zgjatura
Ne prinderim- Rriteni bashke femine
Ne shoqeri-Mos e dikrimino shoqen tende edhe pse je grua vete
 

Jetmira

Antarë i Respektuar
lool.
Kurse mua po ma hape deren,dal jashte edhe e hap serish vete :lol: :lol:.
Shyqyr zotit nuk me jane thare duart:p:p.
 
  • Haha
Reactions: Ivy

Legally_Sweet

Ain’t no sunshine when she’s gone
Staf në FV.AL
Deren t’ma hapin, valixhen t’ma ngrejne ne avion kur se ngrej dot, etj etj, nen sherbimim tim ?
 

Baboon

FALEMINDERIT!
Ktu n'shqipi po të kapën pa patentë të fusin në burg.
Me bo me ra n'burg për patentë pale sa patenta mer...
Apo tema ishte dera?!?
Po!
E mer e hyp n'motorr (nga ato që kanë pedale) edhe problemi o bohet mo i modh, ose zgjidhet ?
 

Drejtori

Karikaturistikarikaturonnjekarikaturkarakteristike
Kesaj i bie me i thon qe asht Maskiliste qe femnat hapin kombt per burrat.. lol lol lol lol
 

Drejtori

Karikaturistikarikaturonnjekarikaturkarakteristike
Po mire po nuk hapen kembet femrat jane cunat e elbasanit pastaj kshu qe mos u bej negativ lool
Ti te jep shprese.. :p lol
 

Ledia

ShKoDrAnE.4.eVeR
Sme ka ndodh asnjeher.te me hapi deren veten nese mund te kem pasur femijen ne krah ateher po.por ne menyre tjeter jo .
 
Top