• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Demokracia shitet në pazar

Ylli-1

Etnoshqiptar
Publikuar: 8:36 / 9.11.2013Vlerësimi pozitiv për mbarëvajtjen e zgjedhjeve të 3 nëntorit, që u mbështet dhe nga përfaqësues ndërkombëtar të akredituar në vend, e jashtë tij, rrezikohet nga akuzat e partive politike ndaj njëra-tjetrës për blerje e shitje të votave. Akuza për manipulim me votën ka dërguar në prokurori tre nga kandidatët për kryetar të komunave, ndërsa akuzat për pazare të demokracisë po vazhdojnë gjithandej.
Për akuzë të vjedhjes së votave, të premten në prokurori ka qëndruar dhe kandidati për kryetar të Shtimes, Isuf Musliu, derisa një ditë më parë nga prokuroria u mor në pyetje edhe kandidati nga PDK-ja për Gjilanin Qemajl Mustafa, si dhe Agim Bahtiri, kandidat i AKR-së për kryetar të Mitrovicës.

Një akuzë e tillë, është bërë dhe kandidati i Lëvizjes për Bashkim në komunën e Podujevës, Nexhat Llumnica. Në një postim të tij në “YouTube”, ai dëgjohet duke biseduar me një qytetarë të komunitetit ashkali, të cilit ia kërkon votën për kandidatin për asamble komunale nga ky komunitet në listën e LB-së. Mirëpo, bashkëbiseduesi i bënë të ditur se votën e ka në shtije dhe çmimi kap vlerën e 20 eurove.

Ndërsa, të premten një denoncim të blerjes së votës e ka bërë përmes një konference për media edhe Lëvizja Vetëvendosje. Përfaqësues të kësaj lëvizjeje kanë thënë se në Kosovë ka ndodhur “Blerja industriale e votës”. Zyrtarë të lartë të VV-së kanë deklaruar se kanë arritur të ndalin manipulimin që ka ndodhur në vitin 2010, por ajo të cilën nuk kanë arritur të ndalin është blerja e votës. /Zëri/
 
Private conversations
Help Users
    Top