Denimi me vdekje..

Pas ngjarjes se fundit se na ka shoku gjithve.se ndodhi ne shqiperi (fier)mbytja e voglushit 8 vjeqari nga komshiu i tij,dhe pas apelit te familjarve qe vrasesi te denohet me varje e shum e shum vrasjeve se ndodhin ne trojet shqiptar.
Si mendoni ..cilat raste duhet te denohen me vdekje,dhe a eshte mir qe te hy ne fuqi denimi me vdekje.. a mendoni se do perfundojn njehere e mir kto krime?
Psh.dhunimi,vrasjet me paramendim,vjedhja etj etj..
 
Pas ngjarjes se fundit se na ka shoku gjithve.se ndodhi ne shqiperi (fier)mbytja e voglushit 8 vjeqari nga komshiu i tij,dhe pas apelit te familjarve qe vrasesi te denohet me varje e shum e shum vrasjeve se ndodhin ne trojet shqiptar.
Si mendoni ..cilat raste duhet te denohen me vdekje,dhe a eshte mir qe te hy ne fuqi denimi me vdekje.. a mendoni se do perfundojn njehere e mir kto krime?
Psh.dhunimi,vrasjet me paramendim,vjedhja etj etj..
Mendon që dikush që bën krim makabër ku e din se do dënohet mbi 20vite, i druhet vdekjes?
 
Keto ngjarje ndodhin kudo neper bote , denimi me vdekje asaj nene as do ia qetesoj dhimbjen , e as do ia kthej te birin.
Por une mendoj se duhet , ndoshta per te krjuar njefare "frike" te ketyre qenieve cnjerezore , dhe ndoshta e ndalin sadopak hovin
por asgje nuk eshte e sigurt, duke qene se skemi te bejme me njerez normal
 
Keto ngjarje ndodhin kudo neper bote , denimi me vdekje asaj nene as do ia qetesoj dhimbjen , e as do ia kthej te birin.
Por une mendoj se duhet , ndoshta per te krjuar njefare "frike" te ketyre qenieve cnjerezore , dhe ndoshta e ndalin sadopak hovin
por asgje nuk eshte e sigurt, duke qene se skemi te bejme me njerez normal
Asgje si ben.. psikopati..truri i tyre nuk e njeh friken dhe as dhimbjen e as dashurine .
Pra per ta vdekja seshte ndeshkuese por eleminuese.
Pra nje me pak.
 
Jam kunder denimit me vdekje per dy arsye.
E para-Te marresh jete njerezish nuk te ben me te mire se sa krimineli, e shumta je ne te njejtin nivel me kriminelin.Mos harroni pastaj qe vdekja eshte shpetim per kriminele te tille.
Vuajtja me e madhe per ta eshte ta kalojne jeten pas hekurave, te izoluar teresisht nga te tjeret.
Pastaj mos harroni qe perdhunuesit e grave dhe femijeve ne burg vuajne sikur te ishin ne ferr.
Nje shembull konkret.
Une kam bere burg ne Hollande, ne Breda me sakte.
Kur dilnim per ajrim kishim 5 minuta kohe qe ti gjuanim me gure nga dritarja sektorit te vrasesve dhe perdhunuesve te grave dhe femijeve, polici i ajrimit kthehej me fytyre nga muri nderkohe qe ne i mbushnim dhomen atyre me gure nese dritarja ishte e hapur.
Kur dilnin te dentisti ose doktori hanin dru nga te burgosurit e tjere nderkohe qe policet benin nje sy qorr.Imagjinoni ne Hollande ndodhte kjo.
Ne Shqiperi ndodh qe ketyre krinineleve i veshin fustan dhe i mbajne per sherbetore.
Nuk po i futem debatit moral nese eshte e drejte kjo qe sapo permenda me lart, thjeshte po them qe kriminele te tille vuajne me shume nese i le ne burg, nese vdesin nuk paguajne aspak per krimet e bera.


E dyta-
Ne USA (disa shtete, jo te gjitha) ku ekziston denimi me vdekje statistikat thone qe perqindja e kriminalitetit ne krahasim me Eu ku nuk ekziston denimi me vdekje eshte shume me e larte se sa ne Eu.
Pra denimi me vdekje nuk eshte zgjidhje.
Zgjidhja eshte familja, shoqeria dhe vlerat qe ajo mbart ne edukimin e brezit te ri.
Dhe e fundit-
Jeten e kemi dhurate nga Zoti, vetem ai ka te drejte te na e marre sic na e ka dhene.
 
Asgje si ben.. psikopati..truri i tyre nuk e njeh friken dhe as dhimbjen e as dashurine .
Pra per ta vdekja seshte ndeshkuese por eleminuese.
Pra nje me pak.
nje hipotez qe , jo se eshte nje mendim im i prere
por keto kohe po lexoj vetem , vrasje , perdhunime , shkaterrim te femijeve :(
 
Absulutisht PRO!
Mu ne mes te sheshit,te varur le te rrine dhe ca dite aty.
Keto qenie te tilla,duhet te behen shembull qe te tjere qe kane instikte kafsherore dhe c`njerzore si keta,t`ju behen shenmbuj,ne menyre qe te tilla raste makabriteti te ulen ne numer.
 
Jam kunder denimit me vdekje per dy arsye.
E para-Te marresh jete njerezish nuk te ben me te mire se sa krimineli, e shumta je ne te njejtin nivel me kriminelin.Mos harroni pastaj qe vdekja eshte shpetim per kriminele te tille.
Vuajtja me e madhe per ta eshte ta kalojne jeten pas hekurave, te izoluar teresisht nga te tjeret.
Pastaj mos harroni qe perdhunuesit e grave dhe femijeve ne burg vuajne sikur te ishin ne ferr.
Nje shembull konkret.
Une kam bere burg ne Hollande, ne Breda me sakte.
Kur dilnim per ajrim kishim 5 minuta kohe qe ti gjuanim me gure nga dritarja sektorit te vrasesve dhe perdhunuesve te grave dhe femijeve, polici i ajrimit kthehej me fytyre nga muri nderkohe qe ne i mbushnim dhomen atyre me gure nese dritarja ishte e hapur.
Kur dilnin te dentisti ose doktori hanin dru nga te burgosurit e tjere nderkohe qe policet benin nje sy qorr.Imagjinoni ne Hollande ndodhte kjo.
Ne Shqiperi ndodh qe ketyre krinineleve i veshin fustan dhe i mbajne per sherbetore.
Nuk po i futem debatit moral nese eshte e drejte kjo qe sapo permenda me lart, thjeshte po them qe kriminele te tille vuajne me shume nese i le ne burg, nese vdesin nuk paguajne aspak per krimet e bera.


E dyta-
Ne USA (disa shtete, jo te gjitha) ku ekziston denimi me vdekje statistikat thone qe perqindja e kriminalitetit ne krahasim me Eu ku nuk ekziston denimi me vdekje eshte shume me e larte se sa ne Eu.
Pra denimi me vdekje nuk eshte zgjidhje.
Zgjidhja eshte familja, shoqeria dhe vlerat qe ajo mbart ne edukimin e brezit te ri.
Dhe e fundit-
Jeten e kemi dhurate nga Zoti, vetem ai ka te drejte te na e marre sic na e ka dhene.

E vertete, ama ne rastin kur ai merr 1 jete te pafajshme Zoti e lejon qe te vritet! Kshu e di.
 
Jam Dakort ne Nje Aspekt dmth kur kapet me presh ne dor ama ne aspektin tjeter do merren jet edhe ku mbase personi akuzohet por Mund te jet edhe I pa fajshem
 
E vertete, ama ne rastin kur ai merr 1 jete te pafajshme Zoti e lejon qe te vritet! Kshu e di.
Shum e vertet..dhe jam per Pro..dhe jam shumm e sigurt se do jet shum me mir dhe nuk do kete vrasje thujse fare,,prejashtim aksidenteve..
Dhe per ata se vjedhin mir do ishte te ju prehet dora..se vrasje me duket shum,te marrin mesim tjert se njeriu duhet te kete dallim nga kafsha.
 
Nuk vendoset më në Shqipëri, por jam dakort sepse vende më të civilizuar, si Kina e Amerika e kan, sepse ndryshe nuk vendosin dot rregull, dhe ne si shqiptar jemi të çmendur smushim mirë, kshu që jam pro dënimit me vdekje.
 
Duhet nje transformim rrenjesor i shoqerise duke filluar nga familja e deri ne instancat me te larta te shtetit. Nuk eshte rrugzgjidhja qe te denosh dike por te parandolosh ate per te bere nje krim apo edhe veper penale.

Jam pro denimit me vdekje per kedo qe merr nje jete apo me shume. Edhe te mbajme kriminele me ushqim, strehim e kujdes shendetsor e nje batalion me roje e sherbues burgjesh nuk eshte zgjidhje.
 
Top