Depresioni...a keni vuajtur ndonjehere prej tij?

Ne kete perjudhe te jetes time ndjehem e pashprese e trishtuar, pesimiste dhe shpesh fajtore. Nuk e di nese jeni ndodhur ndonjehere ne nje gjendje te tille shpirterore atehere do arrinit te me kuptonit.
Veshtirsei ne perqendrim dhe ne marrjet e vendimeve. Ka momente qe vuajtja qe mban mbi shpine rendon sa bota. Ndonjehere me duket se gjithmon do jem ne kete gjendje te pashprese.
Nuk gjen dot paqe te brendshme eshte si nje lufte e vazhdueshme me vetveten, eshte sikur te humbesh dike qe e do fort (kjo ka ndodhur ne rastin tim qe me ka cuar ne kete gjendje). Mendja eshte ne mjegull dhe menyra si mendoj eshte e paqarte dhe e veshtire per tu kuptuar.
Aktualisht kam dy dite qe shkoj tek nje psikolog, me askend tjeter skam folur per gejndjen time. Ajo shprehu se vuaj nga depresioni klinik, dhe njekohesisht mar pilula Effexor.
Nuk e di nese dikush eshte ndodhur ne nje gjendje te tille te pashprese.
Nese dikush ka kaluar ne nje gjendje te tille apo nje person qe ju njihni ka vuajtur nga depresioni mund te me ndihmoni disi per te perballuar kete gjendje.

Flm per durimin qe lexuat :)
 

braziljania

Anëtar i Nderuar
jo jam akoma e re per te pasur halle dhe probleme qe te me cojne ne kte gjendje...........
ps:shpresoj ta kalosh sa me shpejt!
 

inushja2

preshevare
capkene, me vje shume keq qe po e lexoj kte dhe gjendjen shpirterore ne te cilen gjendesh

E di qe cdo fjal apo keshille qe mund te te japim ne si psh "nuk duhet" "duhet".. do jen te kota .. E vetja qe mund te te ndihmoj ty te dalesh nga kjo gjendje eshte "vetja jote" , As psikologu nuk te ben gje.. ti do jesh psikologja e vetes dhe e vetmja qe do i nxjerresh veten nga kjo gjendje..

Sepse nje dite do ta kuptosh se jeta nuk eshte bardh e zi po ka edhe ngjyrat e saj te ylberta .. se pikerisht kur ti mendon se bota te ka harruar eshte dikush / disa qe jetojn per ty, por ti ndoshta ke qene "shume e zen" per ti verejtur.. do e kuptosh se cdo e keqe ka nje te mire nga pas... se nuk ja vlen te rrish e te vajtosh te kaluaren duke e shkaterruar te tashmen ..
Mos vuaj per dike qe e ke humbur, ji e lumtur dhe me fat qe e ke patur !

Depresion ka kaluar secili, te siguroj, po e gjitha varet nga "thellsia" e tij ... dhe fortesia si karakter per te dal sa me shpejt nga depresioni

Mos perdor tableta ... mundohu te gjesh besh te tjera gjera ne vend et tyre..psh te takosh miqt e tu me te mire.. te lexosh komedi..ose libra psikologjie si psh "psikologjia e suksesit " 1,2 dil argetohu dhe nje dit do fillosh prap se jeta eshte perseri e bukur !
 

Ghost

Anëtar i Nderuar
Ne kete perjudhe te jetes time ndjehem e pashprese e trishtuar, pesimiste dhe shpesh fajtore. Nuk e di nese jeni ndodhur ndonjehere ne nje gjendje te tille shpirterore atehere do arrinit te me kuptonit.
Veshtirsei ne perqendrim dhe ne marrjet e vendimeve. Ka momente qe vuajtja qe mban mbi shpine rendon sa bota. Ndonjehere me duket se gjithmon do jem ne kete gjendje te pashprese.
Nuk gjen dot paqe te brendshme eshte si nje lufte e vazhdueshme me vetveten, eshte sikur te humbesh dike qe e do fort (kjo ka ndodhur ne rastin tim qe me ka cuar ne kete gjendje). Mendja eshte ne mjegull dhe menyra si mendoj eshte e paqarte dhe e veshtire per tu kuptuar.
Aktualisht kam dy dite qe shkoj tek nje psikolog, me askend tjeter skam folur per gejndjen time. Ajo shprehu se vuaj nga depresioni klinik, dhe njekohesisht mar pilula Effexor.
Nuk e di nese dikush eshte ndodhur ne nje gjendje te tille te pashprese.
Nese dikush ka kaluar ne nje gjendje te tille apo nje person qe ju njihni ka vuajtur nga depresioni mund te me ndihmoni disi per te perballuar kete gjendje.

Flm per durimin qe lexuat :)


(ndoshta e kam gabim por ben ta lexosh) sa me duket mua sa kam kuptuar eshte nje faz kur Njeriu Bie ne dashuri dhe gjerat ndryshojn ndodh pak a shum si rasti qe ti ke treguar nqoftse eshte kjo Nuk ke pse brengosesh harroi te gjitha vetem Argtohu sa me shum harroi te gjitha besoj se do te kaloj

Hyr ne Youtube dhe degjoje Kengen Arber Elezi - Njeriu i humbur shiko sa po pershtatet se edhe mua me ka ndodhur Diqka njesoj si kjo :D:D
 
Inushe flm per keshillen, e vlersoj shume me beso. Kur kam lexuar cfare me ke shkruajtur kam lotuar, e di qe duhet te jem une ajo qe duhet te perballem me gjithcka dhe te gjej forcen te ngrihem vet por me beso eshte shume e veshtire, me duket sikur do me ndjek nga pas gjithmon.
Brasiljane flm per urimin shpresoj dhe une shume ta kaloj sa me shpejt.

Ju falenderoj vajza
 
Ghost nuk ka te bej me faktin se kam ren ne dashuri, sepse ai eshte fat dhe bekim te provosh te ndjehesh e dashuruar, por me faktin se ne kete perjudhe te jetes sime kam kaluar shume veshtiresi te njepasnjeshme qe me kan cuar ne kete gjendje. Personi per te cilin fola qe e kam humbur vazhdon te jet pjese e jetes time, me rrin afer (edhe pse gjerat kan ndryshuar ai do vazhdoj te me qendroj prane) por kjo nuk ka lidhje direkt me kete por me ate qe une ndjehem brenda vetes time.
 

Hartini

Antarë i Respektuar
Njohja e situates dhe hapja jote me shoqerin eshte nje gje shume pozitive,
dhe qe patjeter do te ndihmoje ne kalimin e kesaj situate.
Duhet qe çdo gjeje qe ben ,qe mendon ti gjesh kuptimin ,pasi e kan nja patjeter,
dhe te mos harrosh qe qendra e botes per vete je ti.
Mos mendo gjera negative ,por vetem pozitivet dhe perpiqu te evitosh shoqerine pesimiste. Rri me shume me dike qe te thote fjale optimiste dhe te shkon muhabeti me te.
Te qenit mire eshte kryesorja ne jete ,te tjerat jane dytsore.
Mire se u riktheve ne forum dhe shume kisse per ty çapkene tr!
 
Hartini te falenderoj per fjalet e mira dhe per kurajon, sepse vertete qe kam nevoje. Per sa i perket shoqerise ate e kam anashkaluar komplet, jam larguar nga shoqeria (nuk kam patur asnjehere mike zemre prane vetes, ajo eshte gjithmon larg) Ate pak shoqeri qe kam nuk dal me hic sepse nuk ndjehem mire ne prani te tyre. Une kam ndryshuar dhe me besdis fakti te jem ne prani te te tjerve.
Mire se te gjeta dhe ty perseri.
 

tani cn

Anëtar i ri
nuk kam vuajtur as nuk kam nder mend te vuaj se nuk kemi halle te medha shyqyr zotit
 

braziljania

Anëtar i Nderuar
Inushe flm per keshillen, e vlersoj shume me beso. Kur kam lexuar cfare me ke shkruajtur kam lotuar, e di qe duhet te jem une ajo qe duhet te perballem me gjithcka dhe te gjej forcen te ngrihem vet por me beso eshte shume e veshtire, me duket sikur do me ndjek nga pas gjithmon.
Brasiljane flm per urimin shpresoj dhe une shume ta kaloj sa me shpejt.

Ju falenderoj vajza

shiko un do te thoja se nuk ka pse te mendosh kte....mundohu,nuk e di,te shikosh me qarte,te mendosh se ajo cfar ka ndodhur ne te shkuaren,qe esht besoj problemi nga te vjen depresioni,do te kaloje.......mendo se je e re dhe se gjithcka esht thjesht 1 prove qe jeta po te ve perpara.dhe po nuk e kalove nuk e vazhdon dot kte jet normalisht.......mundohu ne radh te par per vete....dhe mos ki merak se ashtu si ka then dhe ahrtini me siper qe duhetr te gjesh dike qe t et ekeshilloje..ktu ke forumi do gjesh gjith ngrohtesine shoqerore per te cilen ke nevoj!
respekte
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Themelues
e dashur capkene me erdhi keq kur e lexova postimin tend
cdo njeri besoj qe ka hypje zbritje...disa me te forta disa me te lehta:(

une do te keshilloja te flisje me mamin per kete gje ose me shoqen e ngusht ose me njeriun tend me te aferm....duhet te hapesh me njerzit....mos u mbyll ne vetevete se me keq shkatrohesh
e bere hapin e pare duke na thene neve se si ndihesh....beje dhe me njerzit qe do dhe qe te duan
nuk ke si te maresh ndihme kur nuk tregon qe ke nevoj per ndihme

dashuria dhe ngrohtesia shpirterore qe mund te ta ofrojne njerzit e zemres ska te paguar....do shikosh sa e cliruar do ndihesh mbas qe te flasesh me dike qe e ke afer qe mund te te perqafoj e mund te te flasi... eshte shume e rendesishme

inushi tha shume bukur jeta seshte bardhe e zi e gri.....ka 1 milion ngjyra qe shifen vetem me optimizem dhe besim tek vetevetja

cdo e keqe qe na ndodh ne jete ka nje shkak....dhe thuhet qe cdo e keqe per te mire....

po ashtu e vetmja gje qe ska zgjidhje ne kete bote eshte vdekja...te tjerat zgjidhen ...

KI BESIM TEK VETEVETJA, BEHU E FORT DHE FLIT ME TE AFERMIT E TU!

:puc
 

shiHanny!!

psiko pa shpres sherimi
ahh moj qik kto jon gjona teper t'kqija...e kom perjetu (ai i imi ka qen bile deshprim halo ma i avancuar) dhe po t'thom qe edhe kur t'sherohesh (sps ti ki mu sheru, aiiii jom sheru un e spo sherohesh ti..sherohesh sherohesh jom e sigurt) gjithmon ki me mendu ket perjudh t'jetes me ni brrrr trupit, t'mbet tronditja... po t'thom qe menyra ma e mir per me dal pej depresionit jon njerzet qe te rrethojn pra familja, shoqnia me dashni munden me t'ndihmu shum..un e di qe ndihesh sikur nuk ki mu sheru kurr, e di qe shpresa osht shum e dobt ose nuk ekziston hiq por ti duhesh ne nje far menyre me bo dhun mbi veten dhe me mendu qe ato gjona qe momentalisht po mendon nuk jon gjona te verteta, duhesh me mendu qe ekzistojn dy TI(ajo e mepershmja, kur ke qen jo e deshprume, dhe kjo e tanishmja) dhe qe ajo TI e mira (ajo jo e prekur nga deshprimi pra ajo e meparshmja) duhet mu kthy patjeter dhe qdo gjo qe kjo TI e tanishmja mendon osht diqka fallco qe nuk duhet me ja vu veshin....edhe psikologu te ndihmon shum, mjafton me gjet dikon qe t'bohet edhe mik, pra qe then ate rregullin doktorr- pacient...mendo edhe ni gjo moj rrushe mendo qe ka plot njerz sikur ty qe jon sheru, nuk je e vetmja dhe e fundit.....shum suksese be zhemrushe dhe bo sa ma shum gjona, mos lejo vetes koh per me mendu, gjithmon bon diqka sa me mbajt trunin t'okupum....
 
Redaktimi i fundit:
Brasiljanja te falenderoj per fjalet e mira, e dija qe do gjeja ngrohtesi, sepse ketu keshtu ka qen gjithmon, te gjithe jan te gatshem te ndimojne te japin kurajo, ndaj e ndava me ju ate cfare po perjetoj. Perqafime per ty
 

braziljania

Anëtar i Nderuar
e dashur capkene me erdhi keq kur e lexova postimin tend
cdo njeri besoj qe ka hypje zbritje...disa me te forta disa me te lehta:(

une do te keshilloja te flisje me mamin per kete gje ose me shoqen e ngusht ose me njeriun tend me te aferm....duhet te hapesh me njerzit....mos u mbyll ne vetevete se me keq shkatrohesh
e bere hapin e pare duke na thene neve se si ndihesh....beje dhe me njerzit qe do dhe qe te duan
nuk ke si te maresh ndihme kur nuk tregon qe ke nevoj per ndihme

dashuria dhe ngrohtesia shpirterore qe mund te ta ofrojne njerzit e zemres ska te paguar....do shikosh sa e cliruar do ndihesh mbas qe te flasesh me dike qe e ke afer qe mund te te perqafoj e mund te te flasi... eshte shume e rendesishme

inushi tha shume bukur jeta seshte bardhe e zi e gri.....ka 1 milion ngjyra qe shifen vetem me optimizem dhe besim tek vetevetja

cdo e keqe qe na ndodh ne jete ka nje shkak....dhe thuhet qe cdo e keqe per te mire....

po ashtu e vetmja gje qe ska zgjidhje ne kete bote eshte vdekja...te tjerat zgjidhen ...

KI BESIM TEK VETEVETJA, BEHU E FORT DHE FLIT ME TE AFERMIT E TU!

:puc

pikerisht nuk mendoj se psikologu luan ndonje rol te madh ne kte.ai/ajo nuk t enjeh thjesht do flasi teorine qe ka lexuar ne libra.........ndersa familja jote do te kuptonte patjeter!
 
e dashur capkene me erdhi keq kur e lexova postimin tend
cdo njeri besoj qe ka hypje zbritje...disa me te forta disa me te lehta:(

une do te keshilloja te flisje me mamin per kete gje ose me shoqen e ngusht ose me njeriun tend me te aferm....duhet te hapesh me njerzit....mos u mbyll ne vetevete se me keq shkatrohesh
e bere hapin e pare duke na thene neve se si ndihesh....beje dhe me njerzit qe do dhe qe te duan
nuk ke si te maresh ndihme kur nuk tregon qe ke nevoj per ndihme

dashuria dhe ngrohtesia shpirterore qe mund te ta ofrojne njerzit e zemres ska te paguar....do shikosh sa e cliruar do ndihesh mbas qe te flasesh me dike qe e ke afer qe mund te te perqafoj e mund te te flasi... eshte shume e rendesishme

inushi tha shume bukur jeta seshte bardhe e zi e gri.....ka 1 milion ngjyra qe shifen vetem me optimizem dhe besim tek vetevetja

cdo e keqe qe na ndodh ne jete ka nje shkak....dhe thuhet qe cdo e keqe per te mire....

po ashtu e vetmja gje qe ska zgjidhje ne kete bote eshte vdekja...te tjerat zgjidhen ...

KI BESIM TEK VETEVETJA, BEHU E FORT DHE FLIT ME TE AFERMIT E TU!

:puc

Faleminderit Sweet fjalet e tua jan shume inkurajuese per mua. Kisha vertete nevoje ti degjoja ndjehem me mire kur beheni pjese e asaj qe po perjetoj duke me ndihmuar. Faleminderit :kiss
 

inushja2

preshevare
capkene ... Gjithcka qe nuk te vret te ben me te forte ! Nje dite do e kuptosh cdo shkronje ne plotesi te ksaj fjalie... Gjithcka qe kalojm ne jete na ben te rritemi .. dhe te jemi me te perkatitur per cdo te papritur ...
Njeriu eshte shume me i fort nga sa mund ta mendoje "me perpara" .. prandaj pas gjithckaje qe mund te ndodhe ..si per "ironi" jeta vazhdon.. e ne patjeter vazhdojm duke u munduar te ndjekim ritmin e saj... dhe pranuar gjerat si te vin ..sidomos ateher kur skemi asgje ne dore ...

Mundohu te mos rrish ter kohes dhe te mendosh vetem per ate cka ka ndodhur ..Ilaqi me i mire ne te tilla raste eshte "terapia e punes" Gjej nje pune me te cilen te meresh ne te shumten e kohes , ne kte menyre me dashje pa dashje ti do perqendrohesh diku tjeter, sepse ne asnjeher nuk mund te mendojme per dy gjera njekohesisht ...

te siguroj se edhe forumi do et ndihmoj shume.. as kur nuk e pret mudn te qeshesh nga ato cka ne prallosim ktu :p

:puc dhe te uroj qe shum shpejt te te lexojm si optimisten me te madhe te forumit :)
 
Inushe faleminderit je kaq e mire :)
Une punoj aktualisht, por puna nuk me ndihmon shume, por e di qe do gjej forcen te dal nga kjo gjendje. E di dhe qe te lehte nuk do ta kem, por me ndihme dhe force cdo gje arrihet.
Te flas me ju me beri te ndjehem me mire, dhe me duket gjeja me e drejte qe kam ber pas gjithe kesaj qe po heq.
Kisha vertete nevoje te hapja zemren diku, mendoj se ketu kam gjetur miq te mire
:kiss
 

BeniT

Donatorë
Edhe pse e kam kohem shume te kufizuar , kur e lexova kete qe kishe shkruar , nuk durova pa i shkruar dy fjale . edhe pse ndoshta nuk do te hyjne ne pune .
Te gjithe pak a shume kemi kaluar caste te tille , dikush me te vogla dikush me te medha , jeta nga njehere eshte katile , por duhet te jemi ne te forte qe ta perballojme , nqs dorezohemi do te jemi edhe me shume te shtypur nga depresioni , ti duhet te luftosh per te gjetur vetveten , dhe kjo gje nuk eshte e pamundur besome , nqs do te keshe ne krah shoqerine dhe prinderit shume shpejt do ta kalosh nje gje te tille,
Me aq sa njoh nga ty pak nga forumi dhe pak nga privati , ti je nje vajze shume e zgjuar , e sjellshme ,e re , e embel , simpatke dhe ne cdo cast mund te kesh sukses ne jete , cdo gje do te vije ne kohen e duhur , besome ..
e di qe eshte shume e veshtire te humbasish te dashurin , por je e re dhe ke gjithe jeten per para , jo per nje dashuri te re por shume te tjrera qe do te mbushim boshellekun qe ke tani . ti je ne lulen e rinise , kur nuk i humbi une shpresat qe u plaka :p lere ma ti ( kjo ishte sa per ta thyer pak)

Dhe te jap disa keshilla , punen e Psigologut lere fare , nuk eshte qe kam qene ndonjehere tek nje Psigolog , por psigologu thjesht eshte nje njeri qe mund te flasish cdo gje , dhe nga nje ane mbase te lehteson , por te njejten gje mund ta besh me nje shoqe te ngushte ,
Dhe dil me shoqerine sa me shume qe te kesh mundesi, bej gallate shko neper klube, etj etj neper vende argetuese.

Te nga zemra qe kjo sa me shpejt te dalesh nga kjo gjendje qe ndodhesh ,
Por mos harro qe je ti pika kyce qe mund te besh ndonje gje per te dalur nga kjo gjendje ..

Te uroj cdo te mire ne jete dhe plotesim deshirash.
 

triumfuesja

Anëtar i Respektuar
Ne kete perjudhe te jetes time ndjehem e pashprese e trishtuar, pesimiste dhe shpesh fajtore. Nuk e di nese jeni ndodhur ndonjehere ne nje gjendje te tille shpirterore atehere do arrinit te me kuptonit.
Veshtirsei ne perqendrim dhe ne marrjet e vendimeve. Ka momente qe vuajtja qe mban mbi shpine rendon sa bota. Ndonjehere me duket se gjithmon do jem ne kete gjendje te pashprese.
Nuk gjen dot paqe te brendshme eshte si nje lufte e vazhdueshme me vetveten, eshte sikur te humbesh dike qe e do fort (kjo ka ndodhur ne rastin tim qe me ka cuar ne kete gjendje). Mendja eshte ne mjegull dhe menyra si mendoj eshte e paqarte dhe e veshtire per tu kuptuar.
Aktualisht kam dy dite qe shkoj tek nje psikolog, me askend tjeter skam folur per gejndjen time. Ajo shprehu se vuaj nga depresioni klinik, dhe njekohesisht mar pilula Effexor.
Nuk e di nese dikush eshte ndodhur ne nje gjendje te tille te pashprese.
Nese dikush ka kaluar ne nje gjendje te tille apo nje person qe ju njihni ka vuajtur nga depresioni mund te me ndihmoni disi per te perballuar kete gjendje.

Flm per durimin qe lexuat :)

E dashur ndoshta gjithkush nga ne e ka kaluar apo do e kaloje kete gjendje depresioni dhe pikerisht per humbjen e nje personi qofte nga familja apo edhe nje dashuri e humbur te con ne kete gjendje.
Ndonjehere ndihesh vetem edhe kur ndoshesh mes njerezish.
Une ekam kaluar kete gjendje qe ti pershkruan ndoshta isha dhe me keq nuk e di dhe per me teper kam qene larg familjes.
Ne fakt nuk e di si dola nga ajo gjendje ,fillova te vrisja kohen time me gjume duke lexuar duke bere gjerat qe me benin te ndihesha mire megjithese gjithcka e beja vetem,ndoshta psikologia edhe po te ndihmon por nuk jam shume dakord qe ti po merr hape sepse dhe ato mund te kene efektet e tyre anesore,te keshilloj te mos rrish vetem dhe mami vetem ajo do jete shpetimtarja jote nese ti i hapesh dhe i qan hallin ,te jesh e sigurt se nuk do jesh pergjithmone ne ate gjendje shume shpejt do te kaloje.....mos e mbaj brengen tende te strukur brenda teje se me shume keq i ben vetes.degjo muzike te hareshme
Te uroj ta kalosh sa me shpejt kete gjendje :kiss zhgenjyy
 

baby-angel

Thpilt
:(
Te gjithe e kemi kaluar nje moment te tille ne jete..Mund te jete nga nje zhgenjim shoqeror deri ne raste me te renda si humbja e nje personi,mgjth di te them se nese hapesh me njerez qe i do, ose dhe me njerez qe nuk i njeh fare por qe te tregojne se jane te gatshem te te degjojne dhe te keshillojne, dhimbja do zbehet gjithnje e me shume.
Kur ndodhesh ne nje gjendje te tille nese nuk reagon shpejte, rrezikon te mesohesh me gjendjen dhe te mos duash te dalesh me prej saj,sepse te duket normale gjendja ne te cilen ndodhesh dhe fillon te ndihesh fajtore nese nuk vuan...prandaj fillo te reagosh ylli ,dil, njih njerez te rinj,nese beson ne Zot, lutu dhe kerko qe kjo gje te kaloje sa me shpejte.Ndoshta mund te duket qesharake per disa,por besimi ne Zot ne raste te tilla ndihmon shume shume.
Cte them tjeter, je ti ajo qe duhet te besh hapin e pare,menyren me te mire per zgjidhjen e problemit e ke ti, sepse e njeh me mire problemin dhe veten.
Ketu ne forum jane shume ata qe duan te te ndihmojne, edhe une jam nje prej tyre,prandaj nese do te flasesh, qofte dhe ne prv une jam ketu ok? :)
Shpresoj dhe kam besim qe do te kaloje shpejte...:puthje::puthje::shoke::puc:puc

Cdo gje ne jete ndodh me nje qellim...Mgjth sado e trishtuar te jesh mos harro asnjehere te buzeqeshesh. :ciaoo:
 

ida angel

:)
V.I.P
Ne kete perjudhe te jetes time ndjehem e pashprese e trishtuar, pesimiste dhe shpesh fajtore. Nuk e di nese jeni ndodhur ndonjehere ne nje gjendje te tille shpirterore atehere do arrinit te me kuptonit.
Veshtirsei ne perqendrim dhe ne marrjet e vendimeve. Ka momente qe vuajtja qe mban mbi shpine rendon sa bota. Ndonjehere me duket se gjithmon do jem ne kete gjendje te pashprese.
Nuk gjen dot paqe te brendshme eshte si nje lufte e vazhdueshme me vetveten, eshte sikur te humbesh dike qe e do fort (kjo ka ndodhur ne rastin tim qe me ka cuar ne kete gjendje). Mendja eshte ne mjegull dhe menyra si mendoj eshte e paqarte dhe e veshtire per tu kuptuar.
:)

nuk je e vetmja qe ndihesh keshtu,e vetmja menyre per tu ndier mire eshte te dalesh me shoqerin dhe te mendosh se kjo periudh eshte kalimtare.
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Themelues
pikerisht nuk mendoj se psikologu luan ndonje rol te madh ne kte.ai/ajo nuk t enjeh thjesht do flasi teorine qe ka lexuar ne libra.........ndersa familja jote do te kuptonte patjeter!
psikollogu nuk te gjykon...por TE DIGJON! e ne kete momente ajo ka nevoj per dike ta digjoj
nqs sdo te hapet me te afermit as psiko seshte keq!
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Hmmm "Depresioni" vertete eshte nje semundje e epokes dhe ne rritje e siper ne vende te ndryshme te botes. Problemet e botes mekanike, si dhe krizat shoqerore dhe kulturore te bashkesise, jane nder shkaqet e shtimit te depresionit. Sot, per shkak te përhapjes se shumte te depresionit ne shoqeri, ndryshe kjo semundje quhet edhe si "Grip Psiqik"(Keshtu me kujtohet kur kam lexuar se fundi here rreth depresionit ne nje artikull).
Pastaj, shkencetaret gjate ketyre 50 viteve te fundit kane njoftuar se mungesa e materies Sertonin ne tru, eshte nje nga shkaqet e paraqitjes se depresionit.

Personalisht, akoma deri me tani asnjehere nuk kame qene ne gjendje depresionuse. Jam fetar, dhe duke pasur parasysh kete, mbeshtetna shume ne Zotin, jam i durushem ne perballje me veshtiresite dhe problemet e jetes, ashtu sic na ka mesuar edhe Zoti ne Kur'anin Famelarte. Perkujtimi i Zotit per mua eshte nje nder metodat me efikase qe me ndihmon shume qe te qetesohem ne momentet kur jam nervoz, i merzitur etj etj.

Nqfs me lejohet, do ta perfundoje postimin tim me nje thenje te Aliut r.a. (Zoti qofte i kenaqur me te) qe thote:

"Gëzimi çliron mendjen dhe sjell freski, kurse dëshpërimi nguron mendjen dhe sjell pikëllim."
 

Shpirti_I_Njerit

MACOKJA :p
E dashur Capkene
Dhe une kam humbur nje person shume te dashur qe prapa e kesaj dite nuk e kam harruare
Ishte 22 gushte 2000 kur une humba ate njeri dhe bota mu duk sikur me ra ne koke u mbylla ne vetvet nuk doja njeri pran nuk u hapja me njeri dhe as me mamin tim qe nuk kishte nate qe lotonte per mu nuk duroja dote njeri te me thonte dhe nje mirmengjes mirmbrema jo mo donje gje tjeter fidhoj shkoll ne shkoll beja sikur veja por rrija tek nje plepe duke kujtuare momentet ebukura qe kam pas kaluare me ate person dhe duke shfletuare poezit qe beni bashke dhe fotogarfit
Keshtu zgjati gati 2 vjet u mbylla ne shtepi por pastja nje dite nuk durova mo dhe doja te qaja por te qaja shumeeeeeeeeeeeeeeeee gjeri sa te bertisja me te madhe dhe me mori mami dhe me tha E dashur Ilda dhe une kam perjetuare ket gje qe po kalon ti sepse une humba femin time dhe te kuptoj shum mir si ndiehshe ti ne keto momente por nuk duhet te derzoheshe kaq shume duhete te beheshe e forte sepse jeta vazhdon dhe ka dhe te mira dhe te keqiaj sote do jeshe e lumtur nese e trishtuare por sduhet ta hellim veten sa her te jemi te trishtuare dhe keshtu zhdo dite nga pak duke ju hapur mamit time shoqeve dhe tezes time une e kalova ket deprisjon
Prandaj te kshilloj te hapeshe me mamin tend ose me dike qe ta ndjen zemra jote dhe te daleshe me shoqerin mos te rrishe brenada se sa me shum te mbylleshe aq me keq i ben vetse tende sepse une e di vete se kalova 2 vjete ne shtepi mbyllur nuk doja te shikoja njeri me sy

Me fal qe u zgjat kaq shume :puc :puc shum
 

abstraction

Carpe Diem
Ne kete perjudhe te jetes time ndjehem e pashprese e trishtuar, pesimiste dhe shpesh fajtore. Nuk e di nese jeni ndodhur ndonjehere ne nje gjendje te tille shpirterore atehere do arrinit te me kuptonit.
Veshtirsei ne perqendrim dhe ne marrjet e vendimeve. Ka momente qe vuajtja qe mban mbi shpine rendon sa bota. Ndonjehere me duket se gjithmon do jem ne kete gjendje te pashprese.
Nuk gjen dot paqe te brendshme eshte si nje lufte e vazhdueshme me vetveten, eshte sikur te humbesh dike qe e do fort (kjo ka ndodhur ne rastin tim qe me ka cuar ne kete gjendje). Mendja eshte ne mjegull dhe menyra si mendoj eshte e paqarte dhe e veshtire per tu kuptuar.
Aktualisht kam dy dite qe shkoj tek nje psikolog, me askend tjeter skam folur per gejndjen time. Ajo shprehu se vuaj nga depresioni klinik, dhe njekohesisht mar pilula Effexor.
Nuk e di nese dikush eshte ndodhur ne nje gjendje te tille te pashprese.
Nese dikush ka kaluar ne nje gjendje te tille apo nje person qe ju njihni ka vuajtur nga depresioni mund te me ndihmoni disi per te perballuar kete gjendje.

Flm per durimin qe lexuat :)


Nuk e ke depresion jo . Thjesht nje gjendje kalimtare. Dhe ndalo ato ilace qe te ka dhene. Mundohu ta kalosh , mposhtesh kete gjendje me familjen tende , shoqerine . Bej gjera qe te bejne te ndihesh me kofidente me veten .

Me vullnet do e kalosh . po vetem mendo pozitive . He se e ben ti , verja qellim vetes. Me vullnet dhe optimizem arrihet gjithshka . Vetem mendo qe njerezit kane halle dhe probleme akoma me te medha se ty . (gje qe ti ske filluar akoma nga problemet e jetes )
 

DeviL

Is Not Here…
Kam qen dhe jo se sjam akoma po me pak nevrik se ckam qen dikur po asiher skam arrit me kalu ne depresion lol me kalu ne qe tashi ne depresion vaj medet ca bohet me von ...
 

triumfuesja

Anëtar i Respektuar
E dashur Capkene
Dhe une kam humbur nje person shume te dashur qe prapa e kesaj dite nuk e kam harruare
Ishte 22 gushte 2000 kur une humba ate njeri dhe bota mu duk sikur me ra ne koke u mbylla ne vetvet nuk doja njeri pran nuk u hapja me njeri dhe as me mamin tim qe nuk kishte nate qe lotonte per mu nuk duroja dote njeri te me thonte dhe nje mirmengjes mirmbrema jo mo donje gje tjeter fidhoj shkoll ne shkoll beja sikur veja por rrija tek nje plepe duke kujtuare momentet ebukura qe kam pas kaluare me ate person dhe duke shfletuare poezit qe beni bashke dhe fotogarfit
Keshtu zgjati gati 2 vjet u mbylla ne shtepi por pastja nje dite nuk durova mo dhe doja te qaja por te qaja shumeeeeeeeeeeeeeeeee gjeri sa te bertisja me te madhe dhe me mori mami dhe me tha E dashur Ilda dhe une kam perjetuare ket gje qe po kalon ti sepse une humba femin time dhe te kuptoj shum mir si ndiehshe ti ne keto momente por nuk duhet te derzoheshe kaq shume duhete te beheshe e forte sepse jeta vazhdon dhe ka dhe te mira dhe te keqiaj sote do jeshe e lumtur nese e trishtuare por sduhet ta hellim veten sa her te jemi te trishtuare dhe keshtu zhdo dite nga pak duke ju hapur mamit time shoqeve dhe tezes time une e kalova ket deprisjon
Prandaj te kshilloj te hapeshe me mamin tend ose me dike qe ta ndjen zemra jote dhe te daleshe me shoqerin mos te rrishe brenada se sa me shum te mbylleshe aq me keq i ben vetse tende sepse une e di vete se kalova 2 vjete ne shtepi mbyllur nuk doja te shikoja njeri me sy

Me fal qe u zgjat kaq shume :puc :puc shum


:eek:hh:Ke humbe ti mi???Kush ishte ky personi???
 

Loyalty

Anëtar i Nderuar
Ehhhhhh, une nuk jam psikologe, po mund te them me plote gojen qe kjo nuk eshte akoma depresjon perderisa ti arrin te komunikosh me psikologen!
Kam pasur nje shoqen time ne gjendje depresjoni dhe kur arrin ne te tilla situata ke probleme trupore.
Probleme zemre, trupi te behet plage plage i teri, bllokohen muskujt!
Megjithate kjo eshte vetem nje faze kalimtare e mos u shqeteso! I ndodh te gjitheve!
Mua me ndodhi para 2 vjetesh mbas matures..Edhe pse c'do gje me shkonte perfekt me dukej sikur mbytesha ne vetvete, isha e pakenaqur nga vetvetja, isha e pakenaqur nga bota qe me rrethonte!
Me kalimin e kohes dhe me pak durim kalon c'do gje!
NUk mund te te them fol me kete apo me ate, sepse une as me mamane time nuk arrija te komunikoja se me dukej sikur nuk me kuptonte!
Flisja vetem me te dashurin, vetem me ate gjendesha mire!
E rendesishme eshte te kuptosh pse ndihesh keshtu, pse ka lindur gjithe ky deshperim dhe te fillosh e ta largosh!
 

*Mia*

Slave To The Rhythm
Nuk ke c'ben, pervec se te presesh. Duket e papranueshme dhe banale tani, po me te vertete do te kaloje vetem me kohen. Mos harro qe ke vetem nje jete: mund te zgjedhesh ta shpenzosh duke u mbyllur ne vetvete e duke qare, ose mund ta shfrytezosh cdo dite te saj sikur te ishte e fundit. Dhe hidhi ato ilace tutje, mos lejo te te trajtojne si nje te semure. Je e re, nuk ma merr mendja qe nuk ke pasione e endrra: lufto qe t'i realizosh, perqendrohu tek ato, vija qellim vetes. Vertet e meriton ti nje gjendje kaq te mjere? Une s'besoj..
 

abstraction

Carpe Diem
Nuk ke c'ben, pervec se te presesh. Duket e papranueshme dhe banale tani, po me te vertete do te kaloje vetem me kohen. Mos harro qe ke vetem nje jete: mund te zgjedhesh ta shpenzosh duke u mbyllur ne vetvete e duke qare, ose mund ta shfrytezosh cdo dite te saj sikur te ishte e fundit. Dhe hidhi ato ilace tutje, mos lejo te te trajtojne si nje te semure. Je e re, nuk ma merr mendja qe nuk ke pasione e endrra: lufto qe t'i realizosh, perqendrohu tek ato, vija qellim vetes. Vertet e meriton ti nje gjendje kaq te mjere? Une s'besoj..

He bravo , futi dhe ndonje shpulle turinjve kesaj ti vijne trute ne vend . Qe tani keto te depresuara , me kaq .. po kur tu bien probleme mbi koke me te medha cdo bejne atehere ? Do vrasin veten me siguri . :D

U r strong Tironse .. u can do it . :bum:kercim:

lool.
 
Top