Depresioni...a keni vuajtur ndonjehere prej tij?

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Themelues
mu kujtua rasti asaj fotomodel qe u hodh nga kati 9 per shkak depresioni:(
 

METi

-=EdoLorEli=-
Si këshillë e parë ndaloj menjëherë ato ilaqe dhe si këshillë e dytë ndaloj vizitat te psikologu. Më shumë se vetja yte nuk mund të të bëhet askush psikolog. Bëhu psikologe e vetes pra.
Me siguri ke familje dhe miq, me ta do ta kalosh më së miri këtë gjendje, e di që janë disa gjëra për të cilat nuk dëshiron të flasësh as me familje por me siguri ke ndonjë shoqe apo shok që do të ndëgjoj dhe kjo do të të bëj të ndihesh më mirë.
Mënyra më e mirë për ta kaluar këtë gjendje është, që kur zgjohesh në mëngjes të mos e pyetesh vehten a jam përsëri si dje, mundohu ta largohsh mendjen nga gjendja jote mundohu të shikosh sa më shumë filma me përmbajtje humori, ta largosh mendjen nga gjërat që të kanë sjellur në depresion, të mos thuash dhe as ta mendosh që kjo gjendje do të vazhdojë përgjithmonë.

E kam shikuar një dokumentar me emrin "The Secret" është shumë dokumentar i mirë dhe tregon se si psiqika e njeriut i bënë disa gjëra të vijnë, siç është në rastin tënd Depresioni.

Ishte bërë një testim tek disa pacientë që vuanin nga kokëdhimbja, dhe i kishin marrur disa sosh që t'i "testonin" disa ilaqe për shërimin e kokëdhembjes me disa tableta. Mjekët kishin përdorur tek pacientët disa kokërra me përmbajtje te vogël sheqeri në formë tablete dhe u kishin thënë pacientëve që mbrenda 20 minutave do t'ju ikte dhimbja.
Pas testimit doli që të gjithë pacientëve ju kaloi dhimbja e kokës nga "ilaqe" sheqeri, sepse kanë pasur bindjen që me marrjen e "Ilaqit" do t'u kalonte dhimbja. Ky ishte vetëm një shembull se sa mund të ndikoj psiqika në shëndetin e njeriut. Pra ti nëse vazhdon çdo ditë dhe thua do të mbetem në këtë gjendje, të jesh e sigurtë që do të mbetesh, por nëse çdo ditë zgjohesh në mëngjes duke mos menduar për të dhe të besosh në vetvete që do ta kalosh ashtu edhe do të bëhet.

Mbështetu tek Zoti mbi të gjitha, kërko ndihmë nga Ai dhe me siguri që do ta tejkalosh këtë gjendje.
 

fragolina

Anëtar Aktiv
kuklla, une skam shumekohe tani te te shkruaj gjate per semundjen e depresionit, por ti sme dukesh se ke kete semundje tamam tamam, mund te kesh shenja fillimi te saj ama jo semundje, dmth ke sjellje depresive ama nuk ke depresion.
mE SA DI UNE psikologu ne shqiperi ska te drejte te japi medikamnte te tilla si ky qe te ka dhene, se nuk eshte psikiater, por psikolog.

Keshilla ime eshte: nderro ambient
mndohu ti largohesh shkakut qe te merzit( ne kete rast ketij personi se di tamam anamnezen tende)
mundohu te gjesh shoqeri te re, nqs je tip i shoqerueshem,

pra me nje fjale, nderro jete dhe stil t ejetuari, dhe mos ma merr me kete ilacin.
 

baby-angel

Thpilt
Kam qen dhe jo se sjam akoma po me pak nevrik se ckam qen dikur po asiher skam arrit me kalu ne depresion lol me kalu ne qe tashi ne depresion vaj medet ca bohet me von ...

He bravo , futi dhe ndonje shpulle turinjve kesaj ti vijne trute ne vend . Qe tani keto te depresuara , me kaq .. po kur tu bien probleme mbi koke me te medha cdo bejne atehere ? Do vrasin veten me siguri . :D

U r strong Tironse .. u can do it . :bum:kercim:

lool.

"Vetem ai qe se ka provuar te hidhuren mund te qeshi me fatkeqesine e tjetrit."
 

DeviL

Is Not Here…
Ska lidhje.
Nese nuk kam fjale ta ngushelloj dike me mire sthem gje fare.Heshtja eshte me e mire ne disa raste. :)

Ka me lali lidhje se aty spash njeri tu qesh me fatkeqsin e tjetrit un ... vetem nqs qekam qerru un dhe un se dikam e dike ti...
 

abstraction

Carpe Diem
"Vetem ai qe se ka provuar te hidhuren mund te qeshi me fatkeqesine e tjetrit."

Ok po lexo pak me lart atehere . Mos perto .

Pse c'a ti themi ne asaj (te bashkohemi dhe ne me ate dhe te qahemi gjithashtu ? ) ,ajo do nje shtytje te forte qe te dali nga kjo gjendje qe ka rene.

Fatkeqesi nuk eshte akoma . Po ja ushqeve mendjes , trurit dhe atehere po .
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Adm
Besoj qe jo.
Tani me pak depresion jemi te gjithe, se jetojme ne nje shoqeri me kushte dhe situata depresionuese.
 
Top