• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Depresioni dhe obeziteti, të lidhur me trurin e fëmijëve

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
Depresioni dhe obeziteti, të lidhur me trurin e fëmijëveAnomalitë e trurit lidhen gjithashtu me nivelin e rezistencës ndaj insulinës, një pararendës i diabetit

Depresioni dhe obeziteti në fëmijëri: janë të lidhura në tru. Të ashtuquajturat qendra shpërblimi (p.sh. grupi i strukturave nervore përgjegjëse për rëndësinë e nxitjes dhe kënaqësisë) të fëmijëve dhe adoleshentëve, të cilët janë obezë dhe të depresuar tregojnë anomalitë që sugjerojnë që të dy kushtet janë të lidhura neurologjikisht.

Kjo dëshmohet nga një studim i Universitetit të Stanfordit të Mjekësisë, botuar në Hormonet dhe Sjelljen. Fëmijët me të dyja kushtet kanë vëllime të ulëta në dy fusha të përpunimit të shpërblimit të trurit, hipokampusit dhe korteksit anterior cingulate. Anomalitë e trurit janë gjithashtu të lidhura me nivelin e rezistencës ndaj insulinës, një pararendës i diabetit.

Për hulumtimin, u ekzaminuan 42 të rinj, me një indeks masiv të trupit që tregonte obezitetin dhe gjithashtu paraqiste simptoma depresive që nuk trajtoheshin nga të moderuarit në të rënda. Fëmijët u vlerësuan me teste standarde klinike dhe pyetësorët për të vlerësuar nivelin e depresionit, përvojën e kënaqësisë dhe sjelljeve të caktuara të ngrënies, siç është ushqimi i pakontrolluar.

ثshtë matur rezistenca e insulinës si kur agjërojmë, dhe pas konsumimit të dozës standarde të glukozës. Në fund, është bërë rezonanca magnetike cerebrale, e cila tregoi se karakteristikat e hipokampusit të pjesëmarrësve dhe të korteksit anterior ishin të lidhura me nivelet e tyre të rezistencës së insulinës dhe gjithashtu në shkallën e tyre të depresionit, me vëllime më të ulëta të dy rajoneve të trurit në fëmijët dhe adoleshentët, të cilët kishin më shumë rezistencë ndaj insulinës ose depresion të rëndë, ose të dyja. Më shumë rezistenca e insulinës dhe depresioni më i madh u lidhën gjithashtu me lidhjet më të forta mes këtyre dy qendrave të shpërblimeve.


(gazeta-Shqip.com)
 
Top