• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Depresioni pas lindjes

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Depresioni pas lindjesNumri i ri i revistës "Nutrition Bulletin" tregon rëndësinë e ushqimit në etiologjinë e depresionit pas lindjes.
Simptomat e kësaj gjendjeje paraqiten te 13-20 % e nënave të reja, ndërsa pasojat janë të këqija edhe për nënën edhe për fëmijën.

Shkaktarët e kësaj gjendjeje nuk janë plotësisht të qartë, ndërsa bëhet fjalë për një etiologji me spektër të gjerë.

Hulumtimet e publikuara deri më tani kanë treguar se vitaminat e grupit B mund të jenë të dobishme te depresioni pas lindjes, si edhe disa minerale (siç është kalciumi, magnezi dhe zinku), ndërsa një pjesë e studimeve janë marrë me hulumtimin e ndikimit acideve omega-3-yndyrore dhe konsumimi i peshqve te kjo sëmundje.

Deri më tani rezultate më të fuqishme ekzistojnë për riboflavinën (vitamina B2), kalciumin dhe zinkun, për të cilët thuhet se luajnë rol të rëndësishëm në lehtësimin e simptomave të depresionit pas lindjes, derisa roli i acideve omega-3-yndyrore ende nuk është sqaruar mirë.Telegrafi
 
Top