Deri në ç'pikë shkon altruizmi juaj?

*Mia*

Slave To The Rhythm
Supozoni qe, me shume sakrifica, keni arritur te zini nje vend te mire pune ne nje agjensi. Supozoni edhe qe, superiori juaj behet nje mik i mire per ju, dhe me te vertete i doni te miren njeri-tjetrit. Por ka dicka; ti kupton ne vetvete qe ai, edhe pse njeri shume i mire, nuk eshte mjaftueshem i afte ne ate qe ben, e me kalimin e kohes e ndjeni veten me te pergatitur. E keni kete bindje gjithmone e me shume, por nuk e shprehni, dhe vazhdoni te bashkepunoni me te per t'i dhene nje ndihme, edhe pa i marre meritat. Vjen momenti qe shefit te madh i bie ne sy aftesia juaj dhe, pa marre parasysh pasojat, ju sugjeron te zini vendin e tij. Kjo gje do nenkuptonte heqjen nga detyra te superiorit/mikut tuaj. Ju cfare do benit? Do pranonit menjehere? Do bisedonit me mikun tuaj? Apo do refuzonit propozimin?
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Deri në ç'pikë shkon altruizmi juaj?

Nese behet fjale per ata miqt qe zakonisht tek mua nuk kalojne gishtat e njeres dore e them me plote pergjegjesi se nuk do vinte ne shprehje te pranoja ate detyre edhe pse do baja rriskun e largimit nga puna apo ndonje rrisk tjeter, edhe pse e kuptoj se shefi do e nerroje ate me dike tjeter ne momentin tjeter qe do i vinte, por kur eshte fjala per mikun nuk do munde ta beja.
Pastaj nese une kam aq potenciale sa per tu vleresuar keto munde ti paraqes edhe ne ndonje agjensi tjeter perkunder rriskut.
por nese eshte fjala per ndonje mik te tungjatjetes ne rruge, do e diskutoja dhe pse ti them jo zhvillimit te karrieres :po:
 

Cyber_Spartacus

Homo Homini Lupus
Titulli: Deri në ç'pikë shkon altruizmi juaj?

Do merrja gjerat e zyres se tij do i coja tek e imja timet tek e tija.....:D
 

*Mia*

Slave To The Rhythm
Titulli: Deri në ç'pikë shkon altruizmi juaj?

Po nese eshte nje rruge e mesme? Pra as nga ata qe nuk plotesojne gishtat e nje dore, e as nga ata qe jane vetem per nje tungjatjeta? :D
 

*Mia*

Slave To The Rhythm

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Deri në ç'pikë shkon altruizmi juaj?

Po nese eshte nje rruge e mesme? Pra as nga ata qe nuk plotesojne gishtat e nje dore, e as nga ata qe jane vetem per nje tungjatjeta? :D

Ata qe tejkalojne ata qe i pershkrova per mua jane kandidate te barabarte mos te them kunderkandidat ne zhvillimin e karrieres :canna:dhe vetem do kujdesesha qe kjo te realizohej vetem ne saje te meritokracise :canna:
 

abstraction

Carpe Diem
Titulli: Deri në ç'pikë shkon altruizmi juaj?

Gjeja e pare qe duhet bere ne nje ambjent pune - asnjehere nuk duhet te afrohesh aq shume . Ska friends ne marredhenie pune. Asnjehere nuk duhet te behet ai gabim.

Nese te jepet mundesia per nje ngjitje ne kariere, eshte absurde ta refuzosh vetem se ai eshte miku jot. No way.
 

Bianca SK

Anëtar i Nderuar
Titulli: Deri në ç'pikë shkon altruizmi juaj?

Do flisja me mikun tim, e nese eshte taman miku im ne 360° do e kuptonte dhe do me uronte fat per postin e ri.
Sigurisht qe nuk do e refuzoja ate vend pune,sepse shoku i di aftesite e tij dhe duhet te kuptoje dhe se ç'vend ze ai.
E rendesishme eshte qe une te mos kem bere asgje kunder shokut tim,por thjesht te kem bere punen time.
 

Hartini

Antarë i Respektuar
Titulli: Deri në ç'pikë shkon altruizmi juaj?

Kjo quhet ne gjuhen popullore me ja fut rrumin kolegut , e aq me keq shokut .
Personalisht nuk kam karakter ta bej nje gje te tille , sidomos po i thash shok ,
pastaj po qesh aq i afte ,ja fus rrumin ndonjetjetri , jo shokut dhe analfabet le te jete shoku , nuk ka lezet, ka agjensi plot ,po pate mendjen per karrier , nuk duhet te zesh shoqeri aty . Mire eshte te ndahen gjerat , pune , karriere ,sex , shoqeri etj etj ,
nuk behen te gjitha ne nje vend .
 

JaPoNeZi

Anëtar i ri
Titulli: Deri në ç'pikë shkon altruizmi juaj?

Habitem Me Pergj Qe Po Lexoj Kur Shume Bukur Dihet Qe Ne Pune Ska Mik,Shok Miku,Shoku Esh Te SHpia Ndersa Ne Pune Njifesh Si Koleg Dhe Vlla Ta Kesh Mendimi Im Se Di Ndoshta Jam Gabim .... Dhe Persa I Perket Vendit Te Punes Ska Asgje Te Keqe Nese Ze Vendin E Nje Miku,Shoku Sepse Ai Qe Ka Mar Vendimin Me E Heq Nga Detyra Ka Par Qe Miku Juaj Sesh Me I Aft Per Ate Post Ose Detyr Dhe Ju Jeni Personi Perfekt Qe Mund Ta Beni Shume Mire Ate Detyr Ne Vazhdim.......Por Sdo Te Thot Qe Miku Qe Sapo La Postin,Detyren Te Merzitet Me Ju Sepse Nese Sdo E Zija Une X Shembull Ate Detyr Do E Zinte Dikush Sepse Sesh E Then Qe Nese Mer Nje Post Duhet Ta Mbash Der Ne Vdekje Sepse Gjithcka Ndryshon..... Se Di Jam Shpreh Sakt A Jo Por Kshu E Ndiej
 

Bianca SK

Anëtar i Nderuar
Titulli: Deri në ç'pikë shkon altruizmi juaj?

Kjo quhet ne gjuhen popullore me ja fut rrumin kolegut , e aq me keq shokut .
Personalisht nuk kam karakter ta bej nje gje te tille , sidomos po i thash shok ,
pastaj po qesh aq i afte ,ja fus rrumin ndonjetjetri , jo shokut dhe analfabet le te jete shoku , nuk ka lezet, ka agjensi plot ,po pate mendjen per karrier , nuk duhet te zesh shoqeri aty . Mire eshte te ndahen gjerat , pune , karriere ,sex , shoqeri etj etj ,
nuk behen te gjitha ne nje vend .


Shiko, nuk eshte aspak futje rrumi ndaj shokut...Ti thjesht po ben punen tende dhe nese dikush vlereson se ti punen e ben me mire se shoku yt, s'eshte futje.Eshte thjesht te marresh punen seriozisht,....
 

JaPoNeZi

Anëtar i ri
Titulli: Deri në ç'pikë shkon altruizmi juaj?

Kjo quhet ne gjuhen popullore me ja fut rrumin kolegut , e aq me keq shokut .
Personalisht nuk kam karakter ta bej nje gje te tille , sidomos po i thash shok ,
pastaj po qesh aq i afte ,ja fus rrumin ndonjetjetri , jo shokut dhe analfabet le te jete shoku , nuk ka lezet, ka agjensi plot ,po pate mendjen per karrier , nuk duhet te zesh shoqeri aty . Mire eshte te ndahen gjerat , pune , karriere ,sex , shoqeri etj etj ,
nuk behen te gjitha ne nje vend .O Lal Futje E Quan Ti Nese Ze Vendin E Nje Miku,Shoku Ne Pune? Se Mua Sme Duket Si Futje Puna Sepse Sje Ti Ai Qe Po E Shkarkon Por DIkush Tjeter ...Dhe Sa Per Futje Nxjerje Shif Mos Te Ndodhin Kur Je Jasht Pune.. Dhe Sa Per Temen Ktej Nga Ne Esh Nje Shprehje: Me Shave STe Thash GJe Me Godite Ste Thash Gje Aman Me Buken E Kalamaqve Mos Bej Shaka(Drejtori
-Punetori) Dit ,Rrogash
 

con_uk

Anëtar i Nderuar
Titulli: Deri në ç'pikë shkon altruizmi juaj?

eshte i cike dhimbje por kalohet me kalimin e kohes nuk ka problem:p:p...........eshte thike me dy presa por duhet te presesh me ate ane qe ti sheh te ardhmen tende se c'dokushi do te shihte te ardhmen e tij. fare thjesht po te ishte shok/shoqe e ngushte do ta kuptonte.
pyetja tjeter do te ishte nqs ti do te shkarkohej nga puna c'fare do te ndodhte????!!!
 

Hartini

Antarë i Respektuar
Titulli: Deri në ç'pikë shkon altruizmi juaj?

Shiko, nuk eshte aspak futje rrumi ndaj shokut...Ti thjesht po ben punen tende dhe nese dikush vlereson se ti punen e ben me mire se shoku yt, s'eshte futje.Eshte thjesht te marresh punen seriozisht,....

Po mire , po futja e rrumit si i bie te jete?
 

braziljania

Anëtar i Nderuar
Titulli: Deri në ç'pikë shkon altruizmi juaj?

do bisedoja me mikun,,po me pas vendin do ta zija....sbesoj se ka te beje me altruizem se sa me sforco per te arritur me te miren per veten...
 

eda sweety

sweety
Titulli: Deri në ç'pikë shkon altruizmi juaj?

Puna eshte pune...nuk ka as miq as shok as vella as moter.Nese une e bej punen me mire se kolegu im atehere pse mos ta marr postin...ku shume mire une do ta coj punen para.
 

Bianca SK

Anëtar i Nderuar
Titulli: Deri në ç'pikë shkon altruizmi juaj?

Po mire , po futja e rrumit si i bie te jete?

Futja e rrumit eshte kur ti ben gjera pas kraheve te shokut.Kur ti p.sh i saboton punen shokut..Jo te besh punen tende me aftesite e tua...
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
Titulli: Deri në ç'pikë shkon altruizmi juaj?

Une kam idene qe perhere keshtu ndodh dhe me kedo.:lopate:

Nese do kisha nje shef kaq altruist, kurrsesi nuk do ia mohoja mundesine per ta shprehur altruzmin e vet.

Uroj te merret per pergjigje !
 

sensuu

sweet
Titulli: Deri në ç'pikë shkon altruizmi juaj?

Nuk do ja kisha zene vendin e punes......do e refuzoja.
 
Titulli: Deri në ç'pikë shkon altruizmi juaj?

Do pranoja propozimin qe me behet!!!
Nuk ka vend altruizmi ne keto raste.
 

Cyber_Spartacus

Homo Homini Lupus
Titulli: Deri në ç'pikë shkon altruizmi juaj?

Do pranoja propozimin qe me behet!!!
Nuk ka vend altruizmi ne keto raste.

Sepse fare thjeshte nuk egziston kjo fjale ne mardhenje pune nuk eshte hobby eshte bilata e jetes ;)
 
Titulli: Deri në ç'pikë shkon altruizmi juaj?

Sepse fare thjeshte nuk egziston kjo fjale ne mardhenje pune nuk eshte hobby eshte bilata e jetes ;)

Normal qe po ....rrall here na vin bileta te tilla ne jete!
Pse dhe nje here qe na vin dashkemi te bejm sevap ..jo jo!
 

inushja2

preshevare
Titulli: Deri në ç'pikë shkon altruizmi juaj?

Nuk ka vend per altruizem ne kte rast
Ti ke dhen dhe vazhdon te japesh maximumin tend per t arrit dicka me shume, dikush t vlersoi dhe nese rastis qe personin qe do "e zevendesosh" eshte miku/mikja jote, nuk eshte shum e kendshme, po ama nese edhe ai te ka po aq mike sa c'e ke ti, do te te japi doren per suksesin tend dhe do t uroj fat (kte do beja, sinqerisht, dhe po kte do prisja nga nje mik/e i vertet)

Sepse, nese ti je kaq altruiste perball tij, dhe nese tjetri do t fyhet apo zemrohet se e do vetem per vete at pozit edhe sikur te mos e meritoj ateher je shum altruiste perball nje shum egoisti !
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Supozoni qe, me shume sakrifica, keni arritur te zini nje vend te mire pune ne nje agjensi. Supozoni edhe qe, superiori juaj behet nje mik i mire per ju, dhe me te vertete i doni te miren njeri-tjetrit. Por ka dicka; ti kupton ne vetvete qe ai, edhe pse njeri shume i mire, nuk eshte mjaftueshem i afte ne ate qe ben, e me kalimin e kohes e ndjeni veten me te pergatitur. E keni kete bindje gjithmone e me shume, por nuk e shprehni, dhe vazhdoni te bashkepunoni me te per t'i dhene nje ndihme, edhe pa i marre meritat. Vjen momenti qe shefit te madh i bie ne sy aftesia juaj dhe, pa marre parasysh pasojat, ju sugjeron te zini vendin e tij. Kjo gje do nenkuptonte heqjen nga detyra te superiorit/mikut tuaj. Ju cfare do benit? Do pranonit menjehere? Do bisedonit me mikun tuaj? Apo do refuzonit propozimin?
shembull nga jeta ime e perditshme tashme
Personi qe drejton dep. e kam mik prej 20 e kusur vitesh
Nuk mund ta quaj te paafte ,por le te themi qe se merr kush ne konsiderate dhe na e ka bere te veshtire cdo gje.
Eshte djale i shkelqyer , mundohet por aq s'shkon me tutje.
Ama une , deri te perplasja me te shkoj , dmth i them ate qe mendoj , debatojme sepse kemi perplasje midis burokracise se tij dhe prakticitetit tim.... dhe ne fund , une si altruiste qe jam i them - po plasur ske , prape te fjala ime do vish lool lool

po e gjitha kjo eshte ceshtje altruizmi ju betohem
 

Legally_Sweet

Ain’t no sunshine when she’s gone
Staf në FV.AL
Vendi fitohet me merite, s'eshte çeshtje miqesie, kompeticioni apo altruizmi. Miku mund te jete i afte ne nje fushe tjeter dhe do vi koha dhe do e kuptoj qe nuk ishte cut for it dhe ishte ne vendin e gabuar. Mendoj qe te gjith jemi te ndryshem dhe jemi te afte per gjera te ndryshme dhe secili ka ate rrugen e vete ne karriere.
 
Top