Dhemballat e pjekurise

Hostel

Anëtar i Nderuar
Dhemballat e pjekurise janë një aset i çmuar në gojë kur ata janë të shëndetshem dhe të pozicionuar siç duhet. Shpesh, megjithatë, ndodhim probleme gjate zhvillimit që kërkojnë heqjen e tyre. Kur nofulla nuk është e madhe e mjaftueshme për të akomoduar dhëmballat e pjekurise, ata mund të shfaqin shqetesime (mos mjaftueshmeria e vendit ose keqpozicionimi). Dhëmballat e pjekurise mund të rriten anash, të dalin vetëm pjesërisht nga mishi i dhembeve ose mbeten të bllokuar nën mishin e dhembeve dhe kockes.
Heqja e dhëmballave te pjekurise rekomandohet në përgjithësi kur:
Dhemballat e pjekurise kan dal pjeserisht. Kjo lë një hapje për bakteret për të hyrë rreth dhëmballes dhe do të shkaktojë një infeksion.Mund te rezultoje ne dhimbje, ënjtje, ngurtësi ne nofulla.
Gjithshtu dhëmballat e pjekurise mund të dëmtojnë dhëmbët ngjitur.
Një kist (torbe e mbushur me lengje ) mund te formohet , duke shkatërruar rreth strukturave të tilla si kockave ose rrënjëve te dhëmbit.
Pacientët duhet të pyesni dentistin e tyre për shëndetin dhe pozicionimin e dhëmballave te pjekurise. Dentisti mund të bëjë një rekomandim për heqjen ose tju dërgoje nje dentisti kirurg për vlerësim të mëtejshëm te gojes te pacientit.
"Mjeksia"
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Dhemballat e pjekurise

Une kam hequr 2. Shume kam pasur probleme me ta, shyqyr si kam me.
 

ida angel

:)
V.I.P
Mua me shume vones me dolen ....sa dhimbje koke qe te japin kur dalin .

Se harova te thoja qe kane shume vlere temat kur hapen nga dikush qe e ka vet si profesion :)
Bravo Hostel !
 
Last edited by a moderator:

Yellow Redhead

angels walk among us
V.I.P
Titulli: Dhemballat e pjekurise

si si? hostel dentist?

ne zvicer femijeve i bejne nderhyrje qe te vegjel qe mos ti dalin fare kto 2 dhemballe
 

Angel_Devil

Kush ma vodhi diturinë !
V.I.P
Titulli: Dhemballat e pjekurise

As nuk e di nese me kan dale por friken ja kam sepse thone qe jan me te keqiat :(:(:(.Si per tu hequr si dhe per tu ruajtur sepse prishen shpejt:):).
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Themelues
Titulli: Dhemballat e pjekurise

Kto jan dhemballa problem...:( shume x dalin me karies...
 

Hostel

Anëtar i Nderuar
Titulli: Dhemballat e pjekurise

si si? hostel dentist?

ne zvicer femijeve i bejne nderhyrje qe te vegjel qe mos ti dalin fare kto 2 dhemballe

Ne studim e siper per tu bere!
 

Hostel

Anëtar i Nderuar
Titulli: Dhemballat e pjekurise

Keto dhemballa jane problem nga persona ne person mua sinqerisht me kane dale te katra dhe pa nje pike problemi dhe kur i ke pa probleme kane nje rol te mire ne goje.
 

Hartini

Antarë i Respektuar
Titulli: Dhemballat e pjekurise

Me ka dalur vetem nje nga keto dhe ajo doli shtermber dhe filloi te prishej direkt .
E hoqa pa hezituar para dy vitesh.
 

cat-woman

Une jam.....
Titulli: Dhemballat e pjekurise

nuk edi por me kane dale te katerta nuk kisha probleme me ta ...por me tha dentisti im hiqi se nje dite duhet dhe une i hoqa pa pasur probleme...
 

Hostel

Anëtar i Nderuar
Titulli: Dhemballat e pjekurise

si si? hostel dentist?

ne zvicer femijeve i bejne nderhyrje qe te vegjel qe mos ti dalin fare kto 2 dhemballe

Keto dhembella nuk hiqen qe ne moshe te vogel sepse ne moshe te vogel nuk kane dale ende dhembet perfundimtar dhe haprisa ne nofull eshte shume e vogel.Pra keto dhemballa hiqen kur nje person rritet dhe ka dentaturen thuajse te kompletuar atehere mund te behet nje nderhyrje jo ne mosh te vogel,
 
Top