Dhjete kafshet me aftesite me te forta

Njihuni me aftesite qe shume nga ne do te donim t kishnim, por zoteruesit e tyre te vertete jane kafshet.

Lugati me pende kalon shumicen e kohes prane rjedhave te ujit duke pritur ndonje insekt, por kur ai ndjehet i rrezikuar, iken me shpejtesi duke vrapuar mbi uje me dy kembet e fundit dhe me bishtin e tij te gjate qe e perdor per te mbajtur ekuilibrin.Qeni detektiv ka nje nuhatje deri ne nje milion here me te ndjeshme se njeriu, kurse shqiponjat mund te shohin 4 here me shume detaje se njeriu. Brumbulli i plehrave qe jeton ne Afrike mund te perdore driten e polarizuar te henes per te ecur ne erresire. Kembet e mbrapme te pumes jane muskuloze dhe me shputa te gjera, keshtu i krijojne mundesi asaj per te kercyer deri ne 4.5 m vertikalisht dhe 12 m horizontalisht. Ekolokacioni ju mundeson lakuriqeve te nates qe te dergojne sinjale te frekuencave te larta, pastaj ata degjojne ekot e ndryshme qe kthehen dhe tregojne vendndodhjen e insekteve ne afersi. Keshtu ata mund te kapin deri ne 1000 insekte brenda nates, te gjithe ne fluturim e siper. Elektrondjesia eshte nje ndjesi e theksuar ndaj inmpulseve elektrike. Kjo perdoret nga peshkaqenet dhe ja si funksionon: teksa peshqit notojne rreth e rrotull, levizja e tyre dergon sinjale te vogla elektrike permes ujit. Peshkaqenet i marrin keto sinjale dhe keshtu kapin prene me saktesi vdekjeprurese edhe ne uje te turbullt.

Njihuni me tej me kafshet qe qendroje ne maje te listes dhe me aftesite e tyre.


Ecja mbi uje, lugati me pende
1.jpg


Nuhatja, qeni detektiv
2.jpg


Shikimi, shqiponja
3.jpg


Drejtimi ne drite te henes, brumbulli i plehrave
4.jpg


Kercimi, puma
5.jpg


Ekolokacioni, lakuriqi i nates
6.jpg


Elektrondjesia, peshkaqeni
7.jpg


Levizja reaktive, cefalopodi. Ata mund te notojne me nje shpejtesi deri ne 40km/h.
8.jpg


Akrobacite ajrore, zogu zukates. Ata rrahin krahet deri ne 80 here ne sekond. Jane te vetmit zogj qe mund te fluturojne mbrapa dhe posht-lart.
9.jpg


Vrapimi, çita. Ata mund te arrijne shpejtesine deri ne 110 km/h.
10.jpg

infoalbania
 
Redaktimi i fundit:

Angel_Devil

Themelues i Forumit
Pe: Dhjete kafshet me aftesite me te forta

Ida i bukur informacioni, por tek foto fundit sme duket cita mua mos eshte gepardi ai qe arrin ate shpejtesi .
 
Pe: Dhjete kafshet me aftesite me te forta

Ero e vura re dhe une ,ndoshta mos ka ndonje ngaterim ....se çita mesa di eshte lloj majmuni apo jo? Ndersa aty ne foto eshte leopard.
 

Angel_Devil

Themelues i Forumit
Pe: Dhjete kafshet me aftesite me te forta

po cita esht majmun kurse me sa di une kafsha me e shpejte ne bote eshte gepardi bera 1 kerkim shikoje .


 

Legally_Sweet

Ain’t no sunshine when she’s gone
Staf në FV.AL
Pe: Dhjete kafshet me aftesite me te forta

Ja vlejne per tu permendur dhe delfinet qe jane kafshet me te zgjuar ne Toke. Sa shum i adhuroj <3

Dolphin-face.jpg
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Pe: Dhjete kafshet me aftesite me te forta

Ja vlejne per tu permendur dhe delfinet qe jane kafshet me te zgjuar ne Toke. Sa shum i adhuroj <3

Dolphin-face.jpg


dhe mua me pelqen shum delfina , ka nje pamje disi te lumtur cdo her
 
Pe: Dhjete kafshet me aftesite me te forta

Dy gjallesat e mia te preferuara shoh qe perfshihen ketu e s`ka si te ishte ndryshe :D
E dashuroj shqiponjen dhe peshkaqenin gjithashtu :)
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<

shqiponja perher me eshte dukur mrekulli, si mund te shohe aq mpreht naten?...
...po ne si popull shqiptar qe perkrahim shqiponjen nuk shohim larg fare... si popull po flas.... :)


Edhe qeni detektiv le mjaft mbresa, sepse kryen shumher pune te hatashme plot sukses.
 
Top