Dhjetë llojet e miqve toksikë nga të cilët duhet të qëndroni larg

Gjeja qe nuk toleroj ne asnje menyre tek nje person, eshte mungesa e empatis. Per te tjerat... dhe i toleroj sepse askush eshte perfekt. Dhe aq me teper, secili prej nesh ne disa momente te jetes, mund te kthehet ne person negativ qe sheh sterr.... secili prej nesh ka luftat e veta shpirterore.
Nuk dua miq perfekt por miq real ku ndjej qe kam nje cep te vogel te zemres te tyre. Kaq ... dhe jam e lumtur ?
 Më poshtë jepet një listë e 10 llojeve të miqve toksikë që duhet të shmangni

1.Ata që mburren
Këta mburravecë mbase nuk dëshirojnë as të jenë shoku yt. Nëse vini re se miqësia juaj nënkupton vetëm që ju jeni njeriu i tyre reklamues dhe asgjë tjetër, atëherë është koha që ju të thoni lamtumirë.

2.Ata që ankohen gjithmonë për diçka
Ata janë njësoj si ata negative por me një ndryshim; edhe kur diçka është relativisht e drejtë, ata përsëri ankohen për këtë. Në thelb, asgjë nuk është e mirë për ta.

3.Ata që nuk ju mbështesin
Të gjithë kanë nevojë për dikë në krah. Ju me siguri nuk po kërkoni shumë nëse keni nevojë për mikun tuaj për t’ju mbështetur në përpjekjet tuaja. Nuk ka të bëjë as me mbështetjen financiare, ka të bëjë me nevojën për të patur dikë në krah në kohë të caktuara të jetës suaj. Nëse këta njerëz janë miqtë e vetëm që keni, atëherë sigurohuni që “këndi” juaj do të jetë gjithmonë i zbrazët sepse ata nuk do të jenë kurrë aty për ju.

4.Të pabesueshmit
Nëse ajo që po kërkoni është dikush që ju zhgënjen vazhdimisht, atëherë ata janë kandidatët perfekt. Sidoqoftë, nëse doni diçka më shumë, vetëm minimumin e mbështetjes, atëherë duhet të kërkoni diku tjetër. Këta njerëz nuk do të bëjnë asgjë për ju. Do të jetë humbje kohe të mbështetemi tek ata.

5.Hipokritët
Askush nuk e pëlqen një hipokrit. Një moment ata ju tregojnë fakte dhe shifra dhe ju thonë pse nuk duhet të bëni diçka, në momentin tjetër ata e bëjnë vetë atë gjë. Jo vetëm që e bëjnë këtë, por ata gjithashtu presin që ju të bini dakord dhe t’i mbështesni plotësisht.

6.Ata që të bëjnë të ndihesh budalla
Ju nuk mund të flisni për “miq” toksikë pa përmendur ata që ju poshtërojnë në çdo rast. Është pothuajse fizikisht e pamundur që ata të mos ju ofendojnë në çdo kohë. Fillimisht, ju mund ta keni konsideruar atë një shaka apo diçka të tillë, por më pas bëhet gjithnjë e më e theksuar derisa ta gjeni veten të mbërthyer në këtë gropë të abuzimit verbal dhe mendor.

7.Kërkuesit
Ata kanë vazhdimisht nevojë që ju të bëni diçka për ta, madje edhe gjëja më e vogël që ata duhet të jenë në gjendje ta trajtojnë hidhet mbi supet tuaj. Dhe kur nuk jeni në gjendje t’i ndihmoni ata, ata dalin nga rruga e tyre për t’ju bërë të ndiheni të tmerrshëm.

8.Ata negativë
Ky nuk është lloji i negativitetit “gjysmë bosh”. Këta njerëz janë në lulëzim të plotë. Nuk ndihmon që ata janë dramatik, kështu që ata kanë tendencë të hedhin gjithçka në proporcion. Gjithçka që bëni nuk është kurrë mjaft e mirë për ta. Ata do të gjejnë gjithmonë anën negative të diçkaje dhe ju bëjnë të ndiheni të tmerrshëm për këtë. Sa herë që kaloni kohë me ta, e gjeni veten me një “shije të pakëndshme” në gojën tuaj.

9.Miqtë egoist
Sigurisht, ju nuk doni të jeni ai person që mban shënim kohën kur ju ndihmoni miqtë tuaj, pasi kjo është shumë qesharake. Ata duan që ju të shkoni përtej tyre për ta, ata presin që ju të lini gjithçka sapo të telefonon, por e vetmja herë kur ju duhen, ata nuk gjenden askund. Kjo është e mjaftueshme për t’ju çmendur. Ju meritoni shumë më tepër sesa ato që po ju japin dhe askush nuk mund t’iu fajësojë që jeni larguar prej tyre.

10.Shokët xhelozë
Pak ‘xhelozi’ mund të jetë e këndshme ndonjëherë… jo në këtë rast. Këta njerëz e çojnë xhelozinë në nivelin tjetër. Sipas Perpetua Neo, një psikolog dhe terapist, këta “miq” xhelozë do t’i bëjnë miqtë tuaj të tjerë të duken keq para jush në mënyrë që t’i lini ata dhe të jeni vetëm me të. Ata gjithashtu do të deklarojnë se ju jeni gjithçka që ata kanë, kështu që ju të mos afroheni me njerëzit e tjerë. Ata janë thjesht profesionistë të fajit.

/Psikologjia
E lexova kte tem me.shum kureshtje thash te shof a ti rri larg atyne qe pin lsd atyne te hashashit atybe te cokollates atyne te mdma atyne te kristalit te ekstasy te heroines me varak me hun ose me shiring kokaines me shiring apo me.hun te krakut te speed qe esht special ju a keshilloj ? etj etj se po pertoj me i shkrujt gjith drograt por kir.lexova qe.su fliste per drog ngela keq , gjithsesi i bje me ngel.vetem se cdo njeri e ka.1.ves nga kto qe.ke.permend kshu qe i bje.me.ngel.vetem gjith jeten . Gjithsesi tema do ishte me mir.ne vend te miqve toksik te thuhej miqt me kto karakteristika .
 
Une kam 1 shoqe. shumeee e mire ne cdo gje vec se ka xhelozi. Mos befsha 1 gje une se padashje e nxjerr qe merzitet. Ne fillim me merziste shume kjo gje se thoja pse te jete kshu?Mua mbehet zemra mal per te, por pastaj thash pune e madhe. kjo eshte dobsia e saj. I del prej zemre qe nuk i behet qejfi. ? Fundja fundit dhe une mund te idha per te tjeret nese nuk do e ushqeja veten cdo dite me idene se Zoti nuk ja humb mundin njeriut.Cdo njeri merr ate qe i takon ne kete jete!
 
Top