Dhuna ndaj gruas...

Yellow Redhead

angels walk among us
Fatkeqesisht edhe ne ditet e sotme vazhdon te ushtrohet dhune fizike, psikologjike/mendore ndaj femres..gjinise se brishte. Eshte dukuri boterore por ne vendin tone arrin % me te larte. Pse valle?!!

do doja t`jepnit mendimin tuaj per shkaqet qe cojn drejt ktij fenomeni, t`flisnit per raste qe ju keni degjuar..ose ju kane ndodhur (largqoft)..

diskutim te kendshem
 

Ado

FISEBILIL-LAH
fatkeqsisht po them po grat e lypin dajakin sepse vetem aj send i zbut jo qe duhet te behet kjo gje po e lypin thjesht , gjinis femrore mdoket ju mungon truri i vogel , vetem prom qfar kom pa ktu nje kojshike metvertet me tu gerrdit gruja
 

El'Mejor

Daja
Hahaha cuna , po prap nuk eshte e thene qe duhet ti ngordhim ne dru , nese arrin te kuptosh zemren e nje femre mund te sundosh cdo qenie te gjalle , mundohuni ti beni femrat te urta me menyra te tjera..!!

:puthje::puthje:
 

Yellow Redhead

angels walk among us
fatkeqsisht po them dhe un...iiiiiiii car injorance!!!

te ushtrosh dhune ndaj femres (per cfaredo lloj aryse) tregon 1 nivel paaftesie ne komunikim dhe zgjidhjen e problemit ne menyr paqesore dhe te llogjikshme.
edhe gjest shume i ulet dhe aspak human
turp
 

El'Mejor

Daja
Si tu duk ajo qe thashe me larte nuk kam te drejte ?
 

braziljania

Anëtar i Nderuar
Eshte nje teme mjaft reale dhe nje problem qe i prek te gjithe,ne menyre te drejtperdrejte apo te terthorte, prandaj ju lutem mos e merrni me shaka ju qe thoni mir i behet, sepse ne ato momente mendoni motren tuaj apo nenen tuaj viktime te dhunes fiziko-psikologjike, dhe ne ato kushte normal qe sdo thonit mir i behet!
Eshte pak te thuash turp per nje veprim te tille! Te ushtrosh dhune fizike ndaj femres eshte krim,krimi me i pafalshem sepse ti ke ngritur dore kundrejt nje te pambrojture, po ben te fortin ne nje beteje me nje askush,sepse forca e femres nuk llogaritet ne dhune.
Kjo vjen nga ata burra qe jane frikacake ndaj te tjereve dhe ate inat qe kane e nxjerrin tek femra qe kane ne shtepi,bashkeshorte apo e fejuar,vjen nga ata burra maskarenj qe nuk dine se kane dale nga nje nene, qe nuk e dine c'eshte dashuria e qe sdo ta dine kurre.Vjen gna ata burra qe tek te tjeret nuk guxojne ta ngrene zerin,skane fytyre,dhe gruas( qe fatkeqsisht i duron) ja nxijne jeten...Dhe dhuna psikologjike nuk eshte me e paket,ajo eshte nje problem me vete,qe ndodh kryesisht per shkaqe te rendomta si psh,ekonomia...po jap nje shembull kur gruaja punon dhe burri eshte pa pune..shkurt burri eshte nje parazit qe han leket e djersen e gruas, dhe qe i duket sikur ia ka per borxch ajo e shkreta.
Situata pastaj nuk eshte me nje zenke burre-grua por skllav-skllavopronar...nje situate banale e krijuar nga ai burre,qe ka aq fytyre ta quaje veten burre para botes, kur te gjithe e dine se nuk esht me teper se nje ndyresire qe e mat forcen me gruan...
Dhe si justifikime perdoret gjithmone: xhelozia..besoj se duhet ta keni vene re dhe neper lajme kur ndodhin krime ne familje.
Une mendoj se dhe dhe grate kane nje pjese te fajit,sepse i durojne sikur burri i ka shpirtin ne dore.Sot ka nje sere mundesish denoncimi.Jane hapur zyra per mbrojtjen e grave te dhunuara,etj..po thuaj kur te bie esht ndryshe dhe te flasesh ne ajer eshte ndryshe.
Se u zgjata,gjthsesi uroj qe askujt mos ti bie per pjese kjo gje kaq e shemtuar.
 
Redaktimi i fundit:

kitrra 123

plak gjufurrak
Perkunder diskriminimit pozitiv ne raste mjafte te paketa dhuna ndaj femres ke ne eshte ne shkalle mjafte te larte per te mos thene alarmuese. :gjujpeshk:Ketu nuk flitet vetem per dhunen fizike ( sepse dikur flitej vetem per kete) por, perkunder asaj se dhuna fizike ka pesuar nje renje te kendshme, ne horizonte po verehet nje model tjeter i dhunes i cili ne te shumten e rasteve ka perfundime edhe me tragjike se dhuna fizike. Dhuna psikologjike - emocionale eshte bere perditshmeri ne mjafte raste dhe them se eshte ebre nje kancer i shoqerise sone. :gjujpeshk:
 

El'Mejor

Daja
Kto jane tema qe veshtire se ndreqen :(
 

Ado

FISEBILIL-LAH
fatkeqsisht po them dhe un...iiiiiiii car injorance!!!

te ushtrosh dhune ndaj femres (per cfaredo lloj aryse) tregon 1 nivel paaftesie ne komunikim dhe zgjidhjen e problemit ne menyr paqesore dhe te llogjikshme.
edhe gjest shume i ulet dhe aspak human
turp


Thua ti qe gruaja ( femra ) mer vesh ( kupton ) me fjal ? un thom JO tpakta jon ato ;)
 

Yellow Redhead

angels walk among us
perfundimisht paske horizont shum te ceket
ti per cfare do martohesh, per te patur 1 jete bashkshortore ne harmoni apo per te treguar qe ti je 'kapoja' familjes dhe ske frik ta rrahesh gruan tende, kshu?
sot ska femra idiote qe mos marrin vesh me fjale, por ka meshkuj idiote qe sdine ti flasin femrave
pse si kujton ti se femrat paskan deshir ti rrahesh e?!
ju dhjefsha mentalitetin
shkoni mesoni tjeni njerez dhe tkeni etike.
 

prodigious

I perjashtuar
Shuem ves i ndyre eshte por le te jemi realist qe ka shume raste kur femra edhe pse dhunohet e ofendohet nga mashkulli asaj i pelqen kjo gje dhe vazhdon te rrije me te edhe pse mund te ndahet nga ai pa problem. Keto lloj femrash jane akoma me te degjeneruara sesa meshkujt qe sillen keq me to per mendimin tim. Por gjithsesi shume lloje femrash as dhunen nuk e meritojne, vetem ti ironizosh se jan shume pa personalitet dhe shtiren sikur jane dikush qe ne te vertete nuk jane.
 

braziljania

Anëtar i Nderuar
Thua ti qe gruaja ( femra ) mer vesh ( kupton ) me fjal ? un thom JO tpakta jon ato ;)

ore ju me verte e keni,apo doni te talleni...se sinqerisht ne shekullin 21 me fol djemte e rinj keshtu,sikur ska sens...
si re nuk merrka vesh gruaja me fjale...po ndaje pra,pse duhet te ushtrosh dhune tek ajo...nuk esht prona jote qe ta rrafesh,nuk ta ka len as nena,as baba qe te besh si te duash ti,se esht e bija e tjeterkujt ajo...nuk ke asnje te drejte qe te ushtrosh dhune tek gruaja,fizike apo psikologjike sta lejon askush...te ishte familja jote ajo ti do kerceje perpjet sikur ta rrifnin..e pastaj te jepnin ate shpjegimin,smerr vesh me fjale...as kafsha nuk rrifet,jo me qenia njerezore...
 

braziljania

Anëtar i Nderuar
Shuem ves i ndyre eshte por le te jemi realist qe ka shume raste kur femra edhe pse dhunohet e ofendohet nga mashkulli asaj i pelqen kjo gje dhe vazhdon te rrije me te edhe pse mund te ndahet nga ai pa problem. Keto lloj femrash jane akoma me te degjeneruara sesa meshkujt qe sillen keq me to per mendimin tim.

Nuk besoj se i pelqen kujt te rrifet !
Ama aty jam dakort kur thua se kan faj dhe vete qe nuk i ndajne,e kam cekur dhe tek postimi im kete pike,por kush i di shkaqet se pse se ndan...sdon ti lej femijet pa baba...se ktu ne shqiperi ekziston mentaliteti i kohes se qepes...III AJO GRUAJA SKA BURR.....dhe me i demtuari del femija ne kete rast; askush si di kto sakrifica,vetem ato qe e kane ne kurriz e dine.
 

prodigious

I perjashtuar
Nuk besoj se i pelqen kujt te rrifet !
Ama aty jam dakort kur thua se kan faj dhe vete qe nuk i ndajne,e kam cekur dhe tek postimi im kete pike,por kush i di shkaqet se pse se ndan...sdon ti lej femijet pa baba...se ktu ne shqiperi ekziston mentaliteti i kohes se qepes...III AJO GRUAJA SKA BURR.....dhe me i demtuari del femija ne kete rast; askush si di kto sakrifica,vetem ato qe e kane ne kurriz e dine.

O me beso se ju p[elqen nje sjellje e tille "burrerore" nga ana e mashkullit dhe madje po nuk u solll keshtu nje mashkull as nuk ju intereson ai. Kjo zgjedhje e nje mashkulli te forte ishte ne kohet e qepes kur nuk kishte siguri dhe duhet te kishe ne krah nje partner qe te te mbronte. Por te besh nje zgjedhje te tille ne kohet e sotme eshte nje injorance totale. Per kete fls me fakte sepse nje shoku im sillej me nje femer ne kete menyre dhe nuk ishte i martuar e as i fejuar me te, pra ajo justifikimi yt per punen e femijve dhe marteses nuk qendron. Si ky shoku im ka dhe raste te tjera plot, madje kam pare dhe ne rruge te goditeshin dhe te shaheshin nga motra dhe reagimi i femres ishte nje e qeshur, dmth ishte mesuar me ate lloj sjelleje. Mos fajesoni oferten gjithmone por dhe kerkesen (nga ana juaj)
 

Ado

FISEBILIL-LAH
perfundimisht paske horizont shum te ceket
ti per cfare do martohesh, per te patur 1 jete bashkshortore ne harmoni apo per te treguar qe ti je 'kapoja' familjes dhe ske frik ta rrahesh gruan tende, kshu?
sot ska femra idiote qe mos marrin vesh me fjale, por ka meshkuj idiote qe sdine ti flasin femrave
pse si kujton ti se femrat paskan deshir ti rrahesh e?!
ju dhjefsha mentalitetin
shkoni mesoni tjeni njerez dhe tkeni etike.

ore ju me verte e keni,apo doni te talleni...se sinqerisht ne shekullin 21 me fol djemte e rinj keshtu,sikur ska sens...
si re nuk merrka vesh gruaja me fjale...po ndaje pra,pse duhet te ushtrosh dhune tek ajo...nuk esht prona jote qe ta rrafesh,nuk ta ka len as nena,as baba qe te besh si te duash ti,se esht e bija e tjeterkujt ajo...nuk ke asnje te drejte qe te ushtrosh dhune tek gruaja,fizike apo psikologjike sta lejon askush...te ishte familja jote ajo ti do kerceje perpjet sikur ta rrifnin..e pastaj te jepnin ate shpjegimin,smerr vesh me fjale...as kafsha nuk rrifet,jo me qenia njerezore...


ju 2ja un nuk thash qe duhet me rreh gruan , e keni ne postimin e par timin , por thash qe tpakta jon gra qe kuptojn me fjal por sjom ka du me thon ktu qe nese skupton me fjal hini dajak po thjesht jom ka thom qe tpakta jon qe kuptojn me fjal por edhe kur i fol me fjal eh mundohesh me zbut at perlamje , ajo vetem shkon duke e ngrit zerin jan sende qe ndodhin gjdo dit kto gjona ;)
 

elbruna

Anëtar i Respektuar
Force fizike perdorin ato qe nuk kane force fjale!!!
 

Q-bossi.09

Anëtar Aktiv
po de
eshte e vertet qe shume femera dite e sotm ju shtrohet dhuna Fizike Psiqike keshtu mednoje une
Stop Dhunes dajt Grave
Tung nga Qendrimi...
 
Sa keq qe disa ende mendojne se autoritetin dhe burrerin mund ta fitojne me dhune :(...Sa te ceket dhe injorant jane disa qe nuk mendojne se shkaktojne dhe trauma tek femijet dhe i lejne gjysme njerez i lejne me pasoja psiqike, i izolojne dhe i shtyejne drejt vetevrasjes.

Eshte per te arrdhur keq qe burrat gjithe mllefin, stresin, nervozen, frustracionin qe kane nga jashte, nga papunsia, varferia, alkoolizmi e shendrrojne ne sjellje agresive apo dhune familiare.
 

Ado

FISEBILIL-LAH
Sa keq qe disa ende mendojne se autoritetin dhe burrerin mund ta fitojne me dhune :(...Sa te ceket dhe injorant jane disa qe nuk mendojne se shkaktojne dhe trauma tek femijet dhe i lejne gjysme njerez i lejne me pasoja psiqike, i izolojne dhe i shtyejne drejt vetevrasjes.

Eshte per te arrdhur keq qe burrat gjithe mllefin, stresin, nervozen, frustracionin qe kane nga jashte, nga papunsia, varferia, alkoolizmi e shendrrojne ne sjellje agresive apo dhune familiare.


shum her mllefin , stresin , nervozen .

ja shkakton gruja ;)
 
shum her mllefin , stresin , nervozen .

ja shkakton gruja ;)

Jo gruaja nuk ja shkakton, ja shkakton paaftesia e tij per me gjet pune dhe me kriju kushte egzistenciale per familjen e tij.
 

Yellow Redhead

angels walk among us
shum her mllefin , stresin , nervozen .

ja shkakton gruja ;)

e paske zotrote..i ziu ti qe paske arrit deri n`kte pik LOL

nqs gruaja t`streson pse nuk i jep fund lidhjes martesore..apo qenka me mir te futesh ne listen e te prapambeturve

jam kurioze se qenke dhe besimtar, zoti juaj e aprovon dhunen ndaj grave?! heh
 

SempreBarca

Anëtar i Respektuar
Un kisha me then mjaft dhunes ne sy te te tjerve, ndersa nvete shkelmoje dermoje e per tmos ju ndi zeri jasht ne ato momente shkon me full volume kenga boom boom boom gotta get get
 

CannibaL

The Wisher .
Kjo osht pun e atyre te mbrapametniv qe kan jet pa shkoll , mirpo edhe un sic shoh ktu ne kosov rastet me te shpeshta jan qe Grat e tyre nxisin Problemet ne shtepi sepse dojn ne shtepi me u pyt Gruja e jo burri e shum sene per konflikte qe i nxit mirpo Ish kon mir mos me pas probleme , Jeton me te 15 vite pas 15 vite Fillojn Problemet Familjare , shum mendim i Smut me doket ky sen , veq ishalla i kan ment se me Probleme kurgjo nuk shkon :D
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Thua ti qe gruaja ( femra ) mer vesh ( kupton ) me fjal ? un thom JO tpakta jon ato ;)

uUUU pse ca eshte femra mos mari vesh me fjale? Ca femrash paske takuar ti der tani qe sdine ca dmthn KOMUNIKIMI??
Eshte budallek te thuash qe jan shume te pakta femrat qe kuptojne me fjale...poashtu eshte dhe me i madh budalleku te rish me dike qe nuk kuptohesh...
Violenca con ne violence....
Edhe nqs mashkulli ka me shume force kjo si jep te drejten as te pakten te mendoj te ngri doren mbi nje femer.... Nqs nuk kuptohet me te thjesht te ndahet... ska pse te lendoj me forcen fizike...


Une si kuptoj disa femra pse duhet te pranojne te jene te dhunuara nga meshkujt....
Se di sistemin ne Shqiperi, nqs ka shoqata ose ndonje ligj per femrat e vrara...... por eshte dicka qe duhet rregulluar se shpejti ...aq me sh me mentalitetin qe akoma vazhdon te mbijetoj ne Shqiperi....


Meshkuj zgjohuni sepse nuk jeni me ju koka e fuqia.... jemi =, aq kohe sa punojne nje lloj e ka raste dhe qe fitojme me shume se sa ju....
 

braziljania

Anëtar i Nderuar
po, ekzistojn shoqata per femrat e dhunuara..gjithashtu mjafton dhe ti biesh nr te policise,dhe te vjen direkt ne shtepi policia sapo te besh denoncimin...fajin e ka gjithmon mentaliteti..:(
 

Ado

FISEBILIL-LAH
Jo gruaja nuk ja shkakton, ja shkakton paaftesia e tij per me gjet pune dhe me kriju kushte egzistenciale per familjen e tij.


hahaha e ata qe jan ne pun ?

un nuk po flas per kush eshte apo nuk eshte ne pun , po pergjethsi jo vetem gruaja burrit , por edhe burri gruas por shumiecen e rasteve eshte gruja qe ja shkakton ato burrit ;)
 

Ado

FISEBILIL-LAH
e paske zotrote..i ziu ti qe paske arrit deri n`kte pik LOL

nqs gruaja t`streson pse nuk i jep fund lidhjes martesore..apo qenka me mir te futesh ne listen e te prapambeturve

jam kurioze se qenke dhe besimtar, zoti juaj e aprovon dhunen ndaj grave?! heh


un njeherit nuk jam i martuar , sepse jam rrit tash jam mbush mend dhe sbehet fjal te martohem :p haha

un personalisht dhunen ne familje pergjethsi por edhe dhunen ne grua dajakun ma saktesisht e ndaloj rreptesisht personalisht nese e shoh qe eshte gjini femrore sbehet fjal te i hi dajk apo diqka . ;)

por jom ka thom qe gruaja sidomos koheve te fundit ne Kosove grat kan rrshit komplet , me kto te drejtat e tyre te medha gjdo dit e me shum vetem po shkatrrohen familjet , burri punon 10 12 e me shum or pun ne ditje kur shkon ne shtepi gruan e gjen duke shikuar TV - Seriale kur shikon per buk ska asgje edhe i thot bone vet te duket kjo gje normale ? pastaj kto te drejta per te hy ne europ , pshurrsha eurpen nese nuk kam ne familje rregull siq duhet ;)
 

Ado

FISEBILIL-LAH
uUUU pse ca eshte femra mos mari vesh me fjale? Ca femrash paske takuar ti der tani qe sdine ca dmthn KOMUNIKIMI??
Eshte budallek te thuash qe jan shume te pakta femrat qe kuptojne me fjale...poashtu eshte dhe me i madh budalleku te rish me dike qe nuk kuptohesh...
Violenca con ne violence....
Edhe nqs mashkulli ka me shume force kjo si jep te drejten as te pakten te mendoj te ngri doren mbi nje femer.... Nqs nuk kuptohet me te thjesht te ndahet... ska pse te lendoj me forcen fizike...


Une si kuptoj disa femra pse duhet te pranojne te jene te dhunuara nga meshkujt....
Se di sistemin ne Shqiperi, nqs ka shoqata ose ndonje ligj per femrat e vrara...... por eshte dicka qe duhet rregulluar se shpejti ...aq me sh me mentalitetin qe akoma vazhdon te mbijetoj ne Shqiperi....


Meshkuj zgjohuni sepse nuk jeni me ju koka e fuqia.... jemi =, aq kohe sa punojne nje lloj e ka raste dhe qe fitojme me shume se sa ju....


kjo eshte e keqja , barazija kur smjafton qe nje familje te jet ne rregull lexo me saktesisht postimin tim e te fundit ;)
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
un njeherit nuk jam i martuar , sepse jam rrit tash jam mbush mend dhe sbehet fjal te martohem :p haha

un personalisht dhunen ne familje pergjethsi por edhe dhunen ne grua dajakun ma saktesisht e ndaloj rreptesisht personalisht nese e shoh qe eshte gjini femrore sbehet fjal te i hi dajk apo diqka . ;)

por jom ka thom qe gruaja sidomos koheve te fundit ne Kosove grat kan rrshit komplet , me kto te drejtat e tyre te medha gjdo dit e me shum vetem po shkatrrohen familjet , burri punon 10 12 e me shum or pun ne ditje kur shkon ne shtepi gruan e gjen duke shikuar TV - Seriale kur shikon per buk ska asgje edhe i thot bone vet te duket kjo gje normale ? pastaj kto te drejta per te hy ne europ , pshurrsha eurpen nese nuk kam ne familje rregull siq duhet ;)
U i shkreti burre 12 h punoka?:eek:hh:
Ca pune bene ky kshu??? E kjo gruaja spunon....
Epo kur them fjalen barazi e kam per femren qe punon po aq sh sa burri.... edhe me vjen keq te te them...qe mbasi qe jam tere diten ne pune...nuk do vij ne shtepi ti gatuaj burrit...
Po mua kush me gatuan? Une sjam e lodhur...
Apo une sjam mashkull...skam pse ri te shpllodhem...

Black mos i gjyko gjerat nga jashte, kur te martohesh do shofesh si rine punet...
Dhe mos e egzagjero...se punet normale jan 8 h + 1 h pushimi drekes....dhe per femrat dhe per meshkujt eshte i njejti program...
DHE AQ KOHE SA TE 2 LODHEN NJELLOJ KAN TE DREJTE TE RINE NJELLOJ...jo gruja te vij ne shtepi e te filloj te gatuaj...se pappa me vjen burri e ka uri...

Kapito ku e kam fjalen?!
 
Top