Dhuna ndaj gruas...

Ado

FISEBILIL-LAH
U i shkreti burre 12 h punoka?:eek:hh:
Ca pune bene ky kshu??? E kjo gruaja spunon....
Epo kur them fjalen barazi e kam per femren qe punon po aq sh sa burri.... edhe me vjen keq te te them...qe mbasi qe jam tere diten ne pune...nuk do vij ne shtepi ti gatuaj burrit...
Po mua kush me gatuan? Une sjam e lodhur...
Apo une sjam mashkull...skam pse ri te shpllodhem...

Black mos i gjyko gjerat nga jashte, kur te martohesh do shofesh si rine punet...
Dhe mos e egzagjero...se punet normale jan 8 h + 1 h pushimi drekes....dhe per femrat dhe per meshkujt eshte i njejti program...
DHE AQ KOHE SA TE 2 LODHEN NJELLOJ KAN TE DREJTE TE RINE NJELLOJ...jo gruja te vij ne shtepi e te filloj te gatuaj...se pappa me vjen burri e ka uri...

Kapito ku e kam fjalen?!

eja puno ne kosov ti 8 H ? :p

vetem shtetrore e kan 8 H ? ne private jan nje % shum e vogel qe kan orarin e punes me pak se 10t H , edhe un kuptohet per at qe thash qe gruaja vetem rrin nuk po them un ktu per te gjitha grat ne kejt boten po ne pergjethsi ne Kosove jan shum pak grat qe punojn por mund te them qe 3-4 vitet e fundit eshte rrit % punojn me shum gra por ke me mija qe sidomos ne kosove jan mbushur TV-t me seriale Latine qe te gjith serialet ren i shikojn edhe ka ndodh nplot raste qe un kam qen prezent gruaja duke shikuar serial ka ardh burri nga puna edhe i lodhur ajo s'eshte ngritur ose tpakten te i thot nje fjal te mir ;) por edhe sdon me thon qe nese gruaja punon burri jo ose ka te lir at dit nuk don me thon qe nuk duhet te i bej diqka gruas per te ngren ose nese hiq nuk din asgje te bej tpakten te i blej diqka mendoj qe ket gje duhet ta bej , por un ktu po flas qka po shikoj qe femrat kan rrshit komplet qe nga mas lufta , sepse para lufte ndryshe kan qen sendet edhe pse un sdi shum por si me kan treguar me te moshuarit , perpara gruaja nese ska qen ne pun edhe pse para lufte pak gra ki pas qe kan punuar , por jon mir me shum me pun te shpis , gruaja ka dit si ta pres burrin kur ka ardh nga puna e ka pas buken gati me minuta e ka pas respect shum ma te madh sepse ka qen ndryshe pak nga frika e dajakit :p por edhe disa nga deshira , por tash u hek dajaki grat jan ber sikur tja kishin hek zingjirt :p :D MET MIRA .


un skomentoj me ktu ;)
 

*Mia*

Slave To The Rhythm
Na i sollet zorret ne gryke!! Ju dy apo tre, sa ishit, ju inteligjenca e gjalle qe keni shkruar me siper, ju uroj me gjithe shpirt t'ju bjere ne pjese ndonje nga ato qe ta bejne 8 me 2 e ta shikoni ju mllefin apo stresin. Po nuk ju ve faj, ate moshe keni, kush e di ne c'ambient jeni rritur (pa dashur te ofendoj askend). Dhe ti braziljania, je perpjekur te thuash dicka te sakte, po nuk mund te thuash qe "zenka behet me nje askush".. ASKUSH? Gabim. Femra mund te jete pak me e dobet fizikisht, po kurrsesi nuk mund te konsiderohet nje "askush". Mos e sfidoni femren e mos e beni te tregoje forcen e saj te vertete, mos e nenvleftesoni se nuk e keni idene me te vogel c'eshte ne gjendje te beje! Femra eshte krijuar per t'u respektuar, per t'u dashur, per t'u ledhatuar, per t'i dhene mireqenien e duhur qe ajo te mund te behet nene, t'ju dhuroje ata femije qe aq shume i deshironi, t'ju pergatise ato pjata qe zoteria juaj i doni gati e ne orarin e duhur, e me sasine e duhur te kripes mundesisht. Po me ju nuk arsyetohet, eshte e kote te arsyetohet, nuk jeni njerez, nuk jeni as kafshe (nuk dua te ofendoj kafshet), ju jeni me keq akoma! E mjere ato nenat tuaja, se kush e di c'kane hequr.. po le te mos i hyjme atyre puneve me mire.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Dhuna kunder grave nuk nxitet dhe nuk lejohet ne asnje rethane. Ato duhet te trajtohen mire, edhe pse ka ca gra te cilat lypin "DRU kokes" sic thote populli, megjithate dhuna s'ka qene kurre zgjidhje dhe as qe do te jete. Marredheniet mes burrave dhe grave duhet te karakterizohen nga miresjellja, respekti reciprok dhe perkujdesja.
Edhe ne rast divorci, bashkeshortet eshte mire qe te sjellin nje person te familjes se tyre qe te perpiqen per nje pajtim mes burrit dhe gruas. Nese kjo nuk funksionon, udhezimi eshte qe ata te bashkohen me dinjitet dhe drejtesi ose te ndahen ne marredhenie te mira e jo te perdoret dhuna. Sic kane burrat te drejta mbi grate, edhe ato kane te drejtat e tyre. Thjesht, nuk ka justifikim per dhunen ne familje ne pergjithesi. Martesa duhet te shihet si nje hmmmm ortakeri dhe kontratat martesore duhet te specifikojne nje premtim per nje familje ku nuk ekzistojne dhuna dhe abuzimi.


p.s. “Burrë i fortë nuk është ai që përdor forcën fizike, por ai që kontrollon zemërimin e tij”. (Muhammedi a.s.)
 

braziljania

Anëtar i Nderuar
Dhe ti braziljania, je perpjekur te thuash dicka te sakte, po nuk mund te thuash qe "zenka behet me nje askush".. ASKUSH? Gabim. Femra mund te jete pak me e dobet fizikisht, po kurrsesi nuk mund te konsiderohet nje "askush".

nuk e ke kapur thelbin e asaj ckam dashur te them.une ne te gjithe postimet e mia,se kam paraqitur femren nje askush,perkundrazi..kam perdorur ate fjale per te treguar qe burri po mat forcen e tij me nje grua,qe ne ceshtje force fizike eshte nje askush,si te ta shpjegoj ndryshe..pra femra kur burri i gjuan,smundet tia ktheje me te njejten monedhe se se ka ate force..kupton tani????
 

CannibaL

The Wisher .
Spo kuptoj pse Flitni kaq shum kurse keni me u ba kta njerzit e njejt qe rrahin Grat e tyre , Grat kan me na honger kryt dhe kshtu kan me u kriju problemet dhe Dhuna ne Familje , Si dihet ndoshta edhe un baj kshtu , mirpo ishalla si ndodhin kto sene kerkujt :D
 

Angjelina

Antar Aktiv
heheheheh a po e dini bile se kem me jau hanger kryttt jo jo veq shaka per mua ata qe rrehin gra jan njerzit ma te poshterit qe egzistojn hahaha
 

AjSi

...
Femra qenie njerezore eshte edhe si te gjitha qeniet njerezore arrin te marre vesh me Fjale..Nuk eshte nevoja as per dajak as per shpulla...
Me vjen kaq keq kur degjoj neper lajme burri i dehur ka dhunuar gruan,,e ka vrare etj etj
Ndjej keqardhje per ata femra qe jane ne nje pozite te tille qe ju kane qelluar ca burra monstra..!! (qe mesa shoh ca i paskemi edhe ne forum )

.........
 

El'Mejor

Daja
Ajsi , plotesisht dakort me ty po shpjegoja pak te tjereve :):puthje::puthje:
 

Liza

Anëtar i Respektuar
Valla veq le te ushtron dhune se menjeher vejan ka mu bo :lol:
 

Liza

Anëtar i Respektuar
eja puno ne kosov ti 8 H ? :p

vetem shtetrore e kan 8 H ? ne private jan nje % shum e vogel qe kan orarin e punes me pak se 10t H , edhe un kuptohet per at qe thash qe gruaja vetem rrin nuk po them un ktu per te gjitha grat ne kejt boten po ne pergjethsi ne Kosove jan shum pak grat qe punojn por mund te them qe 3-4 vitet e fundit eshte rrit % punojn me shum gra por ke me mija qe sidomos ne kosove jan mbushur TV-t me seriale Latine qe te gjith serialet ren i shikojn edhe ka ndodh nplot raste qe un kam qen prezent gruaja duke shikuar serial ka ardh burri nga puna edhe i lodhur ajo s'eshte ngritur ose tpakten te i thot nje fjal te mir ;) por edhe sdon me thon qe nese gruaja punon burri jo ose ka te lir at dit nuk don me thon qe nuk duhet te i bej diqka gruas per te ngren ose nese hiq nuk din asgje te bej tpakten te i blej diqka mendoj qe ket gje duhet ta bej , por un ktu po flas qka po shikoj qe femrat kan rrshit komplet qe nga mas lufta , sepse para lufte ndryshe kan qen sendet edhe pse un sdi shum por si me kan treguar me te moshuarit , perpara gruaja nese ska qen ne pun edhe pse para lufte pak gra ki pas qe kan punuar , por jon mir me shum me pun te shpis , gruaja ka dit si ta pres burrin kur ka ardh nga puna e ka pas buken gati me minuta e ka pas respect shum ma te madh sepse ka qen ndryshe pak nga frika e dajakit :p por edhe disa nga deshira , por tash u hek dajaki grat jan ber sikur tja kishin hek zingjirt :p :D MET MIRA .


un skomentoj me ktu ;)

LOL LOL qitash e lexova qka paske shkretu nncnc o sa po me qeshet LOL LOL LOL kqyr kullot neper male a fusha ndoshta e gjen najnjo si qato qe jo veq burrin e kan duru me dajak po krejt antaret e familjes te burrit :espuls:
 

Ado

FISEBILIL-LAH
LOL LOL qitash e lexova qka paske shkretu nncnc o sa po me qeshet LOL LOL LOL kqyr kullot neper male a fusha ndoshta e gjen najnjo si qato qe jo veq burrin e kan duru me dajak po krejt antaret e familjes te burrit :espuls:

ajde kullotum bashk ?

kerkun skom shkru un qe duhet mi dhon dajak grus hiq , edhe kerkun s'thash qe jom ka kerkoj qasi gruje qa po di un qfar gruje se e ki percaktu prei ati shkrimi se kejt tjeter send kom shkru un aty , po kur ski qka thu jo veq ti po plot qeto qka mkeni citu kejt ja keni fut diqka tjeter ;)
 

Ado

FISEBILIL-LAH
Dhuna kunder grave nuk nxitet dhe nuk lejohet ne asnje rethane. Ato duhet te trajtohen mire, edhe pse ka ca gra te cilat lypin "DRU kokes" sic thote populli, megjithate dhuna s'ka qene kurre zgjidhje dhe as qe do te jete. Marredheniet mes burrave dhe grave duhet te karakterizohen nga miresjellja, respekti reciprok dhe perkujdesja.
Edhe ne rast divorci, bashkeshortet eshte mire qe te sjellin nje person te familjes se tyre qe te perpiqen per nje pajtim mes burrit dhe gruas. Nese kjo nuk funksionon, udhezimi eshte qe ata te bashkohen me dinjitet dhe drejtesi ose te ndahen ne marredhenie te mira e jo te perdoret dhuna. Sic kane burrat te drejta mbi grate, edhe ato kane te drejtat e tyre. Thjesht, nuk ka justifikim per dhunen ne familje ne pergjithesi. Martesa duhet te shihet si nje hmmmm ortakeri dhe kontratat martesore duhet te specifikojne nje premtim per nje familje ku nuk ekzistojne dhuna dhe abuzimi.


p.s. “Burrë i fortë nuk është ai që përdor forcën fizike, por ai që kontrollon zemërimin e tij”. (Muhammedi a.s.)per qet fjalen tfundit tonen vlen edhe fjala tjeter :

"NESE BURRI NUK ESHTE I KNAQUR ME GRUAN E TIJ , AJO GRUA SDO TA FITOJ XHENETIN " ndoshta se kom shkru tamon qysh e kom lexu po ngjashme diqka ;)

eh ndit sodit shum pak burra po jon tknaqun me gra npergjethsi jom ka flas , po plot jo ka kalu moshta tash jon plak e disa tjer pershkak te femive etj etj ;)
 
hahaha e ata qe jan ne pun ?

un nuk po flas per kush eshte apo nuk eshte ne pun , po pergjethsi jo vetem gruaja burrit , por edhe burri gruas por shumiecen e rasteve eshte gruja qe ja shkakton ato burrit ;)

Ata qe jane ne pune ndoshta jan pak te shkolluar, me te arsimuar dhe me te edukuar dhe nuk ngrejne dore mbi grun kot e kot.

E lexova me nje postim tandin diku edhe ma vone qe kishe thane qe nje burre qe punon nga 10-12 ore ( kjo pak e egzagjerume ) kur vjen ne shpi nuk e gjen gati buken nga gruaja. Me falni qe do jem pak banale po kush koka ai burr aq puntore, qe paska marr nje grua aq Bukuroshe qe nuk di te jete familjare e mire dhe te kujdeset mire per burrin e saj dhe shtepine????

Dhe po te jete e tille ( se nuk perjashtojme ne rastet qe ka lloj lloj njeriu ne kete toke, kjo Toke cdo gje mban ) me mire divorcoju se sa te shkaterosh veten dhe te traumatizosh femijet duke ua rrah nenen e tyre. Nuk do krrijojne gje tjeter keta njerez vec se edhe nje gjenerate shume agresive dhe me mentalitet te atille qe forca, autoriteti dhe ''sundimi'i i burrit ndaj gruas arrihet vetem me dajak :eek:hh: :eek:hh:.
 

Ado

FISEBILIL-LAH
Ata qe jane ne pune ndoshta jan pak te shkolluar, me te arsimuar dhe me te edukuar dhe nuk ngrejne dore mbi grun kot e kot.

E lexova me nje postim tandin diku edhe ma vone qe kishe thane qe nje burre qe punon nga 10-12 ore ( kjo pak e egzagjerume ) kur vjen ne shpi nuk e gjen gati buken nga gruaja. Me falni qe do jem pak banale po kush koka ai burr aq puntore, qe paska marr nje grua aq Bukuroshe qe nuk di te jete familjare e mire dhe te kujdeset mire per burrin e saj dhe shtepine????

Dhe po te jete e tille ( se nuk perjashtojme ne rastet qe ka lloj lloj njeriu ne kete toke, kjo Toke cdo gje mban ) me mire divorcoju se sa te shkaterosh veten dhe te traumatizosh femijet duke ua rrah nenen e tyre. Nuk do krrijojne gje tjeter keta njerez vec se edhe nje gjenerate shume agresive dhe me mentalitet te atille qe forca, autoriteti dhe ''sundimi'i i burrit ndaj gruas arrihet vetem me dajak :eek:hh: :eek:hh:.


edhe diqka tjeter un nuk thash askuk qe nese nuk ta ben buken hypi dajak por edhe e kam cek qe un personalisht jam kunder DHUNES NE FAMILJE e sidomos DHUNES NDAJ GJINIS FEMRORE , por vetem thash qe qka po ndodh ndit sodit , edhe ajo egzagjiruar apo qka po di un qa po folni qe edhe ju vet ku do qe tjetoni vetem nese jeni ne pun SHTETRORE sepse ne private nuk gjen askund pun ma pak se 10t or hiq sidomos ktu nkosov po ka njerz qe punojn edhe me 3 ndrrime kshtu qe mos folni kur nuk dini ;)
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Me sa shifet kendej munde te vijme ne konkluzionin se dajaku ka rrugetuar deri ketu nga xheneti. Pyetja qendron ne faktin se me cfare ka udhetuar? :gjujpeshk:Vertete eshte shume qesharake, po aq paskajshmerisht cinike se si dikush mundohet qe qorrerine dhe shurdherin e tij ne kete aspekt ta imponoj duke u munduar qe edhe dashurin ta shprehe permes dhunes: Pra grat qe nuk u bejne qejf burrave te tyre (pa marre parasysh mundesit dhe aspektet tjera) e kan vendin ne turre te druve, aty, mu aty mbi zjarr. :eek:hh:
 

Ado

FISEBILIL-LAH
Me sa shifet kendej munde te vijme ne konkluzionin se dajaku ka rrugetuar deri ketu nga xheneti. Pyetja qendron ne faktin se me cfare ka udhetuar? :gjujpeshk:Vertete eshte shume qesharake, po aq paskajshmerisht cinike se si dikush mundohet qe qorrerine dhe shurdherin e tij ne kete aspekt ta imponoj duke u munduar qe edhe dashurin ta shprehe permes dhunes: Pra grat qe nuk u bejne qejf burrave te tyre (pa marre parasysh mundesit dhe aspektet tjera) e kan vendin ne turre te druve, aty, mu aty mbi zjarr. :eek:hh:


a ka mundsi ose jo mundsi po sdu me ndodh mo kur un tfoli diqka qe ka lidhje me mu aj postim mos me fol ti lidhje me at send hiq ? okay se thjesht nuk je ka din send po mundohesh mu bo si i dishom po nfakt kurgjo sje ka din okay qikaq .
 

abstraction

Carpe Diem
ju 2ja un nuk thash qe duhet me rreh gruan , e keni ne postimin e par timin , por thash qe tpakta jon gra qe kuptojn me fjal por sjom ka du me thon ktu qe nese skupton me fjal hini dajak po thjesht jom ka thom qe tpakta jon qe kuptojn me fjal por edhe kur i fol me fjal eh mundohesh me zbut at perlamje , ajo vetem shkon duke e ngrit zerin jan sende qe ndodhin gjdo dit kto gjona ;)

Po ti nga e di qe jane te pakta ato femra ? Ti sje martu akoma, sa gra ke kalu neper duar keshtu already qe e dike kaq mire? Kjo tregon qe ti si njeri je rritur ne nje ambjent te dhunshem, ku yt at i ka dhene nenes tende dru - mjes -drek- darke. Se ndryshe ska shpjegim.

Dhunen e perdorin vetem injorantet e trashe.
 

Karamele Zana

Anëtar i Nderuar
Dhe presim ne te mira nga brezi i ri. Habitem kur lexoj disa gjera nga disa antetare ketu (jo disa se nja 2-3 ishit). Sic duket keni pasur nga ku ta mesoni, se te gjitha mendimet qe keni ju, se jeni te vegjel akoma, i keni marr nga prinderit. Keni pare, keni degjuar qe eshte ok te qellosh nje femer, se ajo smerr vesh, se ajo nuk di te flasi. E shkreta femer ne shqiperi, qe duron doren e mashkullit dhe ka vuajtur dhe vazhdon te vuaj. Prandaj llapni akoma ju, se beni cbeni femra rri koke ulur dhe ju degjon. Cte bejne ato se skane ku shkojne, dhe si le mentaliteti ta lene burrin e te ikin, po e shikonin mire keta burra qe jane aq injorant sa nuk dine te shprehen dhe perdorin doren.

Ka fjale per keta lloj meshkujsh se burre si thua dot, njeri jo... ca emri i vihet ketyre?
 

El'Mejor

Daja
sesht mashkull ai qe ngrit doren ne nje femer esht marri per ate mashkullll
Ti mos e vrit mendjen se do marresh burre qe di ta respektoje nje femer mua :D
 

HacKer-CraCker

Beast Boy
Gruan kurr me dore ska me prek
qfaredo qe te ndodh
 

El'Mejor

Daja
E ke gabim po nejse ...
 

Lauri

Anunnak
Gruan kurr me dore ska me prek
qfaredo qe te ndodh
Do ta prekin te tjeret lol
Sa per temen:
MESHKUJ. Sa here te hyni ne shtepi duhet ta rrihni gruan, ju nuk e dini pse po e rrihini ate. Por ajo e din shume mire.
 

Angjelina

Antar Aktiv
te gjith jemi njesoj si meshkujt si femrattt nuk sho ndonje dallimmmm sja vlen te ngritet dor ne nje femer me mir do te kuptoheshim me fjal sa me gjera te kota:confused:
 

CannibaL

The Wisher .
Sa po shoh un Ju Po Lavdoni Veten Para Vajzav Te Forumit :D Mirpo un Mendoj se ju Gjith keni me i rreh Grat e Juve :D Kshtu mendoj un , Mos Flit shum po Ben Pun :D
 

Ado

FISEBILIL-LAH
Po ti nga e di qe jane te pakta ato femra ? Ti sje martu akoma, sa gra ke kalu neper duar keshtu already qe e dike kaq mire? Kjo tregon qe ti si njeri je rritur ne nje ambjent te dhunshem, ku yt at i ka dhene nenes tende dru - mjes -drek- darke. Se ndryshe ska shpjegim.

Dhunen e perdorin vetem injorantet e trashe.


fatmirsisht nfamiljen time kjo gje ska ndodh asnjeher prei kur kam lind edhe deri tash 21 vjet ska ndodh asnjeher , kjo seshte nga ndonje pervoj e imja , por jom ka flas qka kam pa edhe qka mkan tregu njerzimi .

spo i hi me fell ksaj teme un e mbyll me kaq met mira ;)
 

Yellow Redhead

angels walk among us
kjo esht ajo qe me acaron me ju njerez, nuk flisni per gjera qe i keni provu vet,po flisni ne emer te pervojave te njerzve te botes,heu!
ti djalli i zi, si do te vinte ty nese do dhunohej motra jote nga burri i saj?! kshuqe verini gishtin kokes
 

Ado

FISEBILIL-LAH
kjo esht ajo qe me acaron me ju njerez, nuk flisni per gjera qe i keni provu vet,po flisni ne emer te pervojave te njerzve te botes,heu!
ti djalli i zi, si do te vinte ty nese do dhunohej motra jote nga burri i saj?! kshuqe verini gishtin kokes


hey un thash qka kom pa edhe qka mkan tregu qe mka ra rasti me pa gjona lloj lloj hiq ma larg se qe 1 jav i ka send qe mas shumti mka bo me fol per ket send ;)

edhe tjetra un kerkun nuk thash qe DUHET DAJAKI tkuptohum se me kallt , un askund spo them qe duhet me rreh gruja lexoj postimet e mija met mira ;)
 
Top