Dieta dhe takat shkaktojnë celulit

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
celuliti-bikini.jpg
Celuliti është një problem estetik për miliona gra në botë. Tashmë përveç, trajtimeve estetike dhe mjekësore, ekspertët kanë zbuluar edhe një aleat më tepër për ta luftuar: dietën.

Ekspertët shpjegojnë se për të luftuar insufiçencën venoze dhe akumulimin e dhjamit, që krijojnë një gjendje inflamatore negative, duhet të ndiqet një dietë e përshtatshme. Bëhet fjalë për ulje të marrjes së sasisë së karbohidrateve, duke vepruar në disa stade. Fillimisht përdoret një ushqyerje e bazuar në konsumimin vetëm të frutave dhe perimeve të grira.

Vijohet me eliminimin të paktën për një javë të gluteinës (pjesa proteinike të grurit) nga të gjitha ushqimet, për të krijuar më pas një raport acid-bazik në 40-60%. Praktikisht bëhet fjalë për një ushqyerje të përbërë në 40% nga ushqimet acide (proteinat shtazore dhe karbohidratet) dhe 60% nga alkalizant (fruta, perime e bishtajore). Kësaj diete i përshtaten integratorë të veçantë që ndikojnë në pakësimin e aciditetit. Në fund mos harroni të hidratoheni me të paktën 2 litra ujë në ditë, por tregoni kujdes: jo vetëm ujë. Bëhet fjalë për një strategji ushqimore e bazuar në kontrollin e aciditetit dhe uljen e inflamacionit të lokalizuar në startet dhjamore dhe në pastrimin e organizmit.

Aktiviteti fizik ka një rol mjaft të rëndësishëm, sidomos nëse bëhet një stërvitje mikse të llojit aerobik-anaerobik, sidomos në fazat fillestare të celulitit (edema e fibroza). Këshilla e fundit: në palestër mos bëni asnjë ushtrim izometrik (bllokojnë qarkullimin e gjakut,në vend që ta stimulojnë) dhe kujdes në përdorimin e takave të larta (kompromentojnë posturën dhe favorizojnë celulitin)./TCH
 

GLOOM

Catch me if you can...
Pe: Dieta dhe takat shkaktojnë celulit

Eh na dolen te rrezikshme dhe takat tani...
 

Kitty

Anëtar i Respektuar
Titulli: Dieta dhe takat shkaktojnë celulit

Kjo dieta ma prish pak, se sa per taka, eci gjithmon me te sheshta..:p :p
 

sensuu

sweet
Titulli: Dieta dhe takat shkaktojnë celulit

ouuu ca zbulimi paskan bo
 
Top