Diete e shpejte me qumesht, 3 dite per te rene nga pesha

Arfenilla

Themelues i Forumit
dijete-qumesht-300x1991.jpg


Nese deshironi qe te humbni peshe ne nje kohe te shkurter, mund te aplikoni diete me qumesht.Efekti i kesaj diete eshte humbja e dy kilogrameve per tre dite. Dieta me jogurt eshte shume e ngjashme me kete, por ajo zgjat me teper, prandaj jemi percaktuar per nje afat me te shkurter kohor.Te fillojme nga pyetja baze: Cfare eshte qumeshti?Qumeshti eshte nje prodhim shume i rendesishem dhe i dobishem per njeriun. Ne perberjen e tij gjenden vitaminat A, B, C, E, kalciumi, si dhe shume minerale, proteina. Konsumimi i nje litre qumesht brenda dites permbush nevojat e organizmit me proteina. Prodhimet e qumeshtit po ashtu ndikojne mire ne sistemin tretes, prandaj edhe nese deshironi te humbni ne peshe, do te ishte mire ta perdorni ne njeren apo tjetren forme – djathe, kos, jogurt.Dieta me qumesht ule nivelin e kolesterolit ne gjak, forcon eshtrat, sistemin nervor, normalizon funksionimin zorreve dhe permireson mikro-floren. Gjithashtu se kjo diete permireson gjendjen e lekures e madje ndihmon edhe ne largimin e akneve. Keto jane disa nga arsyet pse eshte kaq popullore. Me perdorimin qumeshtit dhe prodhimeve te tij, gjate kesaj diete jo vetem se do t’i humbni kilogramet shtese, por trupin tuaj do ta furnizoni me materie te dobishme, me c’rast do ta permiresoni shendetin tuaj.Dieta me qumesht – menyjaPara secilit vakt, konsumoni nje gote uje mineral te pa-gazuar.Mengjesi: 1 jogurt, 1 banane, caj me mjalte apo kafe me qumesht, pa sheqer.Dreka: 100 gr flluska ne uje apo qumesht, 200 gr djathe, 1 gote qumesht.Darka: 1 veze te ferguar, trangull apo sallate me jogurt natyral, apo me djathe te fresket me perime, 1 gote jogurt.Pas darkes: 1 dardhe, 2 jogurt.Udhezime dhe keshillaGjate aplikimit te dietes me qumesht do te duhej t’i zvogelonit aktivitetet fizike dhe ta ndaloni marrjen me sport (nuk eshte ndonje pauze e gjate, pasi dieta zgjat vetem tre dite). Kur te aplikoni kete diete, tentoni te pastroheni me shpesh. Keshtu mund ta largoni stresin nga ndjenja e urise, perderisa uji pastron gjithcka nga organizmi, pasi uji shpelan organizmin permes lekures./sekretebukurie
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Titulli: Diete e shpejte me qumesht, 3 dite per te rene nga pesha

Dreka: 100 gr flluska ne uje apo qumesht
kte se kuptova?
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Diete e shpejte me qumesht, 3 dite per te rene nga pesha

une do keshilloja qe thjesht mos abuzoni me ushqimin ditor, pasi kto djetat te dobsojne per 3 dite e te shendoshin per gjysem dite pasi ta lesh.. plus sjane te mira per organizmin, trupi ka nevoj te marre te gjitha llojet e ushqimeve.
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Titulli: Diete e shpejte me qumesht, 3 dite per te rene nga pesha

une do keshilloja qe thjesht mos abuzoni me ushqimin ditor, pasi kto djetat te dobsojne per 3 dite e te shendoshin per gjysem dite pasi ta lesh.. plus sjane te mira per organizmin, trupi ka nevoj te marre te gjitha llojet e ushqimeve.

i ka fajet sweet se me ka dergu cdo her embelsira!:dylbi:
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Titulli: Diete e shpejte me qumesht, 3 dite per te rene nga pesha

ndoshta e ka per cornflakes,

une s'mbaj diete, po s'hengra buke s'jetoj dot :p

levizni Faqen per tu dobesuar
e po nuk eshte fai yn se jan embelsirat e embla.

 
A

Alltini

Titulli: Diete e shpejte me qumesht, 3 dite per te rene nga pesha

Femrat E duan gjithmon ate qe smund ta ken,,ose qe e kan te veshtir per te pasur,me gjith ata esht fakt qe qumshti nuk esht asgje per fillestare,,per te permbyllur nje djet me sukses,,duhet te perdoret qumesht shtepije.

kjo shkruhet keshtu ne deren e rezervuarit te qumshtit.
 

Didi

C'est la vie.
Titulli: Diete e shpejte me qumesht, 3 dite per te rene nga pesha

Si besoj keto dietat plus qe qumeshti te enjt me shume. Ca dobesimi thote kjo
sa here e pi me fryhet stomaku,lol.
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Titulli: Diete e shpejte me qumesht, 3 dite per te rene nga pesha

Kjo eshte thelbi i dietes e dashur,se si te fryhet barku duhet me te shpjet te shkosh KU KA SHKU MBRETI KEMBE :kaprico: dhe nga atje del me barkun e kapun nga kurrizi.;)
 

Didi

C'est la vie.
Titulli: Diete e shpejte me qumesht, 3 dite per te rene nga pesha

Kjo eshte thelbi i dietes e dashur,se si te fryhet barku duhet me te shpjet te shkosh KU KA SHKU MBRETI KEMBE :kaprico: dhe nga atje del me barkun e kapun nga kurrizi.;)

Po mire e ke ti Arfe, o dobesohesh per te shkuar ne spital
o shendoshesh. Cna gjeti lol Nejse une skam bere ndonjehere
dieta e skam per te filluar tani. :D
 

AppleCrisp

Anëtar i ri
Titulli: Diete e shpejte me qumesht, 3 dite per te rene nga pesha

per c'fare qumeshti po behet fjal, tash kemi qumesht lopes, dhis, deleve, gomarave etj lol Lactose intolerance lol
 

Legally_Sweet

Ain’t no sunshine when she’s gone
Staf në FV.AL
Titulli: Diete e shpejte me qumesht, 3 dite per te rene nga pesha

A keni ndonje info me shume rreth porcioneve. Sa trangull/sallate duhet ngrene? Me kane thene qe funksionon kjo dieta dhe dua ta provoj.
 

Ado

FISEBILIL-LAH
Titulli: Diete e shpejte me qumesht, 3 dite per te rene nga pesha

gjdo "diet" qe e hek buken dhe mishin nga pjata normal do te dobesoje ! po ca ti bejme qe smundemi ta lejm barkun pa flija :p
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Titulli: Diete e shpejte me qumesht, 3 dite per te rene nga pesha

Menyra me e mir dhe e shendetshme per te heq pesh eshte paksimi i kripes dhe yndyres..... tjerat dijeta jan te rrezikshme
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Diete e shpejte me qumesht, 3 dite per te rene nga pesha

A keni ndonje info me shume rreth porcioneve. Sa trangull/sallate duhet ngrene? Me kane thene qe funksionon kjo dieta dhe dua ta provoj.

Nese do te tregoj une nje. E kam ber per qef para ca viteve, dhe vertet qe funksjonoj edhe pse un se ndoqa pik me pik. Sh shoqe te mia e kan provuar dhe u ka funksjonuar.. Kjo qe ka sjell arfeja ta merr shpirtin... :p
 

PiNkY

Anëtar i Nderuar
Titulli: Diete e shpejte me qumesht, 3 dite per te rene nga pesha

Ca budalliqesh , me pirjen e qumeshtit o ngelesh kaps o te heq barku . Por metabolizmi i njeriut nuk funksionon isoj , Normalisht nese te heq barku do te biesh pak ne pesh pasi cdo gje qe ha (qe ne ket rast ha pak fare) ...nuk grumbullohet ne stomak por tretet e kalon menjeher dhe qumeshti ndihmon per metabolizmin.

Nese vertet doni te mbani diet ..une kam mbajt dy dieta para se te shkoja ne plazh , njera eshte me karot , ndersa tj eshte normale e besdisshme eshte vec se duhet ti peshosh para se te hash ..
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Titulli: Diete e shpejte me qumesht, 3 dite per te rene nga pesha

Gabimi i pare tek dieta.nuk cilson liparat ne % tek qumshti.(qe normalisht duhet te jete dietik,normali tregtohet me 3.5 % yndyr)
Une nje gje po them provoni te pini nga tre gota qumesht ne dite,normal flas jo dietikun.e po nuk more kg menjehere ,te vijn ketu te ankohi :p
ahhahahaha.. :p,se le me te humbasesh kg.
 
Titulli: Diete e shpejte me qumesht, 3 dite per te rene nga pesha

Dieta me e mire per ju grate
Eshte vetem dieta Mediterrane, beni nje kerkim ne google.
E vetmja diete qe funksionon 100%
Une jam dhe i mendimit qe pak diete+ sport skeni nevoj te vdisni urie:)
 

Marla

Quo Vadis!
Titulli: Diete e shpejte me qumesht, 3 dite per te rene nga pesha

Jam kunder dietave.

Menyra me e mire per tu dobesuar ose per te mbajtur peshen ideale eshte kujdesi ndaj kombinimeve ushqimore qe konsumojme si dhe aktivitetet sportive.

Nuk eshte e rendesishme nje trup femre kocke e lekure por nje trup i shendetshem dhe muskuj te forte. ( fibra jo mase dhjamore sigurisht)
 

Legally_Sweet

Ain’t no sunshine when she’s gone
Staf në FV.AL
Titulli: Diete e shpejte me qumesht, 3 dite per te rene nga pesha

Ca budalliqesh , me pirjen e qumeshtit o ngelesh kaps o te heq barku...

Kane cornflakes fibra dhe fibrat parandalojne kapsllekun.
 

Legally_Sweet

Ain’t no sunshine when she’s gone
Staf në FV.AL
Titulli: Diete e shpejte me qumesht, 3 dite per te rene nga pesha

Nese do te tregoj une nje. E kam ber per qef para ca viteve, dhe vertet qe funksjonoj edhe pse un se ndoqa pik me pik. Sh shoqe te mia e kan provuar dhe u ka funksjonuar.. Kjo qe ka sjell arfeja ta merr shpirtin... :p

Pooo e dua. Ma nis ta kqyrim iher :p...ishalla zgjat per pak dite.
 
Titulli: Diete e shpejte me qumesht, 3 dite per te rene nga pesha

Dieta me e mire per ju eshte kjo : Mbani sa me larg frigoriferin se ju njeli koka mrena gjith diten
beni vrap,te pakten njehere ne 2 dite
perdorni fruta perime,mish pule, Evitoni brumerat,ne menyre kategorike,pijet me gaz,dhe te qeshurat pa fund:p
pse pikerisht te qeshurat? sepse vini dhjame!
Duajeni veten, dhe trupin tuaj
mbani large ushqimet e skuqura dhe embelsirat Kaq! :p
 

PiNkY

Anëtar i Nderuar
Titulli: Diete e shpejte me qumesht, 3 dite per te rene nga pesha

Kane cornflakes fibra dhe fibrat parandalojne kapsllekun.

Nuk eshte aspak e vertet :) ta siguroj
 

Jetmira

Antarë i Respektuar
Titulli: Diete e shpejte me qumesht, 3 dite per te rene nga pesha

Dieta me e mir do ishte qe te hanit, mengjesin, dreken, e darken si edhe tbenit ushtrime fizike
P.s un e dua prapanicen time te madhe...le tpirdhen k******at e dobeta
ka then Vildane zeneli
 

bella

Anëtar i Nderuar
Titulli: Diete e shpejte me qumesht, 3 dite per te rene nga pesha

ska diete per mua kete fund vit se shume jam dobesuar...do ha per qejf kete vit te ri pa friken e shendoshjes :D ...boll elegante jam :qerpik:
 
Top