Diferenca midis "Te Dua" dhe "Te dashuroj"?!

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Le te bejme nje diskutim mbi ndryshueshmerine e termave “ Te dua” dhe “Te dashuroj”.

Sipas mendimit tim modest, ekziston nje diference fare e vogel midis te dyjave edhe pse per shume nga ju jane e njejta gje.
Gjithnje te dyja personifikojne ndjenjen e Dashurise…Por ja qe diferenca ekziston.
Mund ta sintetizojme psh:
Te dua - mund te te thuhet – Po jam ketu per te marr pak nga dashuria qe kam per ty
Te dashuroj – mund te thuhet – Po jam ketu merr pak nga dashuria qe kam per ty
Te dua- ndryshe mund te jene ato fluturat ne stomak
Te dashuroj - eshte zjarr intens qe mund te shkrij edhe dimrin e acarte
Te dua – mund te thuhet edhe kur – Kemi shume gjera te perbashketa.
Te dashuroj – tregon ndjenjen unike mbi ate person ,per te cilin kemi ate ndjenje.
Te dua – eshte sit e thuash , jam kaq mire me ty , embel dhe ngrohte
Te dashuroj – si nje oferte speciale, e vetvetes…plotesim I saj.
Te dua – ekuivalente me – ti mund te ndyshosh boten
Te dashuroj – si mund te te jem gjysma jote me e mire
Te dua – do te thote – me pelqen menyra si mendon , mendimet e tua me intrigojne
Te dashuroj – menyra jote ndryshe e te menduarit, me ben te mendoj si do e perballojme cdo gje bashke
Per ta mbyllur se u zgjata shume mund t’a permbyll me nje perkufizim te fundit
Te dua – Merre doren time
Te dashuroj – deshiron te me japesh doren?

E ju si e shihni kete pjese?
 

Hera

Banned
Jane dy fjale qe ngjajne po kan kuptim aq te ngjashem po aq te larget
 

vajza e detit

Anëtar i Respektuar
Une realisht nuk shoh ndonje ndryshim tek to...pervec ne menyren se si shkruhen...

te dua do te thot te dashuroj...te dashuroj do te thote te dua...vetem se kur thua "te dua" eshte si te nxjerresh zemren nga trupi...e t'ia dhurosh ne duar gjysmes tjeter...eshte me praktike si fjale hahahaha

 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Nuk shikoj ndryshim mes tyre ,ceshte e verteta.
Por me rendesi eshte qe dashuria apo te dua,te ilustrohet nepermjet veprimeve dhe jo fjalve.
PAstaj te dyja jane mjaftueshem domethense dhe sinonime per mua.
 

dangerous

* * *
Natë dimri do ketë qënë kur është shkruar ky artikulli e sigurisht - duke tjerrur lesh - ka qënë autori/rja në fjalë - :)
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Natë dimri do ketë qënë kur është shkruar ky artikulli e sigurisht - duke tjerrur lesh - ka qënë autori/rja në fjalë - :)

heren tjeter do te pyes ty cte tjerr.....
Ti ndonje mendim ske? se "autorja" e tha te sajen!
 

dangerous

* * *
heren tjeter do te pyes ty cte tjerr.....
Ti ndonje mendim ske? se "autorja" e tha te sajen!

Kam si nuk kam , por kur ta provoj do të trg # - in:rahjeburri:

Të dua - e - të dashuroj = I Love you , kështu është në tërë boten .,
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Ok..gezohem
te fala botes!
Se dija qe dashuria qenka sipas botes dhe jo individuale

Nejse
 

Drejtori

Karikaturistikarikaturonnjekarikaturkarakteristike
Perfundimisht une nuk postoj gje ketu se pastaj do e marrin njerezit sikur prish temat.... :p :p

Mon po kur do te xhelozosh me ndonje tjeter eshte dashje apo dashuri? :p
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Perfundimisht une nuk postoj gje ketu se pastaj do e marrin njerezit sikur prish temat.... :p :p

Mon po kur do te xhelozosh me ndonje tjeter eshte dashje apo dashuri? :p

Dashuri me paramendim lol
 

Drejtori

Karikaturistikarikaturonnjekarikaturkarakteristike
Thank you.. Me hape vizionin.. :p :p
Po dashuro pa thene fjalen te dua?
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Mua isoj mduken. kjo te dashuroj me demek si me e forte e mbajne se te dua i thuhet te gjitheve si term. gjthss rendesi ka dashuria si ndjehesh shpirterisht
 

Legally_Sweet

Ain’t no sunshine when she’s gone
Staf në FV.AL
Të dashuroj s’mund ti thuash prindit për shembull.
 

NGU

Wild child full of grace
Ai moment kur t pelqen ty nje djale dhe ti i thua "te dua si vella", baaam i shembet bota:p
Kurse te dashuroj vec personit t zemres mund ti thuash
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Do u love me cuz u need me or do u need me cuz u love me?
 

ZHIGO

...
I vetmi ndryshim i vogel do te thoja qe kan eshte kur perdorim fjalen dashuroj, e bejme qe te duket nje stad i avancuar i fjales “Dua”

ashtu siç e ke pershkruar dhe ti si fjale intensive, kur themi psh qe, kam dashuruar nje vajze, kam dashuruar dike ne vend qe te themi kam dashur nje vajze, kam dashur dike.

Psh dhe nje tjeter,
“I dashuroj prindrit e mi sepse me dhane forcen qe te gjej nje menyre per te perballuar jeten” ne vend te “I dua prinderit e mi...”

I jep me ndjenj fjaleve qe thua.

Ti e ben sikur te duken nata me diten. Por ne pergjitsi jane dy fjal qe mund ti perdorim ne varesi te situatava dhe nuk ndryshojme shume nga njera me tjetren.

Le te bejme nje diskutim mbi ndryshueshmerine e termave “ Te dua” dhe “Te dashuroj”.

Sipas mendimit tim modest, ekziston nje diference fare e vogel midis te dyjave edhe pse per shume nga ju jane e njejta gje.
Gjithnje te dyja personifikojne ndjenjen e Dashurise…Por ja qe diferenca ekziston.
Mund ta sintetizojme psh:
Te dua - mund te te thuhet – Po jam ketu per te marr pak nga dashuria qe kam per ty
Te dashuroj – mund te thuhet – Po jam ketu merr pak nga dashuria qe kam per ty
Te dua- ndryshe mund te jene ato fluturat ne stomak
Te dashuroj - eshte zjarr intens qe mund te shkrij edhe dimrin e acarte
Te dua – mund te thuhet edhe kur – Kemi shume gjera te perbashketa.
Te dashuroj – tregon ndjenjen unike mbi ate person ,per te cilin kemi ate ndjenje.
Te dua – eshte sit e thuash , jam kaq mire me ty , embel dhe ngrohte
Te dashuroj – si nje oferte speciale, e vetvetes…plotesim I saj.
Te dua – ekuivalente me – ti mund te ndyshosh boten
Te dashuroj – si mund te te jem gjysma jote me e mire
Te dua – do te thote – me pelqen menyra si mendon , mendimet e tua me intrigojne
Te dashuroj – menyra jote ndryshe e te menduarit, me ben te mendoj si do e perballojme cdo gje bashke
Per ta mbyllur se u zgjata shume mund t’a permbyll me nje perkufizim te fundit
Te dua – Merre doren time
Te dashuroj – deshiron te me japesh doren?

E ju si e shihni kete pjese?
 

Artin

Anëtar i Respektuar
"Të dashuroj" është pak si zyrtare, më serioze dhe jo shumë e përdorshme në shqipen e folur.

Kur dëshiron t'ia thuash dikujt, "Të dua" është më e thjeshtë, më e bukur dhe më e afërt.

Sidoqoftë, nëse është nevoja për ta thënë, unë parapëlqej ta shpreh këtë gjë me veprime dhe jo me fjalë.
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Te dua mund ti them gjith atyre se kemi afer zemres..por te dashuroj ncuk.
 

Drejtori

Karikaturistikarikaturonnjekarikaturkarakteristike
skane lidhje fare me njera tjetren. :)
 
Top