Dilema e punesimit

redi-

Anëtar i Respektuar
Cdo njeri deshiron te kete nej te ardhme te sigurte, te kete nje mundesi per te gjetur nje vend pune te pershtatshem per nevojat e tij dhe ne perputhje me aftesite e tij.Por shpeshhere keto deshira mbeten te parelezuara.Kjo si rezultat i kushteve ku ndodhet Shqiperia,ku papunsia eshte nje nga problemet me te medha dhe me te veshtira per t'u zgjidhur.
Statistikat tregojne se niveli i papunesise ka psuar luhatjet e saj. Kjo si rezultat i faktorve te ndryshem, si:
Teknologjia,levizjet e popullsise,ndryshimet politike dhe nje sere faktoresh te tjere.
Ne shkalle vendi rezulton se rreth 1/5 e popullsise e afte per pune eshte e papunsuar.Keshtu lind nje sere dilemash per te ardhem.
A do te gjejne nje pune te profesionin e tyre pas mbarimit te studimeve?
Dilema qe ndjek nga pass gjate vazhdimit te studimeve. Por keto dilema behen edhe me te medha pasi kane mbaruar studimet,atehere kur perballja me tregun e punes eshte shume e forte.
Te sapo diplomuarit do te zvarriten nga nje zyre ne tjetren, se si paraja dhe miqte do te jene percaktuesit kryesore per te gjetur nje vend pune,se si kualifikimet dhe aftesite profesionale nuk kane shume rendesi.
 

braziljania

Anëtar i Nderuar
Se di sa e veshtire mund te jete te gjesh nje pune..Te thuash prap qe jo ska vende,jo ste fut shteti,me duket icik si absurde, pasi jan hapur nje sere mundesish qe shum mir mund te punesohesh ne privat...
Jam akoma pa hyre ne universitet,dhe gjeta nje mundesi per pune tek Teleperformance si operatore telefonike..aplikova dhe fitova..ne fakt spranova,per arsye se dhe pak fillon shkolla por dua te them,qe kush kerkon gjen..Sot ka shume mundesi,vetem duhet ti shkosh mbrapa,jo te rrish ne shpi..dhe te presesh te vijne te thone hajde hyr ne pune...
Vertet papunesia mund te jete e larte,por jo se vende ska,po se njerezit nuk duan..
sa njerez njoh un,te afte per pune,po qe sduan te hyjne...dhe prap thojne po presim te hapen ndonje vend i mire....epo tani me fal,po ca pret ti...kushedi kur hapet ai vendi i mire,dhe prap askush sdo tia dije,qe do rrij nje muaj,dy,nje vit pa rroge,se presin shqiptaret ti hapet vendi qe duan!
 
Redaktimi i fundit:

Alchohole

Moderator!
Sot ka papunesi te madhe.Sapo hapet nje vend i lire pune ,konkurojne me qindra njerez per ate vend.E dime se perqindja per papunesi eshte shume e madhe ne vendin tone.Sipas kesaj per te hyre ne pune duhet te kesh intervenime te medha ne menyr qe te pranohesh.Nese eshte fjale tek privati eshte pak me ndryshe per arsye se privati nuk merr punojes pe intervenime (ai don ate qe di me shume).Kurse kur deshiron te hysh ne pun te shtetit aty vetem INTERVENIMET bejne pune.
Shumica kan kryer fakultetin dhe qfare po bejne me diplome?Po qendrojne ne shtepi.I miri po qendron ne shtepi qe eshte me fakultet kurse ai qe e ka kryer vetem shkollen e mesme eshte ne pun e me te gjitha te mirat.
Ky eshte mendimi im.
 

Alchohole

Moderator!
Po por tash degjova se kriza ka filluar te jape shenja pozitive ne disa shtete.Degjova per Japonin dhe disa shtete tjera (qe spo me kujtohen) qe kane shenja pozitive per Krizen Financiare.Kjo krize me te vertete shkaktoi hsume deme e falimentime ne shume kompani te medha :(.Shrepsojme qe te hiqet sa me shpejt.
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Papunsija ka kohe qe eshte bere problem...e tani me krizen eshte bere problem ne sh vende te botes...jo me ne Shqiperi...
Gjithsesi une jam e mendimit qe kush do te punoj gjen vend pune... Do thoni ju : pse do kenaqet me cdo rroge?! Nqs ska asgje me te mire dhe asnje shanc tjeter PO... seshte TURP te punosh...

Ate dilemen qe the ti me mbarimin e shkolles dhe vendi punes, e kan te gjithe sepse kerkohen njerez me eksperience... por aq kohe sa ke mesuar gjate shkolles dhe je i zoti i vetes.. ska mundesi mos gjesh pune, sepse sado miq dhe leke te kene idiotat qe smarin vesh nga puna, pronari do kerkoj dike qe ti mbaroj pune...jo dike qe e mban se e ka "mik"
 

Alchohole

Moderator!
Sweetzina

Kam shume te ngjofshem qe jane me fakultete e qdo here konkurojne per vende te punes.Ne fund te fundit zgjedhet dikush qe ska as shkollen e mesme per arsye se jane intervenimet ato qe e bjene kete gje.Te miret ngelin pa pune.Edhe papunsi e madhe..
Vetem tek privati mendoj qe ska Intervenime,per arsye se ai deshiron punen e jo mikun.
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Epo shpresa sduhet te humbet.... Pastaj kush tha qe jeta eshte e leht? Sic ne Shqiperi...sic dhe jasht...eshte veshtire....
Keshtu qe mesoni mesoni..sa keni mundesi
 

Brosway

Anëtar i ri
Edhe kur te gjesh punen ka 100 probleme perseri!
Edhe aty fillon dilema, ta le apo ta vazhdoj punen
Duhet thene ishalla nuk na bie te vuajme
 

Yellow Redhead

angels walk among us
@ braziljanja..vertet kush kerkon gjen..gazeta celsi:D haha por esht shum e veshtir t`gjesh pune qe ti pershtatet profesionit tend (flas per ato qe kan mbaru shkollen)
edhe un kam punuar si operatore ne 2 kompani te ndryshme por punoja me programe qe mua skan per tme hyre ne pun m`vone,kam punu dhe kasiere..dua t them qe kshu punesh gjen plot..po sa paguhesh se??
per ne qe punojm paralelisht me shkollen mund tjet me e leht se nuk kerkojm ndo1 rroge kushedi se cfare..sa per tperballu shpenzimet personale

por un vras mendjen si do ja bej kur te mbaroj shkollen..duke marre parasysh faktin qe vazhdoj 1 dege pa pik prespektive ktu n`shqipri,rrobotike!!!
veshtir shume
 

Alchohole

Moderator!
Ashtu eshte ,disa lemi ketu tek ne nuk hyjne ne pune.Siq the ti Robotika eshte edhe Makineria ndoshta e peaferte me Robotiken...pra ka dege te cilat vyjne shume ne vendet e zhvilluara por tek ne nuk hyjne ne pune.
 

abstraction

Carpe Diem
Se di sa e veshtire mund te jete te gjesh nje pune..Te thuash prap qe jo ska vende,jo ste fut shteti,me duket icik si absurde, pasi jan hapur nje sere mundesish qe shum mir mund te punesohesh ne privat...
Jam akoma pa hyre ne universitet,dhe gjeta nje mundesi per pune tek Teleperformance si operatore telefonike..aplikova dhe fitova..ne fakt spranova,per arsye se dhe pak fillon shkolla por dua te them,qe kush kerkon gjen..Sot ka shume mundesi,vetem duhet ti shkosh mbrapa,jo te rrish ne shpi..dhe te presesh te vijne te thone hajde hyr ne pune...
Vertet papunesia mund te jete e larte,por jo se vende ska,po se njerezit nuk duan..
sa njerez njoh un,te afte per pune,po qe sduan te hyjne...dhe prap thojne po presim te hapen ndonje vend i mire....epo tani me fal,po ca pret ti...kushedi kur hapet ai vendi i mire,dhe prap askush sdo tia dije,qe do rrij nje muaj,dy,nje vit pa rroge,se presin shqiptaret ti hapet vendi qe duan!


Ti vazhdon te jetosh ne La-la-la land. Ska gje do vij dita do marresh vesht dhe ti se cndodh ne ate la-la land-in tend. :brrr

Dileme e madhe eshte vertete !!
 

braziljania

Anëtar i Nderuar
@ braziljanja..vertet kush kerkon gjen..gazeta celsi:D haha por esht shum e veshtir t`gjesh pune qe ti pershtatet profesionit tend (flas per ato qe kan mbaru shkollen)
edhe un kam punuar si operatore ne 2 kompani te ndryshme por punoja me programe qe mua skan per tme hyre ne pun m`vone,kam punu dhe kasiere..dua t them qe kshu punesh gjen plot..po sa paguhesh se??
per ne qe punojm paralelisht me shkollen mund tjet me e leht se nuk kerkojm ndo1 rroge kushedi se cfare..sa per tperballu shpenzimet personale

por un vras mendjen si do ja bej kur te mbaroj shkollen..duke marre parasysh faktin qe vazhdoj 1 dege pa pik prespektive ktu n`shqipri,rrobotike!!!
veshtir shume

Ne fakt dhe kjo duhet marre parasysh...fakti i deges qe vazhdon ne universitet....shumices i del per psikologji, apo supozojme mesuese fillore...tani ktu s'eshte faji i askujt qe ska vende pune,ok ata duan pune se mbarojne shkollen,po shteti ku ti gjeje vendet per psikolog..
prandaj vjen ceshtja serisht tek punet private..vertet nuk sherbejne per ndonje gje, ama pa rroge nuk ngel..shume njerez bejne pune qe nuk i pershtatet profesionit,se me fol sinqerisht me rendesi ka paraja,se sa shfrytezimi i profesionit,te pakten ashtu e mendoj un...megjithate sdo te thote gje,qe ska pune per profesionin tend, dhe te rrish pa pune..tja drejtosh or e cast syte shtetit se mos hap vende pune...vendet e punes kto jan,nuk do shpiken te tjera...e ca mund te jen then me siper miku,paraja..ato luajne pak rol,per me mos then fare, nqs je i afte te vendosesh ti per te ardhmen tende...


ps: @ abstraction--->>> jam e lumtur qe jetoj aty...klm..:ciaoo:
 

abstraction

Carpe Diem
Ne fakt dhe kjo duhet marre parasysh...fakti i deges qe vazhdon ne universitet....shumices i del per psikologji, apo supozojme mesuese fillore...tani ktu s'eshte faji i askujt qe ska vende pune,ok ata duan pune se mbarojne shkollen,po shteti ku ti gjeje vendet per psikolog..
prandaj vjen ceshtja serisht tek punet private..vertet nuk sherbejne per ndonje gje, ama pa rroge nuk ngel..shume njerez bejne pune qe nuk i pershtatet profesionit,se me fol sinqerisht me rendesi ka paraja,se sa shfrytezimi i profesionit,te pakten ashtu e mendoj un...megjithate sdo te thote gje,qe ska pune per profesionin tend, dhe te rrish pa pune..tja drejtosh or e cast syte shtetit se mos hap vende pune...vendet e punes kto jan,nuk do shpiken te tjera...e ca mund te jen then me siper miku,paraja..ato luajne pak rol,per me mos then fare, nqs je i afte te vendosesh ti per te ardhmen tende...


ps: @ abstraction--->>> jam e lumtur qe jetoj aty...klm..:ciaoo:

Me nder qofsh.

btw, e di c'a eshte la-la-land ? Lol
 

abstraction

Carpe Diem
Po si mos dal nga tema une kur statemente te shkruara nga ty nje vajze e re, me perspektive dhe vizion per te ardhmen te shprehet ne kete menyre si me poshte:ama pa rroge nuk ngel..shume njerez bejne pune qe nuk i pershtatet profesionit,se me fol sinqerisht me rendesi ka paraja,se sa shfrytezimi i profesionit,te pakten ashtu e mendoj un..


Ato shkollat perse po behen atehere? Lol
 

braziljania

Anëtar i Nderuar
po mir pra,fol konkretisht mos i bjer nga la-la land i,nga te kuptoj un ty??...
supozojme se x person ka mbaruar juridik,po marr kete dege, se njoh dike te tille,dhe do flas konkretisht.
Ka mbaruar juridik,se di mir bejn specializime apo jo,ama ajo pret qe te behet gjyqtare ne gjykaten e durresit..puna esht se vend nuk ka per gjykates...e si duket ska per tu leruar ndonje vend per nja 10 vjet te tjera...
tani kjo ca do bej???,....te ngeli pa pun vetem se ska pune per profesionin e vet???
jo,e esht futur ne nje agjenci turistike....
me kupton ku e kam fjalen???...e rendesishme esht te mos jesh pa pune,ktu dua te dal!
 

Karamele Zana

Anëtar i Nderuar
I vetmi koment qe mund te bej ne kete teme edhe te them qe papunesia eshte problem ne cdo vend. Ne shqiperi nuk e di, po ketu ku jam une po shkurtohen ore. Mbi te gjitha po mbyllen shkolla (ska fonde), po rritet rraporti mesues-nxenes (qe sme pelqen fare), dhe shume mesuese jane te detyruara te punojne part-time.
 

abstraction

Carpe Diem
po mir pra,fol konkretisht mos i bjer nga la-la land i,nga te kuptoj un ty??...
supozojme se x person ka mbaruar juridik,po marr kete dege, se njoh dike te tille,dhe do flas konkretisht.
Ka mbaruar juridik,se di mir bejn specializime apo jo,ama ajo pret qe te behet gjyqtare ne gjykaten e durresit..puna esht se vend nuk ka per gjykates...e si duket ska per tu leruar ndonje vend per nja 10 vjet te tjera...
tani kjo ca do bej???,....te ngeli pa pun vetem se ska pune per profesionin e vet???
jo,e esht futur ne nje agjenci turistike....
me kupton ku e kam fjalen???...e rendesishme esht te mos jesh pa pune,ktu dua te dal!


Na del qe eshte dileme e madhe pra. Po sa studente dalin pervit si puna e kesaj. Po sa dege te ndryshme ? Ti the qe kush eshte i zot e gjen? Ne mos te gjej pune ne degen qe mbaroi do gjej diku tjeter cfaredo lloji. Pra prape dalim eshte dileme. Se gjithe ato studenta ku do punesohen ?:eek:hh:
Eshte nje pasiguri jetesore atje, ngado ta rrotullosh.
 

Yellow Redhead

angels walk among us
Ne fakt dhe kjo duhet marre parasysh...fakti i deges qe vazhdon ne universitet....shumices i del per psikologji, apo supozojme mesuese fillore...tani ktu s'eshte faji i askujt qe ska vende pune,ok ata duan pune se mbarojne shkollen,po shteti ku ti gjeje vendet per psikolog..
prandaj vjen ceshtja serisht tek punet private..vertet nuk sherbejne per ndonje gje, ama pa rroge nuk ngel..shume njerez bejne pune qe nuk i pershtatet profesionit,se me fol sinqerisht me rendesi ka paraja,se sa shfrytezimi i profesionit,te pakten ashtu e mendoj un...megjithate sdo te thote gje,qe ska pune per profesionin tend, dhe te rrish pa pune..tja drejtosh or e cast syte shtetit se mos hap vende pune...vendet e punes kto jan,nuk do shpiken te tjera...e ca mund te jen then me siper miku,paraja..ato luajne pak rol,per me mos then fare, nqs je i afte te vendosesh ti per te ardhmen tende...

ku ti gjeje shteti vendet per psikolog? po nqs nuk hap shteti mundesi te reja pune kush do i gjeje un dhe ti?
privati sherben me shum se shteti nditet e sotme,,mos t them qe ka edhe rrogat me tlarta se punet n`shtet
mos ma merr per keq por kur te kesh ber tpakten 1 vit universitet do e kuptosh sa e rendsishme esht tkesh 1 pun qe i pershtatet shkolles tende..sepse ti po i perkushtohesh vetem asaj dege me pasion dhe do te duket shum kot tbesh 1 pun qe se pelqen..vetem per te mbijetuar!!
un kte vit pata mundsine per t`punu te doganat n`rinas (aty ku punon plaku im) por sdoja vet sepse jam shum out nga ato gjera qe behen andej dhe sado qe un di mesoja (se normal qe mund te beja ate pun) skishte per tme hyre ne xhep

kshuqe un mendoj se tgjith studentat duhet tken mundsi punisimi part-time sigurisht,n`lidhje me ate per cka po studiojne,ndihmon n`zhvillimin e aftsive t`individit
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Mos e beni dhe ju kaq tragjike tani, se bej ate se sme hyn ne pune...
Sa per djeni eshte mire te dish sa me shume gjera ( ska rendesi nqs ska lidhje me profesionin tend...te zhvillon ty si njeri...ur skills...)
Edhe nqs aq eshte mundesia e Shqiperise per momentin...mund te hidheni ju puputhi per vende psikollogu dhe robotike...
Une them qe njeriu duhet te pershtatet....mund te gjesh dicka qe eshte e aferme me ate qe ke mbaruar...ose dicka qe te pershtatet dhe te pelqen...
Eshte e pamundur te te bien te gjitha nga qelli qe diten e pare qe mbarove universitetin....

Mos u alarmoni kot se cdo gje ka zgjidhje...

Ps: nqs ska vende psikollogu...hapen kabinete te reja....eshte ne mode tani me boten e stresuar te vej tek psiko...( duhet dhe te ndryshoj mentaliteti...qe po vajte tek psiko sje i cmendur...vec i stresuar:p)
 

sensuu

sweet
e kisha ndermend te futesha ne nje pune gjate veres,po deri kur mbarova une provimet,ma kishin zene vendin :(
 

Yellow Redhead

angels walk among us
Mos e beni dhe ju kaq tragjike tani, se bej ate se sme hyn ne pune...
Sa per djeni eshte mire te dish sa me shume gjera ( ska rendesi nqs ska lidhje me profesionin tend...te zhvillon ty si njeri...ur skills...)
Edhe nqs aq eshte mundesia e Shqiperise per momentin...mund te hidheni ju puputhi per vende psikollogu dhe robotike...
Une them qe njeriu duhet te pershtatet....mund te gjesh dicka qe eshte e aferme me ate qe ke mbaruar...ose dicka qe te pershtatet dhe te pelqen...
Eshte e pamundur te te bien te gjitha nga qelli qe diten e pare qe mbarove universitetin....

Mos u alarmoni kot se cdo gje ka zgjidhje...

Ps: nqs ska vende psikollogu...hapen kabinete te reja....eshte ne mode tani me boten e stresuar te vej tek psiko...( duhet dhe te ndryshoj mentaliteti...qe po vajte tek psiko sje i cmendur...vec i stresuar:p)

mir e ke ti,te pershtatemi,po si tja bej un qe sme hyn ne sy as1 pun tjeter dhe qe dua te ndertoj 1 rrobot timin..per kte po mesoj nfund te fundit:D
 

HaRoMsI

<3 WiDe <3
ku ti gjeje shteti vendet per psikolog? po nqs nuk hap shteti mundesi te reja pune kush do i gjeje un dhe ti?
privati sherben me shum se shteti nditet e sotme,,mos t them qe ka edhe rrogat me tlarta se punet n`shtet
mos ma merr per keq por kur te kesh ber tpakten 1 vit universitet do e kuptosh sa e rendsishme esht tkesh 1 pun qe i pershtatet shkolles tende..sepse ti po i perkushtohesh vetem asaj dege me pasion dhe do te duket shum kot tbesh 1 pun qe se pelqen..vetem per te mbijetuar!!
un kte vit pata mundsine per t`punu te doganat n`rinas (aty ku punon plaku im) por sdoja vet sepse jam shum out nga ato gjera qe behen andej dhe sado qe un di mesoja (se normal qe mund te beja ate pun) skishte per tme hyre ne xhep

kshuqe un mendoj se tgjith studentat duhet tken mundsi punisimi part-time sigurisht,n`lidhje me ate per cka po studiojne,ndihmon n`zhvillimin e aftsive t`individit

Epo kot nuk te them una se je e zgjuar ti :D
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
mir e ke ti,te pershtatemi,po si tja bej un qe sme hyn ne sy as1 pun tjeter dhe qe dua te ndertoj 1 rrobot timin..per kte po mesoj nfund te fundit:D
Epo do e ndertosh por jo sa te mbarosh fakultetin, pastaj e dije kur e zgjodhe ate dege se si qendron puna ne Shqiperi me vendet ne kete dege....
 
Top