Dilema e punesimit

Yellow Redhead

angels walk among us
e dija sigurisht..dhe po mos vazhdoja kte lloj inxhinieri,do me dilte ndo1 tjeter,prap te inxhinieria do perplasesha,aty i kam prirjet:)
kjo esht dega me e 'varfer' n`shqipri dihet.si thua ti mos shkoj as1ri se e dim qe skemi per t`pas punet qe duam..eh ca tbo shpresa:D
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Epo aq kohe qe je per inxhinjeri...do thuash qe sdo gjesh asnje vend si inxhinjere? Edhe nqs nuk eshte pikerisht robotike...dicka qe ka lidhje me inxhinerine do gjesh...kuptohet aq kohe sa je e zotja...
Kur te shfaqet vend per robotike...do e zesh...
Nuk eshte nje gje pa shprese....ama nqs iken nga ideja...KETE PUNE SE BEJ SE SME HYN NE PUNE...sdo arish larg:p
 

braziljania

Anëtar i Nderuar
ku ti gjeje shteti vendet per psikolog? po nqs nuk hap shteti mundesi te reja pune kush do i gjeje un dhe ti?
privati sherben me shum se shteti nditet e sotme,,mos t them qe ka edhe rrogat me tlarta se punet n`shtet
mos ma merr per keq por kur te kesh ber tpakten 1 vit universitet do e kuptosh sa e rendsishme esht tkesh 1 pun qe i pershtatet shkolles tende..sepse ti po i perkushtohesh vetem asaj dege me pasion dhe do te duket shum kot tbesh 1 pun qe se pelqen..vetem per te mbijetuar!!
un kte vit pata mundsine per t`punu te doganat n`rinas (aty ku punon plaku im) por sdoja vet sepse jam shum out nga ato gjera qe behen andej dhe sado qe un di mesoja (se normal qe mund te beja ate pun) skishte per tme hyre ne xhep

kshuqe un mendoj se tgjith studentat duhet tken mundsi punisimi part-time sigurisht,n`lidhje me ate per cka po studiojne,ndihmon n`zhvillimin e aftsive t`individit

E di qe esht e veshtire..:)...sidomos per ju studentet..
por jam e atij mendimi qe doli me siper...duhet te pershtatesh..jo cdo gje behet si duam ne..dhe vendet jan krijuar,po kapem kot ke psikologu un prap...:D..psh neper shkolla 9 vjecare te kete psikolog...sa me mar nje rroge sht,se asnje funksion nuk ka...kur nuk ka ne shkolla te mesme,ska si te kete ne 9 vjecare..me nje fjal po them qe mundesite krijohen per individet qe te punesohen...po se zihen vendet ske ca te besh....nuk e mohoj qe ka papunesi,kudo ka..po un mendoj se kjo ka te bej me teper me neglizhence nga individi se sa nga shteti...
kemi permendur shpesh privatin...atehre pse mos ta gjejme punen aty,qe ti pershtatet profesionit po flas..perderisa dhe rroga esht me e mire,dhe ne nje kohe qe privati ka mundesi zgjerim personeli...
Un personalisht jam per punen ne privat,dua te zgjedh informatiken si dege ne universitet,se e di qe ka vend pune gati ne cdo vend kjo fushe,ama dhe pa pune sdo rrija kurre,esht nuk esht ajo qe kam mbaruar, kur te jem e afte per te punuar,po flas..:)
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Epo nqs te gjithe do punonin tek privati...per shetitin kush do ngeli?
 

braziljania

Anëtar i Nderuar
Jo jo e kam fjalen,kur sgjen pune ne shtet...drejtohu tek privati,ose akoma me mire,hap dicka vete privatisht,mgjth kjo ka nevoje per shume fonde..s'esht nje iniciative e kollajshme,ose jo kur je e vetme ne ndermarrjen e saj
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Te hapesh dicka personalisht, duhet te kesh nje baze...dhe jo vetem fonde. Duhet te jesh e shkathet dhe e zonja te besh ball konkurences...
Une prandaj them qe eshte me e mira te dish sa me shume nga aq me shume fusha...
Mos prisni pralla me mbret...sepse kjo eshte situata...

Kur te gjendet vendi punes do gjendet, ama deri sa te gjendet ska mundesi mos jet dicka qe tju pershtatet sado pak...ama mmos prisni rrogen 1000 euro qe kur mbaruat universitetin
 

Alchohole

Moderator!
Qe te kesh biznisin sa me te suksesshem duhet qe se pari te kesh nje produkt qe askush nuk e ka pra te jesh pa konkurenc,te ofrosh njerezve nje produkt qe ata e kerkojne dhe qe te jene te kenaqur me te,te kesh baze te fort poashtu edhe parate per te investuar ne te ( ne menyre qe investimi te jete sa me perparimtar).Duhet te gjitha ti parashikosh se pari ne mendjen tende me pas ti qesesh ne leter e ne fund te fillosh biznisin.
Kjo ndoshta eshte menyra me e mire per pune.Normal qe ke fitime me te medha por edhe lodhja eshte me e madhe.
 
Papunsija ka kohe qe eshte bere problem...e tani me krizen eshte bere problem ne sh vende te botes...jo me ne Shqiperi...
Gjithsesi une jam e mendimit qe kush do te punoj gjen vend pune... Do thoni ju : pse do kenaqet me cdo rroge?! Nqs ska asgje me te mire dhe asnje shanc tjeter PO... seshte TURP te punosh...

Ate dilemen qe the ti me mbarimin e shkolles dhe vendi punes, e kan te gjithe sepse kerkohen njerez me eksperience... por aq kohe sa ke mesuar gjate shkolles dhe je i zoti i vetes.. ska mundesi mos gjesh pune, sepse sado miq dhe leke te kene idiotat qe smarin vesh nga puna, pronari do kerkoj dike qe ti mbaroj pune...jo dike qe e mban se e ka "mik"

Kjo teme ne fakt kerkon shume diskutim dhe si per fillim jam shume dakrod me inen.

Personi qe ka te mbaruar nje shkolle ( e cfardo dege dhe lemie qofte ) cdohere do gjej 5 min e veta ne jeten profesionale. Ne pyetje eshte koha, durimi dhe menaxhimi me i mire i saj. Une nuk di qe te egzistoje ndonje pune e keqe. Cdo njera nga ato do te sjell nje lloj pervoje.

Problemi me rinine shqiptare qendron pikerisht ketu. Sapo kane marre diplomen ne xhep menjehere kerkojne te ulen ne karige e zyra. Kam nje shok une qe tani ka mbaruar fakultetin ekonomik dhe eshte tmersisht i deshperuar nga ajo qe punon si kontabilist ne nje dyqan plastikash. Nervikosem se pse nuk e kupton ai qe me 22 vjet askush nuk do e bej ate minister te ekonomise, as drejtor banke as drejtor firme. Me nje nat nuk behemi ate cfar deshirojme te jemi gjate gjithe jetes. Pikerisht se sa larg ne kariere ka aritur njeriu duke provuar shume gjera kam vajzen e xhaxhait. Ajo para 15 viteve mbaroi fakultetin e farmacise dhe si fillim disa vite puni shitese ne nje barnatore. Gjithe e shifnin me habi se si ajo me fakul. te mbaruar vendosi per nje hap te tille. ( ne shtepi po te rrish nuk fiton asnje gje, ne pune se paku fiton nje rroge, fiton pervoje, del dhe komunikon me njerez ). Me pas vazhdoi si profesoreshe ne shkollen e mesme te mjeksise dhe duke i ''futur hundet'' dhe ne shume projekte dhe organizata te tjera sot eshte Drejtoreshe e Bankes Boterore.

Duhet shume pune, vullnet, deshire, kembengulje, durim dhe aftesi per te arrit te caqi ku deshirojme. Flijeni mendjen rehat ju qe keni mbaruar shkolle se nuk mbeteni pa pune. Dhe ne treg te dali nje i pashkolle dhe nje qe ka mbaruar shkollen, ky i fundit do perparoje me shume se do di si te sillet me mire me konsumatorin, do di te komunikoje me mire dhe nga tezga do hapi nje gje me te madhe. :).

Koha eshte resurs shume i vlefshem andaj mos e harxhoni duke ndejt ne shtepi dhe duke akuzu shtetin se nuk me siguroi pune, se nuk pata fat e blla blla blla.

P.S. lol me falni se e paskam zgjatur shume.
 

Karamele Zana

Anëtar i Nderuar
Te filloi icik pune rinia shqipetare qe kur jane ne shkolle nuk i humbet gje. Ca na gjeti ne te tjeret qe kemi filluar qe 16 vjec pune (shkolle paradite, pune mbasdite). Duke filluar pune, heret kerkon pune (fillon tia dish vlerat punes edhe lekut). Mbaron shkollen, vertete e fut diplomen ne xhep, kerkon nje vend pune per ate diplome; por deri sa te hapet nje vend i tille pune, gjej dicka per te vazhdur. Duke pasur diplomen ne xhep, ke gjithmon piksynimin e karrieres tende, deri atehere ka vende te tjera pune qe te ndihmojne ne keto kohe te kesaj "krize" ekonomike.
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Ata qe kane jetuar me endrren se diploma automatikisht paraqet nje vend pune, them se jane zhgenjyer tmerrsisht ose ose kane pare endrra me sy hapur. Diploma eshte mjafte e rendesishme, por, munde te jete vetem njera nga rruget deri ke puna madje edhe te profesionet mjafte specifike. :gjujpeshk:
Ne konkurrencen e eger te punes me te cilen ballafaqohemi them se ka edhe padrejtesi dhe jo meritokraci ama te gjitha keto ne te shumten e rasteve realizohen ne kushte dhe kritere te barabarta. Kjo dmth. se ne tregjet e vogla siq eshte Kosova ku shumica e njerezve njifen mes vete ne kushte te barabarta normalisht qe fiton ai qe ka i cik me shume te njohur. Nuk munde te themi se kjo ndodhe vetem te ne. Per pozita te lakmuara kjo ndodhe edhe ne vendet me demokratike.
Por gjithsesi se tregu i punes ka edhe pozitivizmin e vet. Pra tregu eshte i hapur. Kush mendon se i eshte ebre e padrejt le te del ne treg. Tregu i mundesive per njerezit e guximshem dhe te sgjuar nuk mbyllet kurre. Ai gjithnje eshte i hapur. Prandaj nuk dua vetem te kundershtoj por nuk eshte aq zi sa pretendojne ta thuan disa.
Per punetoret ka pune gjithnje, madje edhe pune mjafte terheqese. :gjujpeshk::gjujpeshk: Une mjafte shpeshe jam pjese e paneleve intervistuese. Me keqardhje e them se eshte mjafte e pa kendshme te vijne ne interviste njerez me nje these dokumente shkollash dhe pa asnje bagazh njohurish. Kjo eshte shume e vertete por ne te njejten kohe edhe shume e tmerrshme. :espuls::espuls:
Njeriu qe kerkon pune ne radhe te pare duhet ta njohe vetveten.
 

redi-

Anëtar i Respektuar
Kitraa 123

Shume e vertet,
Dilema e punesimit, gjate gjith jetes eshte prezente ne cdo familje.
 

Ivani

Anëtar i ri
na gjeni mo ndo nje punkeeeeeeeee,,,se na shojten ketu ne tiroooooooone,,,vetem sot me kane mare nje pezjecke jurke
 

Angel_Devil

Themelues i Forumit
1 dicka e degjoj shpesh spunohet per 150 mije lek e po rrini pa pun popull leshi sjeni msu me pune jo qe ska pune kush don pune punon ato qe sgjejne pune ka vetem nje arsye skan qef me punu
 

redi-

Anëtar i Respektuar
ANGEL_DEVIL

dicka e degjoj shpesh spunohet per 150 mije lek e po rrini pa pun popull leshi sjeni msu me pune jo qe ska pune kush don pune punon ato qe sgjejne pune ka vetem nje arsye skan qef me punu

Per zotin nga nje here me mire eshte me punuar me 15000 lek se sa te qendrosh na nje kafe ne nje kafe tjeter.Se risku vjen vete.Mjafton qe ne te kemi deshiren.
 
1 dicka e degjoj shpesh spunohet per 150 mije lek e po rrini pa pun popull leshi sjeni msu me pune jo qe ska pune kush don pune punon ato qe sgjejne pune ka vetem nje arsye skan qef me punu

Nuk do e shihja kaq te lehte edhe pse ne njefare menyre jam dakort me ate qe thoni
 

Angel_Devil

Themelues i Forumit
ANGEL_DEVILPer zotin nga nje here me mire eshte me punuar me 15000 lek se sa te qendrosh na nje kafe ne nje kafe tjeter.Se risku vjen vete.Mjafton qe ne te kemi deshiren.

Nuk do e shihja kaq te lehte edhe pse ne njefare menyre jam dakort me ate qe thoni

nuk eshte e lehte dihet se eshte rroge qesharake por te pakten kalon paraditen dhe je i mbledhur diku ne darke do e pish 1 kafe dhe je ok po te rrish kot pa pune se thua jan pak leke ske asnje hyrje dhe ke vetem shpenzime prandaj me mire me pak leke se sa te rrish pas babid si zorraxhi per ti kerku lek per cigare e kafe te pakten 1 person te nxjerri shpenzimet e veta
 
Me kete as qe e diskutoj jam dakort edhe une kur nuk e ke mundesin per shume duhet te mjaftohesh me pak. Por ajo qe doja te thosha eshte se ndonjeher gjerat behet kaq keq sa disa do te donin te punonin jo per kaq por edhe per me pak dhe nuk kan ku gjejn.
 

redi-

Anëtar i Respektuar
ANGEL_DEVIL

Ideja e temes qendron ketu; kemi nje student qe perfundon shkollen e larte per x dege;ai kete shkoll e ka bere qe te zene nje vend pune,Mirepo kur te dal per te kerkuar nje vend pune shikon qe dyert nuk i hapen,stresi fillon te rritet kur shikon qe ka ne pune nga ata qe nuk kan shkollen e larte.Dilema e punsimit thellohet edhe me shume kur kerkojne pundhensit,miq,lek e keshtu me rradh.
Por kto qe skan shkoll edhe ju duket pak 15000, ata e kan gabim,
 

redi-

Anëtar i Respektuar
princi_gjak_perzier

[/B]
Por ajo qe doja te thosha eshte se ndonjeher gjerat behet kaq keq sa disa do te donin te punonin jo per kaq por edhe per me pak dhe nuk kan ku gjejn

Eshte e vertete,Mu kujtua rasi i nje sportisti nga Burreli, qe ne Kohen e Enver Hoxhes kishte qene nr njesh, tani ishte i kantandisur ne nje shtepi qe nuk kishte as cati..
 

Angel_Devil

Themelues i Forumit
ok ktu jam dakort me ty kush ka shkolle duhet te kerkoje dicka me te mire po dhe ktu eshte gjithcka me mik vetem miku ben pune po dhe kto qe jan me shkolle sa te rrin pa pune me mire 1 pune sa me mar dicka sa te gjejne dicka me serioze se po ndenjen ne shtepi do trashen nga bycet para pc
 
ANGEL_DEVIL

Ideja e temes qendron ketu; kemi nje student qe perfundon shkollen e larte per x dege;ai kete shkoll e ka bere qe te zene nje vend pune,Mirepo kur te dal per te kerkuar nje vend pune shikon qe dyert nuk i hapen,stresi fillon te rritet kur shikon qe ka ne pune nga ata qe nuk kan shkollen e larte.Dilema e punsimit thellohet edhe me shume kur kerkojne pundhensit,miq,lek e keshtu me rradh.
Por kto qe skan shkoll edhe ju duket pak 15000, ata e kan gabim,

Shikoni se nje pjes shikojn enderra ose me sakt mendoj se e drejta eshte qe psi kan mbaruar shkollen te fillojn direkt pune per ate deg qe kan mbaruar. heeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeej me duket se duhet te zgjoheni pak, as ne shtetet me te zhvilluara nuk ndodh kjo.
Cdo njeri fillon me pun nga fundi i piramides dhe pastaj shkon drejt kryes.
Dhe nese ke mbaruar per doktor dhe punos si suvaxhi ca kohe nuk u be qameti.
 
princi_gjak_perzier

[/B]

Eshte e vertete,Mu kujtua rasi i nje sportisti nga Burreli, qe ne Kohen e Enver Hoxhes kishte qene nr njesh, tani ishte i kantandisur ne nje shtepi qe nuk kishte as cati..

Epo nje nga shume shembujt miku im.
 
ok ktu jam dakort me ty kush ka shkolle duhet te kerkoje dicka me te mire po dhe ktu eshte gjithcka me mik vetem miku ben pune po dhe kto qe jan me shkolle sa te rrin pa pune me mire 1 pune sa me mar dicka sa te gjejne dicka me serioze se po ndenjen ne shtepi do trashen nga bycet para pc

doc hahhahahahhahhahaha je i mmadh hahahhahaa
 

redi-

Anëtar i Respektuar
princi_gjak_perzier

Dhe nese ke mbaruar per doktor dhe punos si suvaxhi ca kohe nuk u be qameti.

Kush me. kjo rinia e sotshme, as qe behet llaf me punuar ne suvaj me, ata mundesisht dujne edhe kepucet kur te dalin ti kete te llustruara, jo per gje po ju eshte rritur mendja e thone me vete: "Une kam perfunduar shkoll te larte, jam dikushi..."
 
princi_gjak_perzierKush me. kjo rinia e sotshme, as qe behet llaf me punuar ne suvaj me, ata mundesisht dujne edhe kepucet kur te dalin ti kete te llustruara, jo per gje po ju eshte rritur mendja e thone me vete: "Une kam perfunduar shkoll te larte, jam dikushi..."

U dhjefshin ata Hhahhaha(kur thot edhe xhaxha im) epo ateher le te ngordhin per te ngren.
As ne amerik nuk fillon dikush direkt pune per profeionin qe ka mbaruar.
Me duket se keta tanet po i shikojn gjerat pak steprapthi, nuk them se eshte e drejt ajo qe po ndodh (pra qe nuk gjejn pune direkt) por jo kaq fare, sa dalin na veza duan te kendojn direkt keta.
 
Top