#Dilema(N) Po sikur te lindnim pleq?

sofia

Antarë i Respektuar
Pak vite me pare teksa po kthehesha nga Tirana pas nje provimi, instiktivisht veshi me kap disa tinguj ne radio qe u nguliten aty dhe here pas here kumbojne kaq fort saqe e ke te pamundur te mos i degjosh. Djali ne radio, qe perbente folesin e nje reklame thjesht pyeti:
-Po sikur te lindnim pleq e me kalimin e kohes te rinoheshim?
Pyetje qe fillimisht me beri te qesh instiktivisht, ndoshta nga lodhja, ndoshta nga absurditeti qe me dukej ato kohe kjo ceshtje. Por, po te vish ne ditet e sotme, kur sheh njerez te vdesin, veprimtari qe shkojne ne regres si pasoje themelore e kalimit te moshes, te ben te mendosh dy here.
Po sikur te lindnim pleq, si do te ishte jeta jone? A do te ishte me e besuseshme teoria hyjnore ne krijimin e njerezimit, a do te ndiheshim mire duke menduar se sa kohe do te jetonim? A do te kishte kancer/hepatit/SST? dhe me kryesorja
A do te ishte me mire?
 

Lauri

Anunnak
... Sofia do hapte të njëjtën temë: po sikur të lindnim bebe të vogla ? :)
 

Desa

Felix - Culpa
Ne në fakt lindim pleq, në trup të një foshnje, por me të gjitha sëmundjet e ardhshme të koduara në DNA. Pastaj sa do ishin gjasat për tu bë foshnjë me një lindje aq ‘agresive’? E kam fjalën te mortaliteti si statistikë.
Pastaj, shumë më rëndë do ishte të përkujdesesh për një ‘foshjë’ 175 cm, 80 kg dhe në pampersa ?? Nataliteti do zbriste me shifra drastike.
Nga një pikëpamje tjetër, të krahasosh pamjen e prindërve dhe të të porsa lindurit!
Interesante si ide, por nuk besoj se do ishte më mirë.
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Llogjikisht eshte krejte ne te kundert me vektorin e universit.
prandaj nuk gjej sens.
Njeriun e motivon progresi i cdo gjeje,nje nder keto dhe rritja, pastaj plakja e ti si pjekuri e keti ekuacioni jetesor.
 

Desa

Felix - Culpa
I bie te ktheheshim ne nje embrion? ?
Ku do vdiste ky embrion?
Më fute në mendime të thella ti ❤️

As embrion s’do ishte. I bie që të vdiste i ndarë në spermatozoidin fitimtar (nga afër 500 milion) dhe ovarien e pjekur, në mitër. ?
 

Nicktjeter

Antarë i Respektuar
Më fute në mendime të thella ti ❤️

As embrion s’do ishte. I bie që të vdiste i ndarë në spermatozoidin fitimtar (nga afër 500 milion) dhe ovarien e pjekur, në mitër. ?
E ai ndodh procesi qe te gjejme mitren?
Se ok ne spermatzoid edhe kthehemi.
Kjo do conte ama gjithe jeten mbrapsht,historine.
Pra i bie te kemi lindur diku afer fundit te botes e te kthehemi tek paleoliti.
E gjitha kjo ndodh nese marrim si hipoteze qe dikush do kujdesej per ne nga mosha 10 vjec e poshte.
Dhe akoma me shume hipoteza vazhdon...nga kush do lindnim?
 

Drejtori

Karikaturistikarikaturonnjekarikaturkarakteristike
Sikur halla te kish bole si do i therrisnim...? :p kot per paralelizem e vura kete pytje qe ka munu popllin nder vite. :D
 

Mogli

Be good or be good at it
i bie qe sapo te lindnim thiken ne dore me e pre bilen pastaj me ja hedh qenit edhe me vdek ske ca jeton kot ?????
 

Abisi

offline✌
Do vlersohej dhe shijohej edhe me teper rinia..se ndodh shpesh te degjojme te moshuar qe thone;te ishim edhe njehere te rinj.
 

Desa

Felix - Culpa
E ai ndodh procesi qe te gjejme mitren?
Se ok ne spermatzoid edhe kthehemi.
Kjo do conte ama gjithe jeten mbrapsht,historine.
Pra i bie te kemi lindur diku afer fundit te botes e te kthehemi tek paleoliti.
E gjitha kjo ndodh nese marrim si hipoteze qe dikush do kujdesej per ne nga mosha 10 vjec e poshte.
Dhe akoma me shume hipoteza vazhdon...nga kush do lindnim?
Si hipotezë e thash edhe unë.
E ke parasysh kur kthen filmin pas? Nëse bëhet një film që nga lindja e deri te vdekja.
Hipoteza vazhdon me regresion kohor, pra, jemi të lindur për të vdekur në mitër. Nga diçka në asgjë. E kundërta e asaj që pretendohet-nga hiçi në përjetësi.
 

Grensi

Dhe vjen nje dite..
asgje nuk vjen nga asgje....dhe asgje nuk perfundon ne asgje....kaq mjafton besoj
 

Delirium

No description ...
Po ska gja vec tkisha lind plak super i pasur dhe me bilen funksionale edhe ooooo jete a je ma ???
Mjafton tkesh bilen , pasurine sot e ke , neser ja fut fut Interit i humb ????
 
Top