Dita ime e bukurisë

braziljania

Anëtar i Nderuar
Dita ime e bukurisë
Një ditë e tërë dedikuar bukurisë...

Kush ndihet e bukur, duket e bukur. E vërtetë, por nuk mund të mjaftohesh vetëm me kaq. Të paktën një herë në muaj lër gjithçka mënjanë dhe dedikoju vetes tënde. Merru me çdo pjesë të trupit. Që nga maja e thoit e deri te flokët, pa lënë pas dore asnjë detaj. Përkëdhelu dhe mos harro: për t’u ndier në formë, mjafton të gjesh harmoninë e brendshme, ndaj fillo të përgatitesh që një natë më parë. Ja këshillat tona

Një natë më parë

Para së gjithash, krijo rreth vetes një atmosferë relaksuese: zgjidh një muzikë të qetë që të mundëson të lësh pas shpatullave çdo mendim negativ ose stresues. Përgatit një darkë të mirë e të lehtë me bazë peshku, për shembull: ton, perime të freskëta të gatuara në avull dhe fruta të freskëta. Konsumoje brenda 20 minutash, në mënyrë që të thjeshtosh procesin e tretjes dhe të mos e rëndosh organizmin. Shtrihu herët në shtrat dhe fli të paktën 7 orë gjumë. Dhe para se të flesh, mos harro banjën e ngrohtë!Relaks në vaskë

Një banjë e mirë duhet të zgjasë maksimumi 15 minuta, në mënyrë që sistemi i qarkullimit të gjakut të mos lodhet dhe lëkura të mos thahet shumë. Temperatura ideale e ujit duhet të jetë 35 deri 38 gradë. Për ta bërë banjën edhe më të rafinuar, mund të hedhësh në ujë ca pika vaji esencial, për shembull vaj shporizi, që ndihmon për qetësimin e ankthit, pagjumësisë dhe tensionit nervor. Thuaji vetes “natën e mirë” duke gjerbur një çaj qetësues pasi ta kesh ëmbëlsuar më parë me mjaltë.
 

braziljania

Anëtar i Nderuar
Titulli: Dita ime e bukurisë

Në zgjim

Shtriqu. Ndiq lëvizje të thjeshta, që riaktivizojnë qarkullimin. Rrotullo duart, këmbët zgjat krahun dhe këmbën e majtë, pastaj krahun dhe këmbën e djathtë. Sapo të jesh ngritur në këmbë, buzëqesh, pi një lëng të shtrydhur frutash të freskëta dhe përgatitu për një dush të mirë. Rregullo temperaturën e ujit që të jetë i ngrohtë: shërben për të hapur mirë poret e lëkurës dhe përgatitu për trajtimet e mëpasme.Skrab, skrab, skrab

Me lëkurën ende të lagur, përgatitu për një nga gjestet më të rëndësishëm të ditës tënde të bukurisë: të çlirosh lëkurën nga qelizat e vdekura dhe pastërtitë. Kalo mbi lëkurë një eksfoliant të mirë, që përmban mikrogranula. Shpërndaje mbi sipërfaqen e epidermës në mënyrë që të stimulosh mikroqarkullimin e nënlëkurës dhe të favorizosh oksigjenimin e shtresave. Përqendrohu më shumë te bërrylat dhe gjunjët, ji delikate në zonën e gjoksit dhe kraharorit dhe mos harro shpinën. Lëkura dhe qafa duan të njëjtin trajtim, por me një produkt specifik.E kanë radhën flokët

Laji flokët me një shampo delikate, që më parë e ke holluar në ujë. Masazho lëkurën për rreth një minutë dhe pastaj shpëlaje mirë kokën, pasi të sigurohesh se e ke eliminuar të gjithë shkumën. Uji nuk duhet të jetë shumë i nxehtë, sepse ndryshe floku dobësohet. Krihu me një krehër të drunjtë dhe pastaj apliko një maskë rigjeneruese për rreth gjysmë ore. Zgjidh një maskë të përshtatshme për flokun tënd dhe mos harro se, edhe nëse nuk ke probleme specifike, do të të shërbejë për t’i mbajtur flokët të shëndetshëm e të fortë. Në fund, nëse bën vapë, lëri flokët të thahen në mënyrë natyrale.
 

braziljania

Anëtar i Nderuar
Titulli: Dita ime e bukurisë

Dopio-maskë për fytyrën

Lëkura e fytyrës, duke qenë e ekspozuar ndaj agjentëve të jashtëm, plaket më shpejt. Të paktën një herë në muaj është rasti për t’i dedikuar dy kura: një maskë pastruese deri në thellësi dhe një maskë rigjeneruese për ta ushqyer. Zgjidh trajtime të përshtatshme për lëkurën tënde dhe pastaj shpërndaje produktin në mënyrë uniforme: nga balli tek mjekra, duke shmangur qepallat, rrathët e syve dhe buzët. Lëre të pushojë aq sa e kërkon produkti dhe më pas shpëlaje me ujë të ngrohtë. Në fund vendos mbi fytyrë një tonik, që i jep lëkurën shkëlqim.Cheeeseee: buzëqesh!

Një buzëqeshje e bukur kërkon buzë të kuruara dhe dhëmbë të shëndetshëm. Edhe në këtë rast duhen eliminuar qelizat e vdekura. Kalo mbi buzë një furçë të butë duke ndjekur lëvizje rrotulluese. Ky veprim shërben edhe për të riaktivizuar qarkullimin. Në fund hidratoji bollshëm dhe masazhoji, në mënyrë që të shmangësh formimin e rrudhave të vogla. Përfundo duke larë dhëmbët, duke u kujtuar që furça duhet kaluar nga lart poshtë, pa harruar një përdorim të mirë të fillit dentar.Këmbë e duar

Janë detajet që bëjnë diferencën, ndaj mos i lër pas dorë ekstremitetet dhe vazhdo ditën tënde të bukurisë me manikyr dhe pedikyr. Kujdesu që të kesh aceton delikat, krem për kutikulat, shkoptha portokalli, limë kartoni, një bazë mbrojtëse dhe smalt në ngjyrën e preferuar. Disa këshilla të vogla: mos i pri thonjtë me prerëse, por me limë dhe mos u jep atyre të këmbëve formë ovale, sepse tek cepat thoi hyn në mish. Kutikulat duhen shtyrë përreth thoit vetëm pasi t’i kesh lënë duart për pak kohë në ujë të ngrohtë dhe sapun. Nuk këshillohen të priten.

Hidrato trupin

Mirë. Nëse i ke ndjekur të gjitha këshillat e mësipërme, tani lëkura është gati për t’u hidratuar. Shpërnda mirë nëpër gjithë trupin një krem ose vaj që e mban lëkurën elastike dhe përfito për një masazh të shkurtër. Ndiq lëvizje të vogla rrotulluese me duar në mënyrë që të riaktivizosh qarkullimin dhe të favorizosh oksigjenimin e shtresave të lëkurës, duke pasur parasysh se lëvizjet duhen bërë gjithmonë nga poshtë, lart. Në këtë pikë je gati: mbylle ditën tënde të bukurisë me pak nga parfumi yt i preferuar dhe shëno në axhendë datën për muajin tjetër.

Revista Jeta
 
Top