Djemtë u frikesohen vajzave intelegjente?!

TrueLovE

You Have My Heart
Natyrisht se ju frigohen. Per ate edhe hasim shume intelektuale qe jane ne moshe te shtyer dhe te pa martuara. Por edhe nje femer intelegjente frigohet te martohet me nje mashkull jo intelegjent. Nejse ka raste kur edhe femrat intelegjente jane martuar me njerz te pa shkolluar. Keto dashuri kane qene fatale per femren. Edhe pse intelegjente dhe e shkolluar eshte bre pre e burrit. Femra te tilla shumica prej tyre kane deshtuar ne cdo plan te jetes. Jane bere amvise te denja edhe pse kane pas nje potencial te madh te dijes. Zakonisht keto dashuri jane te denuara te deshtojne.
 

Elushe

Vogëlushe
Titulli: Djemtë u frikesohen vajzave intelegjente?!

Eh te shkretet djem....mbeten frikacake tere jetes :p
 

Zana1

Braveheart
Titulli: Djemtë u frikesohen vajzave intelegjente?!

Ka edhe nga ato qe i kerkojne dhe jo vetem Inteligjente, mbase edhe me me shume 1 cik kritere te tjera, Karakter i forte :)
Gjithsesi zakonisht mashkullin Shqiptar, 1 femer me karakter te forte e ben te duket i dobet e kshuqe frikesohet ,

Dhe e vertete personalisht si duroj dot meshkujt Jo-Inteligjente :)

Qe 1 lidhje per mua te funksionoje, duhet te na perputhen interesat dhe karakteret, :)
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Djemtë u frikesohen vajzave intelegjente?!

LOOL, si i bejne qejf vetit :p
 

BoOoMBaStiCk

Il Silenzio
Titulli: Djemtë u frikesohen vajzave intelegjente?!

Po m'tutni,po ma fusni friken!
 
Titulli: Djemtë u frikesohen vajzave intelegjente?!

nuk jane jo, po bejne gjoja, se kush rri diskuton me ne... :p
jo per gje, po e dine qe do humbin ne cdo rast :p
 

Quku

Marakli Krapit
Titulli: Djemtë u frikesohen vajzave intelegjente?!

Un kam frik te djallzuarat jo intiligjentet ;)
 

bella

Anëtar i Nderuar
Titulli: Djemtë u frikesohen vajzave intelegjente?!

Me shume se nga vajzat apo me mire po them femrat inteligjente, meshkujt i friksohen ose ndihen te pasigurte ndaj femrave indipendente ne cdo aspekt....


...sepse ne fakt meshkujt e konsiderojn femren si nje objekt ose orendi per shtepin. pra e imagjinojn figuren e gruas si shtepiake ne guzhin duke gatuar dhe ne banje duke lare rrobat e tyre :p....por mendoj se ti e ke kapur temen ne aspekt tjeter dhe jo ne ate qe un po mendoja. qe do te thote:

Ti po thua kur nja vajze e shkolluar lidhet, dashurohet ose martohet me nje djal qe nuk ka bere shkolle ose edhe e kunderta. kjo eshte tjeter gje, sepse ne dashuri flasin aryse te tjera, si terheqja fizike, pasioni ose arsye te tjera. Dhe persa i perket kesaj teme, mendoj se nje vajze me shkolle dhe nje djal pa shkolle ka dy mundesi te vetme...ose do dominoj ajo ate ose do dominoj ai ate.


Po u kthehem pak asaj qe kam shkruar me siper, per vajzat inteligjente dhe qe djemt i kan frike :p.
Djemt i tremben ne pergjithsi femrave, keshtu qe nje femer inteligjente eshte dicka teper per ta :). por nje burre inteligjent nuk mbetet ne gracken e maskilizmit te tij, egocentrizmit te tij per te ven ne dukje se eshte me inteligjent se nje grua. nje burre inteligjent e trajton gruan njesoj, ne menyre te barabarte me veten.
sic po thosha, nje femer e pavarur, (indipendente) e frikeson mashkullin, sepse ai sheh se i ka ikur edhe ai pak kontroll social qe mund te kishte :p tani nje femer eshte e zonja e vetes, mund tja dal edhe pa burrin e saj :D
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Djemtë u frikesohen vajzave intelegjente?!

Ju ngatrroni inteligjencen me dredherine....:) Meshkujt ju lene te fitoni terren per xhentilece...;)
 

Endrra

VIP
Titulli: Djemtë u frikesohen vajzave intelegjente?!

Me shume se nga vajzat apo me mire po them femrat inteligjente, meshkujt i friksohen ose ndihen te pasigurte ndaj femrave indipendente ne cdo aspekt....


...sepse ne fakt meshkujt e konsiderojn femren si nje objekt ose orendi per shtepin. pra e imagjinojn figuren e gruas si shtepiake ne guzhin duke gatuar dhe ne banje duke lare rrobat e tyre :p....por mendoj se ti e ke kapur temen ne aspekt tjeter dhe jo ne ate qe un po mendoja. qe do te thote:

Ti po thua kur nja vajze e shkolluar lidhet, dashurohet ose martohet me nje djal qe nuk ka bere shkolle ose edhe e kunderta. kjo eshte tjeter gje, sepse ne dashuri flasin aryse te tjera, si terheqja fizike, pasioni ose arsye te tjera. Dhe persa i perket kesaj teme, mendoj se nje vajze me shkolle dhe nje djal pa shkolle ka dy mundesi te vetme...ose do dominoj ajo ate ose do dominoj ai ate.


Po u kthehem pak asaj qe kam shkruar me siper, per vajzat inteligjente dhe qe djemt i kan frike :p.
Djemt i tremben ne pergjithsi femrave, keshtu qe nje femer inteligjente eshte dicka teper per ta :). por nje burre inteligjent nuk mbetet ne gracken e maskilizmit te tij, egocentrizmit te tij per te ven ne dukje se eshte me inteligjent se nje grua. nje burre inteligjent e trajton gruan njesoj, ne menyre te barabarte me veten.
sic po thosha, nje femer e pavarur, (indipendente) e frikeson mashkullin, sepse ai sheh se i ka ikur edhe ai pak kontroll social qe mund te kishte :p tani nje femer eshte e zonja e vetes, mund tja dal edhe pa burrin e saj :D

uh sa u lodha duke e lexu...
Dmth me pak fjale(po e perkthej Teta Bellen)....beni ca thote nusja se ja keni pa sherrin ksaj punes ahahahhahahaha
 

bella

Anëtar i Nderuar
Titulli: Djemtë u frikesohen vajzave intelegjente?!

Ju ngatrroni inteligjencen me dredherine....:) Meshkujt ju lene te fitoni terren per xhentilece...;)

eeeeeeee po po gjetet fjalen dredhi ju dhe tani po beni dasem mbi ate fjali :p

meshkujt o do jen vet superior o ska...kjo tregon pasiguri ;) ...se nje vajze qe eshte inteligjente dhe e pavarur ne mendimet e saj kjo e ben mashkullin te vrapoj nga ana e kundert se ska me ca te bej gosti egos se tij :p


ps. Endrra, po normale po he se jan akoma te rinj...po do vin ne moshen tone me grua e do e shohin kush komandon...ju rrofte inteligjenca pastaj ajajja :p
 

BoOoMBaStiCk

Il Silenzio
Titulli: Djemtë u frikesohen vajzave intelegjente?!

Me shume se nga vajzat apo me mire po them femrat inteligjente, meshkujt i friksohen ose ndihen te pasigurte ndaj femrave indipendente ne cdo aspekt....


...sepse ne fakt meshkujt e konsiderojn femren si nje objekt ose orendi per shtepin. pra e imagjinojn figuren e gruas si shtepiake ne guzhin duke gatuar dhe ne banje duke lare rrobat e tyre ...
ky esht mentaliteti vyshkur tashme,kush ka akoma ne koke kete imazh te femres gjynah per te!

Ti po thua kur nja vajze e shkolluar lidhet, dashurohet ose martohet me nje djal qe nuk ka bere shkolle ose edhe e kunderta. kjo eshte tjeter gje, sepse ne dashuri flasin aryse te tjera, si terheqja fizike, pasioni ose arsye te tjera. Dhe persa i perket kesaj teme, mendoj se nje vajze me shkolle dhe nje djal pa shkolle ka dy mundesi te vetme...ose do dominoj ajo ate ose do dominoj ai ate.
Ne shekullin e kaluar ishte pjesa derrmuese e pa shkolluar por kishin mendime me te krijuara se ne,dmth nuk ekzistonte copy-paste,teknologji. Ne sot jemi kthyer ne robote,kush ska diplome quhet kategorikisht inferior,ky per mua esht gabim.Dominim do te thote jo-respekt reciprok ne syte e mi.
Indipendenca do te thote per mashkullin qe s'ka timonin e "anijes",kesaj i tremben vertet!
Por un sot shikoj shum femra qe i ke ne maj te makinave luksoze para parukerive,qendrave te masazhit kurse bashkeshortet e tyre neper zyrat e bankave,kshuqe ju duhet pune te arrini te trembni nje MASHKULL.
 

Zana1

Braveheart
Titulli: Djemtë u frikesohen vajzave intelegjente?!

Kurse ti shoku lart ke pershkruar dicka krejt ndryshe, dhe 1 pjese shume te vogel, ne s'po bejme se kush eshte me i forti se e dime qe ju meshkujt e keni forcen fizike :)

Nuk mendoj qe ky ishte qellimi, dhe thelbi i temes :) :p
 

bella

Anëtar i Nderuar
Titulli: Djemtë u frikesohen vajzave intelegjente?!

ky esht mentaliteti vyshkur tashme,kush ka akoma ne koke kete imazh te femres gjynah per te!


Ne shekullin e kaluar ishte pjesa derrmuese e pa shkolluar por kishin mendime me te krijuara se ne,dmth nuk ekzistonte copy-paste,teknologji. Ne sot jemi kthyer ne robote,kush ska diplome quhet kategorikisht inferior,ky per mua esht gabim.Dominim do te thote jo-respekt reciprok ne syte e mi.
Indipendenca do te thote per mashkullin qe s'ka timonin e "anijes",kesaj i tremben vertet!
Por un sot shikoj shum femra qe i ke ne maj te makinave luksoze para parukerive,qendrave te masazhit kurse bashkeshortet e tyre neper zyrat e bankave,kshuqe ju duhet pune te arrini te trembni nje MASHKULL.

:D eh ky eshte nje tjeter paragjykim. sepse nese ti sheh kete gje, un psh shoh dicka tjeter. shoh vajza te shkolluara vet, te dala ne pune vet, kan shtepin e tyre (se nuk flitet vetem per burre e gru ne nje martese), jetojn indipendencen e tyre ekonomike dhe sociale pa pasur nevojen per ndihmen e nje mashkulli.....shoh gra qe punojn si burrat e tyre :)....tani se ti sheh gra qe shkojn ne parukeri e ke fjalen per ato te pasurat e te perkedhelurat e "fatit"...un psh flas nga eksperienca personale....kam punuar menjehere pas shkolle e ne parukeri shkoj nje here ne gjasht muaj per te prer pak majat e flokeve :p....keshtu qe e them kete sepse biem ne paragjykim shembujsh ashtu......po te flasim per kohet qe kan ardhur, gruaja eshte ne nje rritje ne shoqeri...ajo nuk eshte me e varur nga pretendenti i saj......eshte me ambicioze, me kerkuese dhe kjo e ben me inteligjente dhe me te pavurur, e keshtu qe meshkujt duhet ta pranojn ...frika pastaj eshte, por do largohet, po largohet, ja duke ju pare juve ketu qe skeni frik nga askush :p
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Djemtë u frikesohen vajzave intelegjente?!eeeeeeee po po gjetet fjalen dredhi ju dhe tani po beni dasem mbi ate fjali :p

meshkujt o do jen vet superior o ska...kjo tregon pasiguri ;) ...se nje vajze qe eshte inteligjente dhe e pavarur ne mendimet e saj kjo e ben mashkullin te vrapoj nga ana e kundert se ska me ca te bej gosti egos se tij :p


ps. Endrra, po normale po he se jan akoma te rinj...po do vin ne moshen tone me grua e do e shohin kush komandon...ju rrofte inteligjenca pastaj ajajja :p

Topat ne lufte, dhe femrat ne kuzhine thone gjithmone fjalen e fundit..:)
Ne jemi burra, dhe nuk merremi me hollesira si ju....;)
 

bella

Anëtar i Nderuar
Titulli: Djemtë u frikesohen vajzave intelegjente?!

Topat ne lufte, dhe femrat ne kuzhine thone gjithmone fjalen e fundit..:)
Ne jemi burra, dhe nuk merremi me hollesira si ju....;)

Eeee topat ne dore ju dhe femrat duke kercy rreth zjarrit them un :p

ahahaha po me duket e kunderta cuditerisht, tere diten 24 ore nn stop merreni me ne ju "trashsirat" meqe ne ishim hollesira :p po ku rrini dot pa ne ju eee :lol:
 
Redaktimi i fundit:

Zana1

Braveheart
Titulli: Djemtë u frikesohen vajzave intelegjente?!

Topat ne lufte, dhe femrat ne kuzhine thone gjithmone fjalen e fundit..:)
Ne jemi burra, dhe nuk merremi me hollesira si ju....;)


Kjo eshte frymezimi jone ne k'te rast :D :p

Shote_Galica.jpg
 

BoOoMBaStiCk

Il Silenzio
Titulli: Djemtë u frikesohen vajzave intelegjente?!

Zana me ke keqkuptuar siç duket,shiko çfare kam shkruar un jo avatarin.

Bella,nuk esht paragjykim esht ajo qe mua me ka ren ne sy,ti jeton diku tjeter dhe atje esht ndryshe.
Ketu sjellim çfare shikojm ne jo teorine si duhet te jete! Pastaj vlersojm si te duam.
Me thuaj kur ka filluar femra ti mari terren mashkullit?
Fajin per kete e kan ato qe zgjedhin tekstet shkollore te historise qe s'na tregojn me shum per femren,vetem i cekin... ishte vajza Mbretit Austro-Hungarise dhe kaq.
Femra e pare qe un kam lexuar ne nje liber te historise ishte gruaja
Justinianit,Teodora,shpjegonte se si ndikonte ajo ne politiken e tij. Nese ke nje shembull te hershem ma shkruaj se dua ta njoh.
Si gjithmone po te njejtat fjale perserisni ne fund.... ndryshon zeri por jo gjuha!
 

bella

Anëtar i Nderuar
Titulli: Djemtë u frikesohen vajzave intelegjente?!

Zana me ke keqkuptuar siç duket,shiko çfare kam shkruar un jo avatarin.

Bella,nuk esht paragjykim esht ajo qe mua me ka ren ne sy,ti jeton diku tjeter dhe atje esht ndryshe.
Ketu sjellim çfare shikojm ne jo teorine si duhet te jete! Pastaj vlersojm si te duam.
Me thuaj kur ka filluar femra ti mari terren mashkullit?
Fajin per kete e kan ato qe zgjedhin tekstet shkollore te historise qe s'na tregojn me shum per femren,vetem i cekin... ishte vajza Mbretit Austro-Hungarise dhe kaq.
Femra e pare qe un kam lexuar ne nje liber te historise ishte gruaja
Justinianit,Teodora,shpjegonte se si ndikonte ajo ne politiken e tij. Nese ke nje shembull te hershem ma shkruaj se dua ta njoh.
Si gjithmone po te njejtat fjale perserisni ne fund.... ndryshon zeri por jo gjuha!

ah nese e ve ne kete prizem te jap disi te drejte...por sepse bota eshte maskiliste, e sunduar prej mashkullit...dakort ketu ke te drejte te mendosh se mashkulli ka terren....ajo qe un po them eshte se; qe nga momenti qe femra ka kerkuar te drejta te barabarta, ka fituar edhe te drejten e votes me vone e me pas indipendencen e saj si njeri, si femer me pas...atehere ketu ndryshon......terreni po fitohet, nese ju e keni gjetur te gatshem te dashur meshkuj...sepse bota patriarkale ju ka edukuar dhe rritur se ju takon cdo gje, se do jeni sundimtari i jeteve te te gjitheve pastaj...eh ka ikur me kohe ajo kohe :p


Gruaja eshte shtylla dhe mendja e nje mashkulli, pra eshte inteligjente...mashkulli eshte ai qe eshte :p
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Djemtë u frikesohen vajzave intelegjente?!

O rezistoni burra e mos jepni shpirt kaq lehte. Te lagur se te lagur mustakun por rezistence duhet te bejme :p:drumepre:
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Djemtë u frikesohen vajzave intelegjente?!

Paska goca intelegjente ?:O:mah:
 

BoOoMBaStiCk

Il Silenzio
Titulli: Djemtë u frikesohen vajzave intelegjente?!ah nese e ve ne kete prizem te jap disi te drejte...por sepse bota eshte maskiliste, e sunduar prej mashkullit...dakort ketu ke te drejte te mendosh se mashkulli ka terren....ajo qe un po them eshte se; qe nga momenti qe femra ka kerkuar te drejta te barabarta, ka fituar edhe te drejten e votes me vone e me pas indipendencen e saj si njeri, si femer me pas...atehere ketu ndryshon......terreni po fitohet, nese ju e keni gjetur te gatshem te dashur meshkuj...sepse bota patriarkale ju ka edukuar dhe rritur se ju takon cdo gje, se do jeni sundimtari i jeteve te te gjitheve pastaj...eh ka ikur me kohe ajo kohe :p


Gruaja eshte shtylla dhe mendja e nje mashkulli, pra eshte inteligjente...mashkulli eshte ai qe eshte :p

Femra ka filluar te kerkoje te drejtat ketu...
la-liberta-che-gida-il-popolo-eugene-delacroix-1830.png


Te drejten e votes ja kan dhen ne fundin e shekullit XIX dhe me duket pak si e vonshme,por duke u ber fjal per femren e ka rikuperuar terrenin...
Jam dakord me pjesen e fundit,por ajo qe nuk shkon ne kete mes esht se shumica e femrave e shikojn veten dominuese dhe ne shum raste mashkulli perkthehet qullac per ju.
nese ju e keni gjetur te gatshem te dashur meshkuj
kjo pra esht shyqyr e the,ku jemi sot ketu esht fal mashkullit. (vlersojm dhe sakrificat e femres)
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Djemtë u frikesohen vajzave intelegjente?!

Kjo eshte frymezimi jone ne k'te rast :D :p

Shote_Galica.jpg


Misteri me i madh i femrave: arrine te hedhin qiri te shkrire per te hequr rrenjet e qimeve te kembeve, dhe bertasin me te madhe kur shohin nje milimange.

Shota nuk i rruante kembet dhe as nuk kishte frike nga milimangat...;)
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Djemtë u frikesohen vajzave intelegjente?!Eeee topat ne dore ju dhe femrat duke kercy rreth zjarrit them un :p

ahahaha po me duket e kunderta cuditerisht, tere diten 24 ore nn stop merreni me ne ju "trashsirat" meqe ne ishim hollesira :p po ku rrini dot pa ne ju eee :lol:

.....Femrat asnjehere nuk e verejne ate qe ne bejme per ato: perhere dallojne ate qe nuk e bejme.

hihihihiii...;)
 
Titulli: Djemtë u frikesohen vajzave intelegjente?!

Unë nuk jam aq "inteligjent" sa t'i friksohem intelegjencias së femrës, por nuk jam edhe aq i pamencur sa të bëjë prapë të njëtë gjë!
Frikë nga femra intelegjente!!! O zot, injoranca nuk ka kufi! Jo vetëm injorant, por edhe debil duhet të jesh për të përçmuar intelencian në përgjithësi dhe të femrës në veçanti! Fodullëku nuk është inteligjencë dhe këtë e bëjnë meshkujt zakonisht në raport me femrat, për të imponuar jo mençurinë e tyre, por injorancën pa u ballafaquar me atë që mund t'i devalvojnë atributin e shpifur prej të forti. Me sa pash dhe sa kutova unë, këtu janë vënë në përballje forca mashkullore imponuese dhe frika e femrës si toleruese, pavarësisht qëllimit të mirë të autorit. Kjo më duket se ka shprehurbrutalitetin mashkullor dhe inatin femror, por jo relacion nrërgjinor të intelegjencias. As prepotenca mbaurravece nuk është meçuri mashkullore. Inteligjencian për ta vlerësuar duhet të jesh të paktën i një niveli të njejtë me atë që ballafaqohesh dhe kjo nuk ndjell frikën, por admirimin! Unë i friksohem injorancës së mashkullit më shumë se inteligjencias së femrës!

Edhe unë jam e mendimit se vetëm injoranca mundë të përcmonë inteligjencën në pergjithësis e në ketë rastë (pasi eshtë fjala per inteligjencën femrore) inteligjencën tek femrat !
 

Kila

VIP
Titulli: Djemtë u frikesohen vajzave intelegjente?!

ooo Un sjam dakort ! Nuk esht ee then se dikush pa shkolle te jete budalla dhe ne nje martes nuk esht e rendesishme shkolla . Shkolla duhet per punen ndersa ne martese ka te beje Dashuria , mirkuptimi , sinqeriteti , besnikeria , besimi, komunikimi , nje martese behet fatale nga mungesa e atyre qe thash por sigurisht dhe nese te bije nje bashkeshor pijanec , kriminel. ose nje bashkeshorte e perdale jo amvise e mire . Per mendimin tim nuk ka asgje te keqe qe nje femer te behet amvise madje mendoj se esht mire qe te gjitha femrat duhet dhe besoj se e shumica e kane ne vete te qenit shtepiake dmth te meret me kujdesin e shtepise kjo gje do e beje dhe bashkeshortin te lumtur .
 

Nicktjeter

Antarë i Respektuar
Titulli: Djemtë u frikesohen vajzave intelegjente?!

Pupupupu o pike e zene une tani e pashe temen me vemendje
Po ku ma lidh ti hapesja e temes inteligjencen me martesen e deshtuar

Ose kam pire ose keni pire ju.

Ti Sarandioti- -http://www.FV.biz/vb/upload/archive/index.php/t-13191.html

Hajde hajde kulmi!
 

MasteR

I'm offline
Pe: Djemtë u frikesohen vajzave intelegjente?!

NE pergjithesi vajzat e urta perfundojne me meshkujt te shkathet po ashtu e kunderta vajza te hedhura perfundojne me djem te urte
 

Zana1

Braveheart
Titulli: Djemtë u frikesohen vajzave intelegjente?!

Zana me ke keqkuptuar siç duket,shiko çfare kam shkruar un jo avatarin.

Bella,nuk esht paragjykim esht ajo qe mua me ka ren ne sy,ti jeton diku tjeter dhe atje esht ndryshe.
Ketu sjellim çfare shikojm ne jo teorine si duhet te jete! Pastaj vlersojm si te duam.
Me thuaj kur ka filluar femra ti mari terren mashkullit?
Fajin per kete e kan ato qe zgjedhin tekstet shkollore te historise qe s'na tregojn me shum per femren,vetem i cekin... ishte vajza Mbretit Austro-Hungarise dhe kaq.
Femra e pare qe un kam lexuar ne nje liber te historise ishte gruaja
Justinianit,Teodora,shpjegonte se si ndikonte ajo ne politiken e tij. Nese ke nje shembull te hershem ma shkruaj se dua ta njoh.
Si gjithmone po te njejtat fjale perserisni ne fund.... ndryshon zeri por jo gjuha!

Jo s'te kam keqkuptuar por meqe e the me kunj, ta thashe edhe une me Kunj :D
 
Top