Do e nderronit Fene apo Kombesine?

Do e nderronit Fene apo Kombesine?

  • Do nderroja Kombesine per te ruajtur Fene

    Votat: 11 47.8%
  • Do nderroja Fene per te ruajtur Kombesine

    Votat: 12 52.2%

  • Totali i votuesve
    23

ricky_ch

******
Pe: Do e nderronit Fene apo Kombesine?

Unë "jam" ai që jam, dhe nuk mund të jem
ndryshe pos të vazhdoj të jem edhe më tutje
ai që isha!

Pyetje jashtë logjike!
Kot nuk thonë "gjaku ujë s'bëhet"!
 

bella

Anëtar i Nderuar
Titulli: Do e nderronit Fene apo Kombesine?

Faleminderit Yellow Readhead per sqarimin. Ndoshta kam lexuar une temen gabim, apo ndoshta u be korigjimi komb/kombesi pasi une e bera ate koment.

Sidoqofte perseri me duket se ketu po ngaterrohet "shteti/shtetesia" me "kombin/kombesine". Dallimi midis "shtetit" dhe "kombit" eshte shume i dukshem:

1. Shtetesia, qytetaria eshte bashkesi administrative. Kombesia jo!
2. Ne nje shtet mund te ndryshohen simbolet, gjuha, kultura e trasheguar. Te nje komb po u ndryshuan ato, kombi nuk ekziston me, por tjetersohet.
3. Shteti themelohet ne nje afat kohor shume te shkurter. Kombi qe te formohet, do nje periudhe shume qindravjeçare. (Per shembull: Kosova tashme eshte shtet, por kombesia e shtetasve te saj eshte SHQIPTARE!)
4. Shteti nuk ka shtrirjen gjeografike te kombit, shteti ka kufij tokesore. Kombi nuk percaktohet me kufij administrative dhe anetare te tij e deshmojne ekzistencen e tij edhe jashte tij (si minoritet kombetar).

etj etj etj...

Pra, une edhe se gezoj dy pasaporta, kombesia ime mbetet e njejte, veç shtetesia ndryshon! Formimi i kombit shqiptar nuk lidhet me formimin e shtetit te tij me 1912.

Pikerisht. shume dakort,

Kombesia e nje populli jan ruajtja e traditave, simbolet, gjuha. diaspora eshte nje deshmi e gjalle e unitetit te kombit shqiptar.
 
Redaktimi i fundit:

Endrra

VIP
V.I.P
Titulli: Do e nderronit Fene apo Kombesine?

Une shoh akoma endrrat shqip , numeroj shqip ! Pra edhe pse me shume se 1/2 e jetes sime ne emigrim vazhdoj dhe do te jem kombesi shqiptare!

Dhe jo vetem une por edhe femijet e mi si dhe femijet e femijeve te mi!

Kombesine mund ta krahasojme me DNA e njeriut shume e rendesishme per identitetin tone !!!

Pra, eshte dicka qe nuk mund te nderrohet , eshte e lindur !
 

WxP

Antarë i Respektuar
Titulli: Do e nderronit Fene apo Kombesine?

Ado, ca te them une ty, lexova pjesen e pare te postimit tend e thash ja kuptova thelbin pjeses tjeter, e se lexova hic pse tu donte me u pergjigj.

Qe ta banalizojm icik me shume ta shtrojm pytjen kshu, per nje pjese qe se ka kuptuar mire: vjen cent me pistolet e te thote o ndro Kombesine o ndro Fene cin do zgjidhje ti?

Elushe, une di qe e hapa ket teme e ngrejta pytjen me termin Kombesine mos e ke pare gabim.
 
Titulli: Do e nderronit Fene apo Kombesine?

Qe ta banalizojm icik me shume ta shtrojm pytjen kshu, per nje pjese qe se ka kuptuar mire: vjen cent me pistolet e te thote o ndro Kombesine o ndro Fene cin do zgjidhje ti?

.

Une do ndroja "vrasesin" sdi cent me vra Lol
 

Vvetoni

Larguar
Titulli: Do e nderronit Fene apo Kombesine?

Ado, ca te them une ty, lexova pjesen e pare te postimit tend e thash ja kuptova thelbin pjeses tjeter, e se lexova hic pse tu donte me u pergjigj.

Qe ta banalizojm icik me shume ta shtrojm pytjen kshu, per nje pjese qe se ka kuptuar mire: vjen cent me pistolet e te thote o ndro Kombesine o ndro Fene cin do zgjidhje ti?

Elushe, une di qe e hapa ket teme e ngrejta pytjen me termin Kombesine mos e ke pare gabim.

Që ta hollojmë edhe me shumë debatin, çka konsiderohet ndryshim kombësie? Se psh shumë anëtarë ketu nuk kanë shtetesi shqiptare(ne që vijm nga Kosova dhe ata që janë në diasporë ) , a dmth se një shqiptar i Kosovës që në pashaport i shkruan se është kosovar nuk konsiderohet me kombësi shqiptare? Vetëm po pyes në frymen e debatit :)
 

Ado

FISEBILIL-LAH
Titulli: Do e nderronit Fene apo Kombesine?

Ado, ca te them une ty, lexova pjesen e pare te postimit tend e thash ja kuptova thelbin pjeses tjeter, e se lexova hic pse tu donte me u pergjigj.

Qe ta banalizojm icik me shume ta shtrojm pytjen kshu, per nje pjese qe se ka kuptuar mire: vjen cent me pistolet e te thote o ndro Kombesine o ndro Fene cin do zgjidhje ti?

Elushe, une di qe e hapa ket teme e ngrejta pytjen me termin Kombesine mos e ke pare gabim.

behu pak me real ! sepse e ke lexu te gjith postimin tim :D

do e vrisja centin :D
 

BeniT

Donatorë
Titulli: Do e nderronit Fene apo Kombesine?

NenShtetesi kam dy . dhe me teper se aq nuk mund te kesh , biles disa shtete e kane vetem nje, dhe duhet te heqesh dore nga tjetra, di nga ata qe kane edhe tre por jo te deklaruara. A do te hiqja dore nga nenstetesia Shqiptare ? nuk besoj mqns nenshtetesia tjeter qe kam eshte nje nder shtetesite me te mira qe mund te egzistojne ne bote , dhe nuk besoj qe kam nevoje per ndonje nenshtetesi tjeter. Mbase per hir te kalamajve per te ardhmen e tyre edhe mund te ndodhin , por varet nga rrethanat.
Sa per fene nuk besoj , kur nuk e kane ndryshuar te paret e mi edhe nen qyten e pushkes , nuk besoj ta bej, e vetmja gje qe mund te beja nqs do te isha i detyruar do te isha bere agnostik.
 

cent

...Lontano
Titulli: Do e nderronit Fene apo Kombesine?

Fes i beja naften dhe kombesin se nderroja
P.s ckeni me cent more :p
 
Titulli: Do e nderronit Fene apo Kombesine?

A me mo se po beja i cike ironi, si nuk e kape

Jo , dikur vone ma kapi hahaha , kur me ra ndermend cfare tipi je :brutal:

Une thash shume nese nuk me keni kuptuar ti dhe ajo tjetra qe me citoi . Prandaj e hengra ironin :sherrxhi:
 
Titulli: Do e nderronit Fene apo Kombesine?

Feja sme intereson fare....KA me shume rendesi Kombi :)
personalisht e dua atdheun tim sic duan muslimanet turqine lol
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Themelues
Titulli: Do e nderronit Fene apo Kombesine?

Ase njeren ase tjetren, le te me vrasin duke qen muslimane shqiptare ..pse duhet te bej dallim kur ndihem krenare :roseper te dyjat.
 

London

carpe diem
Titulli: Do e nderronit Fene apo Kombesine?

Kombesine e kam ndry me vite :) po fene sjam besimtar hiq kshu qe skam qa ndroj
 

Quku

Marakli Krapit
Titulli: Do e nderronit Fene apo Kombesine?

Fen kurren e kurres,as edhe kombesin,por edhe po te nderroja kombesine vec formalitet letrash do ishte,kurren e kurres smundem te jem popull i nje kombi tjeter ;)
 

Kila

VIP
V.I.P
Titulli: Do e nderronit Fene apo Kombesine?

Un se kuptoj cfar ska te kuptueshme pyetja mua madje me pelqeka sepse disa ktu sdin dhe ti ndajne ..
Une pervete smendoj ndonjehere per fe vetem kur me inponohet nga rrethanat por skam asnje lloj ndjenje ... ndersa per te qenin ne kombesine shqiptare nuk do e ndrroja asnjehere dhe jam krenare qe qe kam kete kombesi bashke me te mirat dhe te keqijat ... Shetesin e kan nderruar shume shqiptar per te jetuar nje jete me te mire por 90% e tyre nuk e kan mohuar kurre kombesine madje besoj se punojne per ti treguar botes se shqiperia ka aq mrekulli qe te harrohen dhe te keqiat ...
 
Pe: Do e nderronit Fene apo Kombesine?

Jam krenar qe jam shqiptar, sa per fene nuk me ben as ngrohte e as ftohte qe kam lindur musliman, nuk e hedh poshte dhe nuk e mohoj por per mua nuk eshte as arsye per te qene krenar.Besimi eshte dhurate e Zotit, cilido besim qofte ai.Dallimin mes njerezve se kam bere kurre me ane te fese, as qe me intereson fare ciles fe i perket dikush, i respektoj te gjitha njelloj!
 

Soulmind

~She wanted the whole world or nothing~
Staf në FV.AL
Adm
Titulli: Do e nderronit Fene apo Kombesine?

JO (asnjeren)..
Zoti me lindi ne Shqiperi dhe me nje fe te caktuar, kush jam une para Atij qe ti nderroj keto 2 identitete te njeriut?
 

Element

Anëtar i Respektuar
Titulli: Do e nderronit Fene apo Kombesine?

I kisha ndërruar të dyja.... pse jo, por prap isha kthyer pikërisht tek të njejtat që jam .
 

iLirjam

Antar i fv.al
Titulli: Do e nderronit Fene apo Kombesine?

Ne momentin qe ke vendosur te besosh,,ndoshta e ke kuptuar fene,,por kur vendos te behesh pjes e nje bashkesi fetare,,praktikisht ke nderruar fen dhe kombesin!
per nje bashkesi fetare,,koncepti i kombit nuk egziston dhe per kete skemi psa ta zgjasim,,

marrim shebull bashkesin islame,,njerzit qe i perkasin ksaj bashkesie,,ku jan te ndar,, dhe ku jan per njeri tjetrin??
esht nje pjes e popullit ne shumic te madhe qe i perkasin islamit te tradites 500 vjecare,,
dmth,,jan njerez me kostum dhe kollare qe shkojn ne deytyr,,
pastaj vjen nje shtres tjeter,,qe sjellin edhe ndonje element te vogel,,dmth me mjekerr,,e prap per arsye te toleranses po i klasifikojm edhe keta si pjes te islamit tradicional,
por me pas vjen nje shtres tjeter si imamat,,me ate veshjen e detyrueshme,,dhe prap pas ksaj kadegorie,,vjen nje shtres tjeter e njerzve qe i perkasin ksaj bashkesie,,qe te gjitha shtyllat e veta,,kiu duan ta ndertojn te ardhmen e perbashket,,
i kan te shtruara komplet ne nje tjeter kultur dhe tradit popullore,,apo kombetare nese mund ta quajm,,
dhe ne nuk po dim c´far na ndan,,dhe c´far na bashkon me kta njerez!
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Do e nderronit Fene apo Kombesine?

Kombesin e kam nderuar , kisha greke dhe shqiptare , kur mora nenshtetesin italiane isha e detyruar te lija njeren dhe lashe shqiptaren , per shkak te rethanave

Pse te detyruan? Pasi ne Itali mund te keshe dy nenshtesesi!!
Pastaj, nenshtetsesia dhe kombesia jane dy gjera te ndryshme..;)
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Themelues
Titulli: Do e nderronit Fene apo Kombesine?

Pse te detyruan? Pasi ne Itali mund te keshe dy nenshtesesi!!
Pastaj, nenshtetsesia dhe kombesia jane dy gjera te ndryshme..;)


Shume mire e ke perkufizuar, qe jane 2 gjera te ndryshme:)

Me kujtohet qe e kam bere njehere kete diskutim, qe nqs me jepet rasti te fitoj nje shtetesi te 3, a do e lija shqiptaren ne pamundesi per ti mbajtur te 3.
E pergjigja eshte shume e thjeshte, ska pse te le shtetesine shqiptare, edhe nqs nuk me jep shume mundesi (akoma) per te udhetuar e per gjera te tjera, por eshte vendi ku kemi lindur, e ne nje menyre ose tjetren ne mbetemi shqiptar pavarsisht ku jetojme. Nqs me pyesin ca origjine je, perhere do them shqiptare...
Me shtetesine e 2 sme lidh asgje, vetem ca vite te jetuara aty...e besoj qe e njejta gje do jete dhe me te 3.

Sa per fene, feja eshte shume thene. Me rendesi ka besimi jot si njeri....E ca beson ti, nuk ndryshon sipas rethanave, aq kohe sa ka nje baze, nje arsyje e nje motiv.
Pra e ketu pergjigja eshte e thjeshte, jo nuk e ndryshoj besimin.
 

Didi

C'est la vie.
Titulli: Do e nderronit Fene apo Kombesine?

Secili vepron sipas rrethanave, gjithsesi per mendmin tim ne vend te fjales kombesi duhet te ishte shtetesi.
Sepse mesa kuptova une flasim kur dikush eshte jashte ne nje shtet tjeter dhe mund te ndodhet prej vitesh
aty dhe per te patur ndonje shance ose ndihma me shume mer shtetesin e vendit ku ndodhet.

Pastaj nje sondazh vetem me dy alternativa sikur nuk behet, jo per gje por duhet te zgjedhesh patjeter te lesh
o njeren o tjetren ndaj them se duhet ti shtojm nje alternativ te tret, se ka dhe nga ata qe nuk do nderronin
as njeren as tjetren. Por ka dhe nga ata qe per fene s'duan tja din fare.
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Themelues
Titulli: Do e nderronit Fene apo Kombesine?

Ne momentin qe ke vendosur te besosh,,ndoshta e ke kuptuar fene,,por kur vendos te behesh pjes e nje bashkesi fetare,,praktikisht ke nderruar fen dhe kombesin!
per nje bashkesie fetare,,koncepti i kombit nuk egziston dhe per kete skemi pse ta zgjasim,,

marrim shembull bashkesin islame,,njerzit qe i perkasin ksaj bashkesie,,ku jan te ndar,, dhe ku jan per njeri tjetrin??
esht nje pjes e popullit ne shumic te madhe qe i perkasin islamit te tradites 500 vjecare,,
dmth,,jan njerez me kostum dhe kollare qe shkojn ne deytyr,,
pastaj vjen nje shtres tjeter,,qe sjellin edhe ndonje element te vogel,,dmth me mjekerr,,e prap per arsye te toleranses po i klasifikojm edhe keta si pjes te islamit tradicional,
por me pas vjen nje shtres tjeter si imamat,,me ate veshjen e detyrueshme,,dhe prap pas ksaj kadegorie,,vjen nje shtres tjeter e njerzve qe i perkasin ksaj bashkesie,,qe te gjitha shtyllat e veta,,ku duan ta ndertojn te ardhmen e perbashket,,
i kan te shtruara komplet ne nje tjeter kultur dhe tradit popullore,,apo kombetare nese mund ta quajm,,
dhe ne nuk po dim c´far na ndan,,dhe c´far na bashkon me kta njerez!
Ti nga ''dashuria e madhe se ke per islamin''ke harru te pergjigjesh fare.:lol:

Ps.Ata njerz se ndrrojn kombin nuk i duhen fes fare.perderisa behen gjerat per interes personale kot se shiten njerz kombetar kur ne realitet do ti etiketoja tradhtar.Eshte arsytim i kot te thuash per arsyj dukumentacion e blla blla blla..Kur e don me shpirt,, edhe sikur te varin ne litar nuk pendohesh
.
 

VIP

V.I.P
Titulli: Do e nderronit Fene apo Kombesine?

x fen edhe po
sa x kombesin larg qoft
tlodh pa tlodh tkqinj apo tmir rendsi ka qe jam Shqiptare
 

Hera

Banned
Sa per fene skam cfare nderroj jam ateiste sa per kombesine kam marre greke jo se nuk ndihem shqiptare por eshte jeta qe te ben dhe kur jeton jashte vendit eshte normale
 
Top