Dobesohuni 4 kg ne muaj me hurma...

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Duke ngrene 3 hurma nje ore para mengjesit, drekes dhe darkes, do te dobesoheni me lehte.

Sipas studimeve te bera nga spitali i kerkimit umraniye, nqs hani 3 kokrra hurme 1 ore para se te hani vaktin e ushqimit do te dobesoheni deri ne 4 kg ne muaj. Dhe per me teper te mos hiqni asgje nga ushqimi i perditshem.

Kete artikullin une se kopjoja dot kshuqe solla linkun, kush do ta lexoj...
Behet fjale per hurma arabie jo hurma bahcje qe kemi ne shqiperi :D... Do i them mamit ta provoj, nqs ka sukses do lajmeroj mamat e forumit qe jan mbipeshe :p

hurma-arabie.jpg


Mjekesia profetike : Mjeksia Islame
 
Redaktimi i fundit:

PiNkY

Anëtar i Nderuar
Titulli: Dobesohuni 4 kg ne muaj me hurma...

Hurma normale jo hurma te thata qe jan ne foto :D se te i beri gjemen dhjamit :p
 

Zana1

Braveheart
Titulli: Dobesohuni 4 kg ne muaj me hurma...

jane fat, por ja ke idene sa jane 3 hurma si puna e ktyre ? :D as qe i ndien ne stomak 3 si puna e k'tyre ..... prape dolem tek Islami :D
 

Ado

FISEBILIL-LAH
Titulli: Dobesohuni 4 kg ne muaj me hurma...

Ka hurme ne paketime qe vin nga vendet e lindjes qe nuk jan te thata ! por jan si kokrra molles ksi hurmes :p
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Dobesohuni 4 kg ne muaj me hurma...

Hurma normale jo hurma te thata qe jan ne foto :D se te i beri gjemen dhjamit :p

Hurma arabe thote shkrimi mi Pinkyyy,,,, ti provoje njeher :p... Une kte diete se kam provuar, se sot e lexova, por mka ndodhur ne Ramazan qe haja 3-4 kokrra pasi e hapja agjerimin dhe mezi haja buk pastaj..pasi jan te renda dhe si te thuash te ngopin..

p.s. Zana: ti merr vetem anen e djetes po pate nevoje, lere islamin menjane meqe ke alergji ndaj asaj fjale ;) dhe tlutem mos e kthe diskutimin ne fetar, Lol
 

Zana1

Braveheart
Titulli: Dobesohuni 4 kg ne muaj me hurma...

une alergji :D

te pyeta a je ke idene sa jane 3 hurma si puna e ktyre, dhe a ja keshillon dikujt te kaloje me kaq ? :D
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Dobesohuni 4 kg ne muaj me hurma...

une alergji :D

te pyeta a je ke idene sa jane 3 hurma si puna e ktyre, dhe a ja keshillon dikujt te kaloje me kaq ? :D


Moj vajze, S'tu pergjigja sepse studimin se kam bere une, une e hasa sot ne net dhe e solla, E kupton kete?! S'jam doktoreshe trupi, por ndertesash :D...
Ato qe e kane bere ekspertin jane specjaliste ne ate pune dhe e paskan rekomanduar. Kush do le ta provoje.

Sa i perket asaj a ja keshillon dikujt te kaloj me aq? Se kuptova pasi shkrimi nuk thoshte te hane vetem ato hurma ne dite. E lexove te gjithin ti? Thjesht 1 ore para buke le te hane 3 hurma.. Pastaj te hane cte doje si perher...

Jemi Okay tani?:p
 

PiNkY

Anëtar i Nderuar
Titulli: Dobesohuni 4 kg ne muaj me hurma...

Soul e di zemer se i kam provuar ..un thjesht fola per ato qe jan ne foto jan teper te embla vec nese ato qe kam provuar un skan qene arabe :p :p
 

Zana1

Braveheart
Titulli: Dobesohuni 4 kg ne muaj me hurma...

te hash 9-nga k'to ne dite plus ushqimin, ke mbyt veten tende me kalori :D
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Dobesohuni 4 kg ne muaj me hurma...

Per kete arsye ne Arabi gjithe femrat e kan trupin ne vije ;) veq tu hanger hurma arabe ne percjellje te uje zem - zemit :liber:
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Dobesohuni 4 kg ne muaj me hurma...

Po tani cte te them?!, Artikulli thosh se te haje hurmat te jepte ndjesine e ngopjes (pra rrjedhimisht ti do hash me pak se zakonisht ushqim) dhe pershpejton levizjen e zorreve... por, Ndoshta ti e di me mire ...

Doktoreshe Zinnen ku e kam ?:D
 

Zana1

Braveheart
Titulli: Dobesohuni 4 kg ne muaj me hurma...

po ti e di sh mire qe ky lloj fruti perdoret ne menyre tradicionale per myslimanet te prishin Ramazanin..... prandaj e lidha me islamin , meqe e kishe marre nga mjekesia Islame..... pasi ne te kunderten k'to jane fat ti duhet t'ja kesh idene vete te hash 9 ne dite nga k'to plus ushqimin...... s'ke c'te thuash jo, vec mos e zbato sikur thote artikulli pasi do shendoshesh me keq :D


mua me pelqen si frut gjithsesi por nuk keshilloj te hash kaq shume c'do dite ....kur je duke agjeruar eshte gje tjeter
 
Redaktimi i fundit:
Pe: Dobesohuni 4 kg ne muaj me hurma...

Po, dhe pastaj kalo diten ne wc nese han me shume :D
Si puna ime pershembull -.-"
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Dobesohuni 4 kg ne muaj me hurma...

po ti e di sh mire qe ky lloj fruti perdoret ne menyre tradicionale per myslimanet te prishin Ramazanin..... prandaj e lidha me islamin , meqe e kishe marre nga mjekesia Islame..... pasi ne te kunderten k'to jane fat ti duhet t'ja kesh idene vete te hash 9 ne dite nga k'to plus ushqimin...... s'ke c'te thuash jo, vec mos e zbato sikur thote artikulli pasi do shendoshesh me keq :D


mua me pelqen si frut gjithsesi por nuk keshilloj te hash kaq shume c'do dite ....kur je duke agjeruar eshte gje tjeter

haha... sa per dijeni une ha shpesh gjate dites se me pelqejne,por jo perdite se jane shtrenjte ktej, dhe sme kan shendosh, gjthss une se provoj se skam nevoj, ama nqs do e provoj ndonje qe njoh dhe ben efekt mos te te shoh te komentosh me :p...
 

Zana1

Braveheart
Titulli: Dobesohuni 4 kg ne muaj me hurma...

k'tu tek ne jane shume lire ( dhe e pranoj qe jane yammy :p ) sikur te ishin fat free :p , ta keshillova se i kam pas ngrene shume edhe une dhe vendosa peshe , mbase varet edhe me person....:)
 

Legally_Sweet

Ain’t no sunshine when she’s gone
Staf në FV.AL
Titulli: Dobesohuni 4 kg ne muaj me hurma...

S'me duket ide e mire...kto jane mjalt te embla, kane gjith ate sheqer brenda kshu qe sheqeri s'ka efekt dobesues.
PS> Ama qe jane te shijshme jane, mua me pelqejne shume :D
 

Sweetie

Anëtar i Respektuar
Titulli: Dobesohuni 4 kg ne muaj me hurma...

Jo vetem per te humbur peshe... Hurma konsiderohet edhe si minierë vitaminash, për shkak se përmban kalcium, hekur, magnez, sodium, squfur, klor, vitaminat A, B1, B2 dhe D. Hurmat kanë disa vlera shëndetësore, ku ndër to përmendim:

 • Forcon mëlçinë dhe e zbut atë.
 • Zbut ashpërsinë e fytit.
 • Nëse hahet esëll, eliminon askaridet.
 • Forcon muskujt dhe nervat, si dhe vonon plakjen.
 • Lufton stresin nervor, përmirëson punën e gjëndrave tiroide dhe enëve të gjakut.
 • Hurmat freskojnë zorrët dhe i mbrojnë ato nga infektimet.
 • Forcojnë qendrat e trurit, lehtësojnë marramendjen, lufton vëngërinë e syve dhe plogështinë, pastrojnë veshkat dhe normalizojnë urinimin.

Për shkak të dobive të shumta, hurmat zënë një vend të konsiderueshëm edhe në traditën profetike. Profeti Muhamed (a.s) ka thënë: ”Kush ha esëll shtatë kokrra hurme nga ato të Medines, është i mbrojtur nga magjia”.


A e dini se:

 • Ushqimi dhe ilaçi më i dobishëm për astronautët është hurma arabe?
 • Fijet e holla, që gjenden përreth trungut të hurmës (palmës), janë detergjenti më i mirë, pasi e mbrojnë lëkurën nga sëmundjet e ndryshme?
 • Nëse hurmat zihen në ujë dhe ky ujë pihet, ai gëzon zemrën e mërzitur?
 • Hurmat e Medines janë mbi gjashtëdhjetë lloje dhe mbeten hurmat më të mira në të gjithë botën?
 • çdo 16 gramë hurma, përmbajnë 318 kalori, kundrejt 315 kalori që kanë 100 gramë mjaltë!

Një kokërr hurmë e vetme të furnizon me kaloritë e nevojshme për mundin e një dite plot aktivitet dhe gjallëri.
 

Zana1

Braveheart
Titulli: Dobesohuni 4 kg ne muaj me hurma...

o Sweetie , nuk po them qe s'jane te mira apo te nevojshme, por 9 ne dite dhe plus ushqimin nuk eshte mire sidomos kur behet fjale per humbje peshe ....

jane full of fat :)
 

Sweetie

Anëtar i Respektuar
Titulli: Dobesohuni 4 kg ne muaj me hurma...

Zana ke te drejte, edhe mua shume me duken... por nese han 9 ateher ste shkon mendja per ushqim, se ngopesh me to :)
 

Zana1

Braveheart
Titulli: Dobesohuni 4 kg ne muaj me hurma...

3 ne mengjes 3 ne dreke 3 ne darke pa ushqim te duken te mjaftueshme ? :pete:
te jete vetem per k'to pa ushqimin s'te bien as ne stomak, por prape se prape duhet te shqetesohesh per sheqerin qe permbajne dhe shqetesimet qe te sjell .....
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Dobesohuni 4 kg ne muaj me hurma...

He a e zgjidhet?! :p
 

Zana1

Braveheart
Titulli: Dobesohuni 4 kg ne muaj me hurma...

po na haen :p
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Titulli: Dobesohuni 4 kg ne muaj me hurma...

Hurmat arabe, edhe ne formen natyrale (te pa thara) jane shume te embla. Edhe patjeter kur ha dicka te embel, edhe oreksi/urija ulet. Sepse organizmi ka "materjal" per te konsumuar, dhe fillon meret me sheqerin, duke haruar ndjenjen e urise.

PS: edhe pse jam "fanse" e hurmave tradicionale :p ato qe kemi ne ne Shqiperi, duhet te pranoj qe kur provova keto hurmat arabe ne formen e pa-thare, me pelqyhen, edhe pse jane teper te embla per shijen time, nuk krahesohen me shijen qe kane kur jane te thara e te procesuara akoma me shume sheqer.
IMG_660722.jpg
diospyros-kaki-12385.jpg


Sipas studimeve te bera nga spitali i kerkimit umraniye, nqs hani 3 kokrra hurme 1 ore para se te hani vaktin e ushqimit do te dobesoheni deri ne 4 kg ne muaj. Dhe per me teper te mos hiqni asgje nga ushqimi i perditshem.
Vetetiu do e ulesh sasine e ushqimit, sepse organizmi sdo kete me nevoj per aq shume ushqim, aq kohe sa meret me tretjen e hurmave.
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Dobesohuni 4 kg ne muaj me hurma...


Për shkak të dobive të shumta, hurmat zënë një vend të konsiderueshëm edhe në traditën profetike. Profeti Muhamed (a.s) ka thënë: ”Kush ha esëll shtatë kokrra hurme nga ato të Medines, është i mbrojtur nga magjia”.


A e dini se:
 • Nëse hurmat zihen në ujë dhe ky ujë pihet, ai gëzon zemrën e mërzitur?

.

Ju gjend ilaqi edhe depresionit dhe merzitjes. Hajde shkence hajde. :bye::bye:
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Titulli: Dobesohuni 4 kg ne muaj me hurma...

po mire , frengjisht si ju themi ketyre ?


Le kaki, appelé aussi plaquemine du Japon, plaquemine de Chine, ou anciennement figue caque, est le fruit du plaqueminier du Japon (Diospyros kaki), de la famille des ةbénacées
L'arbre mesure de 5 à 10 mètres de haut. Ses feuilles sont simples, larges, ovales et alternes, de couleur verte rougissante à l'automne. Ses fleurs, blanches, jaunâtres ou verdâtres, sont en bouquet pour les mâles et solitaires pour les femelles

Kaki - Wikip

Ato arabet se di si quhen ose nqs kane emer te vecant.
 

GLOOM

Catch me if you can...
Titulli: Dobesohuni 4 kg ne muaj me hurma...

Mua sme pelqejne,jane shume te embel...Ata hurmat shqiptare me pelqejne,por nuk eshte se me shkon mendja ndonjehere per ta...

Meqe ra fjala tek humbja e peshes,vec materiale per ulje peshe sillni,po per shtim ska asnje?
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Titulli: Dobesohuni 4 kg ne muaj me hurma...

Cdo dit nje ris per humbje peshe, edhe pse hurmja eshte edhe sipas fes shum e preferuar per shendet,por 3 hurme nuk besoje se do ken dobi per humbje peshe! fitnesi dhe ushqimi me pak krip, jan me te shendetshm per humbje peshe.
 

Didi

C'est la vie.
Titulli: Dobesohuni 4 kg ne muaj me hurma...

Vallahi sdin me cte nxjerin per tu dobesuar aman, po neqoftese kumbullat jane keshtu si tek fotua
te sheqerosura me sherbet ku i bie te jete dobesimi? Me shume mer ndonje kile, lol.

Po kakit ku ti gjej tashi une?
Su ka ardhur sezoni akoma ketyre..lol
 
Top