Dobesohuni 4 kg ne muaj me hurma...

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Dobesohuni 4 kg ne muaj me hurma...

Ato arabet se di si quhen ose nqs kane emer te vecant.

Mendoj se behet fjale per AJWA. Jane hurma te qytetit te Medines. Konsiderohet "Mbreteresha e Hurmave" dhe ka shume dobi, me shume se cdo lloj hurme tjeter.

p.s. Ekzistojne rreth 200 lloje te hurmave. Sa e di, Iraku ze vendin e pare me 180 lloje te hurmave, ndersa Libia me 80 lloje.

Disa lloje te hurmave me emra:

 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Titulli: Dobesohuni 4 kg ne muaj me hurma...

Mendoj se behet fjale per AJWA. Jane hurma te qytetit te Medines. Konsiderohet "Mbreteresha e Hurmave" dhe ka shume dobi, me shume se cdo lloj hurme tjeter.

p.s. Ekzistojne rreth 200 lloje te hurmave. Sa e di, Iraku ze vendin e pare me 180 lloje te hurmave, ndersa Libia me 80 lloje.

Disa lloje te hurmave me emra:


A se dija qe kete emer kane, e as qe ma merte mendja qe jane kaq shume lloje.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Dobesohuni 4 kg ne muaj me hurma...

Ja ketu ke nje webfaqe me disa lloje te hurmave, me foto:

Al Madina Dates Co.

p.s. Hurma ne arabisht =Tamr, shumesi tumuur/tomoor
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Dobesohuni 4 kg ne muaj me hurma...

Vallahi sdin me cte nxjerin per tu dobesuar aman, po neqoftese kumbullat jane keshtu si tek fotua
te sheqerosura me sherbet ku i bie te jete dobesimi? Me shume mer ndonje kile, lol.

Po kakit ku ti gjej tashi une?
Su ka ardhur sezoni akoma ketyre..lol

hane hurma moj, jo kumbulla:p, edhe kakit haji ke nshqipri boll :p...


Kete materialin e kam lexuar para ca ditesh ne FB si te shtosh ne peshe, por se di a ben pune te cdo person apo jo....
Kjo pesha (mbi peshe apo nenpeshe) varet me shume nga trupi i njeriut besoj, ka njerez qe nuk han shume po shendoshen jashtzakonisht, ka tjere qe hane e plasin e prap shkopinj jane... gjthss nje kontroll i ushqimit ditor dhe atij fizik ka goxha rol...

"Menyra me e shendetshme per te shtuar ne peshe bazohet ne rritjen e kalorazhit ditor, ne menyre qe ai te tejkaloje sasine e kalorive qe mund te harxhohen gjate dites. Shtimi ne ushqimet qe konsumohen i sasive te duhura te produkteve si: gjalpi, ajka e qumeshtit, gjalpi i kikirikut, vaji i ullirit, salca e bardhe dhe ajo e domates, majoneza, farat dhe arrat, rrit kalorazhin e tyre. Gjithashtu, mjaft efikase ne kete drejtim mund te jete ngrenia e ushqimeve me shume kalori, me permbajtje te larte proteinike dhe me yndyrna te shendetshme, si: peshku ton, salmoni, merluci, sardelet, fileto e kraharorit te pules dhe gjelit, mishi i vicit pa dhjam, veza, frutat(4-6 fruta te ndryshme ne dite), perimet(kryesisht fasulja, bathet, bizelet, brokoli, lakra, karota, patatja), qumeshti(4 gota qumesht ne dite) dhe kosi me pak yndyre, djathi dhe salca e tij, makaronat e bardha, orizi I bardhe, buka e bardhe.. Per sa i takon lengjeve, rekomandohet kryesisht pirja e ujit gjate gjithe dites, por edhe e lengjeve me shume kalori si boza, qumeshti dhe lengu i frutave. Respektimi i nje regjimi ushqimor te rregullt eshte gjithashtu i rendesishem per shtimin ne peshe.
Keshtu, rekomandohen 6 vakte ne dite, 3 vakte kryesore dhe 3 vakte te vogla ndermjet tyre. Shetitjet ne ajer te paster stimulojne oreksin. Gjumi i regullt, ne orare dhe kohezgjatje normale, ndihmon ne shtimin ne peshe. Mund te jete e nevojshme edhe marrja e komplekseve vitaminike zevendesuese, per personat qe nuk marrin mjaftueshem vitaminat ose mineralet nepermjet ushqimit.
"


p.s. ato hurmat qe ka sjell loveri, ato me bajame brenda jane me te mirat per mua. se ajo bajamja sikur e balancon pak embelsine e tepert ...
 

ReNdEx

Interist Forever
Titulli: Dobesohuni 4 kg ne muaj me hurma...

Lol kjo dieta i mori ne qaf gocat lool sidomos ato qe kalojen dhe ne ekstreme te tipit anoreksi dhe se merr me veten per gjith jeten...Provo kte djet, e provo ate djet edhe iken per lesh pastaj....
 

GLOOM

Catch me if you can...
Titulli: Dobesohuni 4 kg ne muaj me hurma...

Lol kjo dieta i mori ne qaf gocat lool sidomos ato qe kalojen dhe ne ekstreme te tipit anoreksi dhe se merr me veten per gjith jeten...Provo kte djet, e provo ate djet edhe iken per lesh pastaj....Pse tallesh ti?Gjithe ate sakrifice qe bejne femrat per ju meshkujt e bejne lol...Edhe gjoja sju pelqejne te dobetat sic thone nga anet e mia : Me mir kock e me e lepi se sa dhjam e mu ngi(ngop)...lol
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Titulli: Dobesohuni 4 kg ne muaj me hurma...

p.s. ato hurmat qe ka sjell loveri, ato me bajame brenda jane me te mirat per mua. se ajo bajamja sikur e balancon pak embelsine e tepert ...
Si balancon gje embelsine, mezi ha nje, jo me 3 cdo vakt:p
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Dobesohuni 4 kg ne muaj me hurma...

Si balancon gje embelsine, mezi ha nje, jo me 3 cdo vakt:p

haha... po se nuk han dot ti c'faj kemi ne.. une per vete deri ne 5 kam ngrene pa problem, pastaj i lija se me mbaronin e doja te ruaja dhe per vaktin tjeter, haahaha.....
 

ReNdEx

Interist Forever
Titulli: Dobesohuni 4 kg ne muaj me hurma...

Pse tallesh ti?Gjithe ate sakrifice qe bejne femrat per ju meshkujt e bejne lol...Edhe gjoja sju pelqejne te dobetat sic thone nga anet e mia : Me mir kock e me e lepi se sa dhjam e mu ngi(ngop)...lol

Sesht se si duam lol po dhe si kallem se ci do lol
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Titulli: Dobesohuni 4 kg ne muaj me hurma...

haha... po se nuk han dot ti c'faj kemi ne.. une per vete deri ne 5 kam ngrene pa problem, pastaj i lija se me mbaronin e doja te ruaja dhe per vaktin tjeter, haahaha.....

Po s'thash une qe keni faj, ju hani, t'ju shijojne, gjake e tule ti keni:p

Per vete e kam "problem" embelsine - duke nisur nga frutat teper te embla, deri tek recelnat e embelsirat me sherbet.
 

Kila

VIP
Titulli: Dobesohuni 4 kg ne muaj me hurma...

Si nuk i kam provuar asnjhere un kto ??
 

Kila

VIP
Titulli: Dobesohuni 4 kg ne muaj me hurma...

Tani mu kujtua kam ngrene po sme kujtohet ca shije kane :D
 
Top