Doli NUDO në shesh, flet vajza që protestoi kundër abuzimit seksual: Të jesh e zhveshur nuk është turp!

Endrra

VIP
V.I.P
Te jesh nje shoqeri me dy standarte.. ku pedofilizmi dhe abuzimi seksual .. ka arrit kulmi ne shoqerine shqiptare .. ky eshte turp dhe krim madje... cdo kush qe merret me "turpin" e kesaj zonje ja ka fut kot.
 

TinkyPinky

Brighter than the sun 🌞🔥
Jo me then te drejten ... e vemja qe jam trumkas kur jam ballafaquar kam qen une .
Kisha djalin 9 muajsh dhe gruper me nena me femije shkonim per te mesuar Notinn per here te pare .
Isha e vetmja qe nuk zhvishej ne sy te femijes apo bente dush ne gabina me kostüm banjo te ngjitur madje .
Pra asnje atyre fmive su bente pershtypje nje grua nudo .
Mu desh ta mesoja dhe une mentalitetin e tyre .. pavarsisht se une jam eduku diku tjeter .
Eshte ceshtje mentaliteti...
Kshu na kan mesuar, me pas TURP per trupin tone dhe jo per GOMARIN qe fut duart te pantallonat dhe masturbohet para nesh! ( kjo ne tren!) Dhe plot te tjere qe me vjen neveri kur me shkojne ne mendje. Te lutem se me shkon keq pica...

E till isha dhe une, plot tabù dhe turp sepse u zhvillova para kohe dhe vishja bluzet xxxl te babit per te shkuar ne palester ne shkolle.
Me pas fillova te bie ne paqen me veten... kur u bera nene ehe plot dilema deri kur me ngushelluan ne restorant fjalet e nje burri kundrejt X person:" ti po i thua te largohet nga tavolina qe te shkoj ti japi me pi cunit te porsalindur ne nje banjo te qelbet dhe pa ajer te fresket sepse ke komplekse. Kurse un them alleluia qe ka akoma nena qe sjellin ne jet femije dhe i ushqejn me trupin e tyre. Falenderoj perendine sepse jeta pa to ska kuptim".

Ateher vendosa te shfrytezoja kohen qe nejta papune per te ri-edukuar veten...
Femijen gjithashtu po e rris pa komplekse. Ja kam hequr kureshtjen dhe e kam edukuar qe mos te shkoj te pyesi boten. Qe tju skandalizoj njecik: kur shkoj me bo pazarin, shkon ai dhe me merr tampax qe perdor sepse thot "dua te te ndihmoj"...
Kur ndodhi ne babyparking qe femijet mcifeshin (te shtepiat lodra) per te pare njeri tjetrin, erdhi dhe me njoftoi menjehere (ishte 2/3 vjec). U trremba sepse kujtova per ndonje te rritur se cfare nuk ndodh!
Edukatorja u habit qe e mora vesh edhe pse kishte ndodh per nje koh shum te shkurter dhe me tregoi se ishte e vertet.

Jam nga ato nenat qe ushqejn femijen pa turp,
Qe zhvishen perpara femrave ne palester, pishine,para shoqeve pa komplekse.
Qe skan kompleks kur shkojn te gjinekologu dhe te bejn pyetjet e duhura.
Lexoj dhe mesoj rreth seksit tim sepse per mu perversiteti eshte ne syt e kujt sheh.

Nese kjo me ben femer te ndyre, dua te vdes e till.
Nudo ne rrug nuk dal, jo sepse do kisha turp apo per ceshtje ligjore, thjesht e di qe bota uleret qe te hiqen burkat por pastaj eshte gati ti gjuaj me gur kush del pa rroba.
 

Monique

With or Without u
Le ti ndajme pak protesten dhe mesazhin qe percon nga lakuriqesia qe vajza ne fjale kerkonte te perconte
Vajza e perdhunuar dhe shume vajza te tjera perdhunohen veshur dhe pa veshur dhe kjo eshte dicka qe dhemb, vret , te shkaterron per tere jeten.
Dhe jo vetem femijes por cdo kujt qe ka lidhje me ate femije.
Nese ky vrull (protestash) nje moment do mbaroj , traumat e asaj vajze do jene plaget e saj per tere ekzistencen e saj.
Mbeshtetje per te dhe cdo viktime te cdo lloji dhune.

sa per pjesen e zhveshjes , as dua te merrem fare me vajzen ne fjale , zgjedhja saj ,menyra saj, por ajo cka me shqeteson eshte te menyra si percohet mesazhi . Sado ai mesazh mund te jete pjese e nje kauze te madhe , veprimi e sfumon!
Zhveshja nuk eshte krim , absolutisht nuk eshte krim, ama eshte e ndalueshme ligjerisht (as plazhe nudo skemi )
Me thoni pak ju nenat e forumit , zhvisheni ju lakuriq ne sy te djemve?
dhe jo per paragjykim jo, por ceshtje etike
mgjth mua sme ndjell as te protestoj kjo vajza , e as ti dal ne krahe dhe ta glorifikoj
ka ndjekur nje instik euforik dhe aq...kshu e shoh une
 

TinkyPinky

Brighter than the sun 🌞🔥
Jo te gjitha familjet i kane mundesite per ti pajisur femijet me smartphones, te pakten ne Shqiperi. Pastaj ka edhe prinder qe nuk u japin femijve smartphones pikerisht per ti mbrojtur ose ja u japin me orare per te luajtur video games ose nen vezhgimin e tyre.

Ashtu mendoja dhe une para se te kisha femije apo te punoja me femije.
Te sjell nje shembull.. gjat nje eskursioni, nje femije I kishte marr mamit telefonin dhe ajo dinte fiks ku te shkonte me pa pornot qe ishin aty dhe u ul te fundi autobuzit me i nda me miqt.
Po flas per femije 5/6 vjec.

Dhe per ato 7/8 do doja te kisha pas regjistrator qe tka kaloja prinderve per te degjuar debatet "sekrete".

Nje i rritur pak koh me para mu shpreh "kur isha 20 vjec ishte njona qe flirtonte keq me mua... ateher e kapa dhe e futa ne banjo duke e detyruar te bente seks me mu"
Ky person sot eshte baba dhe intelektual! Dhe sdonte femije femer sepse "kam frik mos bohet Rrugaçe"
Dhe po ja tregonte shokeve sikur kishte fituar premio nobel.

Per cfare po flasim ekzaksisht?!
Ja pra

Shoqeria qe kemi krijuar!
Edukata qe ne nena i kemi dhene meshkujve

Dhe me falni por po e mbyll me kaq.
Keni te gjith te drejt te mendoni cte doni...

Diten e mire
 
Ashtu mendoja dhe une para se te kisha femije apo te punoja me femije.
Te sjell nje shembull.. gjat nje eskursioni, nje femije I kishte marr mamit telefonin dhe ajo dinte fiks ku te shkonte me pa pornot qe ishin aty dhe u ul te fundi autobuzit me i nda me miqt.
Po flas per femije 5/6 vjec.

Dhe per ato 7/8 do doja te kisha pas regjistrator qe tka kaloja prinderve per te degjuar debatet "sekrete".

Nje i rritur pak koh me para mu shpreh "kur isha 20 vjec ishte njona qe flirtonte keq me mua... ateher e kapa dhe e futa ne banjo duke e detyruar te bente seks me mu"
Ky person sot eshte baba dhe intelektual! Dhe sdonte femije femer sepse "kam frik mos bohet Rrugaçe"
Dhe po ja tregonte shokeve sikur kishte fituar premio nobel.

Per cfare po flasim ekzaksisht?!
Ja pra

Shoqeria qe kemi krijuar!
Edukata qe ne nena i kemi dhene meshkujve

Dhe me falni por po e mbyll me kaq.
Keni te gjith te drejt te mendoni cte doni...

Diten e mire

Me fal se nuk te kuptova

Kush eshte thelbi i ketij rrefimi?
 

Endrra

VIP
V.I.P
Eshte ceshtje mentaliteti...
Kshu na kan mesuar, me pas TURP per trupin tone dhe jo per GOMARIN qe fut duart te pantallonat dhe masturbohet para nesh! ( kjo ne tren!) Dhe plot te tjere qe me vjen neveri kur me shkojne ne mendje. Te lutem se me shkon keq pica...

E till isha dhe une, plot tabù dhe turp sepse u zhvillova para kohe dhe vishja bluzet xxxl te babit per te shkuar ne palester ne shkolle.
Me pas fillova te bie ne paqen me veten... kur u bera nene ehe plot dilema deri kur me ngushelluan ne restorant fjalet e nje burri kundrejt X person:" ti po i thua te largohet nga tavolina qe te shkoj ti japi me pi cunit te porsalindur ne nje banjo te qelbet dhe pa ajer te fresket sepse ke komplekse. Kurse un them alleluia qe ka akoma nena qe sjellin ne jet femije dhe i ushqejn me trupin e tyre. Falenderoj perendine sepse jeta pa to ska kuptim".

Ateher vendosa te shfrytezoja kohen qe nejta papune per te ri-edukuar veten...
Femijen gjithashtu po e rris pa komplekse. Ja kam hequr kureshtjen dhe e kam edukuar qe mos te shkoj te pyesi boten. Qe tju skandalizoj njecik: kur shkoj me bo pazarin, shkon ai dhe me merr tampax qe perdor sepse thot "dua te te ndihmoj"...
Kur ndodhi ne babyparking qe femijet mcifeshin (te shtepiat lodra) per te pare njeri tjetrin, erdhi dhe me njoftoi menjehere (ishte 2/3 vjec). U trremba sepse kujtova per ndonje te rritur se cfare nuk ndodh!
Edukatorja u habit qe e mora vesh edhe pse kishte ndodh per nje koh shum te shkurter dhe me tregoi se ishte e vertet.

Jam nga ato nenat qe ushqejn femijen pa turp,
Qe zhvishen perpara femrave ne palester, pishine,para shoqeve pa komplekse.
Qe skan kompleks kur shkojn te gjinekologu dhe te bejn pyetjet e duhura.
Lexoj dhe mesoj rreth seksit tim sepse per mu perversiteti eshte ne syt e kujt sheh.

Nese kjo me ben femer te ndyre, dua te vdes e till.
Nudo ne rrug nuk dal, jo sepse do kisha turp apo per ceshtje ligjore, thjesht e di qe bota uleret qe te hiqen burkat por pastaj eshte gati ti gjuaj me gur kush del pa rroba.
I bije o xhan te vrasim veten te mendojme qe pronderit tane kane ber Sex pa lindem ne ..
Dhe i bije te neveritem nga vetja qe ku me ka mbajt nena ime .. se patjeter kur kam dale .. skam dale me kemishe por cdo gje organike qe ka nje trup femre .
Jo vetem per kete kemi koken plot me komplekse.. por dhe ne shoqerimin e nje njeriu te plakur drejt vdekjes.
Nese une nuk do isha ballafaquar me dekompozimin e trupit ne jeten reale tek pacientet.. sdo kisha arrit as ta shoh tim ate tek jep shpirt .
Pra ... turpi eshte ne koken tone perderisa fshihemi te tregojme dashuri por eshte normale pedofilizmi. .. qe ndodh cdo dite .. dhe nga turpi vajzat sdine as te tregojne po fshihen se ja lene vetes fajin per cdo gje.
 

Monique

With or Without u
As une se kuptoj , dmth sipas ktyre me siper i bie qe qenkan nenat ato qe i thokan , ik e perdhunoje te keqen nena ??????

bohhhh

sna beri zoti baballare jo
 

Legally_Sweet

Ain’t no sunshine when she’s gone
V.I.P
Ashtu mendoja dhe une para se te kisha femije apo te punoja me femije.
Te sjell nje shembull.. gjat nje eskursioni, nje femije I kishte marr mamit telefonin dhe ajo dinte fiks ku te shkonte me pa pornot qe ishin aty dhe u ul te fundi autobuzit me i nda me miqt.
Po flas per femije 5/6 vjec.
Ky eshte rast per tu raportuar tek sherbimet sociale sepse tregon neglizhence nga ana e prinderit.
Une femije s'kam dhe nuk kam punuar me femije, por kam plot nga fisi me femije te vegjel ktu ku jam dhe po bazohem aty kur them qe ekzistojne edhe femije ku prinderit bejne maximumin ti mbrojne nga influenca e keqe e smartphonave.
 
Pyetje nga salla edhe pse the po e mbyll me kaq

Edukimi i nje femije eshte atribut vetem i nenes?
Po babai cfare detyre ka?

Nena luan rolin kryesor te rritjes perkujdesjes edukimit te normaleve dhe moralit te femijes. Babai njesoj si nena kujdeset per edukimin dhe formimin e karakterit problemet e moshes nese jane djema merret me shume babai, nese jane vajza merret me shume nena.

Nje familje e shendoshe eshte ajo ku babai eshte koka e shtepise, dhe nena eshte qafa. Ti do thuash qe koken e mban qafa, une do te pergjigjesha qe koka i jep "urdher" qafes te levize.

Kjo per ty Mon :)
_____________

kjo per te gjithe "modernet"

pikerisht se eshte prishur ky ekuiliber ndodh dhe qe familja dhe shoqeria eshte ne krize. Nuk jam per patriakalizem jam per barazi per te drejta te barabarta, por me ket frymen moderne ku babai e nena dalin me allate jashte ne sy te kalamajve dhe trajtimin e femijes si shoke e shoqe pa i treguar dhe anen tjeter ate te te qenit prinder mua sme ben sens. Femijet duan kohe dhe perkushtim ndryshe mos i beni fare.
 

Endrra

VIP
V.I.P
Pra e perseris pedofilizmi eshte semundje e pasherueshme dhe per mua vetem eliminimi fizik ben pune ... nese nuk do pranojme kanunin si forma me radikale ne Shqiperi se u modernizuam.. ather le te pranojme dhe Format e ndryshme te revoltes.
 

TinkyPinky

Brighter than the sun 🌞🔥
Pyetje nga salla edhe pse the po e mbyll me kaq

Edukimi i nje femije eshte atribut vetem i nenes?
Po babai cfare detyre ka?

Te falenderoj per ket pyetje
Absolutisht jo dhe prandaj sot jam e ndare.
Sot si sot, duan grua si sherbetore dhe Rrugaçe ne krevat, duke harruar qe kan pergjegjesi dhe per femijet...
per burrin qe ai femije nje dit do behet dhe per babain qe do jet ne te ardhme.

Un te qenit nene e shoh si mision.
Dhe me degjuar qe cuni im i ka ber keq nje femre duke nenshtruar dhune apo perdhunuar, jam gati ti fus duart ne fyt pa pritur te nderhy ligji.

Un vet kam shum trauma, e pranoj, dhe pse jam shum liberale prap si prap skam besim te meshkujt... sepse kam degjuar shum dhe jam rritur mes tyre.
Por di dhe qe kjo bot mund te ndryshoj vetem nese ne si femra ne rrall te pare fillojme dhe respektojme veten tone pa e pare si gabim.

Sorry nese kam egzagjeruar diku ne pergjigje por eshte dicka qe me godet
 

Endrra

VIP
V.I.P
Ok kjo dhe shume pankarta aty ishin shume pa vend per krimin qe behet fjale...
Pedofilia nuk prek vetem femrat por dhe meshkujt .. pra te dalin dhe meshkujt ne kete menyre ?
Pastaj per sa i perket thyerjeve te tabuve ...natyrisht kurre sesht koha apo momenti i duhur
Por padyshim qe veshja dhe provokimi i nje femre nuk eshte ftese per abuzim seksual ..ne asnje menyre ...kurren e kurres .
Ama per te edukuar femijet jane po ashtu te dy prinderit pergjegjes ... se kuptoj pse behet nena pergjegjese per cdo gje.
Ama e kemi ne ..madje femra frmres ja thote..
He se mira ja beri .... vete kish vesh fundin kaq e aq ..vete kish shkuar ne Club etj etj .
Ku e dime fort mire qe abuzuesin se ndalon as veshja e as izolimi.
Mendoj qe demostruesit te kishin ven me shume ne vemendje..idene e mos shantazhimit.
Qe femija djale apo vajze ..te kete guximin te hapet e te denoncoje.
Pra pedofilizmi ne bote ka arrit caqe cnjerezore ... por te pakten pertej fatkeqesise duhet qe viktima mos te ndjehet e paragjykuar ...mjafton Trauma qe do e mbaj per gjith jeten .
Denoncojeni ata qe ju vrasin per se gjalli !
Per ju qe na jeni moderne dhe e lexoni ca ju do qefi .. kaloni dhe ne tallje me nje tem serioze .. e kam shpjeguar qe mbrem rendin e kesaj.. qellimin dhe kush eshte turpi i vertet.
 
Te falenderoj per ket pyetje
Absolutisht jo dhe prandaj sot jam e ndare.
Sot si sot, duan grua si sherbetore dhe Rrugaçe ne krevat, duke harruar qe kan pergjegjesi dhe per femijet...
per burrin qe ai femije nje dit do behet dhe per babain qe do jet ne te ardhme.

Un te qenit nene e shoh si mision.
Dhe me degjuar qe cuni im i ka ber keq nje femre duke nenshtruar dhune apo perdhunuar, jam gati ti fus duart ne fyt pa pritur te nderhy ligji.

Un vet kam shum trauma, e pranoj, dhe pse jam shum liberale prap si prap skam besim te meshkujt... sepse kam degjuar shum dhe jam rritur mes tyre.
Por di dhe qe kjo bot mund te ndryshoj vetem nese ne si femra ne rrall te pare fillojme dhe respektojme veten tone pa e pare si gabim.

Sorry nese kam egzagjeruar diku ne pergjigje por eshte dicka qe me godet


Prit ta marrim me rradhe DM :)

Pse nuk ke besim tek meshkujt? Po besim tek vetja jote a ke? Pse mendon se ke shume trauma? Dhe cilat jane trauma per ty?

puc
 

Monique

With or Without u
Nena luan rolin kryesor te rritjes perkujdesjes edukimit te normaleve dhe moralit te femijes. Babai njesoj si nena kujdeset per edukimin dhe formimin e karakterit problemet e moshes nese jane djema merret me shume babai, nese jane vajza merret me shume nena.

Nje familje e shendoshe eshte ajo ku babai eshte koka e shtepise, dhe nena eshte qafa. Ti do thuash qe koken e mban qafa, une do te pergjigjesha qe koka i jep "urdher" qafes te levize.

Kjo per ty Mon :)
_____________

kjo per te gjithe "modernet"

pikerisht se eshte prishur ky ekuiliber ndodh dhe qe familja dhe shoqeria eshte ne krize. Nuk jam per patriakalizem jam per barazi per te drejta te barabarta, por me ket frymen moderne ku babai e nena dalin me allate jashte ne sy te kalamajve dhe trajtimin e femijes si shoke e shoqe pa i treguar dhe anen tjeter ate te te qenit prinder mua sme ben sens. Femijet duan kohe dhe perkushtim ndryshe mos i beni fare.
Kurse une do i meshoja nderveprimit te te dyve. Pergjegjesite jane te njejta
Kjo ndarja midis djale e vajze , nuk me ben sens fare
Ka gjera per te cilat nena eshte reference , dhe ka ato ku eshte babai
Qe nje familje te kete baza te shendosha , nuk funksionon deri ktu une , deri ktu ti
Modeli qe solle me siper eshte ai ku une jam rritur , ku babai i thosh nenes ...jane vajza merru ti, te ishin djem do merresha une!
Thua se femijet ishin patate e domate
Ne kte pike mendimet i kemi te ndryshme dhe modelet te ndryshme

Une kam zgjedhur te jem shoqe deri ne piken qe gjykoj se duhet te jem me femijet e mi. Sot qe jane te vegjel i toleroj edhe ndonje fjale me shume , sepse une shoh prespektiven
Neser ajo vajze duke me trajtuar si shoqe , do jem une ajo ku do perplaset per cdo gje te sajen e jo shoqet budallacka.
kshu une vihem edhe ne dijeni edhe kam situaten ne dore.

Apriori une jam prindi , kete atribut sma heq dot femija dhe askush!
 

Xhelozi

Staf në FV.AL
S/M
Ore nje pytje nga fundi salles meqe kshu kot se po shof mbeshtetje shum t lakuriqsise

Po ju a do kishit dal lakuriq n'protest?
 

Monique

With or Without u
Te falenderoj per ket pyetje
Absolutisht jo dhe prandaj sot jam e ndare.
Sot si sot, duan grua si sherbetore dhe Rrugaçe ne krevat, duke harruar qe kan pergjegjesi dhe per femijet...
per burrin qe ai femije nje dit do behet dhe per babain qe do jet ne te ardhme.

Un te qenit nene e shoh si mision.
Dhe me degjuar qe cuni im i ka ber keq nje femre duke nenshtruar dhune apo perdhunuar, jam gati ti fus duart ne fyt pa pritur te nderhy ligji.

Un vet kam shum trauma, e pranoj, dhe pse jam shum liberale prap si prap skam besim te meshkujt... sepse kam degjuar shum dhe jam rritur mes tyre.
Por di dhe qe kjo bot mund te ndryshoj vetem nese ne si femra ne rrall te pare fillojme dhe respektojme veten tone pa e pare si gabim.

Sorry nese kam egzagjeruar diku ne pergjigje por eshte dicka qe me godet
Pyetjen ta bera ty por jo te me jepje pergjigje mbi eksperiencen tende, por si duhet te jete ne nje situate normale familjare
Njoh baballare qe jane shembullor dhe te perkushtuar si ne edukimin e vajzave e djemve te tyre.
I trajtojne me respekt qe ne vogeli dhe marrin ate qe marrin , femije te shendeshem , te kulturuar dhe pa eksese te tilla.
Ceshtja e gjykimit nenes apo babait si dy element te ndare nga njeri tjetri eshte hendikap qe duhet ndryshuar
 
Kurse une do i meshoja nderveprimit te te dyve. Pergjegjesite jane te njejta
Kjo ndarja midis djale e vajze , nuk me ben sens fare
Ka gjera per te cilat nena eshte reference , dhe ka ato ku eshte babai
Qe nje familje te kete baza te shendosha , nuk funksionon deri ktu une , deri ktu ti
Modeli qe solle me siper eshte ai ku une jam rritur , ku babai i thosh nenes ...jane vajza merru ti, te ishin djem do merresha une!
Thua se femijet ishin patate e domate
Ne kte pike mendimet i kemi te ndryshme dhe modelet te ndryshme

Une kam zgjedhur te jem shoqe deri ne piken qe gjykoj se duhet te jem me femijet e mi. Sot qe jane te vegjel i toleroj edhe ndonje fjale me shume , sepse une shoh prespektiven
Neser ajo vajze duke me trajtuar si shoqe , do jem une ajo ku do perplaset per cdo gje te sajen e jo shoqet budallacka.
kshu une vihem edhe ne dijeni edhe kam situaten ne dore.

Apriori une jam prindi , kete atribut sma heq dot femija dhe askush!

po ja te te jap nje shembull

vajza mund te flas me lirshem me nenen kur i vjen cikli ose ceshtje depilimi apo ceshtje seksi se me babain

dhe djali do e kishte me te lehte te pyeste babain per ceshtje seksi apo muhabete cunash te natyres "burrerore trimerie karakteri" sesa me nenen

Sme kuptove, normal qe femija duhet te kete me ty lirshmerine e te treguarit gjithcka ama ti duhet ti tregosh femijes qe je ti qe i jep zgjidhje pyetjeve te tyre deshirave te tyre ama je prap dhe ti zeri i ndergjegjes se tyre qe thote jo nuk behet kshu se jam une autoriteti qe di me mire se ty kush eshte me e mira dhe e keqja per ty.
 

TinkyPinky

Brighter than the sun 🌞🔥
As une se kuptoj , dmth sipas ktyre me siper i bie qe qenkan nenat ato qe i thokan , ik e perdhunoje te keqen nena ??????

bohhhh

sna beri zoti baballare jo

Jooooo
Por egziston nje specie nenash qe mbrojn te birin edhe kur din se cfare monstre kan edukuar dhe e bejn me nje furi te frikshme.
Ka nena qe shohin cben burri tyre jasht shtepise ose edhe brenda shtepise dhe heshtin sepse eshte "turp".

Keto histori sjan vetem neper gazeta ?
 

Monique

With or Without u
po ja te te jap nje shembull

vajza mund te flas me lirshem me nenen kur i vjen cikli ose ceshtje depilimi apo ceshtje seksi se me babain

dhe djali do e kishte me te lehte te pyeste babain per ceshtje seksi apo muhabete cunash te natyres "burrerore trimerie karakteri" sesa me nenen

Sme kuptove, normal qe femija duhet te kete me ty lirshmerine e te treguarit gjithcka ama ti duhet ti tregosh femijes qe je ti qe i jep zgjidhje pyetjeve te tyre deshirave te tyre ama je prap dhe ti zeri i ndergjegjes se tyre qe thote jo nuk behet kshu se jam une autoriteti qe di me mire se ty kush eshte me e mira dhe e keqja per ty.
Absolutisht po , se ve ne dyshim

por une njoh raste si mbesa ime , qe i thosh te jatit (edhe kur ime moter ishte) me ble lines poshte se mami perton te dali lool lool
apo kur e pyeste i jati cke qe je me nerva dhe ajo i thosh - me ka ardhur cikli o ba lool

Dhe mbesa ime ka nje lirshmeri me te jatin qe nuk eshte atribut i te emes dhe as mospranine se saj , ka qene nje pune intensive nga vete i jati per te qene aq prane saj. E kam degjuar vete kur i shpjegonte keto procese (edhe pse ajo i dinte) natyrale mbi ndryshimin hormonal te trupit.

Por mua me duket teper diskriminuese kur thuhet (dhe hidhemi te tema) nena se ka edukuar djalin si duhet...wtf
Asnje nene ne bote sdo donte qe djali te perdhunonte apo ti perdhunonin vajzen!
Kete fiksojeni!
 

Legally_Sweet

Ain’t no sunshine when she’s gone
V.I.P
Ore nje pytje nga fundi salles meqe kshu kot se po shof mbeshtetje shum t lakuriqsise

Po ju a do kishit dal lakuriq n'protest?
Lakuriq veç kur shkoj me be masazhe, edhe atehere s'me lejn, me mbulojne me peshqir ?
 

TinkyPinky

Brighter than the sun 🌞🔥
Ky eshte rast per tu raportuar tek sherbimet sociale sepse tregon neglizhence nga ana e prinderit.
Une femije s'kam dhe nuk kam punuar me femije, por kam plot nga fisi me femije te vegjel ktu ku jam dhe po bazohem aty kur them qe ekzistojne edhe femije ku prinderit bejne maximumin ti mbrojne nga influenca e keqe e smartphonave.

Ti prind mendon se po e mbron por ja qe del gjithmon dikush aty te turma qe I edukon para teje. ?
Ps: eh... jan njerez te paprekshem. Ske si i denoncon

Spo te komentoj moshat cik me te medhaja... ndoshta sepse hyra cik si shum ne jeten e tyre duke tentuar ti mirekuptoja dhe keshilloja sepse sic me than por dhe sic pash me syt e mi: prindrit e tyre e kishin vet mendjen vetem te smartphone apo edukatoret/cunat qe punonin te pishina. Duhet ti kontrolloje 'adoleshendet' kudo sepse cfare nuk jan te bejn ne ate mosh.
 

Endrra

VIP
V.I.P
Me vjen turp qe talleni me fatkeqesine e nje femije .. femra ne fjale pati guxim dhe u revoltua ashtu si e ndjeu ajo .. po ju qe po e kaloni temen dhe rastin ne tallje jeni me te ndershem gjoja ?
mahhh njerez te shtirur
 

Monique

With or Without u
Jooooo
Por egziston nje specie nenash qe mbrojn te birin edhe kur din se cfare monstre kan edukuar dhe e bejn me nje furi te frikshme.
Ka nena qe shohin cben burri tyre jasht shtepise ose edhe brenda shtepise dhe heshtin sepse eshte "turp".

Keto histori sjan vetem neper gazeta ?
Kur thua c'lloj monstre kane edukuar .....ma shpjego pak
i kane thene ik perdhuno mos e ca koken? apo mire ja bere pleres?
kte me burrat eshte teme tjeter dhe skam nerva ti hy hic
 

Xhelozi

Staf në FV.AL
S/M
Me vjen turp qe talleni me fatkeqesine e nje femije .. femra ne fjale pati guxim dhe u revoltua ashtu si e ndjeu ajo .. po ju qe po e kaloni temen dhe rastin ne tallje jeni me te ndershem gjoja ?
mahhh njerez te shtirur
Po ti do dilje n proteste nudo si kjo?
 
Top