Doli NUDO në shesh, flet vajza që protestoi kundër abuzimit seksual: Të jesh e zhveshur nuk është turp!

Monique

With or Without u
Me vjen turp qe talleni me fatkeqesine e nje femije .. femra ne fjale pati guxim dhe u revoltua ashtu si e ndjeu ajo .. po ju qe po e kaloni temen dhe rastin ne tallje jeni me te ndershem gjoja ?
mahhh njerez te shtirur
Me fal se nuk mendojme si ty do te thote se po tallemi?
Vajzen e perdhunuar as e kemi zene ne goje dhe as e kemi diskutuar si te gabuar ..cpo thua?

Po flasim per nje veprim te tepruar nga nje vajze qe ska lidhje me perdhunimin por me nje mesazh promocional qe ka derguar

endrra , mos u perpiq te ofendosh askend apo intimidosh!
 

Endrra

VIP
V.I.P
Me fal se nuk mendojme si ty do te thote se po tallemi?
Vajzen e perdhunuar as e kemi zene ne goje dhe as e kemi diskutuar si te gabuar ..cpo thua?

Po flasim per nje veprim te tepruar nga nje vajze qe ska lidhje me perdhunimin por me nje mesazh promocional qe ka derguar

endrra , mos u perpiq te ofendosh askend apo intimidosh!
Jo une e thadh troc .. perkundrazi cka po lexoj ..devijoj komplet qellimin qe duhet te ken keto tema dhe te jiöet vemendja dhe denimi maksimal ketyre krimeve .
Ajo qe si qe .. beri nje protest individuale ..por as nuk perdhunoj dhe as nuk ofendoi njeri .
Perkundrazi tha nga ky trup ka lindur nje njeri .
 
Absolutisht po , se ve ne dyshim

por une njoh raste si mbesa ime , qe i thosh te jatit (edhe kur ime moter ishte) me ble lines poshte se mami perton te dali lool lool
apo kur e pyeste i jati cke qe je me nerva dhe ajo i thosh - me ka ardhur cikli o ba lool

Dhe mbesa ime ka nje lirshmeri me te jatin qe nuk eshte atribut i te emes dhe as mospranine se saj , ka qene nje pune intensive nga vete i jati per te qene aq prane saj. E kam degjuar vete kur i shpjegonte keto procese (edhe pse ajo i dinte) natyrale mbi ndryshimin hormonal te trupit.

Por mua me duket teper diskriminuese kur thuhet (dhe hidhemi te tema) nena se ka edukuar djalin si duhet...wtf
Asnje nene ne bote sdo donte qe djali te perdhunonte apo ti perdhunonin vajzen!
Kete fiksojeni!

Me fal se harrova te te permend exeptional cases kur nena/babai zevendeson dhe rolin e gjysmes tjeter kur mungon njeri nga prinderit, rasti i kunatit tend dmth :)

ore ska nene/baba ne bote qe i thote pjelles se vete shkoni perdhunoni se late nam.

Kjo jane devijanca psiqike mendore skane lidhje me edukimin.
 

Legally_Sweet

Ain’t no sunshine when she’s gone
V.I.P
Me vjen turp qe talleni me fatkeqesine e nje femije .. femra ne fjale pati guxim dhe u revoltua ashtu si e ndjeu ajo .. po ju qe po e kaloni temen dhe rastin ne tallje jeni me te ndershem gjoja ?
mahhh njerez te shtirur
Po ku eshte tallja me femijen e perdhunuar ktu? Ne 4 faqe postime eshte diskutuar rreth nuditetit sepse e tille eshte tema. Ndersa per çeshtjen e perdhunimit eshte hapur nje teme tjeter.
 

Monique

With or Without u
Jo une e thadh troc .. perkundrazi cka po lexoj ..devijoj komplet qellimin qe duhet te ken keto tema dhe te jiöet vemendja dhe denimi maksimal ketyre krimeve .
Ajo qe si qe .. beri nje protest individuale ..por as nuk perdhunoj dhe as nuk ofendoi njeri .
Perkundrazi tha nga ky trup ka lindur nje njeri .
dhe ku qendron turpi ketu?
Se une e mendoj qe ajo vajza e ka bere per publicitet (dhe kjo mu perforcua pas videos qe pashe) qenka turp?
Aktin e ndodhur jo qe e kam denuar , por e jam ende e shokuar , por kjo sdo te thote qe ne emer te nje kauze te dalim e ta perdorim per interesa tona!
 

Monique

With or Without u
Me fal se harrova te te permend exeptional cases kur nena/babai zevendeson dhe rolin e gjysmes tjeter kur mungon njeri nga prinderit, rasti i kunatit tend dmth :)

ore ska nene/baba ne bote qe i thote pjelles se vete shkoni perdhunoni se late nam.

Kjo jane devijanca psiqike mendore skane lidhje me edukimin.
lexoje se ta kam thene para se te mungonte!
 

Monique

With or Without u
E keni kthyer ne shaka pra. Sesht tallje.. epo vazhdoni beni sikur jeni te rene nga qielli
ti ngaterron ndonje batute qe behet me kontestin e te teres
kjo eshte keqdashesi!
Kemi thene aq shume aty , sa cudi ti shihke e lexoke vetem "shakate"
Tani nese ke dicka mbi tematiken ok (pervec ktij turpit flas) thuaje dhe e diskutojme
kto anatemimet , jo ju jo une ..leri se sinqerisht jane si boje e dale
 

TinkyPinky

Brighter than the sun 🌞🔥
Prit ta marrim me rradhe DM :)

Pse nuk ke besim tek meshkujt?
Sepse jam diskriminuar qe ne lindje
Dhe kam par dhe perjetuar aq shum gjera sa qe eshte thy ajo vazo tani.
Nuk jam tip qe lidhet me dike thjesht sa mos me I ngel ne der prinderve apo qe tme mbaj me lek, rroba dhe ushqim sepse un punoj vet sa per 2 burra bashk dhe nuk caj kok te kjo pjes.


Po besim tek vetja jote a ke?
Un di kush jam dhe cfare jam por te lutem mos me psikoanalizo sepse do te prishet imazhi qe ke per mu dhe do thuash : ah ade ajo crazy, jo jo nuk e njoh lol

Pse mendon se ke shume trauma? Dhe cilat jane trauma per ty?

puc
? traumat te ngelin gjith diten, nuk te ndihmon as tregimi dhe as denoncimi i tyre.per te gjith: me vjen keq per ket vajze qe foli per dicka shum te rendishme dhe massa u fokuzua te nudizmi.
Dhe jo, eshte nje form dhune mbi te.

Un kshu e mendoj

 

Monique

With or Without u
Kurrgje thjesht nuk me qeshet me keto tema..e sidomos goca..mbase jam une shume e ndjeshme
Ndjeshmerine e une e kam shume te larte e jo sepse kam vajze , por sepse kam e djale
Pra nga nje ane kam dhimbjen , friken, e shume ndjesi
nga ana tjeter kam barren e te qenit e paragjykuar si nene e nje djali!

Eduko djalin.... seriozisht???!
 

Endrra

VIP
V.I.P
Ndjeshmerine e une e kam shume te larte e jo sepse kam vajze , por sepse kam e djale
Pra nga nje ane kam dhimbjen , friken, e shume ndjesi
nga ana tjeter kam barren e te qenit e paragjykuar si nene e nje djali!

Eduko djalin.... seriozisht???!
Mua sme ke lexuar fare.. une kam djale dhe vajze..
Pedofilizmi nuk meshiron as djalin e as vajzen.
 

Monique

With or Without u
Mua sme ke lexuar fare.. une kam djale dhe vajze..
Pedofilizmi nuk meshiron as djalin e as vajzen.


Per pjesen qe je nene e dy femijve skam nevoje te lexoj se e di ...:)
Dhe je te tema e gabuar se kte po te themi te gjithe
Ktu nuk po flitet per kete , por per pankartat dhe per vajzen qe u zhvesh

Dhe ky nuk eshte rast pedofilizmi edhe pse e kap ligjerisht
eshte rast i paster perdhunimi ne grup dhe e perseritur
dhe askush nuk po qesh e tallet me nje tematike te tille!
 
Sepse jam diskriminuar qe ne lindje
Dhe kam par dhe perjetuar aq shum gjera sa qe eshte thy ajo vazo tani.
Nuk jam tip qe lidhet me dike thjesht sa mos me I ngel ne der prinderve apo qe tme mbaj me lek, rroba dhe ushqim sepse un punoj vet sa per 2 burra bashk dhe nuk caj kok te kjo pjes.Un di kush jam dhe cfare jam por te lutem mos me psikoanalizo sepse do te prishet imazhi qe ke per mu dhe do thuash : ah ade ajo crazy, jo jo nuk e njoh lol


? traumat te ngelin gjith diten, nuk te ndihmon as tregimi dhe as denoncimi i tyre.per te gjith: me vjen keq per ket vajze qe foli per dicka shum te rendishme dhe massa u fokuzua te nudizmi.
Dhe jo, eshte nje form dhune mbi te.

Un kshu e mendoj
Shpirti mos e mundo veten kaq shume. Me aq sa te njof je femer e forte por dhe e brishte shume raste. Me aq sa te njof ta kam thene dhe para shume vitesh nese te kujtohet kur ishe tu u martuar mos e bej por ma more per ters :)

Je unike, jemi unike ne ket jete.
Zoti te jep mundesi ta jetosh jeten, ti ke ne dore zgjedhjet e tua sipas mundesive qe te jepen por dhe sipas mundesive qe ti i krijon vetes.
Njerez te forte jane ata qe jeta i ka perballur me shume gjera qe ne femijeri dhe pavarisht cdo gjeje qendrojne ne kembe pa bere rolin e viktimes pa u qare por me forcen per te kaluar cdo sfide qe i del para, kjo per shkak te vetes por dhe per shkak te shpirtit te shpirtit tend qe ke femije.
Nuk jam shprehje klishe por eshte realitet i hidhur, nese nuk reagon nese nuk lufton te shkelin me kembe te mbysin mos lejo askend ta beje kete.

Sa per temen dhe reagimin per vajzen jam shprehur tek faqja pare sdua te perseris veten.

Shume hugs ika se u bera emocionale si Elvira tani lool
 

Daisy

Anëtar i Respektuar
Te sjell nje shembull.. gjat nje eskursioni, nje femije I kishte marr mamit telefonin dhe ajo dinte fiks ku te shkonte me pa pornot qe ishin aty dhe u ul te fundi autobuzit me i nda me miqt.
Po flas per femije 5/6 vjec.

Dhe per ato 7/8 do doja te kisha pas regjistrator qe tka kaloja prinderve per te degjuar debatet "sekrete".

Nje i rritur pak koh me para mu shpreh "kur isha 20 vjec ishte njona qe flirtonte keq me mua... ateher e kapa dhe e futa ne banjo duke e detyruar te bente seks me mu"
Ky person sot eshte baba dhe intelektual! Dhe sdonte femije femer sepse "kam frik mos bohet Rrugaçe"
Dhe po ja tregonte shokeve sikur kishte fituar premio nobel.

Per cfare po flasim ekzaksisht?!
Ja pra

Shoqeria qe kemi krijuar!
Edukata qe ne nena i kemi dhene meshkujve

Dhe me falni por po e mbyll me kaq.
Keni te gjith te drejt te mendoni cte doni...

Diten e mire
po supozojme qe jo te gjithe meshkujt jane te etur per pak vemendje! Sa te thone kam kap kete e ate ja kam bere kshu e ashtu.
Jane njerez te vegjel keta.... mund te jene me nje qerre shkolle por nuk japin asgje.

tani ai nuk donte te kishte goc
Por sa linden cuna e u bene goca!?

ps. Ndoshta ka qene histori e sajuar per pak vemendje, deshirat e tij te lagura ne ate moshe?
 

Monique

With or Without u
Nje 44 vjecar, nje 32 vjecar, nje 31 vjecar

ende nena mban ne kurriz edukimin?
kur nderkohe secili ishte me femije qe i edukonte!

Jo pra jo , jane njerez pylli dhe te denohet sc do denohej nje qe ka kryer vrasje me paramendim!


Nderkohe vajza qe u zhvesh , ti leri publicitetet te vetes dhe te uli koken e te mesoj, se lakuriqesia nuk eshte modeli qe une dua ti mesoj femijve per te marre apo arritur ate qe ju takon.
Te mos perdhunohesh , eshte e drejte themelore!
 

Endrra

VIP
V.I.P
Per pjesen qe je nene e dy femijve skam nevoje te lexoj se e di ...:)
Dhe je te tema e gabuar se kte po te themi te gjithe
Ktu nuk po flitet per kete , por per pankartat dhe per vajzen qe u zhvesh

Dhe ky nuk eshte rast pedofilizmi edhe pse e kap ligjerisht
eshte rast i paster perdhunimi ne grup dhe e perseritur
dhe askush nuk po qesh e tallet me nje tematike te tille!
Pikerisht ajo nuk dhunon asnjeri me ate veprim.. sorry qe une jetoj ne shoqeri qe nudizmi eshte normal ndersa une qe se praktikoj nuk jam normale.
Por prap sme jep te drejte ta paragjykoj.. perkundrazi ajo pati guxim tju tregoje shoqerise se kush eshte degjenerimi i vertet.
Me ligj a pa ligj ata meritojne plumbin goce.
 
Top