Dortmundi arrin fitore dramatike në frymën e fundit

cent

...Lontano
eu534n.jpg
Në frymën e fundit, vetëm kështu mund të përkufizohet sfida spektakolare në "Dortmund Shtadion" ku Borusia e Dortmundit realizoi një përmbysje fantastike në kohën shtesë falë këtij goli të Santanas që kompleton kryeveprën në shifrat 3-2 të skuadrës së Jurgen Klop që i jep fund në mënyrë dramatike përrallës së malagas që deri në minutën e 90 shikonte veten mes katër më të mirave të Europës.

E pabuesshme mbremja në Dortmund Shtadion ku ishin spanjollët ata që kaluan të parët në avantazh në minutën e 25 me Joakin i cili bën finte me të majtën dhe gjuan me të djathtën për një supergol. Barazimi i gjermanëve vjen në minutën e 40 me Levandovskin, Gëtce për Rojs, ishi i gladbahut me takë për qëndrësu,juesin polak që në zonë nuk gabon, gjithshka fillon nga e para në pjesën e dytë kur në minutën e 82 eliseu ngrin tifozët verdhëzinj. Gjithshka nis nga Isko që pason për Batipstën i cili kalon Widenfeller dhe eliseu e shoqëron topin në rrjetë nga një pozicion jashtë loje, i tmerrshëm risku që mori përsiër Elizeu me topin që shkonte gjithsesi drejt portës pro për arbitrin ishte gjithshka e rregullt, në shtesë minutët e cmendurisë në minutën e 91 marko Rojs zgjidh situatën në zonë nga dy hapa larg vijës fatale dhe edhe pse për dikë mund të duket se është shumë vonë, vetëm një minutë më vonë vjen goli që vulos verdiktin finale, me Santanën që shënon një tjetër gol rrëmujë por edhe këtu në pozicion jashtë loje, pak rëndësi ka për shpritrat në Borusia shtadion që i gëzohen përmbysjes së pabesueshmë, MALAGA ثSHTث DRAMATIKISHT JASHTث LOJE.
/BeratiLive
 
Top