Duaj…, dashuro o njeri!

Nëse nuk mund të bësh mirë, mos lëndo!​


1-1.png


Përgatiti Esmeralda Birçaj, eksperte e shëndetit mendorBëni mirë dhe hidheni në breg dhe bëni mirë që të merrni dyfish. Cilëndo prej këtyre të dyjave që ju zgjidhni, është e rëndësishme të bëni mirë ose të paktën të mos lëndoni njeri për ndonjë arsye.

Duaj o njeri!

Duaje njeriun tënd dhe thuaja! Duaje fqinjin tënd dhe ndihmoje! Duaje natyrën në të cilën jeton dhe kujdesu për të. Duaji kafshët që ju shoqërojnë në këtë udhëtim dhe mos përfito prej tyre. Madje duaje edhe armikun tënd dhe largohu prej tij. Po, po…, këtë që po dëgjoni. Nëse dikush ju bën keq, ju lëndon, ju lodh, ju zvogëlon, gjëja më e mirë që mund të bëni është të ikni larg.

Mbyllni dyert, grilat dhe madje edhe vrimën e çelësave për këdo që përpiqet t’ju dëmtojë. Mos e ushqeni atë, mos e lejoni që t’ju depërtojë, mos e imitoni. Nuk ia vlen ta mbushni shpirtin tuaj me ndjenja negative ose hakmarrëse për këdo dhe për asgjë. Urrejtja dhe ajo që e shoqëron atë, ju errëson vetë. Indiferenca, nga ana tjetër, ju mbron nga shumë, veçanërisht nga vetja. Ajo vetja e keqe që të gjithë kemi, por nuk duam ta dimë.

Bëni mirë aty ku mundeni dhe ku nuk mundeni, thjeshtë mos bëni keq, mos lëndoni! Bëhuni dielli në jetën e njerëzve tuaj dhe jo errësira në jetën e armiqve tuaj. Jeta i kthen sjelljet dhe madje edhe mendimet, ndërsa njerëzit fajësojnë të tjerët për to. Në fund të fundit, nëse të gjithë e vendosim veten në këpucët e personit tjetër para se të veprojmë ose të flasim, gjithçka do të ishte më e lehtë, më e thjeshtë, më e vërtetë.
Ndihmoni, doni, kuptoni dhe nëse nuk mundeni, thjesht mos u kujdesni, injoroni! Larg keqdashjes, urrejtjes, mashtrimit dhe mendimeve hakmarrëse. Ato nuk i ofrojnë asgjë askujt.

Jeta është e bukur duke shpërndarë lule në pranverë dhe duke mos shpërndarë të ftohtin e dimrit.

Duaj…, dashuro o njeri!

Revista Psikologjia
 
Nganjehere keto leksionet e mbajtura per miresi pa fund,me duket aq sa feminore dhe perrallore.
Ec se njeriu egoist ka lindur, egoist ka per te vdekur.
S`mund te duash e besh mire gjithnje ,nese ne kembim nuk merr sikur dhe vlersimin apo mirenjohjen.
Eshte idiotesi po ta besh.
 
Duaj veten o njeri.dashuroje adhuroje .vetem ateher mund te duash te tjeret. Kur je e mbushur me dashuri nuk lejon qe merzija mllefi te jet te ti.mos bej kurr ate qe ske deshire ta bejne ty.
 
Dashuria dhe mirësia nuk shkojnë kurrë dëm. Ato gjithmonë bëjnë diferencën. Bekojne ate që i merr dhe bekojne edhe ty, qe i jep .Ruaje mirë brenda vetes ate. Mëso si ta japësh pa hezitim dhe asgje ne kembim, dhe si të fitosh pa qenë i keq
🤗🤗🤗
 
Dashuria dhe mirësia nuk shkojnë kurrë dëm. Ato gjithmonë bëjnë diferencën. Bekojne ate që i merr dhe bekojne edhe ty, qe i jep .Ruaje mirë brenda vetes ate. Mëso si ta japësh pa hezitim dhe asgje ne kembim, dhe si të fitosh pa qenë i keq
🤗🤗🤗
Goca ime bukur ti
Me keto qe the e pranoj qe i ke ngja babi darius krejt 🥰
 
Njerzit qe lendojne shpesh here jan ato qe jan lenduar me shum se toleranca e zemres te tyre.
Dhe jo... s'eshte justifikim. Thjesht besimi te to ka vdekur.


"Madje duaje edhe armikun tënd dhe largohu prej tij."
Nese i largohesh, ti e ven veten shkall me siper... dhe ndoshta thjesht po i konfermon qe beri mir qe u soll keq me ty.
Une armikun e ndihmoj, pavarsisht se me lendon... nxefem uleras dhe mallkoj veten por do ja zgjatja prap si prap doren.
 
Nganjehere keto leksionet e mbajtura per miresi pa fund,me duket aq sa feminore dhe perrallore.
Ec se njeriu egoist ka lindur, egoist ka per te vdekur.
S`mund te duash e besh mire gjithnje ,nese ne kembim nuk merr sikur dhe vlersimin apo mirenjohjen.
Eshte idiotesi po ta besh.
Neve s'je ti qe e ke shkruar kete 🙄
 
Nganjehere keto leksionet e mbajtura per miresi pa fund,me duket aq sa feminore dhe perrallore.
Ec se njeriu egoist ka lindur, egoist ka per te vdekur.
S`mund te duash e besh mire gjithnje ,nese ne kembim nuk merr sikur dhe vlersimin apo mirenjohjen.
Eshte idiotesi po ta besh.

E mbyte znj. Shpresen 😜
Ama te kuptoj jashtzakonisht shum dhe te puth akoma me shume
 
Kur te lendojne pa dashje Hajde de nje sy qorr e nje vesh shurdh po kur e bejn me vetedije kte se toleroj. Gjithmone kam fal dashuri pa interes e do vazhdoj ta bej pa kerku asgje ne kembim ( kte nuk Eshte hera e pare qe e them ktu ) ama nuk kerkoj te dikush te njejten gje sepse do i humbte vlera. Kushdo nga ne duhet te jet vetvetja e tjetrin duhet ta shohim me syrin e llogjikes jo te b*thes.
e thene kte te fundit per ata qe marrin guximin te bejn keq e na lexojne si duan vete . ( ne virtual se real e ke dhe te ka perballe ndryshon komplet ).
Duhet te ngushellohemi me faktin qe kurre nuk do na Duan te gjithe as do na urrejne po te pakten te jemi pak tolérante e te mos lendojme.
 
Redaktimi i fundit:
Shume e vertete!
Po nuk bere dot mire te pakten mos beh keq.
Ne jete do ndodhe qe do lendojme dike nuk ka dyshim madje pa dashje, nga pakujdesia, nga mos analizimi i gjerave ama te mundohemi te pendohemi dhe t' mos e bejme kurre nga dashakeqesia apo hakmarrja.

Nga ana tjeter nese dikush te lendon, largohu prej tij. Flas per gjera te vogla. nese jane madhore ka nje ligj ku mund te zgjidhen nga pala e 3te.
 
Top