Duar dhe thonj te "shkaterruara"? Si ti kthejme perfekte ne 10 dite!

braziljania

Anëtar i Nderuar
Do tju pelqente te kishit nje frech te bukur apo thjeshte manikyre me ngjyra qe jane aq shume ne mode, por duart tuaja nuk jane aq te bukura dhe thonjte i keni delikat per shkak te detersiveve?


Ndiqni keshillat dhe do keni duar te bukura per 10 dite.

Dita e pare

Filloni te pini nje gote me leng portokalli ne mengjes sapo te znjgoheni. Sic e dime vitamina C perforcon thojnte. Kete gje duhet te perserisni edhe ne ditet ne vazhdim.

Dita e dyte

Cdeo mbremje, perpara se te shtriheni, aplikoni ne duar krem ushqyes dhe te pasur me ingredient hidratant. Gje qe duhet te perserisni edhe ne ditet e tjera.

Dita e trete

Per te stimuluar qarkullimin e gjakut dhe te ekuilibroni epidermen, te zbutni lekuren beni nje trajtim per duart me baze parafine te ngrohte.

Dita e katert

Filloni te kujdeseni per thonjte, per te zbardhur dhe forcuar futini ne gjysmen e prere te limonit dhe mbajini per 10 minuta.

Dita e peste

Jepini forme thonjve, duke i limuar per jo shume, perdoreni lehtesisht.

Dita e gjashte

Eshte momenti me i mire per ti dhene duarve dhe thonjve energji. Alpikoni nje maske me baze produktesh natyrale si vaji i ullirit, aloe vera apo avokado, ose beni nje maske ne shtepi. Pak tul avokado, 1 lug mjalte dhe mbani duart per 10 minuta.


Dita e shtate

Kalojme te kutikulat(lekurat) Shtyjini brenda me instrumentin perkates, nese jane shume te dukshme mund ti prisni me preresin e lekurave.

Dita e tete

Kaloni mbi thonje limen" buffer" per te hequr zverdhjen dhe lereni te paster siperfaqen.


Dita e nente

Aplikoni mbi thonje manikyrin perforcues, e keshillueshme do te ishte e perberje te kalciumit per thonjte delikat.

Dita dhjete

Eshte momenti te shtrini manikyrin qe ju pelqen! French apo cdo lloj manikyri qe preferoni. nese do te aplikoni nje manikyr french zgjidhni nje ngjyre te zbehte ose nje roze te lehte. Ndersa po te aplikoni manikyre me ngjyra beni kujdes te lyeni te gjithe siperfaqen e thoit, edhe ne cepa./burimi: ikubinfo/
 

Gazolina

Moskokecarese
Une i kam thonjte shume shendetshem dhe para se ti lyej me ndonje ngjyre gjithmone i jap ne fillim me shkelqyes ose forcues thonjesh, kjo i jep force thonjit dhe e mban me gjate ngjyren e manikyrit. Jua rekomandoj te gjitheve ju gocave per te pasur nje jetegjatesi te thonjeve. Dhe per çdo mbremje aplikoni krem duarsh me permbajtje glicerine qe ndihmon ne rikuperimin e thonjeve.
Keshillat e Braziljanes jane shume te vlefshme per te gjitha qe kane nevoje per nje rikuperim pasi mund te kene thonje shume te dobet.
 

braziljania

Anëtar i Nderuar
Si te fshehim difektet e thonjve

Thonjte e thyer zakonisht jane te shoqeruar nga shume lekure perreth dhe nga nje infeksion i lehte rreth tyre.

Mund te kurohen: para se gjithash duhet te eleminoni lekurat, ka dy mundesi, nje produkt riparues kunder thyerjes, ose rregullimi i thonjve (thonj falso). Duke i mbajtur thonjte falso per te pakten 6 muaj keni te gjithe kohen qe ju duhet per te humbur vesin, dhe te nisni, me thonjte tuaj natyral me te bukur dhe te kuruar. Thonjte delikat, kane nevoje per trajtime perforcues. Per 15 dite aplikoni cdo dite ne produkt forcues, i cili eshte si nje manikyr normal por pa ngjyre. Mos harroni asnjehere qe thonjte eshte me mire ti limoni sesa ti prisni, sepse qendrojne me uniform. Nese thonjte tuaj kane nje ngjyre te verdhe, per te korrigjuar difektin mund te beni: peeling per thonjte tek estetistja, ose te aplikoni nje produkt specifik qe transformon ngjyren e thonjve ne nje ngjyre me natyrale./burimi: ikubINFO/
 

braziljania

Anëtar i Nderuar
Cfare te bejme kur kemi thonj te dobet

Nese keni thonj te dobet dhe te ndjeshem, eshte e rendesishme ti forconi ato duke evituar ne kete menyre problemin. Mund te ndodhe qe thonjte tuaj asimilojne keq vitaminat dhe kalciumin te cilat jane shume te rendesishme per nje shendet te mire. Per ti dhene force thonjve, aplikoni 2 here ne jave nje produkt perfocues dhe ushqyes, ka pamjen e nje manikyri te zakonshem transparent, por ka veti dhe funksion te perforcoje thonjte, dhe krijon nje shtrese te shkelqyeshme e cila mbron thonjte. Pas disa kohesh aplikimi do te vereni rrezultatet e duhura./burimi: ikubINFO/
 

braziljania

Anëtar i Nderuar
Manikyr: si ta ruajme gjate

Manikyri i thonjve eshte i perbere nga acetoni, reshire dhe pigment ngjyrues. Dozomi i duhur i ketyre elementeve lejon te formohet nje manikyre qe pervecse lejon thoin te marri ajer, por dhe te jete e lehte per tu apikuar apo modifikuar.

Nje manikyre me kualitet te mire, i aplikuar ne menyre korrekte mund te rezistoje nga 5-7 dite. Rregulli me i rendesishem per te ndjekur ne menyre qe te mbani ciesin e manikyrit te pandryshueshem eshte, te mbyllni mire shishen dhe ta lini ne pozicion vertikal. Mos e lini asnjehere prane nje burimi te ngrohte apo temperatur te lart. Me kalimin e kohes ai trashet nese nuk ka qene i mbyllur mire, dhe behet i veshtire per tu aplikuar, thahet me veshtersi dhe prishet menjehere. Mos u perpiqni ta holloni duke i hedhur aceton te cilet nuk jane te pershtatshem./burimi: ikubINFO/

manikyr2_12741316.jpg
 

braziljania

Anëtar i Nderuar
Thonjte, keshilla per tu kujdesur

Thonjte per shume femra jane me te vertet problem. Shendeti dhe pamja e thonjve varen fillimisht nga ajo cfare ushqehemi. Ashtu si hde floket, thonjte perbehen nga fibra te keratines keshtuqe mund te ushqehen vetem nepermjet nje ushqimi korrekt.

Per te mos i prishur:

* Mos kafshoni thonjte
* Nese ato thyhen lehtesisht, mos i prini, por limojini duke perdorur nje lime te bute.
* Here pas here aplikoni manikyre perforcues, por mos e beni shume shpesh.
* Kur beni punet e shtepis perdorni gjithemone doreza, pasi produktet kimike dobesojne thonjte.
* Qe thonjte te mos thahen kur hiqni manikyrin, perdorni nje dylient pa perberje te acetonit.

Per te perfurcuar thonjte indikohet nje banjo me vaj ulliri cdo 10 dite, pasi vaji i ullirit eshte ushqyes shume i mire per thonjte dhe i mbron ato nga agresoret e jashtem. Para se te aplikoni nje manikyre, me pare vini nje shtrese hidratuesi./burimi: ikubINFO/
 

braziljania

Anëtar i Nderuar
Titulli: Duar dhe thonj te "shkaterruara"? Si ti kthejme perfekte ne 10 dite!

Kur thonjte jane me vija

Nje nder problemet qe hasim tek thonjte jane vijat qe ato krijojne. Thonjte mund te krijojne vijezime horizontale, dhe kjo mund te vij si pasoje e ndonje problemi me shendetin ose kur perdorni medikamente. Ndersa kur vijezimet jane vertikalisht, ndodh nga mosha, thonjte humbasin elasticitetin e tyre. Ne kete rast eshte mire te perdorni nje krem apo vaj specifik per te hidratuar thonjte. Por mund ta mbuloni problemin e vijave edhe me manikyr, nese aplikoni nje manikyre me ngjyre, vijezimet do te jene me pak te dukshme, ose mund te drejtoheni ne nje qender estetike per te rregulluar kete problem./burimi: ikubINFO/
 

*Linda*

Lost out in the desert
Titulli: Duar dhe thonj te "shkaterruara"? Si ti kthejme perfekte ne 10 dite!

Por sidomos gjate ketyre diteve, lani enet, shperlani, lani rrobat, rregulloni shtepine, dhe thonjt e juaj do jene te papare :p
Punt e shpis kush na i ben? s'kemi arrite akoma ne kohet e pastruseve (sa gje e trishte :D)
 

dita21

Antarë i ri
Titulli: Duar dhe thonj te "shkaterruara"? Si ti kthejme perfekte ne 10 dite!

Mirmbrema deshta te ju pyes, e kom vesvese mi hanger thonjet edhe nuk me rriten kishe desht nje rekomandim te juajin qaooo
 

Karamele Zana

Anëtar i Nderuar
Titulli: Duar dhe thonj te "shkaterruara"? Si ti kthejme perfekte ne 10 dite!

Mirmbrema deshta te ju pyes, e kom vesvese mi hanger thonjet edhe nuk me rriten kishe desht nje rekomandim te juajin qaooo

Per mendimin tim eshte e gjitha tek vullneti jot. Lere cfare thone, jo lyjini me uthull a ku di une... Duhet t'i thuash vetes "BOLL". Ose beji te bukura shume sa te te vije keq qe mos t'i hash.

Po sjell nje artikull qe gjeta para ca kohesh per kete:

_________________

ثshtë goxha e pasjellshme kur i kafshoni thonjtë në publik, por shumë më keq është që ashtu dëmtoni shëndetin, dhe atë në shumë mënyra.

Shkaqet për kafshimin e thonjve apo arsyetimet për këtë mund të jenë: stresi, nervozi, frustrimi, sëmundjet e lëkurës, kruajtja, lodhja psikike, mërzia, por kjo para së gjithash është shprehi e pakuptimtë.

Si të eliminohet kafshimi i thonjve?
Për të hequr dorë nga një ves janë të nevojshme vendosmëria, vullneti, durimi dhe vetë disiplina me ndihmën e disa mjeteve teknike të jashtme. Nëse mundet të vërtetohet ndonjë nga arsyet për kafshimin e thonjve, stresi apo nervozizmi, atëherë personit të caktuar i duhet pushim dhe ndërrimi i mënyrës së jetesës.

Për të eliminuar kafshimin e thonjve, është e nevojshme edhe ndihma e rrethit (prindërve, miqve apo bashkëshortëve), sepse atij personi duhet t’i tërhiqet vërejtja shpesh. Një prej mënyrave për çrrënjosjen e kësaj shprehie është higjiena personale, çka nënkupton që thonjtë dhe nënthonjëzat duhen të jenë gjithmonë të pastër dhe të prerë shkurt, në mënyrë të rregullt.

Te disa vajza dhe gra janë treguar të dobishme shtesat apo “mbindërtimet” e thonjve, sepse u ka ardhur keq të kafshojnë thonjtë. Mjete të dobishme parandaluese apo për largim nga kafshimi i thonjve do të ishin lyerjet e shpeshta të duarve me yndyra, kremra apo losione me aroma të forta dhe shije të hidhur.

Përveç veçorive të përmendura, këto mjete ndihmëse dhe praktike natyrale, që përdoren lehtë, do të duhej të kenë edhe përmbajtje të tillë që në rast të kafshimit eventual të mos shkaktojnë helmim, alergji apo infeksione shtesë. Së voni në treg janë paraqitur kremrat e testuara mjekësore, të parrezikshme për shëndet, si dhe gjelet dhe losionet.

Pasojat
Pavarësisht asaj sa shpesh dhe me themel i lani duart dhe e mbani higjienën, nën thonj gjithmonë gjendet numër i madh i kërpudhave, baktereve dhe viruseve të ndryshme. Me kafshimin e thonjve shumicën e baktereve i fusim në organizëm. ثshtë vërtetuar që personat të cilët shpesh kafshojnë thonjtë kanë probleme shëndetësore me fyt dhe organet e frymëmarrjes, dhe veçanërisht me organet e tretjes.

Kafshimi i thonjve është veçanërisht i dëmshëm për shëndetin e fëmijëve, sepse kjo jo vetëm që ua rrezikon shëndetin momental, por mund të ketë edhe pasoja negative në zhvillimin e mëvonshëm. Kështu mund të krijohen dëme serioze të thonjve dhe pezmatime të dhimbshme të nënthonjëzave, kërpudhore apo bakteriale. Krijohen thonj të këqij dhe të formësuar në mënyrë të çrregullt, çka mund të shkaktojë probleme tjera psikike.

Shprehi e trashëguar
Nëse kafshimi i thonjve bëhet në mënyrë të vazhdueshme, tejet agresive apo që bie në sy, kjo tashmë mund të jetë paralajmërim se bëhet fjalë për probleme serioze psikike dhe atëherë duhet të kërkohet ndihma e mjekut. I kafshoni shpesh thonjtë kur jeni të ngacmuar apo nën stres, kur jeni të mërzitur dhe nuk keni çka të bëni.

Kafshimi i thonjve zakonisht mësohet prej anëtarëve të familjes. Kjo është një nga ato shprehitë tipike nervoze, mes të cilave është edhe thithja e gishtit të madh, futja e gishtave në hundë, dredhimi i flokëve dhe kërcitja e dhëmbëve. Zakonisht i kafshoni thonjtë kur lexoni, shikoni televizor, apo flisni në telefon, dhe nuk jeni të vetëdijshëm që jeni duke e bërë këtë gjë.

Kafshimi i thonjve është në fakt ngrënia e lëkurës dhe indit të butë rreth thoit, nënthonjëzës, si dhe kafshimi i vetë thoit. Njerëzit e të gjitha moshave i kafshojnë thonjtë. Rreth 50 për qind e fëmijëve të moshës 10 deri 18 vjeçare i kafshojnë thonjtë herë pas here. Kafshimi i thonjve shpesh paraqitet në pubertet kur adoleshentët kalojnë nëpër shumë ndryshime.

Rreth 23 për qind e adoleshentëve të rinj në mes moshës 18 dhe 22 i kafshojnë thonjtë. Vetëm një numër i vogël i të moshuarve kafshojnë thonjtë. Shumica e njerëzve ndalojnë me kafshimin e thonjve në moshën 30-vjeçare, ndërsa rreth 10 për qind e meshkujve mbi moshën 30-vjeçare vazhdojnë akoma ta bëjnë këtë gjë. Djemtë më të vjetër se 10 vjet i kafshojnë thonjtë më shpesh se vajzat.

Lexo me shume: Mos i kafshoni thonjtë | Sekrete Bukurie Mos i kafshoni thonjtë | Sekrete Bukurie
 

Indola

Adiafori otan prepei
Pe: Duar dhe thonj te "shkaterruara"? Si ti kthejme perfekte ne 10 dite!

Mjete të dobishme parandaluese apo për largim nga kafshimi i thonjve do të ishin lyerjet e shpeshta të duarve me yndyra, kremra apo losione me aroma të forta dhe shije të hidhur.
Dhe manikyr (ka qene zgjidhja e shume femrave) mund te perdoresh manikyr per disa muaj, mendoj se thonjte tend jane te shkurter dhe te bute, nuk eshte nevoja te perdoresh manikyre me ngjyre, perdor te tejdukshmit :)
 

Didi

C'est la vie.
Titulli: Duar dhe thonj te "shkaterruara"? Si ti kthejme perfekte ne 10 dite!

Une shyqyre zotit skam probleme me thonjet spara me keputen por keto kohet e fundit me krijohen ca si boshlleqe ne fillim te thuarit si tip plararitje dhe une e heq..lol
Se kam iden pse po me behen keshtu mbase dhe ngaqe nderroj ujin shpesh, saper thonjte e ngren kudo qe te kthesh koken shikon italianet qe i shqyejn thonjet jo i han..eshte dicka e llahtarshme, me femije me te medhenje e njejta gje eshte!
 

dita21

Antarë i ri
Titulli: Duar dhe thonj te "shkaterruara"? Si ti kthejme perfekte ne 10 dite!

Nese mundeni mem tregu se qka mun te perdor diqka qe ben rritjen e thonjve me te shejt.....
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Themelues
Titulli: Duar dhe thonj te "shkaterruara"? Si ti kthejme perfekte ne 10 dite!

Nese mundeni mem tregu se qka mun te perdor diqka qe ben rritjen e thonjve me te shejt.....


Thojnte kane ritmin e tyre te ritjes. Thojnte e duarve riten 4 here me shpejt se ato te kembeve.
Nuk ke ca i ben, thjesht ki durim se ne 1-2 jave riten. Mos i ha me, sepse kjo i demton dhe ritjen.
 

sensuu

sweet
V.I.P
Titulli: Duar dhe thonj te "shkaterruara"? Si ti kthejme perfekte ne 10 dite!

i fus nje te prere ..........dhe mbaroi filmi
 

Indola

Adiafori otan prepei
Pe: Duar dhe thonj te "shkaterruara"? Si ti kthejme perfekte ne 10 dite!

Mirmbrema deshta te ju pyes, e kom vesvese mi hanger thonjet edhe nuk me rriten kishe desht nje rekomandim te juajin qaooo

dita21 nese ndjek udhezimet e dhena nga braziljania do te shikosh me te vertet ndryshim tek thonjte e tu, por dhe sic te thashe me lart mos harro ti lyesh me maikyr, pengon ngrenjen :)
 

sara nani

Antarë i ri
Do tju pelqente te kishit nje frech te bukur apo thjeshte manikyre me ngjyra qe jane aq shume ne mode, por duart tuaja nuk jane aq te bukura dhe thonjte i keni delikat per shkak te detersiveve?


Ndiqni keshillat dhe do keni duar te bukura per 10 dite.

Dita e pare

Filloni te pini nje gote me leng portokalli ne mengjes sapo te znjgoheni. Sic e dime vitamina C perforcon thojnte. Kete gje duhet te perserisni edhe ne ditet ne vazhdim.

Dita e dyte

Cdeo mbremje, perpara se te shtriheni, aplikoni ne duar krem ushqyes dhe te pasur me ingredient hidratant. Gje qe duhet te perserisni edhe ne ditet e tjera.

Dita e trete

Per te stimuluar qarkullimin e gjakut dhe te ekuilibroni epidermen, te zbutni lekuren beni nje trajtim per duart me baze parafine te ngrohte.

Dita e katert

Filloni te kujdeseni per thonjte, per te zbardhur dhe forcuar futini ne gjysmen e prere te limonit dhe mbajini per 10 minuta.

Dita e peste

Jepini forme thonjve, duke i limuar per jo shume, perdoreni lehtesisht.

Dita e gjashte

Eshte momenti me i mire per ti dhene duarve dhe thonjve energji. Alpikoni nje maske me baze produktesh natyrale si vaji i ullirit, aloe vera apo avokado, ose beni nje maske ne shtepi. Pak tul avokado, 1 lug mjalte dhe mbani duart per 10 minuta.


Dita e shtate

Kalojme te kutikulat(lekurat) Shtyjini brenda me instrumentin perkates, nese jane shume te dukshme mund ti prisni me preresin e lekurave.

Dita e tete

Kaloni mbi thonje limen" buffer" per te hequr zverdhjen dhe lereni te paster siperfaqen.


Dita e nente

Aplikoni mbi thonje manikyrin perforcues, e keshillueshme do te ishte e perberje te kalciumit per thonjte delikat.

Dita dhjete

Eshte momenti te shtrini manikyrin qe ju pelqen! French apo cdo lloj manikyri qe preferoni. nese do te aplikoni nje manikyr french zgjidhni nje ngjyre te zbehte ose nje roze te lehte. Ndersa po te aplikoni manikyre me ngjyra beni kujdes te lyeni te gjithe siperfaqen e thoit, edhe ne cepa./burimi: ikubinfo/

:lov:lov:lov:lov:lov:lov:lov:lov:lov:lov:lov:lov:lov:lov:lov
 
Top