Dubai do të ndërtojë një pistë gjigande më e madhja në botë

Arfenilla

Themelues i Forumit
Themelues
2-620x330.jpeg
Në Dubai gjithë gjithë vitit është shumë nxehtë, por kjo nuk do të thotë se nuk mund të gëzohen me sportet e dimrit. Përkundrazi, plani është për të ndërtuar një pistë turistike të skive më e madhja në botë prej 1.2 kilometrash.
Emiratet do të kapërcejnë rekordin e tyre për pistën më të madhe të mbyllur. Sipas Librin Gines të Rekordeve, pista në qendrën tregtare të Emirateve, u hap në vitin 2005, ajo mbetet më e madhja në botë, transmeton TetovaSot.
Ajo punon vazhdimisht, pavarësisht temperaturave verore në Dubai, të cilat arrijnë deri në 45 gradë Celsius.
Pista e re skive është pjesë e “Meydan One”, i cili përfshin ndërtimin e kullave më të larta të banimit në botë me një lartësi prej 711 metrash, një qendër të madhe tregtare, një hotel luksoz.
Faza e parë e projektit duhet të përfundojë në pesë vitet e ardhshme, dhe përfundimisht Dubai do të presë “World Expo 2020″.
Vitin e kaluar 13.2 milionë turistë e vizituan Emiratet, të cilat synojnë të tërheqë 20 milionë vizitorë në vitin 2020./TetovaSot/1129.jpg338.jpg
 
Top