“Duhet të mësoni të hiqni dorë nga e shkuara”

“Duhet të mësoni të hiqni dorë nga e shkuara”​

“Duhet të mësoni të hiqni dorë nga e shkuara”. Fjalët fantastike të Paulo Coelho-s​


Është gjithmonë e nevojshme të kuptosh se kur përfundon një etapë e caktuar e jetës. Nëse këmbëngul tëqëndrosh në të shkuarën, pavarësisht kalimit të kohës, e humbet lumturinë dhe sensin e kohës.
Është e nevojshme ndonjëherë të mbyllësh disa rrathë, të mbyllësh disa dyer, ose të mbyllësh disa kapituj,siç doni t’i quani. E rëndësishme është të mundesh t’i mbyllësh, t’i lësh pas disa momente të përfunduara të jetës.
Puna jote mori fund?
Marrëdhënia jote mori fund?
Nuk jeton më në atë shtëpi?
Duhet të shkosh në një udhëtim?

Mund të kalosh shumë kohë në të tashmen tënde i “asgjesuar” nga pse-të, duke rimenduar të shkuarën dhe duke u përpjekur të kuptosh pse-në, apo si-në e situatave të caktuara. Mirëpo kamata që do të vijojë do tëjetë e pafund, sepse në jetë, ju, unë, miqtë tuaj, vëllezërit tuaj dhe motrat tuaja, të gjithë duhet të jemi nërrugën drejt mbylljes së kapitujve, kthimit të faqeve, mbylljes së etapave dhe vazhdimin e të ecurit përpara.

Nuk mund të jetojmë në të tashmen, duke u penduar për të shkuarën. As duke e munduar veten me pse-të. Ajo që ka kaluar, ka përfunduar tashmë. Ndodhi ajo që ndodhi dhe duhet ta lëmë të shkojë, duhet tëshkëputemi prej saj.

Nuk mund të jemi përgjithmonë fëmijë, adoleshentë, apo punonjës në punë, nga të cilat na kanë hequr apo janë mbyllur. Gjërat kalojnë dhe duhet t’i lëmë të shkojnë. Kjo është arsyeja pse, ndonjëherë, është kaq e rëndësishme të shkatërrohen kujtimet, të zhvendosni shtëpi, të grisni letra, të hidhni dokumenta, të shisni ose dhuroni libra.

Lëreni të shkuarën, shkëputuni prej saj. Në jetë, askush nuk luan me zara dhe duhet të mësohet si tëfitosh, ashtu edhe të humbasësh dhe të jetojmë të tashmen. E shkuara është e shkuar. Mos prisni të kthehet më pas. Lëreni pas inatin për ngjarjet e kaluara dhe për çfarë mund të kishit bërë ndryshe. Duke u kapur pas çasteve të së shkuarës, vetëm lëndojmë veten, e helmojmë veten dhe zhvillojmë hidhërim. Jeta ështëbërë për të ecur përpara, për të mos u kthyer kurrë pas.

Thuaji vetes “Jo, gjërat nuk mund të ndryshojnë”. Binde veten që e shkuara nuk kthehet pas. Nuk jemi asnjëherë si dy ditë më parë, si tre muaj më parë, apo si një vit më parë. Mbyllni derën, ktheni faqen, mbylleni rrethin.
B.bota.al
 
Nuk jam dakort me "fjalet fantastike" te Paolos

E shkuara eshte pjese e jetes e si e tille te meson, te korigjon apo edhe te qorton per nje vendim apo berje te dickaje qe le gjurme tek ti.

Kthyerja e kokes pas nuk te lejon (po pate tru dhe inteligjence te mjaftueshe per te perceptiar dhe llogjikuar) te perserisesh gabimet e bera.
Kujtimet e se kaluares jane pjese e krijimtarise tende, me te mirat e jo te mirat, por ato perbejne ate qe ti ke qene dhe identifikojne se cfare mund te behesh.

" dy hapa para e nje hap prapa, gjithmone duke kthyer koken per te pare terrenin ku shkel "
 
Nuk jam dakort me "fjalet fantastike" te Paolos

E shkuara eshte pjese e jetes e si e tille te meson, te korigjon apo edhe te qorton per nje vendim apo berje te dickaje qe le gjurme tek ti.

Kthyerja e kokes pas nuk te lejon (po pate tru dhe inteligjence te mjaftueshe per te perceptiar dhe llogjikuar) te perserisesh gabimet e bera.
Kujtimet e se kaluares jane pjese e krijimtarise tende, me te mirat e jo te mirat, por ato perbejne ate qe ti ke qene dhe identifikojne se cfare mund te behesh.

" dy hapa para e nje hap prapa, gjithmone duke kthyer koken per te pare terrenin ku shkel "
Mendoj qe e ka thene ne sensin kur e kaluara te mbane peng.
Dhe nuk jane te pakta raste te tilla!
Ne qendrojme shume kohe duke vajtuar ndoshta nje lidhje toksike qe mbaroj.
shume kohe te mbushur ne stres se humbem padrejtesisht nje pune ,apo nje projekt apo nje dicka qe kishim menduar etj etj shembuj!
Nga njehere njeriu e ka te nevojshme,ti kerkoj vetes nje llogari te rrepte, nese ne fusim vetveten ne nje labirinth stresi qe frymzohet nga e kaluara.
Atehere e dashur vetja ime,perse ma ben kete gje?!
Kush eshte fajtori?!
Ja ulu aty e me degjo mua tani, pjesa tjeter qe u irritua nga mos mire manxhimi i gjysmes tjeter tones.
Ne si qenie qe ndryshojme,rritemi ne kohe duhet here pas here,sic pastrojme shtepine,nderrojme rrobat,te largojme dhe pastrojme gjerat apo individet toksik per ne,sepse kjo nuk eshte absolute,nje toksik me ne eshte pozitiv ne pentagramin e dikuj tjeter.
Ne jemi te pergjegjshem deri ne nje fare pike per lumturine tone.
Kjo s`do te thote te harrojme cfare jetuam ,por le ti respektojme si kujtime dhe jo si segmente qe te rrembejne te tashmen me shume se c`duhet!
 
Ka mënyra të ndryshme për të hequr dorë nga e shkuara, me metafora si: të mbyllësh një kapitull/derë, të djegësh një libër, …. Më e rëndësishmja, mendoj unë, është: të djegësh urën, që mos kthehsh te vendi, ku në fakt nuk do duhej të kishe qenë kurrë ….
 
E shkuara është pjesë e jona.
Njeriu përbëhet nga e shkuara e tashme dhe e ardhme.
Ndonjëherë rrugët e jetës të përplasin sërish me dikë që ti e ke njohur në të shkuarën.
E ndonjëherë ti falë asaj së kaluare je sot aty ku je.
E rëndsishme është të mos lejojmë dhimbjen e së shkuarës,për të prishur lumturinë e së ardhmes.
 
Top