Dy fjale per bektashizmin

con man

Anëtar i ri
qka me fol per bektashizmin
maspari kjo nuk o fe ne vete
ky o sekt i ndar nga feja islame
sdi me qfar logjike e kan qit forum ne veti , kan mendu qe o fe e veqant
 

ssokoll

Release Yourself
Bektashismi duhet te kete lindur ne viti 1249 ne Nishabur ne Anadoll dhe themeluesi i ketij sekti ishte Haxhi Bektash Veliu. Kur Haxhi Bektashi ishte rreth 18 vjec vendosi qe ti dedikonte jeten e tij Zotit dhe beri disa udhetime ne Kine, Indi dhe Tibet ku ra ne kontakt me besime te ndryshme si Induism dhe Budismi. Aty ra ne kontakt me idete e tyre Panteike dhe filloi te kundershtonte idete strikte te Sunni Muslims. Pas ketyre udhetimeve Haxhi Bektashi shkoi ne Meke (ku mori dhe emrin titullin Haxhi) dhe gjithashtu vizito dhe Jeruzalemin dhe varrin e Krishtit. Keto udhetime influencuan shume ne besimin e Haxhi Bektashit. Kur u khtye mbrapsht ne Anadoll me idete per nje trup dhe shpirt paqesor filloi te formonte nje interpretim te Islamit me shpirteror dhe me liberal. Ne Anadolli ndertoi dhe teqen e pare. Idete e tija liberale paten shume sukses ne zonat e Ballkanit , Shqiperi, Bullgari, Greqi dhe Bosnjen e sotme. Misionari i pare Bektashi qe erdhi ne Shqiperi ishte rreth viteve 1370 dhe quhej Sari Satllik. Ky erdhi ne Shqiperi nga Korfuzi dhe per te kaluar me kollaj vishej me rrobat e priftit Orthodox. Bektashismi ne Shqiperi u perhap me shume ne kohen e jenicereve, te Krishteret Shqiptare e kishin me kollaj te ktheheshin ne Bektashinj sepse te pakten kjo fe ishte me shume e perngjashme me Krishterimin. Myslimanet Sunni nuk e pelqyen faktin qe sekti Bektashi kishte sukses midis besimtareve te Krishtere jenicar ne Ballkan keshtu qe ne 1825 Sulltan Mahmud II filloi represioni kundra jenicereve bektashinj edhe sektit Bektashi gjithashtu. Shume besimtar Bektashinj u detyruan te linin Stambollin ku ishte dhe qendra e tyre dhe te leviznin ne Shqiperi dhe Bosnje.
Ne Shqiperi ate gjeten suport nga Ali Pashe Tepelena, Shqiperia u be vendi i dyte me numrin me te madh te Bektashinjeve dhe me vone u be qendra e Bektashizmit ne bote. Qe u mbyll ne komunizem dhe u rihap ne vitet 90.
Z. Moikom Zeqo e quan Bektashizimn si nje herezi Islamike dhe thote "Bektashizmi, lindi si nje heresi e besimit Islamic, dhe u be nje "modus vivendi" ne menyre per te krijuar nje ure lidhje midis Krishterimit dhe Islamit."
Ashtu si Kishterimi, Bektashismi eshte nje besim trinitar i cile perbehet ne Allah, profeti Muhamet dhe Imam Aliu. Por Krishterimi beson ne njesin e Atit, Birit dhe Shpirtit te Shenjte, Bektashismi beson se Allahu eshte fuqia e madhe dhe Muhameti dhe Imam Aliu jane te pandare dhe te njefuqishem. Kjo bazohet ne nje theni te Muhametit, "Une jam qyteti i mesimit dhe Aliu eshte dera ne te cilen mund te hysh ne qytet."
Libri i tyre kyresor eshte Kurani. Aliu eshte djali i adoptuar i Muhametit qe me vone u martua me te bijen e tij Fatma. Aliu fitoi Kalifatin 656 dhe ne 661 u vra nga nje shigjete e helmuar. Bektashinj besojne se kur profet Muhameti ishte ne prag te vdekjes ne meditimet e tij kryeengjelli Gabriel i tregoi se Aliu do ishte pasardhesi i tij dhe Aliu do ishte imami i madh dhe pas tij do vinin 12 imam te tjere qe duhet te respektoheshin sepse do ishin te vertet dhe pa mekate. Thuhet se kryenegjelli Gabrile i tregoi gjithashtu dhe emrat e Imameve. Emrat e imamve jane ; Imam Ali, Hasan, Huseyin, Zeynelabidin, Mohamed Bakir, Jafer Sadik, Musa Kazim, Ali Riza, Mohamed Taki, Ali Naki, Haseni Askeri, and Mehdi dhe gjithashtu pjestar te kesaj familje te shenjte jane dhe 14 te pafajshem. keta te 14 jane femijet e Imameve qe jane vrare si martir.
PO te shkosh ne Teqe atje ka piktura dhe ikona njelloj si ne kishe


Njgashmerite e bektashismit me krishterimin.
Si e permenda me lart bektaashismi eshte nje besim trinitar ashtu si krishterimi sigurisht me ndryshime te medhaja. Bektashinjte besojne ne Allahun ne qiell, profetin Muhamet qe ishte I derghuari I Zotit, dhe Aliun qe ishte pasardhesi I Muhametit. Kjo e ngjashme me Atin, Birrin Jezusin, dhe Shpirtini e Shenjte ne Krishterim. Nje ngjashmeri teter eshte numeri 12 imave I njgashm me 12 apostujt e Krishtit. Gjithashtu bektashinjte I kushtojne rendesi Hatixhese mamase se Aliut, ashtu si te krishteret Shen Marise qe solli ne jete Kirshtin.
Bektashinjte kane nje ndarje hierarkike ashtu si kasha orthodokse ne kleriket e vet. Shkalla e pare a klerikut bektashi eshte ashiku qe eshte I ngjashem me dhjakun ne kishen orthodokse dhe me e larta DEDE e ngjashme me ate te kryepeshkopit.
Njgashmeri te tjera midis bektashismit dhe orthodoksis gjenden ne praktika dhe ceremonite e ndryshme qe ata kane. Ashtu si te krishteret kushtojne rendesi ne lindjen e Krishtit ose krishlindjet me mire dhe bektashinjte kushtojne rendesi te madhe lindjes se Aliut qe eshte ne 9 Mars. Tjeter feste e rendesishme per sektin Bektashi eshte dita e Hashures. qe behet si perkujtimore e vdekjes se Hysenit. Ne ate dite besimtaret mblidhen ne teqe per te pergatitur Hashuren duke kenduar kenge dhe thene lutje dhe pastaj ashurja ndahet nga babai I teqese per te gjithe besimtaret. Ceremonia e ashures eshte e ngjashme me ate te nxerrjes se grurit ne kishen orthodokse per te kujtuar ata qe kane ndrurar jete.
Nje tjeter ceremony e perngjashme eshte ajo e pranimit ne sektin Bektashi qe eshte e ngjashme me ate te pagezimit ne kishen Orthodokse. Kandidati qe do pranohet disa jave para ceremonies meson nga babai I teqes teologjine e besimit bektashi. Ky kandidat mund te jete mashkull ose femer. Zakonisht kjo ceremony behet kur sapo fillon te eresohet. Vetem pjestar te sektit Bektashi jane te lejuar te marin pjese ne kete ceremony. Ceremonia drejtohet nga babai I teqese. Pasi babai I teqese lutet, kandidati per pranim I puth kemben babait dhe kjo si shenje peruljeje. Pastaj babai I hedh uje kandidatit ne duar, fytyre, kember duke u lutur pa nderprejerje per larjen e mekateve te keteij personi. Kjo larje e mekateve me uje eshte shume e ngjashme me pagezimin e krishter. Pas larjes ndizen qirinje per Allahun, Muhametin, Aliun dhe 12 Imamet. Pas kesaj happen dyert dhe per jo besimtaret Bektashinj.
Pas ceremoniese se pranimit eshte nje sherbese tjeter qe eshte e njgashme me ate te kungimit ne kishen orthodokse (buke dhe vere- trupi dhe gjaku I Krishtit). Babi I teqese ka nje kupe me vere dhe e drejton drejt qiellit duke u lutur me ze te ulet. Pi I pari nga kjo kupe dhe pastaj te gjithe antaret e sektit me rradhe nga e njejta kupe. Ndryshe ne myslimanet Sunni, bektashinjte pine alkool por njesoj si ata nuk hane mish deri.
Ka gjithashtu tradita te tjera te vogla qe jane njesoj si ato orthodokset, psh lyerja e veseve te kuqe per Sulltan Novruz eshte e njgashme me vezet e Pashkeve ne kishen Orthodokse. Veza ne te dyja besimet simbolizon jeten. Bektashinjte ndezin qirinjte ne vende te shenjte ku prehen dervishet qe kane ndruar jete, dhe kjo eshte e njgashme me ndezjen e qirinjve ne kishen orthdokse dhe neper vendet e shenjtoreve orthodoks.
Sot ka rreth 10 milion bektashinj ne bote dhe qendra e tyre eshte ne Shqiperi. Shpesh here Bektashismi eshte pare se nje ure mardheniesh midis Islamit dhe Krishterimit.

varri i krishtit nuk esht gjetur...esht ne kerkim nga te krishtert...por sdo e gjejn kurre sepse Jezusi ska vdekur kurre
 

mirela

DODONA hajmali
varri i krishtit nuk esht gjetur...esht ne kerkim nga te krishtert...por sdo e gjejn kurre sepse Jezusi ska vdekur kurre


Ku eshte lidhja me :"dy fjale per bektashizmin" ketu ...........?
 

mirela

DODONA hajmali
paska mbet vetem me keto dy fjale bektashizmi

Eshte e vertet Cazanova qe pak fjale jane thene per bektashizmin , jo vetem ketu po kudo ne cdo studim .Ka shume pak studime per bektashizmin , ndoshta ngaqe myslimanet i sulmojne fort , ose ndoshta ngaqe jane sekt teper tolerant dhe s'duan te krijojne "sherre". Une ne nje bisede me nje studiues anglez kam degjuar prej tij se : Bektashizmi eshte "pjelle" e myslymanizmit ne shekuj me rradhe dhe kete sekt e krijoi vete perandoria osmane meqellim qe perandoria te mbetej ne duar te vendasve . Pasi ne sektin bektashi u "detyruan" te hyjne te gjithe ushtaraket e larte
, dhe keta te dalloheshin neper shekuj ne drejtim te perandorise. Nese ai i perkiste bektashizmit nuk ishte turk keshtu qe automatikisht nuk merrete dot ne dore te qeveriste perandorine
Llogarite s'u ben mire dhe perandoria turke vajti aty ku eshte sot :)
 

mirela

DODONA hajmali
oj e hupt ke hy si gusa ne mjegull e spo din me dal as spo din me perzi temen
ti sje ka e din as ka e ka zanafillen bektashizmi oj e mjer , pse ja nis me fol per diqka qe ske lidhje
pse nuk pyt maspari

SE pari, s'kam asnje aresye te jem e mjere
Se dyti , meqe ti na qenke kaq i ditur pse s'na sjell nje informacion per bektashizmin ?
 

con man

Anëtar i ri
Titulli: Dy fjale per bektashizmin

SE pari, s'kam asnje aresye te jem e mjere
Se dyti , meqe ti na qenke kaq i ditur pse s'na sjell nje informacion per bektashizmin ?

maspari su desht me qel kategori ne veti hiq per baktashinjt
se kjo so fe ne veti e aq me pak trinitare
ky o tarikat ose fraksion i ndar nga islami

aresyet jan teresisht njerezore
ne shum qeshtje ka dal nga rruga e drejt , ka dijetar qe thon se ka dal teresisht nga islami mirepo disa tjer thon qe ende e ka rujt besimin ne njeshmerin e Zotit(tewhidin) ose monoteizmin
sido qe te jet eshte larg nga ajo qfar ti ke shkruar per kete fraksion
 
Redaktimi i fundit:

mirela

DODONA hajmali
Titulli: Dy fjale per bektashizmin

maspari su desht me qel kategori ne veti hiq per baktashinjt
se kjo so fe ne veti e aq me pak trinitare
ky o tarikat ose fraksion i ndar nga islami

aresyet jan teresisht njerezore
ne shum qeshtje ka dal nga rruga e drejt , ka dijetar qe thon se ka dal teresisht nga islami mirepo disa tjer thon qe ende e ka rujt besimin ne njeshmerin e Zotit(tewhidin) ose monoteizmin
sido qe te jet eshte larg nga ajo qfar ti ke shkruar per kete fraksion

Kjo teme duhet te jete me vete pasi ne Shqiperi sekti bektashi eshte shume i madh dhe ka mbajtur nje peshe shume te madhe per fatin e shqiperise . E si e tille bektashinjte meritojne te respektohen dhe ketu me nje teme me vete
Nese ka dale ose jo nga rruga e islamit kjo eshte ceshtje besimi , ndersa qe eshte ne rruge te drejte me shqiperine kjo eshte e dukshme
:)
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Dy fjale per bektashizmin

Eshte e vertet Cazanova qe pak fjale jane thene per bektashizmin , jo vetem ketu po kudo ne cdo studim .Ka shume pak studime per bektashizmin , ndoshta ngaqe myslimanet i sulmojne fort , ose ndoshta ngaqe jane sekt teper tolerant dhe s'duan te krijojne "sherre". Une ne nje bisede me nje studiues anglez kam degjuar prej tij se : Bektashizmi eshte "pjelle" e myslymanizmit ne shekuj me rradhe dhe kete sekt e krijoi vete perandoria osmane meqellim qe perandoria te mbetej ne duar te vendasve . Pasi ne sektin bektashi u "detyruan" te hyjne te gjithe ushtaraket e larte
, dhe keta te dalloheshin neper shekuj ne drejtim te perandorise. Nese ai i perkiste bektashizmit nuk ishte turk keshtu qe automatikisht nuk merrete dot ne dore te qeveriste perandorine
Llogarite s'u ben mire dhe perandoria turke vajti aty ku eshte sot :)

Mos genje e nderuar, mos ia fut kot nga hamendja !

Kam shoqeri qe i perkasin ketij sekti dhe kurrrrrrrrrre nuk ju kam thene asgje.
Thjesht, jane te devijuar shpirterisht, vetem kur ata me pyesin dic, ju pergjigjem rreth fese kuptohet.
 

ssokoll

Release Yourself
Titulli: Dy fjale per bektashizmin

egziston jete sipas teje baby,jashte ruzullit tokesor?sespe sipas te gjithave feve nuk egziston,ne jemi te vetem ne univers.ti cfare mendimi ke meqe ke lexuar libra por jo fanatikisht.

feja islame asnjeher ska mohuar dhe pranuar ekzistimin e dickaje jasht tokes
 

mirela

DODONA hajmali
Titulli: Dy fjale per bektashizmin

Mos genje e nderuar, mos ia fut kot nga hamendja !

Kam shoqeri qe i perkasin ketij sekti dhe kurrrrrrrrrre nuk ju kam thene asgje.
Thjesht, jane te devijuar shpirterisht, vetem kur ata me pyesin dic, ju pergjigjem rreth fese kuptohet.

Lover nuk e kam fjalen per njerez qe kane perqafuar islamin . Me kupto . E kam fjalen per ate myslimanizem qe s'do ti pranoj gjerat ashtu si jane , jo se si di faktet po ka deshire ti shtremberoje ato ; Fatkeqesisht keta jane shume , perderisa ne bote ka ende konflikte fetare . Ne jemi Shqiptare dhe si te tille duhet tu shmangemi ketyre konflikteve .
 

sepse

Anëtar i ri
Titulli: Dy fjale per bektashizmin

Do ju tregoj nje histori te vertete persa i perket kesaj ceshtje.


Ne nje shtepi me bektashi ku kishte shume besimtare te tille mes tyre dhe kryesoret e ketij sekti, troket nje mysliman, ata i hapin porten, e pershendesin dhe i thone te futet brenda.
Myslimani hyn brenda, heq pantoflat, dhe duke i marre me vete shkon e ulet atje ku e kishin drejtuar.

Pasi ulet, ai pershendet te gjithe sa ishin ne kulle, dhe pas nje casti heshtjeje, me i urti i bektashijve e pyet se perse i mori pantoflat me vete, dhe nuk i la ne te hyre.
Myslimani i thote se cdo gje qe bente dhe thoshte kishte si shembull profetin Muhamed.a.s. dhe i urti i bektashijve i thote se cfare lidhje kishte veprimi i tij me profetin.

Myslimani i thote se dikur kur profeti ishte gjalle, kishte hyre ne nje faltore te bektashijve, dhe pasi ishte falur, kur kishte shkuar tek porta nuk i kishte gjetur pantoflat, sepse ndonje bektashi i kishte marre padashur ato, jo se profetit nuk i dhane pantofla te tjera, por mua me pelqejne pantoflat e mija dhe mendova se meqe jemi shume njerez ne kulle, kur te dalim ndoshta padashur do i merrte tjeter kush.

I urti i bektashijnve, pasi degjoj me vemendje myslimanin, e pyeti i habitur; po ku ka pasur bektashi ne kohen e profetit Muhamed.a.s. dhe myslimani ju perghjigj duke i thene se nese nuk kishte patur bektashi ne kohen e profetit, atehere cfare doni ju ketu.


Me mirekuptim dhe pershendetje nga ana ime.
 

mirela

DODONA hajmali
Titulli: Dy fjale per bektashizmin

E Bukur fabula dhe shume domethenese
Po me sa kuptoj ju se keni lexuar ate cka eshte shkruar ketu
Kam pershtypjen kur ta lexosh do e kuptosh
Kalofsh mire !
 

sepse

Anëtar i ri
Titulli: Dy fjale per bektashizmin

Ne fakt, e kam lexuar, por mendova ta pasuroi paksa kete bibloteke te ketij sekti.


Gjithe te mirat!
 

baby-angel

Thpilt
Titulli: Dy fjale per bektashizmin

Une e kam thene edhe me pare...fakti qe bektashizmi eshte sekt, dhe pranohet si i tille edhe nga Mirela qe e ka sjelle si teme (dhe me te drejte, smund te kundershtohet nje gje qe eshte shume e qarte) e ben ate te pavlefshem...

Duhet bere mire dallimi midis nje feje dhe nje sekti, eshte shume e rendesishme...:)
 

mirela

DODONA hajmali
Titulli: Dy fjale per bektashizmin

Une e kam thene edhe me pare...fakti qe bektashizmi eshte sekt, dhe pranohet si i tille edhe nga Mirela qe e ka sjelle si teme (dhe me te drejte, smund te kundershtohet nje gje qe eshte shume e qarte) e ben ate te pavlefshem...

Duhet bere mire dallimi midis nje feje dhe nje sekti, eshte shume e rendesishme...:)

Mendoj se nje sekt i tille fetar ne shqiperi qe i ka sjelle ketij vendi vec te mira dhe dobi , s'ka si te jete i pavlefshem . Ata dhe pse jane anetare te nje sekti qe myslimanet e quqjne te pavlefshem ,kur i pyet - , cila eshte feja juaj , te pergjigjen,- Myslimane . Me pas shtojne me krenari se jane te sektit bektashi . E them qe e shtojne kete te fundit me krenari, pasi e dine qe te paret e tyre ketu ne Shqiperi kane qene shume te dobishem per kombin , dhe per ata nese jane te pevlefshem per nje fe se kane shume prob, sepse jane te vlefshem per kombin e tyre . Ne vend te pare per nje bektashi eshte KOMBI , familja , pastaj feja :)
 

baby-angel

Thpilt
Titulli: Dy fjale per bektashizmin

Mendoj se nje sekt i tille fetar ne shqiperi qe i ka sjelle ketij vendi vec te mira dhe dobi , s'ka si te jete i pavlefshem . Ata dhe pse jane anetare te nje sekti qe myslimanet e quqjne te pavlefshem ,kur i pyet - , cila eshte feja juaj , te pergjigjen,- Myslimane . Me pas shtojne me krenari se jane te sektit bektashi . E them qe e shtojne kete te fundit me krenari, pasi e dine qe te paret e tyre ketu ne Shqiperi kane qene shume te dobishem per kombin , dhe per ata nese jane te pevlefshem per nje fe se kane shume prob, sepse jane te vlefshem per kombin e tyre . Ne vend te pare per nje bektashi eshte KOMBI , familja , pastaj feja :)

Mirela, eshte nje gabim qe e bejne shume ketu ne forum e paske bere dhe ti (apo e bekan dhe bektashinjte)...feja eshte bindje, ska lidhje me Kombin...dhe normalisht cdo fe e respekton kombin, madje ne besimin musliman, nese vdes ne lufte(duke mbrojtur vendin tend jo duke pushtuar + kushte te tjera per raste te vecanta) quhesh shehid dhe kjo shperblehet me parajse (ishallah).
Gjths ne fene muslimane, roli dhe rendesia qofte e familjes, qofte e kombit, jane te caktuara ne menyre te tille qe te mos bien ne kundershtime me njeri tjetrin (flas per menyren llogjike)..prandaj seshte nevoja te thuhet kombi, familja, feja, apo feja, familja, kombi apo ...

Cdo e thote sipas nje bektashiu kombi, familja pastaj feja? Kur dhe ku ndahen keto dhe ku bashkohen?
 

baby-angel

Thpilt
Titulli: Dy fjale per bektashizmin

Se harrova te shpjegoja ate "te pavlefshem"...Une e quaj te pavlefshem ne kendveshtrim fetar...Nese bektashinjte besojne qe ka vetem nje Zot, dhe besojne tek Kur'ani dhe tek profeti Muhamed (a.s), atehere formimi i nje sekti me rregulla te ndryshuara ( me me shume tolerance apo ku ta di une) e ben besimin e tyre jobesim dhe jollogjik...

Nese Kur'ani eshte fjala e Zotit, si mundesh ti (njeriu) ta ndryshosh Ate dhe te thuash qe une besoj ne Zot po jo ne rregullat e Tij, ato i vendos vete?
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Dy fjale per bektashizmin

Bektashizmi eshte rryme e shiizmit. Ju i perkisni grupit te pare te Imamive, pasi besoni ne 12 imamet, pra..jeni te ngjajshem me imamitet e Iranit :)
Dhe sigurisht, qe tek ju rrol te madh dhe te rendesishem luan Imam Xhafer Siddiku, apo jo ?
Ai ze nje vend te rendesishem ne doktrinen e juaj, pas Imam Aliut dhe Haxhi Bektashit:)
Keni shkuar aq larg, saqe keni fituar bindjen se Haxhi Bektashi ka qene edhe pasardhes i Profetit Muhammed a.s., gje qe deshmon se keni lidhje te madhe me shiizmin.
Pastaj edhe Skenderbeun e keni futur ne doktrinen e juaj lol. Duke thene se ka qene i fese Bektashiane etj etj etj..


Si perfundim, mund te them qe Bektashinjet kane devijuar nga rruga e drejte e Islamit. Ju beni SHIRK & KUFR.

E Shirku & Kufri, dihet se ku e dergojne nje Musliman.

Pershendetje =)
 

toni07

Anëtar i ri
Titulli: Dy fjale per bektashizmin

A ka ndonje bektashian te me sqaroj pak pse frigen nga lepuri
 

The_Vampire

Antarë
Titulli: Dy fjale per bektashizmin

Pershendetje

I lexova me shume vemendje shkrimet tuaja dhe nje gje eshte lene jasht vemendjes me sa shof une ne shkrimet tuaja, e para Bektashizmi eshte Tarikat, qe do te thote rruge dhe Themeluesi i saj Haxhi Veli Bektashi, nuk e ka konsideruar veten jasht fes Islame, perkundrazi aderuesit ne nje prej tarikateve baze pet to ose hapin e par kane sheriadin, pastaj vjen tarikati, Hakikati,Marifeti. Keta jan kater hapat e nje dervishi Bektashi.
Jeniceret kan qene shpata e Kalifeve Mysliman Turq(sulltanit) dhe u masakruan jo per arsy fetare se sa per arsy politiko-ushtarake.
Sot duke u nisur nga doktrina baze e Sufive Islam Bektashit jane devijues per derisa e konsiderojne veten Sekt, nuk ka sekt ne islam ka thellim ne islam, dhe Sufite ose brezlidhurit e Profetit, pasues besnik te Resulullahut a.s. dhe te familjes se Tij Ehlibejtit r.a., nuk mund te dalin jashte kornizave kushtetuse islame qe percakton Kurani i madherushem as kunder Sheriadit, i vetmi dallim eshte thellimi i tyre ne qeshtjet shpirtrore dhe kalimi ne dashurin ndaj Allahut dhe jo ne friken ndaj ti. Rruga e sufizmit eshte nje ser praktikash shpirterore per pastreimin e zemres dhe prezences Hyjnore ne cdo hap te Dervishit.
E ketu nuk ka asgje ne kundershtim me Synetin dhe Kuranin.
Perveq muajit te Ramazanit, Dervisht e disa tarikateve Islame mbajne 10 ditet e Muajit Muarrem, Matemin ditet e zise ku ne Qerbela u masakrua familja e Profetit a.s. dhe rane Shehid nipi i Profetit se bashku me 18 pjestar te familjes se tij.
 

bledikorcari

Anëtar i Nderuar
Titulli: Dy fjale per bektashizmin

Bektashizmi eshte rryme e shiizmit. Ju i perkisni grupit te pare te Imamive, pasi besoni ne 12 imamet, pra..jeni te ngjajshem me imamitet e Iranit :)
Dhe sigurisht, qe tek ju rrol te madh dhe te rendesishem luan Imam Xhafer Siddiku, apo jo ?
Ai ze nje vend te rendesishem ne doktrinen e juaj, pas Imam Aliut dhe Haxhi Bektashit:)
Keni shkuar aq larg, saqe keni fituar bindjen se Haxhi Bektashi ka qene edhe pasardhes i Profetit Muhammed a.s., gje qe deshmon se keni lidhje te madhe me shiizmin.
Pastaj edhe Skenderbeun e keni futur ne doktrinen e juaj lol. Duke thene se ka qene i fese Bektashiane etj etj etj..


Si perfundim, mund te them qe Bektashinjet kane devijuar nga rruga e drejte e Islamit. Ju beni SHIRK & KUFR.

E Shirku & Kufri, dihet se ku e dergojne nje Musliman.

Pershendetje =)

po ty o lover cte duhet ku besojne keta apo sa kane devijuar nga vija e islamizmit.
kur vijne nderhyjne ne temat e tua gent&bert and co ste pelqen,atehere mos nderhy as ti ne temat e te tjereve ose ketu ne bektashizmi.
cdokush ka te drejte te besoje ku ti doje qejfi.
bektashizmin e kam qejf se ja futin me te pire baballaret ahahahahahahah LOLLOLLOL
 

con man

Anëtar i ri
Titulli: Dy fjale per bektashizmin


edhe kinezet thon xha sula apo si e ke emrin kurr ska ekzistuar dhe varrin smund te ta gjejn por qe ke ekzistuar ke ekzistuar me qfaredo emri qe ke
edhe muslimanet edhe te krisheteret besojn se jezusi(Isai) ka ekzistuar dhe per ta vertetu ekzistencen e tij nuk kan nevoj ta gjejn varrin e tij
 

xha Sulua

pleqeri
Titulli: Dy fjale per bektashizmin

edhe kinezet thon xha sula apo si e ke emrin kurr ska ekzistuar dhe varrin smund te ta gjejn por qe ke ekzistuar ke ekzistuar me qfaredo emri qe ke
edhe muslimanet edhe te krisheteret besojn se jezusi(Isai) ka ekzistuar dhe per ta vertetu ekzistencen e tij nuk kan nevoj ta gjejn varrin e tij

Keto jane teorite e MaoCe Dunit more djale....

Per te mos dale nga tema, nuk po e vazhdoj debatin me.

Postimi im ishte nje pergjigje e nje postimi tjeter.... dhe s'kishte qellim te hapte te tilla debate ketu. Po deshe, keto debate, behen ne tema te tjera, ne te cilat une nuk nderhyj....
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Dy fjale per bektashizmin

po ty o lover cte duhet ku besojne keta apo sa kane devijuar nga vija e islamizmit.
kur vijne nderhyjne ne temat e tua gent&bert and co ste pelqen,atehere mos nderhy as ti ne temat e te tjereve ose ketu ne bektashizmi.cdokush ka te drejte te besoje ku ti doje qejfi.
bektashizmin e kam qejf se ja futin me te pire baballaret ahahahahahahah LOLLOLLOL


Dhe ky eshte urdher i prere apo ?

Tung :dj:
 

bledikorcari

Anëtar i Nderuar
Titulli: Dy fjale per bektashizmin

Dhe ky eshte urdher i prere apo ?

Tung :dj:

sigurisht qe jo.
sjam nga ata qe i imponoj dikujt dicka ama mos bej si ata qe thone "beni sic them une por mos beni ate qe bej une"
tung edhe ty ore,
ore tung per te tere as qe behet llaf :D
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Dy fjale per bektashizmin

EH ne rregull atehere. T'pershendes perzemersisht :D
 

con man

Anëtar i ri
Titulli: Dy fjale per bektashizmin

DIHET????,,,,,un se di per vete, a mund te na tregosh se ku e dergojn????

:djalle:
ti sje nje musliman
qte duhet ta dish
a veq me fol diqka , mos me nejt kot
 
Top