Dy fjale per bektashizmin

mirela

DODONA hajmali
Titulli: Dy fjale per bektashizmin

DIHET????,,,,,un se di per vete, a mund te na tregosh se ku e dergojn????

:djalle:

ti sje nje musliman
qte duhet ta dish
a veq me fol diqka , mos me nejt kot


O njerez te perendise !
Ketu eshte "shtepi" e bektashinjve e ata jane nga natyre teper tolerante , nese doni te grindeni keni tema fanatike ketu ne forum sa te doni
Ju faleminderit per mirekuptimin !
 

labiinot

Antarë i ri
Nuk ka Zot tjeter perveq All-llahut dhe Muhammedi eshte i derguari i tij.Keto gjera si bektashizmi jane pallavra dhe nuk kane te bejne asgje me islamin.Prej 73 grupeve ne islam vetem Ehli Sunnet Uel Xhamah do shkojne ne Xhennet ndersa te tjeret jane ne Xhehnem.Ju beje thirrje te gjithe atyre qe kane logjike te shendosh qe te largohen nga ky devijim dhe injorance e madhe e ti kthehen Krijuesit te tyre All-llahut ashtu sikurse don Ai i Plotfuqishmi
 

h75

Antarë i ri
une mendoj se te gjithe muslimanet shqiptare duhet te behen bektashinje pasi qe kjo fe (sekt)eshte me tolerante dhe me perparimtare
bektashizmi perkrah shume edhe autonomine gjuhesore duke u kujtuar njerezve se ata kane identitetin e tyre dhe nuk duhet te arabizohen.
pastaj lejon alkoolin, qe eshte e rendesishme ne nje vend si yni me shume vreshta dhe ku pirja e alkoolit eshte ne traditen tone.Ketu vera eshte pire edhe para se te lindte Muhamedi siq pihet edhe sot.
femrat bektashiane nuk mbulohen
bektashizmi ka raporte me te mira edhe me fete tjera duke ditur qe askush nuk mud te kete monopol ne ceshtjet shpirterore. fete jane vetem rruge qe te shpien tek i njejti zot.
ajo qe nuk me pelqen tek bektashizmi eshte menyra e pranimit te anetareve te rinje qe duhet te ndryshohet sepse askush nuk duhet te ja puth kemben askujt.
me te tjerat bektashizmi eshte shume me ne rregull se feja arabo-muslimane e cila ka arabizuar disa popuj dhe kudo qe shkon mbjell prapambeturi
 

Alko71

Anëtar Aktiv
Po bektashinjet nuk jane dege e islamit islamo-arab sipas teje siper?

Nuk paske njohuri te mjaftueshme sa po e shoh rreth islamit dhe rregullave te tij prandaj te pelqen ty ta marrish rrugen e lehte ashtu si bektashinjet qe e moren nga bektashizmi xhonturk. Islami nuk lejon alkool dhe nuk lejon idhuj nevruzesh e baba Tomora, adhurime varresh, ngritje teqesh, nuk lejon amoralitet ndersa alkooli sjell amoralitet, dhune, krime. Te falenderojme per ftesen per t'i thyer rregullat e islamit por jo falemnderit.

Bektashizmi ndahet ne disa drejtime dhe nuk kan lidhje te gjitha me Sufijt. Shumica e tyre as ere nuk marrin nga islami.
 
Redaktimi i fundit:

immortale

Antar Aktiv
Titulli: Dy fjale per bektashizmin

te gjithe ato dervisha qe jan pjestar te bektashizmit kan te bejne me xhinde dhe ato bejne disa mrekulli qe njerzit habiten dhe prandaj shume persona kthehen ne bektashi dhe kjo eshte vertet per te ardhur keq
 
Top