Dy mëkatarët e abuzimit të fëmijëve janë prindërit dhe shkolla!

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Normal qe ka

Dhe ne kemi pas. Mbaj mend qe na kane mesuar si perdorej prezervativi dhe shkriheshin cunat e klases tu qesh lool
Jo skemi patur , kane qene ne gjimnaz ore qe vinin nga planifikimi familjar dhe te mesonin si mos mbeteshe me barre dhe si te ruheshe nga infeksionet e SST.
lende mesimore nuk ka

mendon sdo e dija une me dy femije neper shkolla?
 

Daisy

Anëtar i Respektuar
Amo ende nuk kemi porno shqip, merre me mend edhe Demken qe e kemi yll te pornos, perfaqeson Danimarken, prap nuk na perfaqeson neve shqiptareve, tmerr.
Lere rehat te shkretin sa ka bere vaksinen nuk eshte duk me!
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
po pra edukata seksluale dhe e qytetarise kshu quhet qip
moj e ke hapur ndonjehere qytetarine ti? ca thua o noku

nuk ka lidhje me edukaten seksuale , po lere nashti

eshte perzierje e ekonomise shtepiake qe kemi patur ne me sjelljen qytetare lool
 

Ragnar

Anëtar i ri
Staf në FV.AL
Ne Sweden 6 vjec te mesojne per kellufin e jastekut!
Mundesisht ju jepnin nxenesve nga nje banane
Gjysma e hengren😁
Nje plake (femer) vazhdimisht blinte nje banane ne nje shitore, kur nje dit tjeter morri dy banane, e pyet shitesi, oj plake po ti cdo dite blene nga nje banane, pse sot dy, i thote plaka, e po nje e kam per me hanger lool
 

Baba nga Durrsi

Antarë i Respektuar
Pergjithsisht kam qene femije/nxenes i urte ne shkolle dhe nuk beja prapsira.
Vetem njehere kur mbajta ne "menyre solemne dhe sipas stilit te Duces" nje fjalim tek ballkoni i fakultetit duke i deklaruar "lufte" studenteve te Gjeologji-Minierave, ma perdrodhen qafen si te pules dhe me detyruan te paraqitesha me prindin perndryshe isha i perjashtuar per 15 dit nga fakulteti! 😂😂😂

benito-mussolini-dichiarazione-guerra.jpg
 

DeliriumMind

Deliricous
kujt ia ke thene kte gje kaq te zgjuar mi aman , e sta paska ngju per me teper lool

Ulu o ulu e fol tamam , se per men jemi te gjithe njishat
Supozohet te kem dhe nje jet jasht virtualitetit.
Gjithsesi e kam diskutuar dhe me para nje tematik te till duke folur dhe gjat.
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Ne Sweden 6 vjec te mesojne per kellufin e jastekut!
Mundesisht ju jepnin nxenesve nga nje banane
Gjysma e hengren😁
imagjino ne kemi qene ne vit te dyte gjimnaz kur erdhen neper auditore dhe na intimidonin, kush nga ju do te marri perzevativ le ta marri
Me pak fjale , kush shkonte te thesi , ishte e e shpuar lool
 

Ivy

Fakte ska,veç interpretime.
Sa rol mendoni se luan familja dhe shkolla ne informacionin qe duhet ti percillet femijeve ne lidhje me seksualitetin e tyre?
Themi gjithmone se cdo gje nis nga vetja.
E njejta gje vlen edhe per edukimin e nje femije.Cdo gje nis nga familja dhe pasohet me shkollen.
Deri sa te kemi mamat qe tua bejne sikur cunat kane shpaten ne mes te kembeve dhe jane superior ne gjithcka,te tilla luftra do kemi.
 

Marla

eiπ +1= 0
Jo skemi patur , kane qene ne gjimnaz ore qe vinin nga planifikimi familjar dhe te mesonin si mos mbeteshe me barre dhe si te ruheshe nga infeksionet e SST.
lende mesimore nuk ka

mendon sdo e dija une me dy femije neper shkolla?
epo une se kam bere shkollen ne periferi si ty e kam bere ne bllokt, aty na mesonin si ta perdornim pjeshken dhe bananen :D lool
 

Ragnar

Anëtar i ri
Staf në FV.AL
Themi gjithmone se cdo gje nis nga vetja.
E njejta gje vlen edhe per edukimin e nje femije.Cdo gje nis nga familja dhe pasohet me shkollen.
Deri sa te kemi mamat qe tua bejne sikur cunat kane shpaten ne mes te kembeve dhe jane superior ne gjithcka,te tilla luftra do kemi.
Po eshte e kot, kur mesusin kur e pyet si jane nxenesat, fjalen e pare thote kam tri femra qe jan shum seksi ne x klase.
 

Marla

eiπ +1= 0
Nje plake (femer) vazhdimisht blinte nje banane ne nje shitore, kur nje dit tjeter morri dy banane, e pyet shitesi, oj plake po ti cdo dite blene nga nje banane, pse sot dy, i thote plaka, e po nje e kam per me hanger lool
hapu dhe fute bananen e ragnar brenda thuj lool lool
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Themi gjithmone se cdo gje nis nga vetja.
E njejta gje vlen edhe per edukimin e nje femije.Cdo gje nis nga familja dhe pasohet me shkollen.
Deri sa te kemi mamat qe tua bejne sikur cunat kane shpaten ne mes te kembeve dhe jane superior ne gjithcka,te tilla luftra do kemi.
Nese do nisja nga vetja , ashtu si per cdo fushe qe mundohem jo vetem ta cek me femijet e mi, por edhe te shtjellohem
edhe ate te fushes se informimit sexual e bej.
Dmth kur djali kish pyetje i vogel ia shpjegoja ne menyre qe ta asimilonte dhe kuptonte
me vajzen njesoj, flasim mbi ndryshimet qe peson trupi dhe cfare e pret ne vazhdim
Dmth femijet e mi nuk jane nga ata qe habiten kur flitet mbi sexin apo menyren si erdhem ne kete jete
por mjafton thua?
 

Marla

eiπ +1= 0
Nese do nisja nga vetja , ashtu si per cdo fushe qe mundohem jo vetem ta cek me femijet e mi, por edhe te shtjellohem
edhe ate te fushes se informimit sexual e bej.
Dmth kur djali kish pyetje i vogel ia shpjegoja ne menyre qe ta asimilonte dhe kuptonte
me vajzen njesoj, flasim mbi ndryshimet qe peson trupi dhe cfare e pret ne vazhdim
Dmth femijet e mi nuk jane nga ata qe habiten kur flitet mbi sexin apo menyren si erdhem ne kete jete
por mjafton thua?sado lirshmeri te kene femijet me prinderit prape jane disa gjera qe i konsumojne me shoqerine

kshu qe kujdesu qe te kene shoqeri te mire :)
 

Ivy

Fakte ska,veç interpretime.
Nese do nisja nga vetja , ashtu si per cdo fushe qe mundohem jo vetem ta cek me femijet e mi, por edhe te shtjellohem
edhe ate te fushes se informimit sexual e bej.
Dmth kur djali kish pyetje i vogel ia shpjegoja ne menyre qe ta asimilonte dhe kuptonte
me vajzen njesoj, flasim mbi ndryshimet qe peson trupi dhe cfare e pret ne vazhdim
Dmth femijet e mi nuk jane nga ata qe habiten kur flitet mbi sexin apo menyren si erdhem ne kete jete
por mjafton thua?
Mendoj se eshte sukses qe informimin ta marrin nga ne,pa e shtremberuar sic ndodh rendomte.
A mjafton?
Jo asnjehere.
A ndihmon dhe shkolla?
Sigurisht ka nje rol te madh.
A mjafton prape?
Prape nuk mjafton,pooor sdo jete ne ate mase qe se kane idene fare.
 

Ragnar

Anëtar i ri
Staf në FV.AL
Nese do nisja nga vetja , ashtu si per cdo fushe qe mundohem jo vetem ta cek me femijet e mi, por edhe te shtjellohem
edhe ate te fushes se informimit sexual e bej.
Dmth kur djali kish pyetje i vogel ia shpjegoja ne menyre qe ta asimilonte dhe kuptonte
me vajzen njesoj, flasim mbi ndryshimet qe peson trupi dhe cfare e pret ne vazhdim
Dmth femijet e mi nuk jane nga ata qe habiten kur flitet mbi sexin apo menyren si erdhem ne kete jete
por mjafton thua?
Shyqyr qe ka ardhe kjo kohe, ne ishim shum keq, kur masturbojshmi, duke u mshefur e duke shiqu tek dera mos po vjen nana apo baba e po behesh per gazet lool
 

Ivy

Fakte ska,veç interpretime.
Shyqyr qe ka ardhe kjo kohe, ne ishim shum keq, kur masturbojshmi, duke u mshefur e duke shiqu tek dera mos po vjen nana apo baba e po behesh per gazet lool
Sa i frustuar emocionalisht me dukesh mor burr😝🤣
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
sado lirshmeri te kene femijet me prinderit prape jane disa gjera qe i konsumojne me shoqerine

kshu qe kujdesu qe te kene shoqeri te mire :)
Ska lidhje as kjo , kujto pak veten ne moshen e adoleshences , 2 shoqe prezantoje me familjen, te tjerat ishin pjese e shkolles dhe me ato ndodhnin pislliqet
Une mendoj se sekreti eshte te besueshmeria dhe lirshmeria qe krijon me femijen
Lloji i marredhenies , sa e afert dhe sa jo paragjykuese tregohesh
Jane ca kompromisa qe duhen bere , per te paraprire problemet madhore

liro shtrengo

Por nuk perjashtohen gabimet qe do ndodhin , dhe jo per te gjitha mund te jemi ne dijeni...ama per gjera qe lidhen me seksualitetin besoj se duhet te jemi!
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Femijes duhet ti flitet hapur per anen biologjike te trupit dhe ndryshimet seksuale.
Kjo pika e pare.
E dyta, ne shkolle duhet te kete nje sere ndihmesash psikologjike-sociale,lende mesimore s`di si ta etikoj,ku mosha e tyre ne tersi te informohet ne lidhje me kureshtjet .dhe frikerat e tyre.
Se cfare i shqeteson dhe te ndihen te sigurte.
Por pertej te gjithash ketyre,mos harroni jetojme ne nje shoqeri ku femijen tend se lene dot vetem te ik ne shkolle deri sa te arrije moshen 13 ose 14 vjec.
Nderkohe qe ne dikur iknim vetem qe diten e dyte te shkolles,qe ne kalse te pare.
PSe?
Sepse s`kishim frike,sepse disa gjera c`njerzore nuk ndodhnin.
Atehere kazani vlon nga poshte,pyetja e sakte ndoshta eshte,se c`duhet te beje kjo shoqeri qe te qetesohet pak me shume.
Persa i perket femijeve dhe abuzimit me ta,tolerimet ligjore ne raste abuzimi duhet te jene zero.
ka nje sere gjerash,po nga t`ia nisesh e ti bitisesh.
Gjithesesi nje bashkepunim i mire i sistemit arsimore me familjen si baze jep fruta te shendetshme.
 
Top